БГ Лов Форум: Възтановяване на изчезнали животински видове от днешната българска територия - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Възтановяване на изчезнали животински видове от днешната българска територия Държавата или кой би трябвало да поеме отговорността за възтановяванет

#1
Потребителя е офлайн   Венци М 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 478
  • Регистр: 25.10.10
Здравейте колеги, отдавна се чудя кой в нашата мила родина е отговорен за възтановяването на изчезнали видове от територията ни?! Дали държавата, дали така нашумелите еко организации, дали пък ние редовите ловци?! Преди малко четох една тема, че Фердинанд е отговорен за възтановяването на лопатаря у нас, четох някъде също, че има опити за въстановяването на диви коне в изтояните родопи. По времето на социализма успешно бяха възтановени зубрите в разградско, въпреки, че днес са почти изцяло избити. За аклиматизирането на муфлоните по нашата територия дори и не знам кой е отговорен. В последно време доста се говори и за това, че и без наша намеса риса отново се завръща по земите ни? Сещам се зобаче а два вида, които са населявали до скоро територията ни, и които са отлични ловни обекти в европа и съседните балкански държави, за които мисля още никой у нас не е направил нищо за възтановяването им. Това са тетревът и безоаровия козирог. Мисля, че за тетрева имаме страхотни иглолистни гори за развитието му, но дали някой е правил, прави или пък планира да прави нещо по възтановяването му в нашата природа не съм успял да намеря никаква информация. Същото се однася и за безоаровия козирог макар и подходящите места за него да са значително по ограничени от тези за тетрева. Питането ми е дали някой от колегите има повече информация за това какво се прави за възтановяването на тези видове в България и ако се окаже, че наистина не се прави нищо в момента да се организираме ние - българските ловци и да инициираме стартиране на дейност по възтановяването им. Прилагам и снимки на тези два вида

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: n-koza-bezoarova-26071.jpg
  • Прикачено изображение: black_grouse_0051.jpg

В Онлайн Зоомагазин Зоостраст ще намерите широка гама храни и аксесоари за вашия домашен любимец на конкурентни цени.
0

#2
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоВенци М написа на 23.07.2012 - 07:09 :

Здравейте колеги, отдавна се чудя кой в нашата мила родина е отговорен за възтановяването на изчезнали видове от територията ни?! Дали държавата, дали така нашумелите еко организации, дали пък ние редовите ловци?! Преди малко четох една тема, че Фердинанд е отговорен за възтановяването на лопатаря у нас, четох някъде също, че има опити за въстановяването на диви коне в изтояните родопи. По времето на социализма успешно бяха възтановени зубрите в разградско, въпреки, че днес са почти изцяло избити. За аклиматизирането на муфлоните по нашата територия дори и не знам кой е отговорен. В последно време доста се говори и за това, че и без наша намеса риса отново се завръща по земите ни? Сещам се зобаче а два вида, които са населявали до скоро територията ни, и които са отлични ловни обекти в европа и съседните балкански държави, за които мисля още никой у нас не е направил нищо за възтановяването им. Това са тетревът и безоаровия козирог. Мисля, че за тетрева имаме страхотни иглолистни гори за развитието му, но дали някой е правил, прави или пък планира да прави нещо по възтановяването му в нашата природа не съм успял да намеря никаква информация. Същото се однася и за безоаровия козирог макар и подходящите места за него да са значително по ограничени от тези за тетрева. Питането ми е дали някой от колегите има повече информация за това какво се прави за възтановяването на тези видове в България и ако се окаже, че наистина не се прави нищо в момента да се организираме ние - българските ловци и да инициираме стартиране на дейност по възтановяването им. Прилагам и снимки на тези два вида



Доколкото знам Козирози има в Рила или Пирин -11 или 21 бройки(не мога да потърся точната бройка в момента) :D !
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

#3
Потребителя е офлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1784
  • Регистр: 18.02.08
Пак ще се повторя, но вместо да се мъчи с тези скипи и трудно опазващи се видове! Да разселим заека подземник!
0

#4
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоSkitnik написа на 23.07.2012 - 11:13 :

Пак ще се повторя, но вместо да се мъчи с тези скипи и трудно опазващи се видове! Да разселим заека подземник!


Прав си колега!!!
Ние нашите си ловни видове не може да разселим и опазим, а сме тръгнали чужди видове като муфлони, елен лопатар и други да интродуцираме!
А заека подземник е голяма напаст! Във Великобритания не могат да се отърват от него- всички земеделци са пропищели!!! :D
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

#5
Потребителя е офлайн   Венци М 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 478
  • Регистр: 25.10.10

Виж мнениетоSkitnik написа на 23.07.2012 - 11:13 :

Пак ще се повторя, но вместо да се мъчи с тези скипи и трудно опазващи се видове! Да разселим заека подземник!


Точно защото е трудно! Ако се ангажираме всички, повече и ще пазим. А заек подземник тука не е имало! Говорим за възтановяване на изчезнали видове, които сами в миналото са избрали да се заселят по нашите земи!
В Онлайн Зоомагазин Зоостраст ще намерите широка гама храни и аксесоари за вашия домашен любимец на конкурентни цени.
0

#6
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Ако оставим всичко на държавата то тя по скоро би ни затрила отколкото да се погрижи за нас или за изчезнали, изчезващи животни. Наша си е отговорността - на хората, за всички простотии които сме сътворили с нашите действия и бездействия. Една от най сложните теми във форума сте подхванали и е по обширна отколкото голямата руска държава. Поздрави и Наслука!
0

#7
Потребителя е офлайн   Венци М 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 478
  • Регистр: 25.10.10

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 16:52 :

Ако оставим всичко на държавата то тя по скоро би ни затрила отколкото да се погрижи за нас или за изчезнали, изчезващи животни. Наша си е отговорността - на хората, за всички простотии които сме сътворили с нашите действия и бездействия. Една от най сложните теми във форума сте подхванали и е по обширна отколкото голямата руска държава. Поздрави и Наслука!


Много е сложно и трудно, спор няма! Особено пък в България, където масово се мисли най вече за насъштния. Да си спомним обаче с колко по-трудни и сложни неща са се захващали редица поколения наши предци - и са успявали, въпреки че и тяхна основна грижа е бил насъштния. За да се случи нещо каквото и да е, а и където и да е, за него първо трябва да се заговори! Както беше казано мисля в едно от евангелията " в началото бе словото"!
В Онлайн Зоомагазин Зоостраст ще намерите широка гама храни и аксесоари за вашия домашен любимец на конкурентни цени.
0

#8
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоВенци М написа на 23.07.2012 - 17:49 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 16:52 :

Ако оставим всичко на държавата то тя по скоро би ни затрила отколкото да се погрижи за нас или за изчезнали, изчезващи животни. Наша си е отговорността - на хората, за всички простотии които сме сътворили с нашите действия и бездействия. Една от най сложните теми във форума сте подхванали и е по обширна отколкото голямата руска държава. Поздрави и Наслука!


Много е сложно и трудно, спор няма! Особено пък в България, където масово се мисли най вече за насъштния. Да си спомним обаче с колко по-трудни и сложни неща са се захващали редица поколения наши предци - и са успявали, въпреки че и тяхна основна грижа е бил насъштния. За да се случи нещо каквото и да е, а и където и да е, за него първо трябва да се заговори! Както беше казано мисля в едно от евангелията " в началото бе словото"!


Най добре е с приказки да стигнем до решение или по конкретно до практични действия и да се пробваме да сътворим някои дела с наши сили и средства относно възстановяването на някои от изчезналите животни по нашите земи. Освен горепосочените /козирози и тетреви/ да спомена и дроплатаПрикачено изображение: 14163.JPG, която е единствено спомен в бащите на нашите бащи. Аз съм ЗА, тоест да опитаме. Поздрави и Наслука!
0

#9
Потребителя е офлайн   nikos_34 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 71
  • Регистр: 20.01.12

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 18:04 :



Най добре е с приказки да стигнем до решение или по конкретно до практични действия и да се пробваме да сътворим някои дела с наши сили и средства относно възстановяването на някои от изчезналите животни по нашите земи. Освен горепосочените /козирози и тетреви/ да спомена и дроплатаПрикрепен файл 14163.JPG, която е единствено спомен в бащите на нашите бащи. Аз съм ЗА, тоест да опитаме. Поздрави и Наслука!


... малиии , кЪв комсомолски устрем - да възстановим Дроплата ... :lol:

,,Гнезди в разнообразни степни стации – разорани полета с ръж, хълмисти безлесни коилни степи (черноземни и глинести). В началото на юни снася 1–10 яйца. През последните десетилетия средният брой яйца в целия ареал на вида е намалял от 4 на 2. Малките се излюпват през юли и дълго остават с женската. Изборът на гнездовия участък е свързан не толкова с характера на стацията, колкото с наличието в съседство на животинска храна, необходима за малките в ранната им възраст. [7]. Той зависи от близостта и броя на мравуняците, защото мравешките яйца са основната храна на пиленцата и на младите птици. Новоизлюпените малки нямат голяма подвижност и хранителният им участък е ограничен.''

... с практични действия да се пробваме да ,,СЪТВОРИМ някои дела''/как гордо звучи/...

Да сътворим!

Поздрави и наслука!
0

#10
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоnikos_34 написа на 23.07.2012 - 21:08 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 18:04 :



Най добре е с приказки да стигнем до решение или по конкретно до практични действия и да се пробваме да сътворим някои дела с наши сили и средства относно възстановяването на някои от изчезналите животни по нашите земи. Освен горепосочените /козирози и тетреви/ да спомена и дроплатаПрикрепен файл 14163.JPG, която е единствено спомен в бащите на нашите бащи. Аз съм ЗА, тоест да опитаме. Поздрави и Наслука!


... малиии , кЪв комсомолски устрем - да възстановим Дроплата ... :lol:

,,Гнезди в разнообразни степни стации – разорани полета с ръж, хълмисти безлесни коилни степи (черноземни и глинести). В началото на юни снася 1–10 яйца. През последните десетилетия средният брой яйца в целия ареал на вида е намалял от 4 на 2. Малките се излюпват през юли и дълго остават с женската. Изборът на гнездовия участък е свързан не толкова с характера на стацията, колкото с наличието в съседство на животинска храна, необходима за малките в ранната им възраст. [7]. Той зависи от близостта и броя на мравуняците, защото мравешките яйца са основната храна на пиленцата и на младите птици. Новоизлюпените малки нямат голяма подвижност и хранителният им участък е ограничен.''

... с практични действия да се пробваме да ,,СЪТВОРИМ някои дела''/как гордо звучи/...

Да сътворим!

Поздрави и наслука!


Без да се опитвам да се заяждам с теб колега Nikos_34, ще ти споделя, че аз съм ЗА да пробваме а не само и единствено да си чешем езиците във форума. А за идеите и ентусиазма ми си прав - не свършват мамка му и кон. Ако си тракаме кротко клавишите ще ни внесат и хиени и от нас какво се иска - да гласуваме тихомълком "За" щото и да си против това няма да има значение. Бях ти понаписал и други неща но ги изтрих защото тук не му е мястото. Това което съм написал тук и във всеки един пост си е мое мнение когато публикувам такова. Никой не е длъжен да го или да не го възприема. Поздрави Колега и Наслука!
0

#11
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09

Виж мнениетоВенци М написа на 23.07.2012 - 07:09 :

Сещам се зобаче а два вида, които са населявали до скоро територията ни, и които са отлични ловни обекти в европа и съседните балкански държави, за които мисля още никой у нас не е направил нищо за възтановяването им.


За БОБЪРа съм съгласен, че никой дори не го споменава и битува в съзнание българину само като американче.
Бобъра до неотдавна също е давал приноса си за богатството на тукашната фауна. Бройте и него.
B)
0

#12
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09
Кратка справка, за всеобщо улеснение:
Бобрите
са род водолюбиви гризачи, разпространени в Северна Америка и Европа. Те са единствените представители на семейство Боброви (Castoridae), което съдържа само един род — Castor. Генетични изследвания на двата вида европейски и северноамерикански бобър показват специфични различия между техните популации и малко вероятната кръстоска на видовете.

Ето и снимки на гризуна и ареала му:
Прикачено изображение: Locations_eurobeaver.png
Прикачено изображение: 250px-European_beaver_map.pngПрикачено изображение: eurobeaver.jpg


:P
0

#13
Потребителя е офлайн   bili6 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 88
  • Регистр: 21.12.08

Възтановяване на заеака , колко имаше а сега останаха оделни бройки , жалко< Как ли го допуснахме?


0

#14
Потребителя е офлайн   nikos_34 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 71
  • Регистр: 20.01.12

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 21:24 :

Виж мнениетоnikos_34 написа на 23.07.2012 - 21:08 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 18:04 :



Най добре е с приказки да стигнем до решение или по конкретно до практични действия и да се пробваме да сътворим някои дела с наши сили и средства относно възстановяването на някои от изчезналите животни по нашите земи. Освен горепосочените /козирози и тетреви/ да спомена и дроплатаПрикрепен файл 14163.JPG, която е единствено спомен в бащите на нашите бащи. Аз съм ЗА, тоест да опитаме. Поздрави и Наслука!


... малиии , кЪв комсомолски устрем - да възстановим Дроплата ... :lol:

,,Гнезди в разнообразни степни стации – разорани полета с ръж, хълмисти безлесни коилни степи (черноземни и глинести). В началото на юни снася 1–10 яйца. През последните десетилетия средният брой яйца в целия ареал на вида е намалял от 4 на 2. Малките се излюпват през юли и дълго остават с женската. Изборът на гнездовия участък е свързан не толкова с характера на стацията, колкото с наличието в съседство на животинска храна, необходима за малките в ранната им възраст. [7]. Той зависи от близостта и броя на мравуняците, защото мравешките яйца са основната храна на пиленцата и на младите птици. Новоизлюпените малки нямат голяма подвижност и хранителният им участък е ограничен.''

... с практични действия да се пробваме да ,,СЪТВОРИМ някои дела''/как гордо звучи/...

Да сътворим!

Поздрави и наслука!


Без да се опитвам да се заяждам с теб колега Nikos_34, ще ти споделя, че аз съм ЗА да пробваме а не само и единствено да си чешем езиците във форума. А за идеите и ентусиазма ми си прав - не свършват мамка му и кон. Ако си тракаме кротко клавишите ще ни внесат и хиени и от нас какво се иска - да гласуваме тихомълком "За" щото и да си против това няма да има значение. Бях ти понаписал и други неща но ги изтрих защото тук не му е мястото. Това което съм написал тук и във всеки един пост си е мое мнение когато публикувам такова. Никой не е длъжен да го или да не го възприема. Поздрави Колега и Наслука!


... нищо , ама абсолютно нищо не можеш да пробваш , това е ПРИРОДА ,
и оттам нататъка ни остава само да тракаме...
... щото си спомням разказите на баща ми - в каруцата , патици , гъски и ... некоя дропла , ама сега само на ...картинка.
... и моите спомени и сутрин и следобед и мнооого перушини
... прасета , много прасета , гората бучи , каквото и да значи това
... 80 - те години - чума , паднали прасета до рекичката и пак ги има , напук на всички закони , правителства ,лобизми , мъни , капани .... и брако...
ТрЕбе си баланс , за всичко , ако нЕма , ще го дУхаме... :blink:
Поздрави и наслука!
0

#15
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Колега, виж за пробата моето мнение е, че трябва да се пробва и аз ще пробвам, колкото мога и според възможностите ми. Не всичко е пари, трябва си и мерак. За дроплата мислех и отделна тема да публикувам но ще видя, все още ми е идея пък и това не е най същественото. Има база, има и ентусиасти и смея да твърдя, че са много дейни и като ловци и като хора. В момента освен това което е в нета по отношение на дроплите се интересувам за начините за сдобиване с яйца или живи екземпляри /по трудния вариант/. На моменти и аз съм доста скептично настроен към такива и подобни проблеми но що време ни е отредено смятам да го използвам пълноценно. Доскоро обслужвах държавни интереси и 90% от времето ми беше посветено на държавата. Както всяко начало има край така и на това му придадох приличен завършек и сега разполагам пълноценно с времето си така, че проба му е майката. Да сме живи и здрави, поздрави и Наслука, че ей къде е 11-ти.
0

#16
Потребителя е офлайн   nomat 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 213
  • Регистр: 13.07.09

Виж мнениетоbili6 написа на 23.07.2012 - 21:46 :

Възтановяване на заеака , колко имаше а сега останаха оделни бройки , жалко< Как ли го допуснахме?


Колега, селското стопанство бе унищожено а ти, си седнал да се молиш за заек. Заекът като понятие сред всичките аграрни бизнеси не съществува като материялен субект, това е субект на един бъдещ бизнес. Между впрочем, селското стопанство в момента е подчинено на Европеиски субсидии и без тях, то едвали ще направи самостоятелни крачки напред. Тук някъде колега , във форума, има тема за хишници и там има безкраино количество добити чакали които преди години бяха защитени от закона и се третираха като изчезващи. Тази тема, за въстановяването на животинските видове изчезнали по някаква причина от фауната на милата ни родина е въпрос на патриотично дръзновение и което в крайна сметка изисква създаване на алтернативна организация на сега съществуващата. Това разбира се е възможно да се осъществи в местен мащаб само и само с определено количество инвестиция която не е по силите на редовото сдружение. Нека за миг от време решим че ти си инвестирал и развъдил заекът в твоят район. Мислиш ли че това е единствено и достатъчно условие за разпространението му в останалите географски повърхности в твоят район, така че да не намираш пропуск в популацията му? Споменах - патриотично, защо ли? Колега, много наши колеги не им пука за родната фауна защото за 2-3 евро могат да си ловуват из цяла Европа и въобще нямат кахър за животинските видове в БГ. Написах това пропускаики безкраините подробности на официалноста и допускаики че разговарям с колега ловец а не с "KH" - keyboard hunter.
0

#17
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09

Виж мнениетоnomat написа на 23.07.2012 - 23:11 :

Виж мнениетоbili6 написа на 23.07.2012 - 21:46 :

Възтановяване на заеака , колко имаше а сега останаха оделни бройки , жалко< Как ли го допуснахме?


Тази тема, за въстановяването на животинските видове изчезнали по някаква причина от фауната на милата ни родина е въпрос ...

Периодът на изтребването на споменатите от теб, а и от мен видове е този меду 1918г и 1944г. Причините се знаят.

Апропо не прави добро впечатление да се говори за един два вида, а всички други "бог, да ги прости!" /заекът/.
Поздрави и дръж руля, че е...B)
0

#18
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09

Виж мнениетоnomat написа на 23.07.2012 - 23:11 :

Виж мнениетоbili6 написа на 23.07.2012 - 21:46 :

Възтановяване на заеака , колко имаше а сега останаха оделни бройки , жалко< Как ли го допуснахме?


Споменах - патриотично, защо ли? Колега, много наши колеги не им пука за родната фауна защото за 2-3 евро могат да си ловуват из цяла Европа и въобще нямат кахър за животинските видове в БГ.

Никак не е патриотично и поведението, а най малко убежденията на т. нар. народни избраници и УС на нлрс, а и на немалко ЛРС. Тъй като същите мислят главно за джоба си, то изпускайки тази маса ловци навън те сами се лишават от постъпления. Е, кахъра чий да бъде?!
:D
0

#19
Потребителя е офлайн   nikos_34 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 71
  • Регистр: 20.01.12

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 23.07.2012 - 22:48 :

Колега, виж за пробата моето мнение е, че трябва да се пробва и аз ще пробвам, колкото мога и според възможностите ми. Не всичко е пари, трябва си и мерак. За дроплата мислех и отделна тема да публикувам но ще видя, все още ми е идея пък и това не е най същественото. Има база, има и ентусиасти и смея да твърдя, че са много дейни и като ловци и като хора. В момента освен това което е в нета по отношение на дроплите се интересувам за начините за сдобиване с яйца или живи екземпляри /по трудния вариант/. На моменти и аз съм доста скептично настроен към такива и подобни проблеми но що време ни е отредено смятам да го използвам пълноценно. Доскоро обслужвах държавни интереси и 90% от времето ми беше посветено на държавата. Както всяко начало има край така и на това му придадох приличен завършек и сега разполагам пълноценно с времето си така, че проба му е майката. Да сме живи и здрави, поздрави и Наслука, че ей къде е 11-ти.



Успех с пробите , с интерес ще чета ... :D
0

#20
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоnikos_34 написа на 23.07.2012 - 21:56 :

ТрЕбе си баланс , за всичко , ако нЕма , ще го дУхаме... :blink:

:iagree: :clapping-hands:

Баланса е в основата на всичко.... а най-често той е нарушаван от човешката дейност <_<
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни