БГ Лов Форум: Мнения за Лада Нива - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Мнения за Лада Нива

#21
Потребителят е онлайн   lu-bo 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1136
  • Регистр: 08.12.11

Виж мнениетоbgbul написа на 28.04.2020 - 07:20 :

Когато има насоки може да се спори и говори. Така вече е по-ясно кой какво мисли.
Коя сравнима кола е по-широка от Нива?
От японските - Витара, Самурай, Фероза, Пинин (не)...или ТЛК и Паджеро, Вранглер. Ако просто сравняваме - то тогава нивата е тясна. Дискавъри, Дефендър, Монтеро спорт, Чероки - и всички подобни са по-широки. Така е.
Коя е по-икономична? Няма такава. Въобще не включвайте дизеловите. Просто няма по-икономична.
Управление ...хидравлика немска. Коментарите за неудобно управление са остарели.
Ремонти - чести са. Вярно е.! Но гледайки километрите....се оказа различно. Все пак -ежедневни псувни, често вибрации, оригиналните джанти се кривят като ламарина, новите части са фалшиви (абсолютно вярно е). Така е!
Частите са евтини и некачествени. Но все пак ако попаднете на оригинални всичко е както трябва. Май и за другите коли/джипове е така, но ...сега говорим за нива.
И сега най-важният въпрос който ме тормози вече години:
С коя джипка да сменя Нива? Дайте акъл Търся отговор на този въпрос от години. Приемам всяка насока.
Изискванията ми са елементарни- да се ремонтира лесно. Не, че се налага често, но това дава сигурност. Винаги пътувам "соло". На места дори обхват няма. 2 пъти късам промеждутъчен вал. Смяна - 2 часа, ако го имаш в багажника.
Да е икономичен и удобен. Въртя по над 300км на ден (само 10% са черен път). Зареждам по 2 пъти и често по 3. (с една бутилка - 250 км горе/долу)
Сериозен разход си е по 50 лв/ден и нагоре. Не е служебен разход.
Благодаря за насоките! Виждам разбиране и се надявам да намеря отговор.

Същия въпрос си задавах преди 3год. и Аз С какво да сменя моето Паджеро 2,8TD зарди разхода му от 14-15л/100км. След консултации с компетентни /автомонтьори/ стигнах до Чероки спорт 2,4L бензин този двигател руснаците го купуват и се монтира фабрично на "Газела" има много отзиви в руските саитове,има и в американските-там го смятат за слаб харесват 3,7л.Това беше моя избор. Джипа е доста проходим,цени на части - ниски /виж Autodok / пристигат от германия за 3дни има евтини има и оригинални.Разход на гориво 12-13л/100км. газ. в гората 17-18л. Предишния по-стария модел е още по-добър за лов много здрава ходова част /с цели мостове/
0

#22
Потребителя е офлайн   bgbul 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 86
  • Регистр: 11.12.11

Цитат

Същия въпрос си задавах преди 3год. и Аз С какво да сменя моето Паджеро 2,8TD зарди разхода му от 14-15л/100км. След консултации с компетентни /автомонтьори/ стигнах до Чероки спорт 2,4L бензин този двигател руснаците го купуват и се монтира фабрично на "Газела" има много отзиви в руските саитове,има и в американските-там го смятат за слаб харесват 3,7л.Това беше моя избор. Джипа е доста проходим,цени на части - ниски /виж Autodok / пристигат от германия за 3дни има евтини има и оригинални.Разход на гориво 12-13л/100км. газ. в гората 17-18л. Предишния по-стария модел е още по-добър за лов много здрава ходова част /с цели мостове/

Много добър избор. Само дето черокито е до еди-коя си година, а 2.4 бензин да намериш си е рядкост. Иначе имам опит с Чероки.
Имах 4.0 литровия шестак, автомат. Близо година го карах и бях доволен. Само разхода от 16-22 л/100 км не ми допадна. Та това е добър избор... но е рядкост да попаднеш на запазен.
Сега един колега по-горе каза Тойота (...шарнир 16 лв). За кой модел говорим? Дизел или бензин?
Интересно е не да се противопоставяме, а да си споделяме и хубавото и лошото за нашите джипове. Няма най-хубав и най-лош джип. Има си запазен и поддържан или занемарен.
И най-интересното е не да говорим за години (време), а за изминати километри с джиповете. Според мен така е по-точно и справедливо за изводи. Иначе не е честно.
Моят съсед изкарва Тойота ЛК, 2.4 дизел, 86 набор - 6 пъти в годината за по 2 дена или общо 1000 км/год. Много здрава ТЛК. До сега за 5 години само обслужване е правил.
Имал съм Нива дето на всеки 5 хил. км сменях лагери на предна-дясна главина. РЕДОВНА смяна...тъпо, но беше така. Не е кат да не знам колко се регулира главината.
Сега тази ми взе акъла. Но отиваме в друга посока...
Та търся съвети за алтернатива на Нива - бензин/газ, климатик, нисък разход, бързи/бавни. Черокито е добре, но е в миналото за мен. А Гранд Чероки ...няма под 4.0 литра.
Това, което днес е важното... утре е дреболия.
0

#23
Потребителя е офлайн   bgbul 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 86
  • Регистр: 11.12.11
Много добър избор.
Това, което днес е важното... утре е дреболия.
0

#24
Потребителя е офлайн   Topalov_Kamaza 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8
  • Регистр: 14.08.20
Колега, ще ти кажа “+” и “-“ според мен,след около 9 годишен ЛИЧЕН опит с 2 Ниви и също наблюдения от приятели:
Плюсове:
-евтина поддръжка, с това всеки ще се съгласи
-мнооого добра проходимост дори и с оригиналните гуми, без нужда от много юркане при преминаване през препятствия. Това важи ако шофьорът си има някакво понятие от горско каране.
-бавните. С тях не се усеща липса на мощност. Да, двигателят е малък, но всичко зависи от скоростите.
-лесна за ремонт
-здрава при правилна експлоатация.
Минуси:
-Гори много на асфалт, понеже е постоянно зацепена на 4х4.
-клатушка се много и като цяло е некомфортна
-няма поведението на другите джипове на асфалт. Нивата си е кърска кола и това е.
-всичко по интериора пука, скърца, пръщи, чупи се
-вие, шуми, бучи
-ако не се вземат мерки- гние.
За Нивата зависи как ще я ползваш- ако ще я държиш в някое село и ще я караш само по гората на лов- това е колата за теб. Здрава е ако си шофьор, а не карач. Много хора са само карачи, тоест- джаскат, праскат, юркат по чукарите и знаят само “пълна газ”, а след излета джипа се заебава в двора и дотам. Следващия път пак така. Вследствие джипът заприличва на един курник- лопа, тропа, мръсен, очукан и т.н. Това не е начинът. Нивата позволява да си караш спокойно в пресечена местност без да я зориш и юркаш много, а така не я трошиш. При правилно шофиране се оказва доста здрав автомобил. Нашета се поддържа и се кара както е нужно- без излишни форсажи и засилки, само където се налага наистина. Засега не е имало излагания с нея, както и ремонти. Съветът ми е да си помислиш добре какъв тип шофьор си като цяло и ако решиш, че ти се раздава газ и идкаш адреналин- не си взимай Нива, а някой японски джип, който издържа на по- големи натоварвания.
0

#25
Потребителя е офлайн   yuri12 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 353
  • Регистр: 28.07.17
Лада нива е евтина за подръжка но трябва да завариш задния диференциял щото няма блокажи.
0

#26
Потребителят е онлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Явно е, че в тази тема трябва да има цензура!
0

#27
Потребителя е офлайн   Nemezis 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 42
  • Регистр: 10.06.10

Виж мнениетоyuri12 написа на 29.01.2021 - 03:20 :

Лада нива е евтина за подръжка но трябва да завариш задния диференциял щото няма блокажи.

Всъщност има .Ако го завари хайде може и да не е първото стъпване на асфалта но на второто трябва да си търси нов заден мост.
0

#28
Потребителя е офлайн   Nemezis 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 42
  • Регистр: 10.06.10
Имал съм в годините (около 2000г.-2003г.там някъде)2 бр.ниви.Евтина поддръжка но.....постоянно такава .Чупил съм почти всичко по тях (включително и волан)Последната като я купих ремонт на мотора (пълен)нови касети ,сателити,планети ,спътници :lol: и каквото там се сетите.Има навика да къса болчетата на предния диф (държи се на едни измислени 8мм шпилки) сменихме ги с по-масивни и прочие и прочие .Изкара почтиии 2 седмици преди да почнат ремонтите .По предницата всичко ново с оригинално уж еммми там ремонтите (бе да си гривя душата) чааак на втория месец ги почнахме та така нивичката. Един пенсионер казваше абее не е лоша ама......Това АМА не го разбрах тогава докато не подкарах нивата .И така.След туй съм минал Паджера,Терана ,Патроли (горе долу в тоя ред)вече 15 годинки си останахме "приятели" само с един 82 набор Г класичка.Така като се замисля сигурно има защо.
0

#29
Потребителят е онлайн   lu-bo 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1136
  • Регистр: 08.12.11

Виж мнениетоNemezis написа на 29.01.2021 - 17:23 :

Имал съм в годините (около 2000г.-2003г.там някъде)2 бр.ниви.Евтина поддръжка но.....постоянно такава .Чупил съм почти всичко по тях (включително и волан)Последната като я купих ремонт на мотора (пълен)нови касети ,сателити,планети ,спътници :lol:/> и каквото там се сетите.Има навика да къса болчетата на предния диф (държи се на едни измислени 8мм шпилки) сменихме ги с по-масивни и прочие и прочие .Изкара почтиии 2 седмици преди да почнат ремонтите .По предницата всичко ново с оригинално уж еммми там ремонтите (бе да си гривя душата) чааак на втория месец ги почнахме та така нивичката. Един пенсионер казваше абее не е лоша ама......Това АМА не го разбрах тогава докато не подкарах нивата .И така.След туй съм минал Паджера,Терана ,Патроли (горе долу в тоя ред)вече 15 годинки си останахме "приятели" само с един 82 набор Г класичка.Така като се замисля сигурно има защо.

Прав си колега обаче всеки трябва да го мине този път за да стигне до истината.Хората се подлъгват от ниската цена на Нивата от евтините части и не на последно място от многото хвалби във форума за неината проходимост.Само в български форум могат да изкарат Нивата по-добра от G.Klase или JEEP Има два варианта за кандидатите за Нива или да послушат съвета ти или да минат по твоя път.
0

#30
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Лада Нива има блокаж и то ръчен (100% блок) на средния диф. Винаги се чудя на категорични мнения от хора, които вероятно дори не са се качвали на Нива или изобщо не знаят за какво са малките ръчки до скоростния лост.
0

#31
Потребителя е офлайн   Nemezis 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 42
  • Регистр: 10.06.10

Виж мнениетоКрестев написа на 30.01.2021 - 11:40 :

Лада Нива има блокаж и то ръчен (100% блок) на средния диф. Винаги се чудя на категорични мнения от хора, които вероятно дори не са се качвали на Нива или изобщо не знаят за какво са малките ръчки до скоростния лост.
Обяснявал съм на "майстора"който ми правеше навремето нивата половин час че е фултайм (демек е постояно зацепен преден и заден мост)и не се изключва предния мост а той ми показва лостчето за блокажа на средния диф и ми вика ей от тук се изключва двойното :blink:/> въпросния "майстор" правеше предимно ниви и уазки та такива ми ти работи.
0

#32
Потребителят е онлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
[/quote]Обяснявал съм на "майстора"който ми правеше навремето нивата половин час че е фултайм (демек е постояно зацепен преден и заден мост)и не се изключва предния мост а той ми показва лостчето за блокажа на средния диф и ми вика ей от тук се изключва двойното :blink:/>/>/>/>/> въпросния "майстор" правеше предимно ниви и уазки та такива ми ти работи.
[/quote]

Това е една от основните причини Нивите да са на това дередже!
Друга голяма причина е Незнанието на много Ниваджии как се борави с лоста за блокажа.
Аз лично, 2009 г си купих Нива нов внос 1.7 mi. Карах я точно 3 год като ежедневен автомобил и за лов - 45000 км.
Единствения по-голям проблем беше разхлабване гайката на изходящия вал на СК и от там самоизключване на 5-та предавка. (работа за 3 часа и 80 лв тогава)
Наложи се да я продам, защото трябваше да купувам пикап.
Сега имам Шкода Октавия 4х4 и обмислям смяната и с Нива.
Нека някои не си мислят, че не съм запознат със слабите места на Нивата. След покупката беше направена пълна ревизия на всички агрегати и системи, повечето лично от мен(средното ми соц. образование е ДВГ)
0

#33
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Имал съм 2 Лада Нива, втората нова. Колата е много ремонтопригодна. Не си заслужава човек да се разправя с "майстори", дето ръцете им са отзад и едва ли са прочели едно ръководство. Най-големият й кусур е ръждата, но изкарва повече от някои японки. Другият й проблем са собствениците, които прехвърлят личното си безхаберие на колата.
Това не значи, че я хваля или препоръчвам. Напротив - нека всички си купуват нови Мерцедес Г-класи, Ленд Ровъри, Т-круйзери, а по-бедните - новия Сузуки Джимни.
0

#34
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15

Виж мнениетоNemezis написа на 30.01.2021 - 13:25 :

... въпросния "майстор" правеше предимно ниви и уазки ...
Общото между Нива и УАЗ е, че имат по 4 колела и са правени в Русия. Нива е фултайм 4х4, има 3 дифа: преден, заден и среден (в РК); УАЗ има 2 - преден и заден. Въртят задните колела. При включване на предното, колата не може да се кара по твърда настилка, защото при завои няма диф между двата моста, а само по меки черни пътища. Същото и при Нива с включен блокаж.
0

#35
Потребителя е офлайн   Nemezis 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 42
  • Регистр: 10.06.10

Виж мнениетоКрестев написа на 31.01.2021 - 08:37 :

Виж мнениетоNemezis написа на 30.01.2021 - 13:25 :

... въпросния "майстор" правеше предимно ниви и уазки ...
Общото между Нива и УАЗ е, че имат по 4 колела и са правени в Русия. Нива е фултайм 4х4, има 3 дифа: преден, заден и среден (в РК); УАЗ има 2 - преден и заден. Въртят задните колела. При включване на предното, колата не може да се кара по твърда настилка, защото при завои няма диф между двата моста, а само по меки черни пътища. Същото и при Нива с включен блокаж.
Така е.Запознат съм "криво ,ляво" ;)/> Уаза е Парттайм (старите Геги до 1990г.също и други.)Просто казвам (пиша)че някак не ми се връзва да "обяснявам на "майстор"занимаващ се предимно с ремонта на въпросните 2 возила кое как е и как да го направи.
0

#36
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Шофьорите на Нива често неглижират колата. Може да се направят много подобрения, които са лесни, струват евтино или нищо. Напр. да се намали шумът на РК (описано е подробно във форумите), да се кара с подходящи здрави джанти и гуми, да се изкара ел-ток до багажника за осветление и зареждане, и още много неща, напр. обработка срещу корозията. Но винаги на първо място е правилното периодично обслужване – масла и филтри.
п.п. За тия, които страдат, че Нива няма блокаж на задния диф - няма нищо по-лесно от това, да си монтират 2 ръчни спирачки - за всяко колело поотделно.
0

#37
Потребителя е офлайн   yuri12 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 353
  • Регистр: 28.07.17
Това с заваряването на дифа съм го видял от колега който е механик и дългогодишен рали шампион и вече години ходим на лов с тази нива и е здрава. Вярно че 95 процента сме в гората и до къщата в селото. Много е проходима да не кажа че и с г класата има места където ми е трудно а нивата минава. Защото е лека.
0

#38
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Заваряването на задния диф осакатява колата, а шофиране без диф си е мъка. Заваряване може да се направи, ако дифа и без това е дал фира. Монтажа на 2 ръчни, поотделно за всяко колело, е лесно и не променя нищо. При блокиран среден диф, когато някое задно колело забуксува - просто се дърпа съответната му ръчна спирачка.
В Русия се правят дифове с блокаж.
0

#39
Потребителя е офлайн   darko69 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 48
  • Регистр: 18.08.09
Там където мине НИВАТА друго не може защото тя запушва пътя.
0

#40
Потребителят е онлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10

Виж мнениетоdarko69 написа на 21.04.2021 - 17:14 :

Там където мине НИВАТА друго не може защото тя запушва пътя.


Явно имате ГОЛЯМ опит с Нива!?
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни