БГ Лов Форум: 7x64. 7x57. 308 - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

7x64. 7x57. 308

#21
Потребителя е офлайн   АНТОН ЖЕЛЕВ 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 806
  • Регистр: 05.04.10
308 е напълно достатъчен за всичко и има голям избор на патрони от 1.20 лв мек откат точна стрелба ама иска правилно мерене това е
0

#22
Потребителя е офлайн   Георги ловеца 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 757
  • Регистр: 26.02.14
Абе ако става въпрос за цена на патрон който сами си правим моите на калашника ми идват по 16стинки броя с оловен куршум излят от мене си лично и няма прасе дето да оживее до 100м. проверено многократно. Дори имам едно прасе прошито с 30-06 500м. преди моята пусия което си доиде до мене съвсем нормално без да има видимо нещо по него което да показва че е било уцелено с 30-06. При мене си падна веднага уцелено в сърце и глава със 7,62х39. Така че не на последно място е важно и задприкладното устройство което ако не умери в убойна зона все тази какъв е куршума и калибъра-прасето си заминава и му се радват от другата дружинка, или чакалите го довършват след ден два!
Сайга12
БСР-74
SAR-M9F
Тигр 7,62х54
Макаров
0

#23
Потребителя е офлайн   Баян 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 228
  • Регистр: 05.02.15

Виж мнениетоГеорги ловеца написа на 23.07.2019 - 17:27 :

моите на калашника ми идват по 16стинки броя

Колега, би ли споделил с какви компоненти постигаш тази себестойност ( капса, гилза и барут)?Публикувано изображение
0

#24
Потребителя е офлайн   Dimo_Rusev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 55
  • Регистр: 06.10.14
Не просто 90% от българските ловци имат много ниска оръжейна култура да не кажа никаква и налитат на практиката от казармата. АК си е и винаги ще бъде бойно оръжие, не може да се сравнява по никакъв начин с ловно. Цената на боеприпаса има огромно значение.... щото на година моето потребление е към 600 нарезни патрона. А качествени боеприпаси под 2,50-3 лв не съм намерил още! Пример и с тая тема, човека пита за три конкретни калибъра и пак форумни специалисти почват да рецитират наизустеното.....300 магнум , 9,3 7,62х39.Два от калибрите притежавам и в момента, а третия съм ловувал с американския му събрат 270 win. И трите калибъра са чудесен избор за лов в България , с добре подбрани боеприпаси за съответния лов за който ще се ползват. Само кат влезеш у махленския магазин има минимум 5 вида 308 и по един чешит от 7х57,7х64 ( и това в добрия случай). Тъй че както казах който е умен сам ще си извади изводите....пък другите да си гърмят с калашника, дето има точно пет вида боеприпаси на целия пазар!!!!
0

#25
Потребителя е офлайн   Георги ловеца 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 757
  • Регистр: 26.02.14

Виж мнениетоБаян написа на 23.07.2019 - 19:27 :

Виж мнениетоГеорги ловеца написа на 23.07.2019 - 17:27 :

моите на калашника ми идват по 16стинки броя

Колега, би ли споделил с какви компоненти постигаш тази себестойност ( капса, гилза и барут)?Публикувано изображение
Капса сръбска от 7 стинки, и 1гр. барут пак сръбски от 90лв./кг. Слагам от 0,95 до 1,05грама средно 1грам от него в гилзата и оловен куршум излят от мене си на терасата от безплатно олово от гумаджиите. Барута е 1 грам защото имам скорост от 450м/с която ми трябва за чисто оловните куршуми. С времето съм събрал около 200гилзи и така пълня от време на време по 30 или 60броя на един път за примерно час два, няколко дни преди стрелбата. Стрелям всяка седмица по 30 до 150патрона за тренировка по мишени и поради тази причина нямам пропуснато животно. Така сметката е капса + барут ми идват 9ст.+7ст.=16стинки, като гилзите и оловото са ми без париПубликувано изображение.

Сайга12
БСР-74
SAR-M9F
Тигр 7,62х54
Макаров
0

#26
Потребителя е офлайн   Георги ловеца 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 757
  • Регистр: 26.02.14
А като стана дума за оръжейната култура то тя се придобива от дебелите книги и има много голямо значение тези дебели книги да са са били печатани на хартия и четени по старомодния начин години поред и след това да е имало изпит върху тези 50-100кила книги, или са просто свободен превод с гугал преводача по няколко страници няколко вечери поред от чуждия интернет. Двата вида знание много се различават един от друг и докато вторите си мислят че са много умни и знаят всичко, то първите който са прочели само стотина кг книги на тема оръжие много добре знаят че има още много какво да научат и също така много добре виждат как вторите нищо не знаят само след като са обменили няколко изречения. Иначе да, има ловджии който стрелят по няколко патрона на година, има и такива който с 50 патрона си изкарват целия сезон и това са основната маса по мой наблюдения-да кажем дори над 90%, но при тях много често се получава че нямат слука, или ако ври от прасета пропуските им са в пъти повече от слуката. Разбира се на приказки няма нито един такъв, особено в форума тук :). Реално разликата от стрелец до стрелец, и от ловец до ловец е горе доле колкото от тука до луната, всеки има глава между ушите и всеки може да я ползва даже и за мислене и анализ-разбира се ако има основните познания по дадената тема.Както написъх и в миналата страница на темата тези три калибъра са за далечна и точна стрелба и си искат дълга и дебела цев в която да може добре да изгори барута за да даде нужната скорост на дадените куршуми, а тази дълга и дебела цев е несъвместима с ловът на гонка и стрелба обикновенно до 50метра. Ся че има компромиси има-тука спор няма, че .308 е най-универсален като най-масов и с най-голям избор на патрони от магазина също спор няма. Че може да е .308 с 50см цев също може. Остава цената на самото оръжие което е еднократна инвестиция и ще се изплати за даден период от време, и цената на боеприпаса която е константа и всяка година е една и също средно и в много от случайте след година, или две ще подмине цената на самото оръжие, и дали тази цена ще е поносима за джоба в дадения момент и за дадени примерно десет години напред.

Сайга12
БСР-74
SAR-M9F
Тигр 7,62х54
Макаров
0

#27
Потребителят е онлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 22.07.2019 - 07:58 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 19.07.2019 - 20:05 :

308 е достатъчен ,7х57 би въшил работа с подходящ куршум.От трите 7х64 си има други приоритети,дълечната и точна стрелба.Всеки от тях ще свърши работа с точна стрелба и подходящ куршум.Но 308 от тези трите е най подходящ.Затова ,че е по голям калибър,най голямо разнообразие на куршуми ако щеш и по голямо разнообразие на оръжие.Според мен най неподходящ кал. за гонка от изброените е 7х64.Зяради доста бързият си куршум за да създаде добър Шиков ефект на близка дистанция иска по мек куршум ,който обаче много лесно се пръска в клонките и храстите.А твърдия прошива животното и се губи шоковия ефект.Ако района е равнинен и се стреля на далечни дистанции в ниви и открити площи би бил по подходящ ,но знаем в какви райони се ловува масово в Бг.Бързите калибри не са приоритетни за гонка.За мен по бавните кал.с по твърд куршум вършат по добра работа за гонка.


Колега имаш нужда от помече четене на матириали на тема Terminal ballistics.
Колега вземи ти ги чети тия неща .И като си на лов пак вземи бомагите ще ти помогнат.Аз практикувам като съм на лов.С вашите 300 УИН и 7х64 на гонка си стреляйте ,но не подвеждайте хората които питат защото наистина не са запознати.
Всичко убива но и всеки кал.си има приоритети .И както казах на горните два кал.приоритета не им е гонката.
0

#28
Потребителя е офлайн   Dimo_Rusev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 55
  • Регистр: 06.10.14
Браво колега!!! Поста ми смятам си разбрал че не е адресиран лично към теб и се радвам че си написал този дълъг и поучителен пост. Оръжието което избира всеки един трябва да е продължение на ръката!!! Само дистанцията на стрелба според мен е доста варираща според усещанията на отделния ловец, затова съм против да се робува на мнението че при лова на гонка се стреля до 50 метра. По тази логика не ни трябват карабини, защото до тази дистанция абсолютно е достатъчен почти всеки гладкоцевен куршум. Във всеки един ловен район има места които позволяват стрелба от 0 до поне 500 метра ( тва на шега разбира се) . Мисля че с добри стрелкови умения и подходящо оръжие и боеприпас до 200 метра е съвсем нормално постижима дистанция за стрелба по бягащо животно. По- нагоре вече е въпрос и на малко късмет. Аз лично си погърмявам и на шеговитата дистанция стига да е безопасно , нямам още отстреляно прасе, ама ако пък падне ще се хваля много :D:D . По спокойно животно не ми е толкова интересно.
Инженер съм по образование и професора който ми преподаваше по съпромат почти всяка лекция ни повтаряше “Теория без практика не може, а практика без теория не бива!!!” Тъй че всичко трябва да е балансирано. А ти сам си заключил , баланса отдавна го няма , в какъвто и да е аспект на живота в днешно време, за съжаление.

ПС: Не съм съгласен и с това че трябва да чакаш и инвестицията в дадено оръжие( и не само) трябва да се възвръща. Нещо което ти доставя удоволствие и ти сгрява душичката е безценно!!!!
0

#29
Потребителя е офлайн   Dimo_Rusev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 55
  • Регистр: 06.10.14
Колега Димитров, обясни моля те каква е практическата разлика между 308 и 7х57. И с какви карабини си ги ползвал? Като се абстрахираш че тук в България от втория няма голямо разнообразие от боеприпаси.
0

#30
Потребителят е онлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08
При тези два калибъра основната разлика е самия кал.,тоест диаметъра а от там и по големия раневи канал образуващ се в тъканите.И ако трябва да избирам 7х57 или 7х64 за гонка бих го предпочел пред 7х64.
0

#31
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

Виж мнениетодимитров.д написа на 23.07.2019 - 21:32 :

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 22.07.2019 - 07:58 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 19.07.2019 - 20:05 :

308 е достатъчен ,7х57 би въшил работа с подходящ куршум.От трите 7х64 си има други приоритети,дълечната и точна стрелба.Всеки от тях ще свърши работа с точна стрелба и подходящ куршум.Но 308 от тези трите е най подходящ.Затова ,че е по голям калибър,най голямо разнообразие на куршуми ако щеш и по голямо разнообразие на оръжие.Според мен най неподходящ кал. за гонка от изброените е 7х64.Зяради доста бързият си куршум за да създаде добър Шиков ефект на близка дистанция иска по мек куршум ,който обаче много лесно се пръска в клонките и храстите.А твърдия прошива животното и се губи шоковия ефект.Ако района е равнинен и се стреля на далечни дистанции в ниви и открити площи би бил по подходящ ,но знаем в какви райони се ловува масово в Бг.Бързите калибри не са приоритетни за гонка.За мен по бавните кал.с по твърд куршум вършат по добра работа за гонка.


Колега имаш нужда от помече четене на матириали на тема Terminal ballistics.
Колега вземи ти ги чети тия неща .И като си на лов пак вземи бомагите ще ти помогнат.Аз практикувам като съм на лов.С вашите 300 УИН и 7х64 на гонка си стреляйте ,но не подвеждайте хората които питат защото наистина не са запознати.
Всичко убива но и всеки кал.си има приоритети .И както казах на горните два кал.приоритета не им е гонката.

Колега не искам да се засягаш, но мисля че нямаш никаква представа какво е шоков ефект и как действаш куршумите при съприкосновение с тялото на животното.

Също така аз никога не съм твърдял ,че 300winmag е подходящ за гонка.
А относно 7х64, то това е един от първите боеприпаси разработен за ловни цели и единствено правилно подлрания куршум му е необходим за да върши перфектна работа на гонка. Боеприпаса има една от най-подходящите плътности на сечението за този вид дивеч и в същото време има по-висока начална скорост, което допринася за по-малко предварение и по-сигурен краен резултат.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#32
Потребителя е офлайн   Dimo_Rusev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 55
  • Регистр: 06.10.14
Ясно колега Димитров......и ти си от форумните специалисти.
0

#33
Потребителя е офлайн   Пламен Миланов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 168
  • Регистр: 04.05.13
https://m.youtube.co...h?v=miJniavYkBU
0

#34
Потребителя е офлайн   winterhunter 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1095
  • Регистр: 21.09.11
Темата е за калибри 7х57, 7х64 и .308 вин.

Не знам дали някой обърна внимание, но 7х57 с жлеб почти не се предлага като патрони. Има 7х57r, който е близък по енергия до 6.5х55. Но 7x57r е рандов и съответно се използва в чупещи пушки, не в болтови и полуавтомати.

7х64 е със същия диаметър на куршуми като 7х57 (7.25 мм), но с повече енергия и по-изправена траектория за далечни изстрели. Това си е патрон за болтови и полуавтоматични карабини.

.308 вин е с диаметър на куршум 7.82 мм., но за разлика от горните два калибъра тежината на куршумите надминава 11-11.3 грама и стига до 12-13 грамови куршуми. Не диаметър на куршумите, а тежестта им са основното му предимство за гонка - къси дистанции и евентуално обрасли места.

Второто предимство на .308 вин са разнообразието на патрони, куршуми и цени.

Разбира се, по въпроса за тежките куршуми за гонка, калибри като .30-06 и 8х57 също носят тежки куршуми. А 9.3х62 носи най-тежки куршуми, но цените на патрони са други и се губи универсалните възможности на .308.

Иначе и трите стават за прасе.
0

#35
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

Виж мнениетоГеорги ловеца написа на 23.07.2019 - 21:14 :

А като стана дума за оръжейната култура то тя се придобива от дебелите книги и има много голямо значение тези дебели книги да са са били печатани на хартия и четени по старомодния начин години поред и след това да е имало изпит върху тези 50-100кила книги, или са просто свободен превод с гугал преводача по няколко страници няколко вечери поред от чуждия интернет. Двата вида знание много се различават един от друг и докато вторите си мислят че са много умни и знаят всичко, то първите който са прочели само стотина кг книги на тема оръжие много добре знаят че има още много какво да научат и също така много добре виждат как вторите нищо не знаят само след като са обменили няколко изречения. Иначе да, има ловджии който стрелят по няколко патрона на година, има и такива който с 50 патрона си изкарват целия сезон и това са основната маса по мой наблюдения-да кажем дори над 90%, но при тях много често се получава че нямат слука, или ако ври от прасета пропуските им са в пъти повече от слуката. Разбира се на приказки няма нито един такъв, особено в форума тук :)/>/>. Реално разликата от стрелец до стрелец, и от ловец до ловец е горе доле колкото от тука до луната, всеки има глава между ушите и всеки може да я ползва даже и за мислене и анализ-разбира се ако има основните познания по дадената тема.Както написъх и в миналата страница на темата тези три калибъра са за далечна и точна стрелба и си искат дълга и дебела цев в която да може добре да изгори барута за да даде нужната скорост на дадените куршуми, а тази дълга и дебела цев е несъвместима с ловът на гонка и стрелба обикновенно до 50метра. Ся че има компромиси има-тука спор няма, че .308 е най-универсален като най-масов и с най-голям избор на патрони от магазина също спор няма. Че може да е .308 с 50см цев също може. Остава цената на самото оръжие което е еднократна инвестиция и ще се изплати за даден период от време, и цената на боеприпаса която е константа и всяка година е една и също средно и в много от случайте след година, или две ще подмине цената на самото оръжие, и дали тази цена ще е поносима за джоба в дадения момент и за дадени примерно десет години напред.


Впечатлен съм от количеството прочетени книги и бих бил доволен да споделиш заглавия на книги поне 3кг. поне за основните познания.

Благодаря!
0

#36
Потребителят е онлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 24.07.2019 - 07:29 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 23.07.2019 - 21:32 :

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 22.07.2019 - 07:58 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 19.07.2019 - 20:05 :

308 е достатъчен ,7х57 би въшил работа с подходящ куршум.От трите 7х64 си има други приоритети,дълечната и точна стрелба.Всеки от тях ще свърши работа с точна стрелба и подходящ куршум.Но 308 от тези трите е най подходящ.Затова ,че е по голям калибър,най голямо разнообразие на куршуми ако щеш и по голямо разнообразие на оръжие.Според мен най неподходящ кал. за гонка от изброените е 7х64.Зяради доста бързият си куршум за да създаде добър Шиков ефект на близка дистанция иска по мек куршум ,който обаче много лесно се пръска в клонките и храстите.А твърдия прошива животното и се губи шоковия ефект.Ако района е равнинен и се стреля на далечни дистанции в ниви и открити площи би бил по подходящ ,но знаем в какви райони се ловува масово в Бг.Бързите калибри не са приоритетни за гонка.За мен по бавните кал.с по твърд куршум вършат по добра работа за гонка.


Колега имаш нужда от помече четене на матириали на тема Terminal ballistics.
Колега вземи ти ги чети тия неща .И като си на лов пак вземи бомагите ще ти помогнат.Аз практикувам като съм на лов.С вашите 300 УИН и 7х64 на гонка си стреляйте ,но не подвеждайте хората които питат защото наистина не са запознати.
Всичко убива но и всеки кал.си има приоритети .И както казах на горните два кал.приоритета не им е гонката.

Колега не искам да се засягаш, но мисля че нямаш никаква представа какво е шоков ефект и как действаш куршумите при съприкосновение с тялото на животното.

Също така аз никога не съм твърдял ,че 300winmag е подходящ за гонка.
А относно 7х64, то това е един от първите боеприпаси разработен за ловни цели и единствено правилно подлрания куршум му е необходим за да върши перфектна работа на гонка. Боеприпаса има една от най-подходящите плътности на сечението за този вид дивеч и в същото време има по-висока начална скорост, което допринася за по-малко предварение и по-сигурен краен резултат.

Колега не знам вие каква представа имате за шоков ефект,но доста специалисти съм чувал с много твърдения.Ама на практика не им се получават нещата.Направи една проба.Сложи един кашон в храсти и от30 метра стреляй няколко изстрела с 7х64 sp.куршум да видиш колко цели проектила ще достигнат целта.А за шоковия ефект няма как да ме убедиш ,че бързия и лек куршум може да създаде повече шок от тежкия и бавен.Прав си за 7х64 ,че е единствения патрон конструиран само за ловни цели и не е бил военен.Създава доста енергия от голямата си скорост но от близо пронизвайки животното каква част от нея остава в животното.Немските ловци голяма част предпочитат 8х57 защо ли ?Сигорно и те не ги чуват нещата и са прости.Несмятам.Както и да ги сучеш нещата ,несъмнено 7х64 е много добър кал. за лов но не и на гонка.
0

#37
Потребителя е офлайн   Dimo_Rusev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 55
  • Регистр: 06.10.14
Е добре де, питах дали си ползвал някой от изброените калибри ама не отговори. Въпросния тест на 30 метра правил ли си го изобщо с някакъв калибър? Ами 7х64 с монолитен куршум как ще се държи точно при споменатите от теб условия?
0

#38
Потребителят е онлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08
Геко плюс минава ,доста е твърд.С този тест искам да обесня за проблема на бързите калибри срещайки от близо препятствие преди целта.С по меки куршуми бързите калибри като него постигат добър шок ,но лесно дефрагментират.А твърдите пронизват и не отлагат цялата енергия.308и той не издържа на теста с СР куршуми,но с по твърди успява но пък отдава повече енергия заради по тежкия и по бавен куршум.
0

#39
Потребителят е онлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08
Иначе тези два калибъра от 7мм.ги нямам и не ловувам с тях но имам поглед от колеги притежатели.Това което ме кара обаче да твърдя тези неща е логиката и тестовете.
0

#40
Потребителя е офлайн   Dimo_Rusev 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 55
  • Регистр: 06.10.14
Еми аз пък твърдя , че не си прав. Понеже ползвам два от изброените калибри и на 30 метра със 180 gr SP си отива точно където трябва през драките, а пък със 175 gr TIG в 7х57 пак минава през драките. А пък монолитен през драките отива където трябва и над 100 метра.
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни