БГ Лов Форум: Рис в България - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Рис в България

#41
Потребителя е офлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1787
  • Регистр: 18.02.08
Проблем със снимките.
0

#42
Потребителя е офлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1787
  • Регистр: 18.02.08
Това е снимка на наш колега, снимката е правена в България тази година март месец!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 2.JPG
  • Прикачено изображение: 1.JPG
  • Прикачено изображение: 1.JPG

0

#43
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08
Още малко информация за всички, които все още се съмняват. Бях качил един линк, който вече не работи.затова ще кача още един. За тези, които не обичат да се ровят в интернет ще кажа, че в момента със задачата да се опази и увеличи популацията на Балканския рис е натоварена Швейцарската организация Kora. Изследванията и заключенията на организацията побликувани на нейният сайт са до 2005 г. До тази година задълбочени проучвания за популацията на риса в България не са правени. За съжаление от Kora ни поставят на едно от първите места на Балканите по незаконен отстрел. Има доказани случаи на убити животни. Намерени са техните тела и са съхранени черепите им. Друга основна причина криеща опасност за популацията на риса у нас е дърводобива и стабилната популация на вълка с когото риса е естествен съперник за територия и плячка. Интересно е да се отбележи, че както според Kora така и според сръбски специалисти в западната част на Стара планина и югозападна България трябва да има рисове ,но не от вида Балкански рис, а Карпатски такъв.
Eurasian Lynx Online Information System for Europe
От Българска страна по програмата работи Диана Златанова – докторант Биологически Факултет на СУ и директор на "Екологичен научно-образователен център – Зоопарк София". Информацията за нейната работа е изключително оскъдна заради бракониерския лов.
Голямото завъщане на рисовете в българските планини


Айде, наслука и да не ви пука !
0

#44
Потребителя е офлайн   garibaldi 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 595
  • Регистр: 23.06.09
Цитат(BlackCLOUD @ Jul 5 2009, 11:27 ) <{POST_SNAPBACK}>
Още малко информация за всички, които все още се съмняват. Бях качил един линк, който вече не работи.затова ще кача още един. За тези, които не обичат да се ровят в интернет ще кажа, че в момента със задачата да се опази и увеличи популацията на Балканския рис е натоварена Швейцарската организация Kora. Изследванията и заключенията на организацията побликувани на нейният сайт са до 2005 г. До тази година задълбочени проучвания за популацията на риса в България не са правени. За съжаление от Kora ни поставят на едно от първите места на Балканите по незаконен отстрел. Има доказани случаи на убити животни. Намерени са техните тела и са съхранени черепите им. Друга основна причина криеща опасност за популацията на риса у нас е дърводобива и стабилната популация на вълка с когото риса е естествен съперник за територия и плячка. Интересно е да се отбележи, че както според Kora така и според сръбски специалисти в западната част на Стара планина и югозападна България трябва да има рисове ,но не от вида Балкански рис, а Карпатски такъв.
Eurasian Lynx Online Information System for Europe
От Българска страна по програмата работи Диана Златанова – докторант Биологически Факултет на СУ и директор на "Екологичен научно-образователен център – Зоопарк София". Информацията за нейната работа е изключително оскъдна заради бракониерския лов.
Голямото завъщане на рисовете в българските планини

говорих със стар ловджия и бивш горски,който ми каза,че преди много години е имало такива животни несамо в западна България .Условията за живот били добри и нищо чудно да се завръща.Няма как да не му повярвам
0

#45
Потребителя е офлайн   g_sidera 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2
  • Регистр: 29.11.08
преди около 15 год. имаше слухове за отстреляни рисове в БГ единият бе в маджарово а другият в бакаджиците относно този в маджарово съм слконен да вярвам за6тото ми бе казан от хора които живеят там. надявам се 4е рисове 6те има за напред ако ние можем да ги опазим wink.gif wink.gif
0

#46
Потребителя е офлайн   g_sidera 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2
  • Регистр: 29.11.08
преди около 15 год. имаше слухове за отстреляни рисове в БГ единият бе в маджарово а другият в бакаджиците относно този в маджарово съм слконен да вярвам за6тото ми бе казан от хора които живеят там. надявам се 4е рисове 6те има за напред ако ние можем да ги опазим wink.gif wink.gif
0

#47
Потребителя е офлайн   jacob 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1
  • Регистр: 11.02.10
Ето една от въпросните снимки на рис у нас:
http://www.birdsinbulgaria.org/news.php?id=859
0

#48
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
НЯМА ДА СЕ ЗАВЪРНЕ В БЪЛГАРИЯ. Просто нямаме такива гори. Това животно не яде мърша. В Румъния има повече от 1000 риса, в Македония около 70. В Сърбия също някаде толкова. От Румъния и дума на не става, че може да дойде.( най-вече зреди дунава).+ всичките пътища , селища ДОРИ И НЯКОЙ РИС ДА ДОЙДЕ ОТ МАКЕДОНИЯ ИЛИ СЪРБИЯ ТОЙ НЯМА ДА УЦЕЛЕ ЗА ДЪЛГО. Това животно изка да слиза от планината , а при нас в БГ долу има само шум от резачки и др. То изка спокойни девствени големи гори с животни , а при нас няма такива. Няма да се завърне, За какво пак да го избият бракониерите. ohmy.gif
0

#49
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Явно малко ходиш из горите.........
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#50
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Вярно не ходя много из горите щот още съм малък и нямам кола, но това което казах е вярно за риса. Просто само не може да се завърне в нашите гори. И ти мн. не разбираш. biggrin.gif
0

#51
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Предпочитам да вярвам на по-големи и повече ходили. Какви гори има в Македония, сравнено с тук? За Сърбия и Румъния не говориме в момента, но това че някой е прочел нещо в Уикипедия и ни го сервира тук като експерт - не важи.
А аз за 25 години из горите все нещо съм научил - на теб може да ти малее, ама нали ме познаваш добре....
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#52
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Добре, прочети лов и риболов април 2010. статията за риса. Македония е по дива иначе. ( през активния ловен сезон,преследвайки едрия дивеч рисовете трябва да слизат в средния планински пояс а там... Баща ми , който дългогодишен ловен сециалист директор на ловното и той е наи мойто мнение . Хубо не мис спори вие си възрастния. wink.gif
0

#53
Потребителя е офлайн   benhur 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 809
  • Регистр: 18.02.08
През "02 година са забелязани следи от животно в Берковския балкан.През"08 е бил отстрелян по "погрешка" един екземпляр в района на Чупрене,Белоградчишко...Дори е бил маркиран...През февруари "09 е заснета двойка по врема на брачната им игра в Българската част на Осоговската планина.

Прикачено изображение: post_12134_1263579728_1_.jpg
<!--coloro:#FF0000--><!--/coloro-->Пойнтерът не е създаден, за да лъска ботушите ни.<!--colorc--><!--/colorc-->
0

#54
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Виж, нямам нищо против и от млади хора акъл да взимам wink.gif. Просто има индикации за рисове в България, дори и един е бил застрелян неволно. Като по-основателна причина за слабото му разпространение е опасността, да умре от глад при бракониерството, което се шири тук. Поздрави!

п.п. Сори, с колегата сме писали едновременно.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#55
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Да напълно си прав. Това не е сигорно за здрава побулация в бъдеще. Поздрави и от мен.

0

#56
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Да се поправя малко. Горите ни не са бедни smile.gif ,но за да се вкара и процъвти поплулацията на риса в България трябва човешка намеса. -Да се вкарат 30 40 вида и по някакав начин да се разселят. А това по границите със Сърбия и Македония само навлизат отделни двойки. Това е много дълга тема- извинявам се ,че предишния коментар се правих на голям професор laugh.gif
0

#57
Потребителя е офлайн   perata 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 581
  • Регистр: 13.12.09
Колега 30 -40 вида или индивида защото ако е видове това не е по силите на никоя организация в БЪЛГАРИЯ камо ли на БЛРС.Ако пък са индивиди всяко горско стопанство или ловна дружинка и т.н. ша вика вземи ги ти и дори да ги пуснат някъде самите ловци, арендатори,и други които се занимават сериозно с дивеча ша ги истребят щото сърните и елените ибез това са малко и след пускането на риса ша останат без хич.А по принцип и аз искам да го има но според мен вредата ще е по голяма от ползата на фона на силно обеднелия дивечов фонд.
0

#58
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Така е. За това казаха по нагоре, че няма да стане това разбира се. smile.gif Мерси за поправката - индивида, а не вида smile.gif
0

#59
Потребителя е офлайн   Lazo 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 25
  • Регистр: 27.08.09
В новия брой на Български Ловецъ има статия за рисовете. Казват, че в Сърбия и Македония ги имало и били защитени и вероятно тези забелязани в западна България са от там.

Иначе така като гледам ми се чини, че едва ли ще успее у нас да се задържи това животно, особенно след като четох тук в един от подфорумите разни разсъждения на тема как трябва да се бият дивите котки в БГ щото били много и стопили популацията от сърни...Логиката е "ще гърмя котки и рисове, за да не изядат сърните, обаче като срещна сърна и нея я гърмя щото ако не я гръмна ще вземе да я изяде котката или да я гръмне колегата"

0

#60
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Според мен няма да развие голяма популация у нас. Прочетете списание лОв и риболов Април за риса. cool.gif
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни