БГ Лов Форум: На лов с пищов - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (11 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

На лов с пищов Всичко за късото нарезно оръжие и мястото му в арсенала на ловеца

#1
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18
Ловците получихме наскоро едно право, което не сме имали никога в дългата си история - да ходим на лов "с" или "и с" пистолети и револвери. Кой ще упражни, а кой няма да упражни това свое право (ако има разрешително за подборен лов) е личен избор. Същият, като дали да гласуваш или да иамаш книжка.И никой няма право да твърди, че едното е по-добро от другото, само защото той лично смята така. В тази връзка ми се видя не лоша идея да има тема за КНО в лова като цяло - калибри, марки, оръжейни системи, начин на носене по време на лов, аксесуари. Да, зная, че има колеги, които ехееее от кога имат и пищови. И си ги носят на лов да се самоотбраняват или да спортуват ;)/> Нека и те споделят (с половин уста) - влизало ли им е в работа, не тежи ли твърде и има ли смисъл като цяло. Поздрави на всички!
0

#2
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

Виж мнениетоDruzhe написа на 19.05.2019 - 14:58 :

Ловците получихме наскоро едно право, което не сме имали никога в дългата си история - да ходим на лов "с" или "и с" пистолети и револвери. Кой ще упражни, а кой няма да упражни това свое право (ако има разрешително за подборен лов) е личен избор. Същият, като дали да гласуваш или да иамаш книжка.И никой няма право да твърди, че едното е по-добро от другото, само защото той лично смята така. В тази връзка ми се видя не лоша идея да има тема за КНО в лова като цяло - калибри, марки, оръжейни системи, начин на носене по време на лов, аксесуари. Да, зная, че има колеги, които ехееее от кога имат и пищови. И си ги носят на лов да се самоотбраняват или да спортуват ;)/>/>/> Нека и те споделят (с половин уста) - влизало ли им е в работа, не тежи ли твърде и има ли смисъл като цяло. Поздрави на всички!


Ами с четвъртинка на половината уста мога да ти кажа че може да ти влезе в работа да убиеш с един изстрел 100 кг ( ранено в корема с 30-06) диво прасе от 25 метра ... или да отстреляш на 65 метра чакал. :) Тежи около кило кило и нещо ... зависи от модела ... а това има ли смисъл изобщо не е тема за тоя форум ... :D
0

#3
Потребителя е офлайн   ianevi2 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 524
  • Регистр: 11.01.12

Виж мнениетоlobo написа на 19.05.2019 - 17:01 :

Виж мнениетоDruzhe написа на 19.05.2019 - 14:58 :

Ловците получихме наскоро едно право, което не сме имали никога в дългата си история - да ходим на лов "с" или "и с" пистолети и револвери. Кой ще упражни, а кой няма да упражни това свое право (ако има разрешително за подборен лов) е личен избор. Същият, като дали да гласуваш или да иамаш книжка.И никой няма право да твърди, че едното е по-добро от другото, само защото той лично смята така. В тази връзка ми се видя не лоша идея да има тема за КНО в лова като цяло - калибри, марки, оръжейни системи, начин на носене по време на лов, аксесуари. Да, зная, че има колеги, които ехееее от кога имат и пищови. И си ги носят на лов да се самоотбраняват или да спортуват Публикувано изображение/>/>/> Нека и те споделят (с половин уста) - влизало ли им е в работа, не тежи ли твърде и има ли смисъл като цяло. Поздрави на всички!


Ами с четвъртинка на половината уста мога да ти кажа че може да ти влезе в работа да убиеш с един изстрел 100 кг ( ранено в корема с 30-06) диво прасе от 25 метра ... или да отстреляш на 65 метра чакал. Публикувано изображение Тежи около кило кило и нещо ... зависи от модела ... а това има ли смисъл изобщо не е тема за тоя форум ... Публикувано изображение

С първия изстрел,и стана интересно!Публикувано изображение
Browning cynergy black ice
Blaser R8 30-06
0

#4
Потребителя е офлайн   иви3 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 138
  • Регистр: 15.01.11
О да ще ми тежи с удоволствие на кръста .Дори когато съм карач смятам да съм само с КНОто.
0

#5
Потребителя е офлайн   ЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ 

  • Цветелин Цвятков
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 833
  • Регистр: 26.01.14
Има ли специално разработени ловни патрони за пистолети ? Пистолетните патрони .22 LR еднакви ли са с тези на флоберките и каква е началната скорост на куршум .22 LR изстрелян от пистолет?
0

#6
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Размерите на всички .22 lr са еднакви, няма как патрони от един калибър да са различни! :D . Стрелял съм с руски .22 lr "охотничьие", направени специално за лов на животни със скъпи кожи. Бяха с намален заряд. За скоростта - няма правилен отговор на тоя въпрос, защото пистолетите с този калибър са най-различни, от Beretta 21, до Марголин, но варира от 350 до 530 m/s. Куршумите .22 lr са също разнообразни, с тегло от 30 gr до 40 gr, голи и облечени.
0

#7
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

Виж мнениетоЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ написа на 20.05.2019 - 05:35 :

Има ли специално разработени ловни патрони за пистолети ? Пистолетните патрони .22 LR еднакви ли са с тези на флоберките и каква е началната скорост на куршум .22 LR изстрелян от пистолет?

Напълно резонен въпрос. Като оставим настрана .22LR, за който колегата е дал отговор (да не забравяме, че .22 LR не е пистолетен патрон по замисъл) не знам дали у нас са внесени (или ще бъдат внесени) условно казано "ловни пистолетни" патрони. Ако под ловен се разбира експанзивен от всякакъв вид - куховърх, софтпойнт, фрагментиращ и т.н. у нас до момента не би следвало да има такива. Защото експандиращите по закон са разрешени само за ловни цели, а досега ловът с пистолет не беше разрешен.
0

#8
Потребителя е офлайн   cecomotors 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 168
  • Регистр: 10.02.09
Има ли вече някой колега придобил КНО за ловни цели,да обясни точната процедура по придобиването на КНОто?
0

#9
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Аз се чудя, как раница да не влача по лов, вие и пищови накичете. Ама щом ви е мерак - няма как. А че с ловно разрешително ще разрешат да се купуват бойни пистолети е малко под въпрос! Лично мнение!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#10
Потребителя е офлайн   buran 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 824
  • Регистр: 25.06.09
Това с пищовите за лов е много голям и пъстър ! Очаквам щом другариете от водещата партия спечелят 4ти мандат , моментално ще оберат пищовите за лов ! Както и вече го направиха относно за охрана !
0

#11
Потребителя е офлайн   fatmaka 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 246
  • Регистр: 30.09.09
.44 remington magnum,.454 cassul, .460,500 s&w са много по-ловни калибри от обр. 43г. да речем.
0

#12
Потребителя е офлайн   trol4e 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 578
  • Регистр: 11.08.08
За вас не знам, но без тази ютийка във 45 Ауто калибърче... не мърдам нито на лов... нито и на разходка във планината..

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: IMG_20180327_104524-1190x1587.jpg

0

#13
Потребителя е офлайн   nedon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 209
  • Регистр: 15.10.14

Виж мнениетоDruzhe написа на 19.05.2019 - 14:58 :

................ Нека и те споделят (с половин уста) - влизало ли им е в работа, не тежи ли твърде и има ли смисъл като цяло. Поздрави на всички!


Колега използва Валтер (Р22), когато е гонач.
Недко Онков
София, 0887 581 738


LR Defender 300 TDi
ATA Venza Walnut Cantilever с Aimpoint Micro H1
Тика Т3 .308win с Burris Eliminator IV
CZ 512 .22LR с Hawke Vantage 3-9x50 IR
0

#14
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10
Като знам оръжейните навици или да го кажем оръжейна култура на българина гарантирам ви много проблеми, защото има хора, които ще се вземат на сериозно и над някои неща типично по български....
За калибрите за пистолет твърдо от .45 АСР нагоре, а за револверни от .357 маг е клизмата т.е . от там нагоре.
0

#15
Потребителя е офлайн   Go6o_lud 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 231
  • Регистр: 30.10.15
Тук нещата с калибрите са, като при карабините. Един казва едно, друг друго. Истината е, че 9х19 е достатъчен калибър за почти всяко животно в България, НО от разстояние до 15-20 метра И с много прецизни изстрели в летални зони (има и гризли убито с този калибър)! Не бих го ползвал за лов, а по-скоро за самозащита или "по-хуманно" доубиване от близко разстояние. Но за да се върна на темата- един револвер в калибър 357 маг, с леко по-дълга цев е според мен доста опасно оръжие и с потенциал за убиване и на по-едри животни, демек става си за лов :)/> Това е личното ми мнение, калибри по-малки от 9 мм, като 7.65, 22. 6.35 и тн, според мен са несериозни за лов, но пак стават за доубиване и самозащита (но не от мечки и глигани :)/>. Не ангажирам никой с моето мнение, а и не мисля, че ще разрешат на всеки, който има подборен лов да си го купи, като карабина... не вярвам просто
0

#16
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

Виж мнениетоGo6o_lud написа на 21.05.2019 - 14:20 :

Тук нещата с калибрите са, като при карабините. Един казва едно, друг друго. Истината е, че 9х19 е достатъчен калибър за почти всяко животно в България, НО от разстояние до 15-20 метра И с много прецизни изстрели в летални зони (има и гризли убито с този калибър)! Не бих го ползвал за лов, а по-скоро за самозащита или "по-хуманно" доубиване от близко разстояние. Но за да се върна на темата- един револвер в калибър 357 маг, с леко по-дълга цев е според мен доста опасно оръжие и с потенциал за убиване и на по-едри животни, демек става си за лов :)/>/>/>/> Това е личното ми мнение, калибри по-малки от 9 мм, като 7.65, 22. 6.35 и тн, според мен са несериозни за лов, но пак стават за доубиване и самозащита (но не от мечки и глигани :)/>/>/>/>. Не ангажирам никой с моето мнение, а и не мисля, че ще разрешат на всеки, който има подборен лов да си го купи, като карабина... не вярвам просто

Това е ловната ми карабина в калибър .223 родно производство. С абсолютно законови параметри - над 60 см в сгънато положение и без загуба на функционалност, сертифицирана като ловна/спортна карабина. За пищовите в закона пише, че са оръжия с цев до 30 см. и че ловните оръжия, БЕЗ късите трябва да са сертифицирани като такива. Та засега не виждам как ще забранят на някой, който има неоспорима "цел" - лов, от една страна, и законът му позволява - от друга. Мислех си и за опцията да искат да ни пращат на курсове по "Безопасно боравене с огнестрелно оръжие и боеприпаси", каквито мнения имаше във форума, защото пистолета не бил като пушката. То че така, е така, ама курсовете не са само за КНО, а за оръжие за самоотбрана и спорт. А за спортни цели можеш да имаш всякакъв вид и род оръжие - и гладко и нарезно, и късо и дълго. И без да искам да ангажирам никого с мнението си, защото сме тук да споделяме кой какво мисли, да кажа, че според моите скромни наблюдения, за най-опасно навсякъде се счита оръжието и боеприпасите за лов, защото самите системи са създадени (логично) да убиват с един изстрел. И експандиращите патрони са разрешени само за ловците. Така че пушлето ми е с 2 (два) сантиметра по-дълга цев от разрешените наскоро ни пищови. А ако бях взел най-късия арсеналски модел, който е с 21 см цев, щях да се хваля, че съм притежател на един от първите ловни КНО ;)/>/>

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: pushka.jpg

0

#17
Потребителя е офлайн   Olight 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1376
  • Регистр: 04.01.11
По Германски модел , ще може да се закупува КНО. Там се ползва изключително за доубиване при нужда.
Лично за мен за гонач/доубиване въобще не е за пренебрегване (например дългоцевни, голямо калибрени револвери/пистолети). Освен това, всеки ловец-бъдещ мераклия ще има ПРАВО да закупи пистолет/револвер, както се казва от мерак, за кеф, развлекателна стрелба на основание лов, без да се обяснява, че ще се отбранява, спортува или т.н.
Подходящи "ловни" боеприпаси има и в момента най-разнообразни в търговската мрежа.
Нека да се радваме на новото право и свобода. На който не му уйсдисва, никой не го кара да купува... B)
shop.olight.bg

Teлефон за контакт: 0988658960
0

#18
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

Виж мнениетоOlight написа на 23.05.2019 - 19:05 :

По Германски модел , ще може да се закупува КНО. Там се ползва изключително за доубиване при нужда.
Лично за мен за гонач/доубиване въобще не е за пренебрегване (например дългоцевни, голямо калибрени револвери/пистолети). Освен това, всеки ловец-бъдещ мераклия ще има ПРАВО да закупи пистолет/револвер, както се казва от мерак, за кеф, развлекателна стрелба на основание лов, без да се обяснява, че ще се отбранява, спортува или т.н.
Подходящи "ловни" боеприпаси има и в момента най-разнообразни в търговската мрежа.
Нека да се радваме на новото право и свобода. На който не му уйсдисва, никой не го кара да купува... B)/>

За това става дума, пич! Ама никой не иска да се зарадва, че за първи път у новата ни история можеш да си купиш пищов, без да си зависим от чиновниците и да не доказваш, че няма да уцелиш някой по-пръв мъж в държавата :)))))))))))))))))))))))
0

#19
Потребителя е офлайн   bruno22 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 72
  • Регистр: 19.11.15
Обзалагам се че не повече от 1000 ловджии ще си купят КНО за лов, което да им е първо късо въобще,като след време половината ще го продадат, просто тия дето сега имат по 2-3 пищова и им беше неудобно да ходят в КОС за 3-ти или 4-ти за в бъдеще ще имат по 5-6..... :D
0

#20
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10

Виж мнениетоtrol4e написа на 20.05.2019 - 21:44 :

За вас не знам, но без тази ютийка във 45 Ауто калибърче... не мърдам нито на лов... нито и на разходка във планината..

Колега, да те питам. Ти носил ли си два килограма желязо цял ден на кръста си ?
Гледам снимал си го в магазина, та може би не е късно все още.
Няма лошо човек да се образова малко преди да пише.
Иначе има и 50 кал.
То в България на това сме свикнали, все да си мерим п....те.

Sellier & Bellot .45 ACP 230 gr
куршум скорост енергия
калибър вид тегло(m/s) (J)
grs g V0 V25 V50 E0 E25 E50
.45Auto TFMJ 230 14,9 260 252 244 504 473 444

HР 9x19 100gr FL 100gr
куршум скорост енергия
вид тегло (m/s) (J)
калибър grs g V0 V50 E0 E50
9x19 FL 100 6.5 440 410 629 546
0

Сподели темата:


  • (11 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

4 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 4 гости, 0 анонимни