БГ Лов Форум: Стрелба между 500 и 1000м - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (9 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Стрелба между 500 и 1000м Който не разбира да не спори, моля!

#41
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

 emil5koff написа на 02.01.2019 - 11:48 :

 lobo написа на 02.01.2019 - 08:05 :

 emil5koff написа на 01.01.2019 - 21:39 :

 lobo написа на 01.01.2019 - 19:18 :

 NICK77 написа на 01.01.2019 - 19:11 :


Ако на 100 м превишението е 35 см то на 500 м реалното пропадане ще е 35 х 5 = 175 см спрямо "0" на 100 м. ;)/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/> ... Или ако стреляме по скала (MILDOT) то корекцията ще е 3,5 MIL.
Успех!


Казано по друг начин ако на 100 метра "превишението" е 35 см на 500 метра попадението ще е в нулата. Пропадане 175 см на 500 метра ще има ако на 100 метра превишението е 0 с пушка простреляна център на 100 метра ;)/>/>/>/>/>/>/>


Сигурно нещо не разбирам!Няма как, измествайки СТП с 35 см. на горе на 100 м., да симулираш изстрел все едно стреляш на 500 м. Какво точно като информация би дала подобна стрелба на 100 м , освен нещо като проверка дали кликовете и скалата работят коректно!



Ами да речем имаш пушка с оптика простреляна на 100 метра да бие в центъра. Скалата на оптиката е примерно кръст.

Трябва да поразиш цел на 500 метра.

Знаеш че на 500 метра куршума пропада с 1.80 метра.

Изчисляваш че на 500 метра приблизително 1.80 метра са равни на 13 МОА.

Следователно трябва да направиш толкова кликове за корекция на оптиката които отговарят на 13 МОА. (Например 13х4=52 ... 13МОА по 4 Клика на 1 МОА = 52 клика ) Посока нагоре (up) .

След което пресмяташ колко са 13 МОА на 100 метра. Разбираш че 13 МОА на 100 метра са равни на около 35 см. И тези 35 см на 100 метра пак се постигат с 52 клика нагоре.

Следователно ако с пушка простреляна на 100 метра център направиш корекция 52 клика и попадението ти на 100 метра е 35 см нагоре симулираш изстрел в центъра на мишена на 500 метра.


Не, с математиката всичко е ясно и е както казваш! "Куца" ми логиката! В крайна сметка, на 100 м. след съответните описани от теб преизчисления, нещата ще се сведат до стрелба по мислена точка, разположена някъде над центъра на мишената (при прострелка център на 100 м). Ако след съответните изстрели, СТП е на около 35 см. над центъра, би трябвало нещата да са ОК и по този начин да се симулира изстрел на 500 м. център. Поне аз така разбирам това което казваш. Питам се обаче, какво правим с едни такива подробности като БК на куршума и дулна скорост? Изобщо не коментирам неща като вятър, ъгъл към мишената, деривация и т.н. Ето ти сметките на "Стрелок"-а с два различни патрона, куршумите на които на 100 м. летят практически на едно място...т.е., по твоите сметки биха попаднали, ако всичко е Ок. с оптиката, примерно на 35 см. над центъра.


Данните за Лапуа ЛБ ФМЖ-170 са от реална стрелба. Вижда се, че на 500 м, при еднакви условия, разликата в пропадането на куршумите ще е поне 9-10 см само от разликата в БК и скоростта на куршума! С други патрони (куршуми) разликата може да е доста по голяма. Точно затова смятам, че с тези 35 см на 100 м. може да се провери единствено дали кликовете на оптиката работят коректно или, ако се ползва скалата, деленията съответстват.


Примера който аз дадох за тези 35 сантиметра е за определен вид патрон (7.62х51) и разбира се че не включва подробностите за които ти казваш. Ако се включат вятър , деривация , надм.вис., температура и т.н може да се направят още по прецизни изчисления. Но основното в поста ми беше да покажа че може да се симулира изстрел на по далечно разстояние ако не разполагаш с такова стрелбище. Казах го като коментар в подкрепа на колегата снайпи за големи мишени на малки разстояния. И не мърдам на сантиметър от думите си. Вземи които и да е балистичен калкулатор , вкарай данните за 7.61 НАТО (примерно на Арсенал) за 500 метра и ще получиш тия 35 см за които говоря. Всичко останало са заяждания и безсмислици от които поне аз нямам никаква нужда.

Поздрави
0

#42
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

 lobo написа на 02.01.2019 - 10:16 :

 ORKA_71 написа на 02.01.2019 - 09:38 :

Ник 77 ти е написал всичко точно вярно и коректно.
Благодаря за вниманието не ми се чешат пръсти в клавиатурата


Ник наистина е написал вярно и точно но ти знаеш ли изобщо какво е МОА и за какво се използва в стрелбата?

Ми да ти кажа колкото "Що е хилядна и има ли почва у нас ".
0

#43
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

 ORKA_71 написа на 02.01.2019 - 12:26 :

 lobo написа на 02.01.2019 - 10:16 :

 ORKA_71 написа на 02.01.2019 - 09:38 :

Ник 77 ти е написал всичко точно вярно и коректно.
Благодаря за вниманието не ми се чешат пръсти в клавиатурата


Ник наистина е написал вярно и точно но ти знаеш ли изобщо какво е МОА и за какво се използва в стрелбата?

Ми да ти кажа колкото "Що е хилядна и има ли почва у нас ".


Ясно! Да си жив и здрав колега и щастлива нова година ! :D
0

#44
Потребителя е офлайн   ЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ 

  • Цветелин Цвятков
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 833
  • Регистр: 26.01.14

 piri написа на 02.01.2019 - 08:05 :

 ЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ написа на 01.01.2019 - 19:56 :

За лов 500-1000 м. трябва магнум калибър ,мощна оптика 16х и нагоре с милдот скала и далекомер. За мишени може и среден калибър но пак с мощна оптика. Това е много,много амбициозно и изисква куп знания и практически умения. Възможно и похвално начинание! Всеки с карабина трябва да се вълнува от далечните дистанции!

Какво му е похвалното... Ловната етика отишла на кино, това ли е похвалното... Как ще се даде коректен изстрел, при положение, че вятъра на това разстояние може да си направи две шеги едновременно... :D/>/> И по какъв дивеч ще се провежда този """лов"""? Хората отиват на лов да ходят, да дебнат, да издебнат, да имат непосредствен контакт с дивеча...
За пишманловците има достатъчно стрелбища на които може да си го мерят... едва ли ще впечатлят някого с пределно антиловните си постижения... освен себеподобните си, които участват в това псевдо състезание... :D/>

Стрелковите умения в лов и извън лов са еднакво ценни. Мисля,че е слаба работа да убиеш прасе от 60 м. с .30-06 например,а е в реда на нещата да чукнеш гонга на 600 м. Скоро накарах един колега с .30-06 да стреля на 300 м. по гонг и той беше невероятно щастлив от успеха си.13 години не е подозирал ,че това е възможно. Много ловци нямат представа каква сила държат в ръцете си. Мъжете трябва да са стрелци и колкото по-далеч толкова по-добре!
0

#45
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08

 lobo написа на 02.01.2019 - 12:09 :

 emil5koff написа на 02.01.2019 - 11:48 :

 lobo написа на 02.01.2019 - 08:05 :

 emil5koff написа на 01.01.2019 - 21:39 :

 lobo написа на 01.01.2019 - 19:18 :

 NICK77 написа на 01.01.2019 - 19:11 :


Ако на 100 м превишението е 35 см то на 500 м реалното пропадане ще е 35 х 5 = 175 см спрямо "0" на 100 м. ;)/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/> ... Или ако стреляме по скала (MILDOT) то корекцията ще е 3,5 MIL.
Успех!


Казано по друг начин ако на 100 метра "превишението" е 35 см на 500 метра попадението ще е в нулата. Пропадане 175 см на 500 метра ще има ако на 100 метра превишението е 0 с пушка простреляна център на 100 метра ;)/>/>/>/>/>/>/>/>


Сигурно нещо не разбирам!Няма как, измествайки СТП с 35 см. на горе на 100 м., да симулираш изстрел все едно стреляш на 500 м. Какво точно като информация би дала подобна стрелба на 100 м , освен нещо като проверка дали кликовете и скалата работят коректно!



Ами да речем имаш пушка с оптика простреляна на 100 метра да бие в центъра. Скалата на оптиката е примерно кръст.

Трябва да поразиш цел на 500 метра.

Знаеш че на 500 метра куршума пропада с 1.80 метра.

Изчисляваш че на 500 метра приблизително 1.80 метра са равни на 13 МОА.

Следователно трябва да направиш толкова кликове за корекция на оптиката които отговарят на 13 МОА. (Например 13х4=52 ... 13МОА по 4 Клика на 1 МОА = 52 клика ) Посока нагоре (up) .

След което пресмяташ колко са 13 МОА на 100 метра. Разбираш че 13 МОА на 100 метра са равни на около 35 см. И тези 35 см на 100 метра пак се постигат с 52 клика нагоре.

Следователно ако с пушка простреляна на 100 метра център направиш корекция 52 клика и попадението ти на 100 метра е 35 см нагоре симулираш изстрел в центъра на мишена на 500 метра.


Не, с математиката всичко е ясно и е както казваш! "Куца" ми логиката! В крайна сметка, на 100 м. след съответните описани от теб преизчисления, нещата ще се сведат до стрелба по мислена точка, разположена някъде над центъра на мишената (при прострелка център на 100 м). Ако след съответните изстрели, СТП е на около 35 см. над центъра, би трябвало нещата да са ОК и по този начин да се симулира изстрел на 500 м. център. Поне аз така разбирам това което казваш. Питам се обаче, какво правим с едни такива подробности като БК на куршума и дулна скорост? Изобщо не коментирам неща като вятър, ъгъл към мишената, деривация и т.н. Ето ти сметките на "Стрелок"-а с два различни патрона, куршумите на които на 100 м. летят практически на едно място...т.е., по твоите сметки биха попаднали, ако всичко е Ок. с оптиката, примерно на 35 см. над центъра.


Данните за Лапуа ЛБ ФМЖ-170 са от реална стрелба. Вижда се, че на 500 м, при еднакви условия, разликата в пропадането на куршумите ще е поне 9-10 см само от разликата в БК и скоростта на куршума! С други патрони (куршуми) разликата може да е доста по голяма. Точно затова смятам, че с тези 35 см на 100 м. може да се провери единствено дали кликовете на оптиката работят коректно или, ако се ползва скалата, деленията съответстват.


Примера който аз дадох за тези 35 сантиметра е за определен вид патрон (7.62х51) и разбира се че не включва подробностите за които ти казваш. Ако се включат вятър , деривация , надм.вис., температура и т.н може да се направят още по прецизни изчисления. Но основното в поста ми беше да покажа че може да се симулира изстрел на по далечно разстояние ако не разполагаш с такова стрелбище. Казах го като коментар в подкрепа на колегата снайпи за големи мишени на малки разстояния. И не мърдам на сантиметър от думите си. Вземи които и да е балистичен калкулатор , вкарай данните за 7.61 НАТО (примерно на Арсенал) за 500 метра и ще получиш тия 35 см за които говоря. Всичко останало са заяждания и безсмислици от които поне аз нямам никаква нужда.

Поздрави


Няма спор бе, човек! Никой не ти "тъни" сметките, казах че приемам математиката ти за вярна! За принципа говоря, ама явно не се разбираме! Няма никакво заяждане. Прочети още веднъж това което съм ти написал и съм сигурен, че ще схванеш идеята! Няма как да симулираш изстрел на 500 м, като сведеш нещата до изстрел на 100 м, някъде по-високо в мишената.
Поздрави и от мен!
0

#46
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

 emil5koff написа на 02.01.2019 - 13:24 :

Няма спор бе, човек! Никой не ти "тъни" сметките, казах че приемам математиката ти за вярна! За принципа говоря, ама явно не се разбираме! Няма никакво заяждане. Прочети още веднъж това което съм ти написал и съм сигурен, че ще схванеш идеята! Няма как да симулираш изстрел на 500 м, като сведеш нещата до изстрел на 100 м, някъде по-високо в мишената.
Поздрави и от мен!


Аз пък твърдя че това което казвам е възможно да се симулира. Давам ти два примера :

1. Преди двадесетина дена направих такива сметки за SLRa на сина ми за да симулирам на 20 метра изстрел на 120 метра. Исках да се получи впоследствие СТП +5см на 120 метра. СЛРа е 223 , оптика 3-9х40 на 6 см над оста на цевта , направихме прострелката на 20 метра точно според сметките. При стрелба след това на 120 метра момчето направи група 3см на +5см. ;)

2.Преди началото на сезона мой приятел си купи карабина Мосберг 308. Направих му сметките за 35 метра да симулирам попадение +5см на 100м и направихме прострелка на 35 метра ... една урва , доста безопасно място за стрелба. Преди два дена ми се обади че ударил чакал на 100 метра (мерено) точно в десетката. :D
0

#47
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

 emil5koff написа на 02.01.2019 - 13:24 :


Няма спор бе, човек! Никой не ти "тъни" сметките, казах че приемам математиката ти за вярна! За принципа говоря, ама явно не се разбираме! Няма никакво заяждане. Прочети още веднъж това което съм ти написал и съм сигурен, че ще схванеш идеята! Няма как да симулираш изстрел на 500 м, като сведеш нещата до изстрел на 100 м, някъде по-високо в мишената.
Поздрави и от мен!


Ето ти един друг пример :

Прикачени файлове


0

#48
Потребителя е офлайн   iterziev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 56
  • Регистр: 08.01.14
ОРКА или т.н. Цоньо, заради подобно поведение те баннаха от други форуми.

Хората обясняват сметки и си губят времето, а ти се лигавиш...

Почети малко що е MIL, MOA, балистика , или кажи, че на този етап не разбираш какво ти пишат за да не им губиш времето.

Вместо това не ти се търкала клавиатурата... а и пишеш почти всяка дума с правописни грешки.

Малко по-сериозно и с уважение, моля....

Без да се заяждам, просто съвет ;)
0

#49
Потребителя е офлайн   winterhunter 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1095
  • Регистр: 21.09.11

 emil5koff написа на 02.01.2019 - 11:48 :

 lobo написа на 02.01.2019 - 08:05 :

 emil5koff написа на 01.01.2019 - 21:39 :

 lobo написа на 01.01.2019 - 19:18 :

 NICK77 написа на 01.01.2019 - 19:11 :


Ако на 100 м превишението е 35 см то на 500 м реалното пропадане ще е 35 х 5 = 175 см спрямо "0" на 100 м. ;)/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/> ... Или ако стреляме по скала (MILDOT) то корекцията ще е 3,5 MIL.
Успех!


Казано по друг начин ако на 100 метра "превишението" е 35 см на 500 метра попадението ще е в нулата. Пропадане 175 см на 500 метра ще има ако на 100 метра превишението е 0 с пушка простреляна център на 100 метра ;)/>/>/>/>/>/>/>/>/>


Сигурно нещо не разбирам!Няма как, измествайки СТП с 35 см. на горе на 100 м., да симулираш изстрел все едно стреляш на 500 м. Какво точно като информация би дала подобна стрелба на 100 м , освен нещо като проверка дали кликовете и скалата работят коректно!


Ами да речем имаш пушка с оптика простреляна на 100 метра да бие в центъра. Скалата на оптиката е примерно кръст.

Трябва да поразиш цел на 500 метра.

Знаеш че на 500 метра куршума пропада с 1.80 метра.

Изчисляваш че на 500 метра приблизително 1.80 метра са равни на 13 МОА.

Следователно трябва да направиш толкова кликове за корекция на оптиката които отговарят на 13 МОА. (Например 13х4=52 ... 13МОА по 4 Клика на 1 МОА = 52 клика ) Посока нагоре (up) .

След което пресмяташ колко са 13 МОА на 100 метра. Разбираш че 13 МОА на 100 метра са равни на около 35 см. И тези 35 см на 100 метра пак се постигат с 52 клика нагоре.

Следователно ако с пушка простреляна на 100 метра център направиш корекция 52 клика и попадението ти на 100 метра е 35 см нагоре симулираш изстрел в центъра на мишена на 500 метра.


Не, с математиката всичко е ясно и е както казваш! "Куца" ми логиката! В крайна сметка, на 100 м. след съответните описани от теб преизчисления, нещата ще се сведат до стрелба по мислена точка, разположена някъде над центъра на мишената (при прострелка център на 100 м). Ако след съответните изстрели, СТП е на около 35 см. над центъра, би трябвало нещата да са ОК и по този начин да се симулира изстрел на 500 м. център. Поне аз така разбирам това което казваш. Питам се обаче, какво правим с едни такива подробности като БК на куршума и дулна скорост? Изобщо не коментирам неща като вятър, ъгъл към мишената, деривация и т.н. Ето ти сметките на "Стрелок"-а с два различни патрона, куршумите на които на 100 м. летят практически на едно място...т.е., по твоите сметки биха попаднали, ако всичко е Ок. с оптиката, примерно на 35 см. над центъра.


Данните за Лапуа ЛБ ФМЖ-170 са от реална стрелба. Вижда се, че на 500 м, при еднакви условия, разликата в пропадането на куршумите ще е поне 9-10 см само от разликата в БК и скоростта на куршума! С други патрони (куршуми) разликата може да е доста по голяма. Точно затова смятам, че с тези 35 см на 100 м. може да се провери единствено дали кликовете на оптиката работят коректно или, ако се ползва скалата, деленията съответстват. Според мен, за целите на обучението за стрелба на далече в контекста на който коментираме, полезността на подобна стрелба на 100 м. би се изразила само в изграждане на навик да се връткат тумблерите в правилната посока! Останалото си е просто стрелба на 100 м. за група!


Здравей Емо, ЧНГ, здраве и слука!

По темата за симулиране на изстрел на 500 или 1000 м., с изстрели на 100 м (или по-малко), съм склонен да подкрепя мнението на колегата Лобо.

Всички знаем за проблема с малкото лицензирани стрелбища и още повече с липсата на дистанция над 100 м дори в малкото лицензирани. Да се заменят симулации на 100 м с реални изстрели на 500 или 1000 м, се явява доста трудно за организация, рисково и не съвсем законно. Говорим за подходящо и безопасно място, отцепки, уреди за наблюдение, сериозни мишени, метереологични станции, балистични калкулатори, хронографи и време за проби.

Човек би могъл да се подготви по-добре за реална стрелба по мишени на 500 - 700 метра, ако направи повечко симулации на 100 м примерно. Това ще провери, както балистичен калкулатор и входни данни, така и коректност на кликове или ползване на балистична скала. Още повече, може да се пробва на 50, 100, 150 м.

Написаното за БК, скорост на куршум, страничен вятър, ъгъл на мишена, го разбирам като условия на разстояние 500 м. Естествено, няма как да се вземат предвид при симилацията на 100 м, защото не могат да се измерят на 500 м. Все пак, дори да не се вземат предвид, симулацията е полезна като едно начало за далечна стрелба. Говорим за мишени и кеф, не за реален лов в България.

И накрая, да разведрим с един виц за симулации. Съпругата ядосано казва на мъжа си: Скъпи, да знаеш, че симулирам оргазмите. А съпругът отвръща: Скъпа, това е нищо. Аз симулирам цяла връзка.

Така, че симулацията не замества реалните опити, но е вариант, когато няма възможност за друго.
0

#50
Потребителя е офлайн   Чайката 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 115
  • Регистр: 26.12.15

 iterziev написа на 02.01.2019 - 16:48 :

ОРКА или т.н. Цоньо, заради подобно поведение те баннаха от други форуми.

Хората обясняват сметки и си губят времето, а ти се лигавиш...

Почети малко що е MIL, MOA, балистика , или кажи, че на този етап не разбираш какво ти пишат за да не им губиш времето.

Вместо това не ти се търкала клавиатурата... а и пишеш почти всяка дума с правописни грешки.

Малко по-сериозно и с уважение, моля....

Без да се заяждам, просто съвет ;)/>/>

+10 :)/>Абе понеже го наричаш на малко име,дан би Орката,да е военен?И то баш от оная рота,де кога дядо Господ чакал на моста да раздава акъл,те взели,че форсирали реката?:)/>
По темата,вчера гледах по руския ловен канал,лов на ....забравих какво животно беше.Ма запомних калибъра,теглото на оръжието и дистанцията от която бе повалено животното.338 лапуа магнум,12,5 кг и успешния изстрел бе даден от 680 м.
0

#51
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

 iterziev написа на 02.01.2019 - 16:48 :

ОРКА или т.н. Цоньо, заради подобно поведение те баннаха от други форуми.

Хората обясняват сметки и си губят времето, а ти се лигавиш...

Почети малко що е MIL, MOA, балистика , или кажи, че на този етап не разбираш какво ти пишат за да не им губиш времето.

Вместо това не ти се търкала клавиатурата... а и пишеш почти всяка дума с правописни грешки.

Малко по-сериозно и с уважение, моля....

Без да се заяждам, просто съвет ;)/>/>

Господин Терзиев преди да кажете нещо е добре да го премислите.
Дано не ме лъжат някои но образованието на юзера NIK 77 е същото като моето.
Незнам колко сте годишен и не ме интересува но понятието балистика и хилядна акцентирам ХИЛЯДНА съм ги чул през 1994 година, а някои оптични прибори като Б-8х30; ПГО-7в, ПСО -1 , ПП 61 и други които използват този централен ъгъл.
0

#52
Потребителя е офлайн   Георги ловеца 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 757
  • Регистр: 26.02.14
Лошото както и в почти всички Бг форуми без значение в коя сфера са, е че хората който знаят не пишат защото стават само дрязги предизвикани от хора който нищо не знаят но пишат по много. Иначе всичко е много подробно описано в дебелите книги но разбира се някои трябва и да ги прочете. Примерно да отдели два три месеца само за четене, и то сериозно четене. След което да хвърли примерно над 5 бона за пушка и оптика, след това година, или две три в сбиране на опит, да хвърли и още няколко хиляди лева в боеприпаси и гориво и после ще казва да няма проблеми кефти 500 кефти 1000метра :), но само той ще си знае какво му струва това.
ПС:Прикачам две таблици за АК-47 и АК-74 с балистиката на бойния им куршум. Ние който ползваме този вид оръжие създадено на база Калашников сме много улеснени, просто трябва да ползваме ловни патрони с много близки, или точно същите характеристики като бойните патрони и куршуми по който са направени дадените таблици. Обикновенно ловните патрони са с по-малко барут и малко по голямо тегло на куршума, вследствие имат по ниска скорост и по различна балистика. Другите който ползват други видове пушки и патрони трябва да си правят самички техните таблици според дължината на тяхната цев, и според техния боеприпас. И не на последно място, тези таблици дават само една малка част от нужните знания за стрелба над 400м., но ги прикачам защото два страници само това се обсъжда в темата до сега. Реално трудностите идват над тази дистанция от 400м. и решението им изисква много добро усвояване на елементарната математика от средното училище.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: АК-47 Балистика.png
  • Прикачено изображение: АК-74 балистика.png

Сайга12
БСР-74
SAR-M9F
Тигр 7,62х54
Макаров
0

#53
Потребителя е офлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11
Чшшшш балистиците, сега остава за войника и девойката да разкажете и ще ви призная. Публикувано изображение
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#54
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

 Георги ловеца написа на 02.01.2019 - 20:48 :

Лошото както и в почти всички Бг форуми без значение в коя сфера са, е че хората който знаят не пишат защото стават само дрязги предизвикани от хора който нищо не знаят но пишат по много. Иначе всичко е много подробно описано в дебелите книги но разбира се някои трябва и да ги прочете. Примерно да отдели два три месеца само за четене, и то сериозно четене. След което да хвърли примерно над 5 бона за пушка и оптика, след това година, или две три в сбиране на опит, да хвърли и още няколко хиляди лева в боеприпаси и гориво и после ще казва да няма проблеми кефти 500 кефти 1000метра :)/>/>, но само той ще си знае какво му струва това.
ПС:Прикачам две таблици за АК-47 и АК-74 с балистиката на бойния им куршум. Ние който ползваме този вид оръжие създадено на база Калашников сме много улеснени, просто трябва да ползваме ловни патрони с много близки, или точно същите характеристики като бойните патрони и куршуми по който са направени дадените таблици. Обикновенно ловните патрони са с по-малко барут и малко по голямо тегло на куршума, вследствие имат по ниска скорост и по различна балистика. Другите който ползват други видове пушки и патрони трябва да си правят самички техните таблици според дължината на тяхната цев, и според техния боеприпас. И не на последно място, тези таблици дават само една малка част от нужните знания за стрелба над 400м., но ги прикачам защото два страници само това се обсъжда в темата до сега. Реално трудностите идват над тази дистанция от 400м. и решението им изисква много добро усвояване на елементарната математика от средното училище.


Добре колега , не искам никакви дрязги ама ми се иска да те попитам защо точно тия таблици на калашника реши да дадеш за пример в темата ... известно е че това оръжие с тези патрони е едно от най неточните ? И то особено на големи разстояния ? А темата тук е за 500-1000 метра ? Нещо извън възможностите на калашника изобщо ?

Ето ти данни за един 7.62х39:

Load Number: A76239A Zero Range: 100 m
Caliber: 7.62X39mm Soviet Temperature: 15 °C
Bullet Style: Full Metal Jacket Wind Speed: 10 m/s
Bullet Weight: 124 gr Altitude: 0 m
Ballistic Coefficient: 0.298 Max Range: 500 m
Muzzle Velocity: 716 m/s
Sight Height: 3.8 cm
Range (m) Drop (cm) Wind Drift (cm) Velocity (m/s) Energy (j)
0 -3.8 0 716 2059
50 0.8 2.5 670 1802
100 0 9.9 626 1574
150 -7.1 22.1 583 1365
200 -21.6 41.1 542 1181
250 -44.2 67.1 504 1021
300 -76.5 99.6 468 879
350 -120.4 140 434 755
400 -176.8 188.7 404 655
450 -249.2 246.1 376 569
500 -339.9 312.9 354 502
0

#55
Потребителя е офлайн   Георги ловеца 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 757
  • Регистр: 26.02.14
Дадох тези таблици щото две три страници в темата се опитвате да ги опишете и то грешно като представи някои дори линейна графика което не е вярно! Все едно ако таблицата е в графичен вид чертата да е права и наклонена, а реално ако се преведе една такава таблица в графичен вид то линията че бъде като дъга. Просто можеше някои да се сети да постне 1 картинка, или графика на тази таблица, и да не си губите времето в безсмислени писания. Иначе да по такава таблица може да се простреля на точни 100 метра едно оръжия с мерник за 500м. примерно. А сега пък било проблем че е точно за тази калибър и боеприпас? Не ти харесва, ми това е просто пример колега, колкото боеприпаси толкоз и таблици ще има и аз не мога да отгадая нито ме интересува на кой какъв калибър му е по сърце! Прикачам и една такава таблица във вид на графика, защото както знаем всяка една таблица може да се даде и във вид на графика.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 545x39.gif

Сайга12
БСР-74
SAR-M9F
Тигр 7,62х54
Макаров
0

#56
Потребителя е офлайн   iterziev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 56
  • Регистр: 08.01.14

 ORKA_71 написа на 02.01.2019 - 18:58 :

 iterziev написа на 02.01.2019 - 16:48 :

ОРКА или т.н. Цоньо, заради подобно поведение те баннаха от други форуми.

Хората обясняват сметки и си губят времето, а ти се лигавиш...

Почети малко що е MIL, MOA, балистика , или кажи, че на този етап не разбираш какво ти пишат за да не им губиш времето.

Вместо това не ти се търкала клавиатурата... а и пишеш почти всяка дума с правописни грешки.

Малко по-сериозно и с уважение, моля....

Без да се заяждам, просто съвет ;)/>/>/>

Господин Терзиев преди да кажете нещо е добре да го премислите.
Дано не ме лъжат някои но образованието на юзера NIK 77 е същото като моето.
Незнам колко сте годишен и не ме интересува но понятието балистика и хилядна акцентирам ХИЛЯДНА съм ги чул през 1994 година, а някои оптични прибори като Б-8х30; ПГО-7в, ПСО -1 , ПП 61 и други които използват този централен ъгъл.


Годините и завършеното образование нямат голямо отношение към познанията. Въпреки това вероятно образованието ми е доста над твоето.
Приеми просто, че човек който чете и се интересува осърдно на 18 години може да е доста по-образован от някой на 50 години, просто еволюция.

Това, че си чувал за някои неща и оптични прибори пред 94-та също нищо не значи. Същата година беше мит мобилния телефон а сега всеки има по няколко смартфона. За оптиките и развитието на техниката да не говорим.

Например ти докато използваш бързомер за да ловуваш с новия си полуавтомат в 308 има хора с техника която мери и автоматично им прави корекцията и спокойно си бият кози на 700-800м за добро утро.


 Георги ловеца написа на 02.01.2019 - 20:48 :

Лошото както и в почти всички Бг форуми без значение в коя сфера са, е че хората който знаят не пишат защото стават само дрязги предизвикани от хора който нищо не знаят но пишат по много.


И колегата каза и аз повтарям - от такова поведение много хора знаещи не пишат по бг форумите.


 Чайката написа на 02.01.2019 - 18:55 :


+10 :) Абе понеже го наричаш на малко име,дан би Орката,да е военен?И то баш от оная рота,де кога дядо Господ чакал на моста да раздава акъл,те взели,че форсирали реката?:)


Уцели 10-ката от раз :)




Доста колеги, включително и аз ловуват на разстояние 500м и на горе. Някои ходят на платен лов в Европа по планините за трофейни животни.
За целта ползвам 308 и 6.5. Не, че нямам и 338 но ми е малко прекалено.
Истина е, че е добре да се подбере правилния боеприпас и прецизно попадение, защото при ниската скорост куршума би прошил животното. Определено калибър като 7мм Rem Mag e един от най-подходящите за лов на дистанция 500-1000м, на мои приятели не им е проблем да пребиват чакали и лисици редовно с него.


За целта някои колеги залагат на Berger VLD Hunting, a аз напоследък на Nosler Accubond LR, за който хората гарантират експанзия при 400м/с. При разстояния до 300м ползвам Barnes TSX и Nosler Accubond.

"AccuBond® -LR bullet was designed to have a minimum impact velocity of 1300fps in order to reliably expand or mushroom at those much longer distances, compared to the 1800fps minimum impact velocity of all other Nosler® hunting bullets."

Просто за сравнение на 600м 3-те боеприпаса които ползвам:

.308 (Nosler accubond 165) = скорост 420m/s, 5.1 mil
.264 (Nosler accubong LR 142) = скорост 550m/s, 4.4 mil
.338 (Nosler accubond LR 265) = скорост 620m/s, 3.9 mil
0

#57
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

 Георги ловеца написа на 03.01.2019 - 15:10 :

Дадох тези таблици щото две три страници в темата се опитвате да ги опишете и то грешно като представи някои дори линейна графика което не е вярно! Все едно ако таблицата е в графичен вид чертата да е права и наклонена, а реално ако се преведе една такава таблица в графичен вид то линията че бъде като дъга. Просто можеше някои да се сети да постне 1 картинка, или графика на тази таблица, и да не си губите времето в безсмислени писания. Иначе да по такава таблица може да се простреля на точни 100 метра едно оръжия с мерник за 500м. примерно. А сега пък било проблем че е точно за тази калибър и боеприпас? Не ти харесва, ми това е просто пример колега, колкото боеприпаси толкоз и таблици ще има и аз не мога да отгадая нито ме интересува на кой какъв калибър му е по сърце! Прикачам и една такава таблица във вид на графика, защото както знаем всяка една таблица може да се даде и във вид на графика.


Извини ме колега ... опитвам се да бъда полезен по темата. Не е въпрос дали ми харесва или не боеприпаса. Стрелба на 500 - 1000 метра със 7.62х39 !!! Ами сам би трябвало да забележиш че пада на 500 метра е 3 метра и половина ... а на 700 ... а на 1000. Само да направиш корекция на оптика за 3.5 метра на 500 метра знаеш ли колко клика ти трябват на оптиката ... ПОНЕ 120!!! Знаеш ли колко е обхвата кликове на една оптика ?! Мислиш ли че ще ти стигнат за такива разсточния ?!!! Да продължавам ли ? :D
0

#58
Потребителя е офлайн   Георги ловеца 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 757
  • Регистр: 26.02.14
Едно е да се опитваш да бъдеш полезен, и съвсем друго е просто да пишеш по много, без да казваш нищо по темата.
Сайга12
БСР-74
SAR-M9F
Тигр 7,62х54
Макаров
0

#59
Потребителя е офлайн   iterziev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 56
  • Регистр: 08.01.14

 iterziev написа на 03.01.2019 - 15:48 :


Просто за сравнение на 600м 3-те боеприпаса които ползвам:

.308 (Nosler accubond 165) = скорост 420m/s, 5.1 mil
.264 (Nosler accubong LR 142) = скорост 550m/s, 4.4 mil
.338 (Nosler accubond LR 265) = скорост 620m/s, 3.9 mil



Забравих да спомена - оптикaта за лов която ползвам е S&B 5-20 Ultrashort в първа фокална със скала P4L , с по-дебел кръст така, че се вижда перфектно и на 5 увеличение.
Далекомер Leica 2700B - предварително съм си нагласил и записал кривата вътре за боеприпаса така, че каквото премеря това ми е настройката на оптиката.
Допълнително и Kestrel Elite 5700, защото на високо различното атмосферно налягане има най-голямо значение за траекторията спрямо температура и другите компоненти на околната среда.
0

#60
Потребителя е офлайн   ЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ 

  • Цветелин Цвятков
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 833
  • Регистр: 26.01.14
Позволете! Човек тръгва да учи нещо непознато,като далечната стрелба. Чете месеци наред,тежко,непознати понятия и величини. И постепенно му става ясно. И като разбере всичко осъзнава,че едва ли не се е минал. Защото вижда,че всичко нужно го дава наготово балистичния калкулатор. Обръщам се към начинаещите в далечната стрелба по мишени или дивеч. 1.Вземете си среден или магнум калибър 2.Тактическа оптика с mil dot скала и увеличение минимум 16х. 3.Лазерен далекомер до 1000 м. 4.Най-важната част! Влизате в балистичен калкулатор.На страницата на Хорнади или Федерал например. Въвеждате калибър,нач.скорост,балист.коефициент и т.н. каквото се иска. За далечна стрелба задължит. попълвате метео данните за деня на стрелбата,взети от метео сайт или още по-добре от ваша метеостанция на мястото на стрелбата. 5.Калкулирате и всичко каквото трябва е пред вас. И всеки гледа колко е пада в см. И ако няма балистичен калкулатор пада е важен и със знания и изчисления стигаме до корекцията ,просветените знаят за какво говоря! Но това е направено от калкулатора,знания не са нужни! На вас и на всеки друг в крайна сметка му трябва единствено корекцията в MIL или МОА,а те са сметнати от калкулатора и дадени.
[u]Видове поправки
1.Поправка без кликане на оптиката ,а через разграфяването на mil dot скалата на оптиката т.н. бърза корекция. Запишете си на картонче поправките в MIL на например 300,350,400,450 и т.н. до напр. 1000 метра.MIL това са чертичките на mil dot скалата на оптиката ви 1 мил e 1 деление. За половин мил и три четвърти вижте книжката на оптиката или в Интернет,мъничко попрочетете все пак! Това картонче залепете на приклада,да ви е под око. Ако искате може да запаметите поправките,чудесно! Снайперистите ги помнят наизуст. ГОТОВИ СТЕ ДА УЛУЧИТЕ точно толкова колкото и оня ,като мен,който чел и блъскал 2.Поправка с кликане на оптиката при която се мерим в центъра на кръста.Кликовете бутам единствено при прострелка. В лов няма време за кликове,а освен това многото кликане,знае ли човек, може да повреди оптиката ,и все трябва да пишеш и помниш колко и на къде си кликал. Броя на кликовете се определя така. Взема се MOA от таблицата на калкулатора и се умножава х 4 ако на оптиката пише 1 клик=1/4 МОА или х2 ако 1 клик = 1/2 МОА. И тук може да се залепи картонче на приклада но с брой кликове за съответната дистанция.В тактическите оптики има технологични решения които облекчават многото кликане но това са подробности.
0

Сподели темата:


  • (9 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни