БГ Лов Форум: Най-важното, което един млад ловец трябва да знае като ГОНАЧ/КАРАЧ? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

• (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Най-важното, което един млад ловец трябва да знае като ГОНАЧ/КАРАЧ?

Потребителя е офлайн   zgo 

• Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Регистр: 10.09.19
Колеги ми казаха, че това, което е написано да не се използват кучета за лов на сърни е защото сърната няма жлъчка и има малко потни жлези и по тази причина ако е гонена дълго от куче може да колабира и да падне от шок. Ако остане жива при студено време, заболява от пневмония и пак може да загине или белия дроб и остава след пневмонията на едни ядки и сраствания. От такива сърни не чакайте здраво и силно поколение и ловни трофеи. Така че и практиката показва, че авторите на книгата имат право. Онзи ден ми излязоха прасетата и си избрах два приплода, един падна на място , а другият избяга и го чух как се търкаля под мен по камъните. Чакам куче да дойде, но няма. Това куче, което ги вдигна си замина по сюрията, без да се спре при прасето. След един час идва куче и лае, гонеше сърна, сърната премина през свинските дири а кучето, за което се носи славата на голям свинар си продължи по сърната. Чак след това друго куче на две години дойде и като го насочихме откри прасенцето и колегата го уби в търните. Всеки иска да има работещо куче, което като види свинска диря да превключва все едно го е ударил някой с енжекция адреналин.
0

Потребителя е офлайн   spartneg 

• Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Регистр: 17.01.19

Виж мнениетоzgo написа на 17.12.2019 - 06:57 :

Колеги ми казаха, че това, което е написано да не се използват кучета за лов на сърни е защото сърната няма жлъчка и има малко потни жлези и по тази причина ако е гонена дълго от куче може да колабира и да падне от шок. Ако остане жива при студено време, заболява от пневмония и пак може да загине или белия дроб и остава след пневмонията на едни ядки и сраствания. От такива сърни не чакайте здраво и силно поколение и ловни трофеи. Така че и практиката показва, че авторите на книгата имат право. Онзи ден ми излязоха прасетата и си избрах два приплода, един падна на място , а другият избяга и го чух как се търкаля под мен по камъните. Чакам куче да дойде, но няма. Това куче, което ги вдигна си замина по сюрията, без да се спре при прасето. След един час идва куче и лае, гонеше сърна, сърната премина през свинските дири а кучето, за което се носи славата на голям свинар си продължи по сърната. Чак след това друго куче на две години дойде и като го насочихме откри прасенцето и колегата го уби в търните. Всеки иска да има работещо куче, което като види свинска диря да превключва все едно го е ударил някой с енжекция адреналин.

Хмм много интересно е това за сърните, сефте го чувам!

0

Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

• Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Регистр: 25.02.08

Виж мнениетоspartneg написа на 23.01.2020 - 16:44 :

Хмм много интересно е това за сърните, сефте го чувам!

Сърната наистина е кекава, склонна към пневмонии и лесна преумора и с ниска издържливост, но с това жлъчката и изпотяването нямат общо. Кучето също не се поти, а я виж колко търчане носи.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

• Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
.
0

• Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
Колеги, а сега покрай тоя сняг, как сме с търсенето на прасетата? Споделете!
Това което аз знам от скромен опит : ):
- при сняг, пресен, още не е паднал китът от дърветата - денуват в борови гори, които задържат в короните си снега и под тях е по- чисто, малка покривка. При обилен сняг - южно, скалисто, склонове, където не се задържа мн сняг, но и да няма вятър, тъй като той им пречи да си ползват осезанията - слух най-вече. КАто падне китът от клоните или почва да пада със затопляне, те се плашат от самото му падане и търсят по чисти очастъци или нисък гъсталак. При виелици пак по гъсталаците.
- при вятър - отново гъсталак, на завед.
- след дъжд - отново по-открити места, за да съхнат.
- в много горещото - сенчесто, влажно, около водоизточник, дерета.

- в тихо, топло време - по високото, по билото.
Всичко предполагам е нагаждане, за да могат да използват максимално слух и обоняние. И за всичко си има изключения и то не и две... много хитри са свинчовците!

Как предирвате?
0

Потребителят е онлайн   Желю 

• Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Регистр: 19.02.08

Виж мнениетоspartneg написа на 10.10.2019 - 09:18 :

Дано е полезно, да!

Та да развием нещата нататък!!
- Ако си на пусия и по животинската пътека мине лисик - НЕ се стреля! /въпреки, че по-скоро е предмет на уговорка преди гонките и както каже ръководител лова/, често щом тя върви по пътеката, има прясна диря и движение на друг дивеч? Чакали, диви котки и т.н. принципно не се стрелят, единствено с оглед да не се развали гонката за дива свиня! Мисля, много прасета така са заминавали неотстреляни заради някоя крастава лисица...

Стрелям,тя не върви по друг дивеч,а бяга от гонката.. Лично имам няколко случая. Отстрелвам лисица и само след 30 секунди сюрия с прасета отгоре ми по същата пътека, острелвам чакал и пак свинете идват след него. С тези практически случай на гонка,не може някой да ме убеди да не стрелям по хищник на свински лов.

Колеги ми казаха, че това, което е написано да не се използват кучета за лов на сърни е защото сърната няма жлъчка и има малко потни жлези и по тази причина ако е гонена дълго от куче може да колабира и да падне от шок. Ако остане жива при студено време, заболява от пневмония и пак може да загине или белия дроб и остава след пневмонията на едни ядки и сраствания. От такива сърни не чакайте здраво и силно поколение и ловни трофеи. Така че и практиката показва, че авторите на книгата имат право.

Авторите на практика виждали ли са сърна по време като е гонена от куче? Изпотена и шокирана.По тази тяхна логика заради чакалите всички сърни щяха да са с пневмонии.
0

Потребителят е онлайн   Док 

• ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Регистр: 31.12.09
[/quote]
Стрелям,тя не върви по друг дивеч,а бяга от гонката.. Лично имам няколко случая. Отстрелвам лисица и само след 30 секунди сюрия с прасета отгоре ми по същата пътека, острелвам чакал и пак свинете идват след него. С тези практически случай на гонка,не може някой да ме убеди да не стрелям по хищник на свински лов.

Авторите на практика виждали ли са сърна по време като е гонена от куче? Изпотена и шокирана.По тази тяхна логика заради чакалите всички сърни щяха да са с пневмонии.
[/quote]

По принцип, въпроса не е толкова дали си стрелял по хищник, а дали не си скрил нещо дато се яде .... Дефакто обаче е поставен по малкпо , по друг начин .....
0

Сподели темата:

• (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни