БГ Лов Форум: Неръждаемата стомана с най-дълго задържане на ряз - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Неръждаемата стомана с най-дълго задържане на ряз

#1
Потребителя е офлайн   Стефан 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 01.07.21
Коя е неръждаемата стомана с най-дълго задържане на ряз, като за неръждаема нека да приемем общия стандарт с хром над 13% ? Дали това е M398? Освен това ножът да задържа ряз, при закаленост на стоманата до толкова, че да не е прекалено крехка.
0

#2
Потребителя е офлайн   Стефан 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 01.07.21
Пояснение: якост и ъгъл на режещия ръб да отговарят на изискванията за ловен нож.
0

#3
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14
Ето линк към една таблица, където може да се сравни състава на М390 и М398 - http://zknives.com/k...=M390%2C%20M398
CPM S125V също е неръждавейка от групата премиум стоманите - http://zknives.com/k...snm=CPM%20S125V
Очевидно е по-напомпана от М398 и би трябвало, да е по-износоустойчива от нея.За сравнение - http://zknives.com/k...S125V%2C%20M398
Убий глупака с мълчание.
0

#4
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14
CPM S90V и CPM S110V също са премиум неръждавейки, с висока износоустойчивост.

http://zknives.com/k...?snm=CPM%20S90V

http://zknives.com/k...snm=CPM%20S110V
Убий глупака с мълчание.
0

#5
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14
Тук искам да споделя и моя опит от ползването на друга премиум стомана, която се води ръждаема, понеже съдържа само 4,5% въглерод. Става въпрос за К390. Имал съм общо 3 ножа от тази стомана, като последния още не съм го ползвал, но за сметка на това, останалите ми служат вярно, едно 6-7 години, че дали не са и повече.
Противно на очакванията, тази стомана съвсем не се държи като ръждаема, по отношение на корозията. По-скоро бих я позиционирал някъде преди D2, но не чак толкова далече, може би 1-2 нива назад.
Въпреки, че общо взето съм паласпурин в поддръжката на ножовете си, досега нито един от тези ножове не е ръждясвал при мен. Не мога да кажа същото обаче, за останалите исктински ръждавейки, които имах и поради това ги разчистих тотално. Единственият ефект при К390 е известна дисколорация на острието, вследствие на киселинността на някои продукти, но не чак толкова, че да реагира, като ръждавейка. Просто, с годините острието съвсем леко потъмнява, но това никога не ми е пречило или създавало дискомфорт.
Та, с две приказки, К390 в никакъв случай не може да се сравнява с откровените ръждилници, а в същото време е много напред по възможности и си заслужава вниманието.
За мен е добре балансирана стомана и покрива напълно изискванията за ловен нож.
Убий глупака с мълчание.
0

#6
Потребителя е офлайн   Стефан 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 01.07.21
За K390, това беше много полезно ревю, сигурен съм не само за мен. Една стомана с отлични режещи способности и запазване на ръба (с цена на M390, но по-добро рязане), хубаво е да знаем, че много лесно се поддържа от петна, когато не е ецната.
0

#7
Потребителя е офлайн   Стефан 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 01.07.21
Все пак K390 е с 2.5% въглерод, докато в M390 има 1.9%. Що се отнася до M398, въглерода не е никак малко - цели 2.7%, при положение, че си партнира с 20% хром, но що се отнася до задържането на ряз, само практиката отговаря най-добре на този въпрос. Ако някой може да даде обратна връзка за M398, ще бъде полезно.
0

#8
Потребителя е офлайн   Стефан 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 01.07.21
Относно CPM S90 V пише, че е: "Ултра премиум стомана. Тази стомана се отличава изключително износоустойчивост и с задържане на режещия ръб. Очаквано предвид високо съдържание на въглерод, но основната характеристика на този материал е изключителения процент ванадий, който е почти три пъти по-висок от показателите на такива стомани като Elmax или S30V. Разбира се, тя е много скъпа и много тежка за механична обработка, но никой не може да се похвали с такава абразивна износоустойчивост и задържане на режещия ръб както CPM S90V. Можете да срещнете тази стомана само на великолепен нож."

А за: CPM-S110V. "Скъпа неръждаема стомана, произведена от Crecible Industries Facess (САЩ). Съдържа доста голямо количество ванадий и ниобий, което повишава якостта, износоустойчивостта и устойчивостта на корозия. Благодарение на този състав има по-добра устойчивост на корозия от стомани 440C или CPM-S90V. Технологията за производство на тази стомана дава равномерно разпределение на въглерода, което дава относително добра механична обработваемост и якост. Използва се за производство на части и инструменти с повишена износоустойчивост и устойчивост на корозия. 3% ниобий. Още към състава: С \u003d 2.8% СО \u003d 2.8% mo \u003d 2.25%; CR \u003d 15.25%; NB \u003d 3%; V \u003d 9%. Твърдост от 58 до 61 hrc."

Интересно какви са цените на тези стомани и къде могат да се видят.
0

#9
Потребителя е офлайн   Франко 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 112
  • Регистр: 11.09.14
https://tinkoknives.com/cat/stomana/
Тук има някои от премиум стоманите.
0

#10
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
А дали може да се препоръча някоя, която да сече винкел и после да бръсне?
0

#11
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 04.07.2021 - 21:52 :

А дали може да се препоръча някоя, която да сече винкел и после да бръсне?


Интересно, ти какво мислиш по въпроса?

Убий глупака с мълчание.
0

#12
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Мисля си, че изоставам, щото доста клипове пускат Колегите.
0

#13
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 05.07.2021 - 13:16 :

Мисля си, че изоставам, щото доста клипове пускат Колегите.


Би ли споделил някой от тези клепове, та и ние да видим, за какво става дума?
Убий глупака с мълчание.
0

#14
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14

Виж мнениетоseiko написа на 05.07.2021 - 14:25 :

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 05.07.2021 - 13:16 :

Мисля си, че изоставам, щото доста клипове пускат Колегите.


Би ли споделил някой от тези клепове, та и ние да видим, за какво става дума?



Все пак, ще видим ли някое клипче???
Убий глупака с мълчание.
0

#15
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Клиповете са в YouTube, Форумите и ФБ. Едва ли искате аз да пускам клипове на Начо, Мачо, Пачо и Гачо!
0

#16
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 07.07.2021 - 10:06 :

Клиповете са в YouTube, Форумите и ФБ. Едва ли искате аз да пускам клипове на Начо, Мачо, Пачо и Гачо!


Нищо не ти пречи, да дадеш линк към някои от тези клипчета, след като сам ги споменаваш.
Ние също искаме, да се образоваме, но излиза, че трябва сами да си ги търсим... напосоки. От къде да знаем, дали въобще ги има тези Начо, Мачо, Пачо и Гачо в YouTube, Форумите и ФБ. Нека бъдем по-конкретни в изказванията си, защото иначе "олекват".


Убий глупака с мълчание.
0

#17
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Така, аз не записвам клипове и наистина Интернет ври от такива публикации. Част от тях са от уважавани люде(съдейки по коментарите) и там се вижда кой, къде и как олеква. Защото "тези, които разбират, знаят за какво става въпрос" (кавичките означават, че мисълта не е моя)
0

#18
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 07.07.2021 - 11:38 :

Така, аз не записвам клипове и наистина Интернет ври от такива публикации. Част от тях са от уважавани люде(съдейки по коментарите) и там се вижда кой, къде и как олеква. Защото "тези, които разбират, знаят за какво става въпрос" (кавичките означават, че мисълта не е моя)


Е, аз се причислявам към тези, които не разбират, за какво става въпрос, затова просто ще направя заключение, че такива клипчета няма, а твоята реплика:

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 04.07.2021 - 21:52 :

А дали може да се препоръча някоя, която да сече винкел и после да бръсне?


ще класифицирам, като чиста доза иронично подмятане, при това необосновано и не на място в тази тема.
Убий глупака с мълчание.
0

#19
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
След всичко, остава да се съглася, че няма такива клипчета и никой не е гледал такива!
0

#20
Потребителя е офлайн   seiko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 02.09.14

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 07.07.2021 - 12:54 :

След всичко, остава да се съглася, че няма такива клипчета и никой не е гледал такива!


Ами, опитвам се, да ти подскажа, че ироничния призив за препоръка, който подмяташ тук:

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 04.07.2021 - 21:52 :

А дали може да се препоръча някоя, която да сече винкел и после да бръсне?


в случая, не е насочен към правилната аудитория и в правилната тема, това е всичко.
Но, явно за теб, тези неща нямат особено значение...


Убий глупака с мълчание.
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни