БГ Лов Форум: Лепене на уивър база ! - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Лепене на уивър база !

#21
Потребителя е офлайн   lovkoprilovko 2 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 42
  • Регистр: 07.09.13
Такааааа. Благодаря много на всички писали по темата. Няма да я лепя със сигурност. Ще сложа заступоряващо лепило на болтовете само. Сега въпросът е друг. Рекингал...шамана...вая ?
Парите са едни и същи. Аз клоня към алуминиева база рекингал.
0

#22
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08

Виж мнениетоlovkoprilovko 2 написа на 30.11.2017 - 18:06 :

Такааааа. Благодаря много на всички писали по темата. Няма да я лепя със сигурност. Ще сложа заступоряващо лепило на болтовете само. Сега въпросът е друг. Рекингал...шамана...вая ?
Парите са едни и същи. Аз клоня към алуминиева база рекингал.


Вземи си, която ти харесва, но не прави грешката да я монтираш само на фиксатор.
Васил добре ти дава пример с неговата пушка, обаче аз мога да ти дам друг, долу-горе по същото време, но с обратен резултат. Знам го от първа ръка, тъй като пушките бяха след това при мен. Та едни негови бази, на едни ТРГ-тата, на едни барети , заедно със скъпите Шмидове върху тях, за малко щяха да излетят от пушките , след като скрепителните им болтове се бяха срязали следствие на силния откат. Такъв резил едва ли щеше да се получи, ако бяха залепени за оръжието .
Една от целите, която преследва тази процедура, е не да се осигурят винтовете от саморазвиване, а да се разтоварят от напречните усилия, недопустими за съединения от подобен вид. Впрочем това се учи във всеки технически университет, а доколко е приложимо относно оръжието, може да се види в указанията на една от най-именитите фирми за монтажи в света:
Прикачен файл  qmQ7_Anl_SM_Ring.pdf (415,82K)
Брой сваляния: 356
Прикачен файл  Al_SM_rus.pdf (389,62K)
Брой сваляния: 200
Освен това лепенето носи и други ползи. Без да се впускам в подробности за естеството на явлението, при изстрел в основите на монтажа, освен хоризонтални усилия, възникват и вертикални такива- толкова по-големи, колкото е по-голяма масата на окачения отгоре уред , както и по-висок монтажът. Понеже имат ярко изразен импулсен характер, те предизвикват удари на петите на монтажа /в случая базата/ към цевната кутия в местата на контакт. Независимо от точността, с която се работи, винаги има отклонение от теоретичните до действителните размери било то на базата или на пушката, или на двете и контактната им площ не е чак толкова голяма, като следствие на това излишните вибрации на базата предизвикват не само повишена разсейка, а може да се стигне дори до нараняване на повърхността на цевната кутия:

Прикачено изображение: 1.jpg Прикачено изображение: 2.jpg


Лепилният слой между двата детайла отстранява тези недостатъци, стига да бъде с ниска свиваемост, висока якост и достатъчна еластичност. Подобни свойства имат не огромното количество секундни, анаеробни и други подобни лепила, а единствено и само висококачествените двукомпонентни епоксидни смоли, като т.н. „течен метал“ е една от тях. Допълнително удобство създава дългото им отворено време, което позволява излишъкът да се почиства много лесно при монтирането на базата.
И последно, за твое голямо облекчение, на пазара съществуват препарати, които свалят епоксидните смоли за петнадесетина минути без всякакъв остатък и следи. :smile5: Всеки уважаващ себе си оръжейник държи по един такъв в чекмеджето.

Прикачено изображение: 3.JPG


П.п. Между другото, виждал съм такъв при В.Иванов преди поне петнадесетина години, когато все още лепеше поголовно всичко. Но след това излезе фундаменталния труд на Балистик Тичъра, където тази процедура беше заклеймена и низвергната и вероятно повлиян от това, е минал само на фиксатор. :blink: Нищо чудно- Тичърът , както сам се определя, отделно на офицер от резерва, е веднъж машинен инженер и втори път-инженер по въоръжението. Нещо като инженер на квадрат и никой не може да се мери с него. ;)
0

#23
Потребителят е онлайн   miromm 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 562
  • Регистр: 19.02.11
Здравейте искам да попитам този осигурител за резба дали става за лепене на болчетата на уивър база.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 24205110_1605400899536232_2069245744_n.jpg

0

#24
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11

Виж мнениетоshaman написа на 30.11.2017 - 20:52 :

Виж мнениетоlovkoprilovko 2 написа на 30.11.2017 - 18:06 :

Такааааа. Благодаря много на всички писали по темата. Няма да я лепя със сигурност. Ще сложа заступоряващо лепило на болтовете само. Сега въпросът е друг. Рекингал...шамана...вая ?
Парите са едни и същи. Аз клоня към алуминиева база рекингал.


Вземи си, която ти харесва, но не прави грешката да я монтираш само на фиксатор.
Васил добре ти дава пример с неговата пушка, обаче аз мога да ти дам друг, долу-горе по същото време, но с обратен резултат. Знам го от първа ръка, тъй като пушките бяха след това при мен. Та едни негови бази, на едни ТРГ-тата, на едни барети , заедно със скъпите Шмидове върху тях, за малко щяха да излетят от пушките , след като скрепителните им болтове се бяха срязали следствие на силния откат. Такъв резил едва ли щеше да се получи, ако бяха залепени за оръжието .
Една от целите, която преследва тази процедура, е не да се осигурят винтовете от саморазвиване, а да се разтоварят от напречните усилия, недопустими за съединения от подобен вид. Впрочем това се учи във всеки технически университет, а доколко е приложимо относно оръжието, може да се види в указанията на една от най-именитите фирми за монтажи в света:
Прикачен файл  qmQ7_Anl_SM_Ring.pdf (415,82K)
Брой сваляния: 356
Прикачен файл  Al_SM_rus.pdf (389,62K)
Брой сваляния: 200
Освен това лепенето носи и други ползи. Без да се впускам в подробности за естеството на явлението, при изстрел в основите на монтажа, освен хоризонтални усилия, възникват и вертикални такива- толкова по-големи, колкото е по-голяма масата на окачения отгоре уред , както и по-висок монтажът. Понеже имат ярко изразен импулсен характер, те предизвикват удари на петите на монтажа /в случая базата/ към цевната кутия в местата на контакт. Независимо от точността, с която се работи, винаги има отклонение от теоретичните до действителните размери било то на базата или на пушката, или на двете и контактната им площ не е чак толкова голяма, като следствие на това излишните вибрации на базата предизвикват не само повишена разсейка, а може да се стигне дори до нараняване на повърхността на цевната кутия:
Прикачено изображение: 1.jpg Прикачено изображение: 2.jpg
Лепилният слой между двата детайла отстранява тези недостатъци, стига да бъде с ниска свиваемост, висока якост и достатъчна еластичност. Подобни свойства имат не огромното количество секундни, анаеробни и други подобни лепила, а единствено и само висококачествените двукомпонентни епоксидни смоли, като т.н. „течен метал“ е една от тях. Допълнително удобство създава дългото им отворено време, което позволява излишъкът да се почиства много лесно при монтирането на базата.
И последно, за твое голямо облекчение, на пазара съществуват препарати, които свалят епоксидните смоли за петнадесетина минути без всякакъв остатък и следи. :smile5:/> Всеки уважаващ себе си оръжейник държи по един такъв в чекмеджето.
Прикачено изображение: 3.JPG
П.п. Между другото, виждал съм такъв при В.Иванов преди поне петнадесетина години, когато все още лепеше поголовно всичко. Но след това излезе фундаменталния труд на Балистик Тичъра, където тази процедура беше заклеймена и низвергната и вероятно повлиян от това, е минал само на фиксатор. :blink:/> Нищо чудно- Тичърът , както сам се определя, отделно на офицер от резерва, е веднъж машинен инженер и втори път-инженер по въоръжението. Нещо като инженер на квадрат и никой не може да се мери с него. ;)/>

Май нещо си се объркал ? Аз доставих на ВИП-а базите с винтовете, но не съм имал достъп до оръжията, нито съм ги монтирал. По това време те си имаха оръжейник. Ако имаш някакви забележки по базите, моля....
0

#25
Потребителят е онлайн   miromm 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 562
  • Регистр: 19.02.11

Виж мнениетоmiromm написа на 02.12.2017 - 13:35 :

Здравейте искам да попитам този осигурител за резба дали става за лепене на болчетата на уивър база.

Айде де бе хора кажете нещо за лепилото.
0

#26
Потребителя е офлайн   goiko 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 669
  • Регистр: 01.04.08

Виж мнениетоmiromm написа на 03.12.2017 - 10:09 :

Виж мнениетоmiromm написа на 02.12.2017 - 13:35 :

Здравейте искам да попитам този осигурител за резба дали става за лепене на болчетата на уивър база.

Айде де бе хора кажете нещо за лепилото.
Става фиксатора,но личното ми мнение е че особено за по големите калибри съчетани с тежки оптики не бива да се разчита само на завинтването.
0

#27
Потребителят е онлайн   miromm 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 562
  • Регистр: 19.02.11

Виж мнениетоgoiko написа на 03.12.2017 - 16:15 :

Виж мнениетоmiromm написа на 03.12.2017 - 10:09 :

Виж мнениетоmiromm написа на 02.12.2017 - 13:35 :

Здравейте искам да попитам този осигурител за резба дали става за лепене на болчетата на уивър база.

Айде де бе хора кажете нещо за лепилото.
Става фиксатора,но личното ми мнение е че особено за по големите калибри съчетани с тежки оптики не бива да се разчита само на завинтването.

Благодаря колега. Калибъра е 308 оптиката е меопта мисля че няма да има броблем.
0

#28
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08

Виж мнениетоVasil Ivanov VAIA написа на 02.12.2017 - 18:16 :


Май нещо си се объркал ? Аз доставих на ВИП-а базите с винтовете, но не съм имал достъп до оръжията, нито съм ги монтирал. По това време те си имаха оръжейник. Ако имаш някакви забележки по базите, моля....


Ами не, не съм се объркал. :smile5:
Базите бяха проектирани с грешната идея да се нахлузят на лястовичите опашки на пушките и застопорят само със скрепителните си винтове без всякакъв противооткатен елемент, а тогавашният оръжейник на ВИП, които по късно нарече себе си Балистик Тичър, ги беше монтирал на един мижав фиксатор.
Изобщо недостатъчната оръжейна грамотност на единия и техническото невежество на другия доведоха до това, което логично трябваше да се очаква.
Явно случаят не е послужил за поука. Великият специалист продължи да работи по същия начин, но въобще не очаквах, че може да го подкрепяш в това. За щастие, той вече отърва ловната общност от себе си. Не казвам, че същото се отнася за теб, но бих ти препоръчал ,извън търговските си теми, да се сдържаш от излишни съвети. Авторитетът трябва да се пази. :smile5:
0

#29
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11

Виж мнениетоshaman написа на 03.12.2017 - 19:49 :

Виж мнениетоVasil Ivanov VAIA написа на 02.12.2017 - 18:16 :


Май нещо си се объркал ? Аз доставих на ВИП-а базите с винтовете, но не съм имал достъп до оръжията, нито съм ги монтирал. По това време те си имаха оръжейник. Ако имаш някакви забележки по базите, моля....


Ами не, не съм се объркал. :smile5:/>
Базите бяха проектирани с грешната идея да се нахлузят на лястовичите опашки на пушките и застопорят само със скрепителните си винтове без всякакъв противооткатен елемент, а тогавашният оръжейник на ВИП, които по късно нарече себе си Балистик Тичър, ги беше монтирал на един мижав фиксатор.
Изобщо недостатъчната оръжейна грамотност на единия и техническото невежество на другия доведоха до това, което логично трябваше да се очаква.
Явно случаят не е послужил за поука. Великият специалист продължи да работи по същия начин, но въобще не очаквах, че може да го подкрепяш в това. За щастие, той вече отърва ловната общност от себе си. Не казвам, че същото се отнася за теб, но бих ти препоръчал ,извън търговските си теми, да се сдържаш от излишни съвети. Авторитетът трябва да се пази. :smile5:/>

Ами пак си се объркал. Конструкцията на базата е такава, че профилът тип "лястовича опашка" е непрекъснат по цялата й дължина. Изработката беше мн. точна и почти нямаше никакъв луфт м/у базите и оръжието(мострата). Ако аз бях инсталирал базите, щях да лепя винтовете и целия профил на "лястовичата опашка". Нямаше да мръдне нищо при стрелбата. Такова беше моето решение на проблема преди 10 год.
И когато употребяваш изрази като "недостатъчната оръжейна грамотност на единия... " и "техническото невежество на другия.." се сещам за едно друго невежество, свързано с изпиляване на цевните кутии на ловните оръжия с "РАШ - пила " и съсипването на десетки оръжия с последващо лепене с "течен метал". Това е големия РЕЗИЛ за един наричащ себе си майстор по оръжията. Авторитетът трябва да се пази. :smile5:/>
0

#30
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08

Виж мнениетоVasil Ivanov VAIA написа на 05.12.2017 - 17:38 :



Ами пак си се объркал. Конструкцията на базата е такава, че профилът тип "лястовича опашка" е непрекъснат по цялата й дължина. Изработката беше мн. точна и почти нямаше никакъв луфт м/у базите и оръжието(мострата). Ако аз бях инсталирал базите, щях да лепя винтовете и целия профил на "лястовичата опашка". Нямаше да мръдне нищо при стрелбата. Такова беше моето решение на проблема преди 10 год.





Стига бе, нали базите не трябваше да се лепят? :o
0

#31
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Просволутият "течен метал", ако някой все още се чуди какво е. :smile5:
Прикачено изображение: asset_9001_4.gif.270x330_q95_autocrop.png

http://www.bison.net...28-epoxy-metal/

Има и по-яко:

Прикачено изображение: uho.jpg

Оттам-нататък, щифтове и калай. :smile5:
0

#32
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13
А някой ползват и телоподаващ, електрожен кво имат под ръка :D :D :D
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#33
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08

Виж мнениетоmomcho2000 написа на 05.12.2017 - 23:23 :

А някой ползват и телоподаващ, електрожен кво имат под ръка :D :D :D


Апропо, за щифтовете и калая съм напълно сериозен.

Обърни внимание на т.С. от указанията на германската фирма ЕAW, които публикувах по-рано.
" Remove both bases again, degrease contact faces thoroughly and screw bases on again. Relieve screws No. 1 by additional pasting or soldering of the plates. Do not paste or solder surface “X“ of the front base (see hatched surface in the drawing"
"Вновь снять оба основания, еще раз тщательно обезжирить контактные поверхности, после чего опять привинтить основания. Дополнительным приклеиванием или припаиванием оснований уменьшите нагрузку на винты 1. Не заклеивайте и не запаивайте шраффированную поверхность «Х» переднего основания – см. чертеж!"
Вярно, някои си мислят, че са я надминали, но това си остава в тяхното въображение и за тяхна сметка. :lol:
0

#34
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11

Виж мнениетоshaman написа на 05.12.2017 - 21:42 :

Виж мнениетоVasil Ivanov VAIA написа на 05.12.2017 - 17:38 :



Ами пак си се объркал. Конструкцията на базата е такава, че профилът тип "лястовича опашка" е непрекъснат по цялата й дължина. Изработката беше мн. точна и почти нямаше никакъв луфт м/у базите и оръжието(мострата). Ако аз бях инсталирал базите, щях да лепя винтовете и целия профил на "лястовичата опашка". Нямаше да мръдне нищо при стрелбата. Такова беше моето решение на проблема преди 10 год.

Стига бе, нали базите не трябваше да се лепят? :o/>

Непрекъснато се объркваш ! Защо сравняваш ловна карабина с кал. 308 Win., където базата може да не се лепи, а само винтовете по резбата, с военни калибри .338 Lapua Mag. ? Много добре знаеш какъв откат има при тях. Толкова по този случай. Повече няма да ти разказвам.
Апропо, направих си труда тези дни и проверих по-подробно случая с монтирането на въпросните бази. След като те изгониха от ВИП-а, където работеше като оръжейник, за несправяне с работата на твоето място назначиха Димитар Димитров . Попитах го кой е монтирал тези бази на оръжията. Оказа се, че си ги е монтирал оръжейника на баретите. Ако ми бяха предоставили карабините аз да извърша монтажа, нямаше да има никакъв проблем.
И все пак не разбирам защо трябва да "плюеш" непрекъснато там, откъдето си "ял бял хляб " ?
0

#35
Потребителя е офлайн   Lubo1 

  • Lyubo1
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 9354
  • Регистр: 08.12.08
Защото е Българин и ние само това си можем.

Не вземам ничия страна, но вместо да решавате и дискутирате проблеми с монтажи и така ......вие го обърнахте кой е по по най.
0

#36
Потребителя е офлайн   fishermaniac1 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 216
  • Регистр: 09.10.14
Някой разбирач нямя ли да каже КАК може да се монтира база на надцевка?База имам,но само запояване ми се струва достатъчно надеждно,болтчета няма
0

#37
Потребителя е офлайн   Lubo1 

  • Lyubo1
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 9354
  • Регистр: 08.12.08

Виж мнениетоfishermaniac1 написа на 06.12.2017 - 12:16 :

Някой разбирач нямя ли да каже КАК може да се монтира база на надцевка?База имам,но само запояване ми се струва достатъчно надеждно,болтчета няма


Всеки разбирач монтира по негови си начин. От значение: какво ще слагаш отгоре и каква е пушката?
0

#38
Потребителя е офлайн   fishermaniac1 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 216
  • Регистр: 09.10.14
Оптика,иж 12
0

#39
Потребителя е офлайн   Lubo1 

  • Lyubo1
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 9354
  • Регистр: 08.12.08

Виж мнениетоfishermaniac1 написа на 06.12.2017 - 18:53 :

Оптика,иж 12


По моят начин няма да стане, оптиката е прекалено тежка и е възможно да отлепи мерната планка.
Поздрави и успех!
0

#40
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

Виж мнениетоLubo1 написа на 06.12.2017 - 10:55 :

Защото е Българин и ние само това си можем.

Не вземам ничия страна, но вместо да решавате и дискутирате проблеми с монтажи и така ......вие го обърнахте кой е по по най.

Не вземаш, айде бе... ами ако не вземаше би трябвало да се изкажеш нещо от сорта на "Защото сме българи... или защото българите сме си такива" а ти директно защото е българин пък не си бил взимал страна... :)
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни