БГ Лов Форум: Най-важното, което един млад ловец трябва да знае като ГОНАЧ/КАРАЧ? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Най-важното, което един млад ловец трябва да знае като ГОНАЧ/КАРАЧ?

#41
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоtodir написа на 16.10.2019 - 08:35 :

Ранено животно се доубива колко може по-бързо. Според мен кучето не трябва да се учи на прекалена смелост. То трябва да има респект от прасето освен ако не учиш хапачи да задържат животното. Няма нищо по-опасно за кучетата от ранено прасе. Много кучета са били разпрани така през годините при нас. Ранен глиган легнал в гъстото и глупаво куче дето му се навира и не си оставя място за отстъпление обикновено завършва с висящи черва. Та това е моето мнение, трепеш и после на умряло прасе нека се настървят. Те правят разлика кога е умряло и кога не. За това и много не обичам гатерите понеже прасетата там са свикнали с кучета и не са особено зли, та младото куче си позволява да хапе и му се разминава, а после в гората като срещне ранения глиган не прави разлика. Принципно няма нищо по-хубаво от това да убиеш прасето пред кучетата и да им дадеш да се порадват.



Мхм, разбирам.
А дори по учебниците /относно кучетата свинари/ пишеше на няколко места, че куче, което гони дивеч различен от дива свиня - сърни, лисици, елени, зайци или изобщо всичко което му падне като животно - да не се води на лов изрично или направо унищожава/убива.
0

#42
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Я дай да го видя тоя учебник? Искам да видя името на този този идиот дето го е писал това!
0

#43
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоtodir написа на 16.10.2019 - 09:10 :

Я дай да го видя тоя учебник? Искам да видя името на този този идиот дето го е писал това!



Това е учебника. А конкретния текст и страница ще го намеря при първа възможност и ще го снимам с телефона!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: pravo-na-lov-teoretichen-kurs-aleksandyr-obretenov-dimityr-rusev-petyr-ianakiev.jpg

0

#44
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоtodir написа на 16.10.2019 - 09:10 :

Я дай да го видя тоя учебник? Искам да видя името на този този идиот дето го е писал това!


Е го е ... че даже и с удивителен, има го и на още едно две места.
Пак пример за разликата между книгите и практиката, макар да има "коментар" ...

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: image2.jpeg

0

#45
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Благодаря колега! Интересно ми е тоя писател колко кучета е отгледал и научил да са чисти свинари и колко е убил щото не са... Добре, че всъщност никой не учи лов от учебника иначе 90% от дружинките нямаше въобще да излизат на свински лов щото нямат ни едно такова куче.
0

#46
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоtodir написа на 17.10.2019 - 11:44 :

Благодаря колега! Интересно ми е тоя писател колко кучета е отгледал и научил да са чисти свинари и колко е убил щото не са... Добре, че всъщност никой не учи лов от учебника иначе 90% от дружинките нямаше въобще да излизат на свински лов щото нямат ни едно такова куче.



Ами... колега, аз по изпити и курсове бях с такива момчета, коитоо... да ме е страх да изляза на лов с тях.
Оставяйки настрана кучетата - той е тръгнал с идея за банкети, разпивки, запълване на свободното време с лафче, па ко има нещо там да гръмнем с пушкалото - ОК, няма лошо и забавната част, ноо... ни оръжие е хващал, ни патрон е виждал, ни е гърмял, ни в гората е ходил освен на разходка... . Той в последствие може да се научи какво да прави на лов, но в началото наистина много колеги тръгват с някакви теоретични знания от такива учебници /И ТО АКО СА УЧИЛИ ИЗОБЩО, защото много изпити се сещаме как се взимат.../ и нищо не са виждали наживо...
И аз не съм виждал много, ама връзвам две и две. Поне избистряме е такива чудесии.
0

#47
Потребителя е офлайн   zgo 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 206
  • Регистр: 10.09.19
Теоритични знания... Сега всеки може да си обучи кучето да гони само дива свиня. Не е необходимо да е изкарал курс за обучение на ловно куче, а да си ползва нашийник с ток. Едно куче гонеше сърни по няколко часа. Сутрин като го пуснем и ...изчезва по някоя сърна и не се връща. С нашийника на максимален волтаж проблема много скоро се разреши. Сега има страхова невроза от сърните.
0

#48
Потребителя е офлайн   zgo 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 206
  • Регистр: 10.09.19
Не виждам по каква причина трябва да се докосва с цевите
животното и да се стреля.

Това е риск да скочи и да ви нападне.

Дивата свиня ако е ранена, може ушите да и са прилепнали назад. Задължително да се приближим от задната страна или отстрани, внимателно.

Сега има пистолети за доубиване на ранен дивеч. Очаквам скоро да има първия смъртен случай на някое дупенце. След което ще се забрани използването им за лов отново.
0

#49
Потребителя е офлайн   Чичо Стефчо 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 386
  • Регистр: 07.01.18
Споделете моля използват ли гоначите и изобщо какви звукови сигнали е прието да се използват за вдигане на дивеча, дивата свиня специално. Скоро един колега ми обясни, че ползва пиратки , което според мен е опасно защото създава предпоставка за пожар по невнимание. Чувал съм за тромби, стрелба,викане,разни свирки, чукане по тенекия. Не знам кое е вярно и кое не е. Любопитен съм да узная къде как е прието за правилно. Много неща ми се струват нелогични , например чукане по тенекия , така ги привлича един прасетата за да ги храни. Той ги отглежда полудиви и периодично ги храни с царевица. Те са странни някак черни едни сякаш са друга порода домашни прасета не са баш глигани. Та сипва царевицата и почва да чука по една тенджера и те идват. Така ги събира и като ги лови да ги продава. Разни хора ми казват , че голяма част от популацията на дивата свиня се е омешала с подобни прасета и потомство е като тези , за които пиша.
0

#50
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоzgo написа на 18.10.2019 - 05:20 :

Не виждам по каква причина трябва да се докосва с цевите
животното и да се стреля.

Това е риск да скочи и да ви нападне.

Дивата свиня ако е ранена, може ушите да и са прилепнали назад. Задължително да се приближим от задната страна или отстрани, внимателно.

Сега има пистолети за доубиване на ранен дивеч. Очаквам скоро да има първия смъртен случай на някое дупенце. След което ще се забрани използването им за лов отново.



Ами хубаво е да се изясни това! Нали за безопасност го правим...
Да, тва с пистолетите според мен напълно излищно. Много така взимат патлаци по тази линия, ама не за лов...Дано не си правом, но не е изключено.
0

#51
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоЧичо Стефчо написа на 18.10.2019 - 07:33 :

Споделете моля използват ли гоначите и изобщо какви звукови сигнали е прието да се използват за вдигане на дивеча, дивата свиня специално. Скоро един колега ми обясни, че ползва пиратки , което според мен е опасно защото създава предпоставка за пожар по невнимание. Чувал съм за тромби, стрелба,викане,разни свирки, чукане по тенекия. Не знам кое е вярно и кое не е. Любопитен съм да узная къде как е прието за правилно. Много неща ми се струват нелогични , например чукане по тенекия , така ги привлича един прасетата за да ги храни. Той ги отглежда полудиви и периодично ги храни с царевица. Те са странни някак черни едни сякаш са друга порода домашни прасета не са баш глигани. Та сипва царевицата и почва да чука по една тенджера и те идват. Така ги събира и като ги лови да ги продава. Разни хора ми казват , че голяма част от популацията на дивата свиня се е омешала с подобни прасета и потомство е като тези , за които пиша.



За всички варианти ще чуеш, има от всичко. При нас даже съм виждал да ползват шашки, даже зарядите или възпламенителите на гранати /имаше мина и поделение в града и такива останаха доста по складовете/, гърмят по-силно от пиратки, но и ръка може да отнесе. Военна тръба, стрелба, викане крякане... каквот си преценят. Тва с тенекията вече е малшанс ако имате такъв в района.
Да не си някъде по странджанско, там има такава четинеста черна порода, пусната на воля?
0

#52
Потребителя е офлайн   Чичо Стефчо 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 386
  • Регистр: 07.01.18
Своге
0

#53
Потребителя е офлайн   Чичо Стефчо 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 386
  • Регистр: 07.01.18
Своге. Ама пак казвам. Човека ги пуска и след време си ги прибира.
0

#54
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоЧичо Стефчо написа на 18.10.2019 - 08:11 :

Своге. Ама пак казвам. Човека ги пуска и след време си ги прибира.



еми да..... сигурно около първи октомври ги зазимява :D :D :D
0

#55
Потребителя е офлайн   Чичо Стефчо 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 386
  • Регистр: 07.01.18
Чувал съм за разни "случки" и "недоразумения". Но не съм участвал в събитията. Така по съседски съм осведомен. Не взимам отношение в случая кой е прав и кой крив. Не е моя работа ????.
0

#56
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Честно казано аз съм леко скептичен за вдигането на дива свиня с викане и чукане. Моя опит показва, че ако не я намери куче може да лежи на 20м от гонача в гъстото и няма да си мръдне задника ако щеш пратки хвърляй ако щеш тенекии чукай. Питайте колегите дето миналата година ги караха да правят гонки без кучета какъв невероятен успех са имали... Все пак викането и чукането притеснява животните и така помага на кучетата. Аз викам като се движа, но основно за да ме знаят къде съм колегите на пусиите и второ да ме знае къде съм кучето. Многократно почти съм настъпвал животни докато ходя и викам и не са мръдвали преди да са сигурни, че съм ги забелязал. Еле пък на заек можеш да му настъпиш ухото и няма да мръдне, ама само като задържиш погледа върху него за повече от 3 секунди си бие камшика моментално. Миналата седмица 2 сърни за малко да ме блъснат докато си викам, спряха на 5 метра пред мен и ме гледат с поглед дето казва "тоа па идиот кво е развикал рано сутрин..." :) А нямаше кучета по тях да ги притесняват. Казвали са ми, че почукване с празно пластмасово шише по дърветата е много ефективно за прогонване. Пиратките много често притесняват кучетата повече от дивите животни.

ПС: А друго дето са ми казвали е, че дива свиня дето се е запънала в гъстак и не може да бъде изкарана се вади като някой си свали миризливия чорап сложи камък вътре и го хвърли в средата на гъстака. Свинята надушвала човек много близо и се изнасяла с 200. Или този дето ми го каза има много смрадливи чорапи дето попадат под ударите на конвенцията за забрана на химическите оръжия :lol:
0

#57
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоЧичо Стефчо написа на 18.10.2019 - 08:34 :

Чувал съм за разни "случки" и "недоразумения". Но не съм участвал в събитията. Така по съседски съм осведомен. Не взимам отношение в случая кой е прав и кой крив. Не е моя работа ????.


Еее... ако минееее - мине, обясненията са в краен случай :)
0

#58
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоtodir написа на 18.10.2019 - 08:53 :

Честно казано аз съм леко скептичен за вдигането на дива свиня с викане и чукане. Моя опит показва, че ако не я намери куче може да лежи на 20м от гонача в гъстото и няма да си мръдне задника ако щеш пратки хвърляй ако щеш тенекии чукай. Питайте колегите дето миналата година ги караха да правят гонки без кучета какъв невероятен успех са имали... Все пак викането и чукането притеснява животните и така помага на кучетата. Аз викам като се движа, но основно за да ме знаят къде съм колегите на пусиите и второ да ме знае къде съм кучето. Многократно почти съм настъпвал животни докато ходя и викам и не са мръдвали преди да са сигурни, че съм ги забелязал. Еле пък на заек можеш да му настъпиш ухото и няма да мръдне, ама само като задържиш погледа върху него за повече от 3 секунди си бие камшика моментално. Миналата седмица 2 сърни за малко да ме блъснат докато си викам, спряха на 5 метра пред мен и ме гледат с поглед дето казва "тоа па идиот кво е развикал рано сутрин..." :)/> А нямаше кучета по тях да ги притесняват. Казвали са ми, че почукване с празно пластмасово шише по дърветата е много ефективно за прогонване. Пиратките много често притесняват кучетата повече от дивите животни.

ПС: А друго дето са ми казвали е, че дива свиня дето се е запънала в гъстак и не може да бъде изкарана се вади като някой си свали миризливия чорап сложи камък вътре и го хвърли в средата на гъстака. Свинята надушвала човек много близо и се изнасяла с 200. Или този дето ми го каза има много смрадливи чорапи дето попадат под ударите на конвенцията за забрана на химическите оръжия :lol:/>



Аааахахах.
Аз като викам изкарвам животинското в себе си. Имам и тръба за гоначи още от дядото на съпругата ми останала... страшен тътен. Това с пластмасовото шише ще се пробва :)
0

#59
Потребителя е офлайн   Чичо Стефчо 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 386
  • Регистр: 07.01.18
В една долчинка при нас, лятото почти всеки ден има прасета. Понеже тя е в сянка и има поточе, което прави почвата мека доста , прасетата се калят и си лежат там. Проблема е , че комшията да се прибере минава от там .Прасетата на клаксон понякога не реагирали дори казва , че се е случвало да са агресивни към колата. Той ги гони с пиратка. Хвърля една и те побягват.

Да поясня. При нас е безлюден район. И има рекичка близо до въпросното място. Има много сърни. Направих чешма на едно място и каналче да се пълни. Има всякакви следи покрай него. Нощем идват много животни. Сега кучето ми е там и стоят на разстояние , но преди влизаха направо в двора. Ще ви кача снимки на сърните някой път, които успях да заснема през прозореца. Като се покажа .....духват с 200 :)/>. Иначе зайците идват сутрин много рано почти до вратата. Като съм в колата не ме и забелязват. И тях ги снимам. Ето една . Снимката е от пролетта . Зайците са два но се вижда лошо. На пътя са колата работи! Аз съм вътре. Те стоят.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: IMG-e21d62a88c0ac559588676741c2c90f5-V.jpg

0

#60
Потребителят е онлайн   spartneg 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 974
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоЧичо Стефчо написа на 18.10.2019 - 11:04 :

В една долчинка при нас, лятото почти всеки ден има прасета. Понеже тя е в сянка и има поточе, което прави почвата мека доста , прасетата се калят и си лежат там. Проблема е , че комшията да се прибере минава от там .Прасетата на клаксон понякога не реагирали дори казва , че се е случвало да са агресивни към колата. Той ги гони с пиратка. Хвърля една и те побягват.

Да поясня. При нас е безлюден район. И има рекичка близо до въпросното място. Има много сърни. Направих чешма на едно място и каналче да се пълни. Има всякакви следи покрай него. Нощем идват много животни. Сега кучето ми е там и стоят на разстояние , но преди влизаха направо в двора. Ще ви кача снимки на сърните някой път, които успях да заснема през прозореца. Като се покажа .....духват с 200 :)/>/>. Иначе зайците идват сутрин много рано почти до вратата. Като съм в колата не ме и забелязват. И тях ги снимам. Ето една . Снимката е от пролетта . Зайците са два но се вижда лошо. На пътя са колата работи! Аз съм вътре. Те стоят.



Кеф...! Завиждам!
0

Сподели темата:


  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни