БГ Лов Форум: обработка на дървените части на пушка - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

обработка на дървените части на пушка търся съвет

#21
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Не споря, теорията не ми е силната страна wink.gif. На практика имам приклади импрегнирани по тази технология и в отлично състояние на наистина много прилична възраст - 7-8г. без всякакви проблеми, спуквания и пр.
Стара школа, но виж лака не мога да преглътна biggrin.gif .
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#22
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Лакът е тъпо нещо. ЧЗ-тата веднага ги събличам от него. Ако не можете да намерите точно TruOil, огледайте се за някакви европейски заместители. Това за безира от СБХ ми се струва страхотна идея, Гаро да каже.
Все пак маслото и восъка са не съвсем съвместими неща. Восъка е за поддържане, но не придав здравина. В щатите продават едно за ремонт на мебели и неща, дето седят вънка, казва се Feed'n'Wax. Решили са гениално въпроса с разтвормостта на восъка - восъка е разтворен в портокалово етерично масло и при намазване пропива много дълбоко, после само се избърсва и става много хубаво и много трайно. Това му е и състава - чист пчелен восък и портокалово масло.
Безирите са по-устойчиви продукти от синтетичните лакове и повърхностите много по-лесно се ремонтират.
0

#23
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Бъчи, нарочно съм написал в скоби "пчелен клей, не восък". А да ти кажа дори и не знам защо - просто ползувам чужд опит добиван с години, за което съм благодарен!
Вероятно ваксите които си описал са нещо подобно, с подобрена консистенция и съответно качества, но засега не съм имал шанса да ги пробвам. И това ще стане. Поздрави!
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#24
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Ааа, клей. Разкажи по-подробно.
Клей или прополис?
Така и не разбрах кое какво е. Струва ми се, че клея е това, дето седи на кафяви бучици, дето е като гъста смола? А прополиса е жълто-зелено-кафеникаво-червените зрънца, дето се ядат с лъжицата. Кое от двете ползваш?
0

#25
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Цитат(Бъчи @ Jun 18 2009, 22:43 ) <{POST_SNAPBACK}>
Ааа, клей. Разкажи по-подробно.
Клей или прополис?

Именно прпполис! А защо - ще докладвам другата седмица, както писах работя на папагалски принцип wink.gif.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#26
Потребителят е онлайн   Щирлиц 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 501
  • Регистр: 22.10.08
Позволявам си да Ви насоча към една публикация , която ще е полезна на всички -тук .
Лично аз ползвам разтворен прополис в терпентиново масло , също така и ленено масло , а сега очаквам да ми доставят и шеллак . Търсете в магазините за художници , аз от там се снабдих.
0

#27
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Да. Терпентина и лененото масло си купувам от магазина на Шипка 6 - продават материали за художници. Прополиса - от аптеката. А линка който си дал е БЕЗЦЕНЕН!
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#28
Потребителя е офлайн   gigles 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 309
  • Регистр: 28.03.08
Цитат(Бъчи @ Jun 18 2009, 22:21 ) <{POST_SNAPBACK}>
Лакът е тъпо нещо. ЧЗ-тата веднага ги събличам от него. Ако не можете да намерите точно TruOil, огледайте се за някакви европейски заместители. Това за безира от СБХ ми се струва страхотна идея, Гаро да каже.
Все пак маслото и восъка са не съвсем съвместими неща. Восъка е за поддържане, но не придав здравина. В щатите продават едно за ремонт на мебели и неща, дето седят вънка, казва се Feed'n'Wax. Решили са гениално въпроса с разтвормостта на восъка - восъка е разтворен в портокалово етерично масло и при намазване пропива много дълбоко, после само се избърсва и става много хубаво и много трайно. Това му е и състава - чист пчелен восък и портокалово масло.
Безирите са по-устойчиви продукти от синтетичните лакове и повърхностите много по-лесно се ремонтират.
Бъчи повярвай знам какво говоря.Работил съм много с тру ойл и не можеш да отречеш, че при професионално нанасяне на 6-7 слоя става също така лъскаво като огледало.Тук няма друга свясна алтернатива Дори безира съхне с месеци и ти трябва половин година ако решиш да полираш между всеки слой.Полиуретановия спрей дава същата дълбочина и полупрозрачност на дървото като Тру ойл ако се работи по същия начин.Лененото масло от магазина на художниците просто не съхне а попива и предпазването на дървесината от влага е нулево.Ако не вярваш направи си малък експеримент с две дръвчета.Това с безира ще попие вода все едно че не е обработено.Тия работи донякъде вършат работа за гладкоцевни ако с тях не се стреля много, но за карабина съвсем не стават.Като се върнах в Б-я се видях в чудо с какво да обработвам прикладите и накрая се спрях на полиуретановото покритие защото е твърдо и трудно се драска, запечатва и предпазва отлично дървесината и ако с него се работи предпазливо и се шлайфа между отделните нанасяния резултата е като Тру ойл. Поздрави и успехи!
0

#29
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Ми аз мислех, че безира от СБХ е преокислен и се втвърдява като труоил-а за 1 час.
Полиуретана е супер, ама като го направя матов усещането не е като на труоила. Като държа полиуретан имам чувството, че ръцете ми са потни без да са в действителност. А и най-качествения с UV-защитата потъмнява видимо докато труила не. Затова го ползвам - приятен за пипане, дори и нанесен гладък и лъскав, лесен за работа и лесен за ремонт.
0

#30
Потребителя е офлайн   djulun 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 21
  • Регистр: 13.03.09
за Бъчи- прополис и пчелен клей са две имена на едно и също нещо!/занимавам се с пчели от30 год./ поздрави!
0

#31
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Ами да, това съхне, онова не съхне, обаче факта, че си направих лодка от 5мм.шперплат и я импрегнирах с горещ безир си остава. Безира(маслото) именно попива, при което запълва така порите, че водата се чувства ненужна и бяга.....както и от прополиса.
Лодката я ползувах 5 години и я подарих - още се ползува, годините и са 11 или 12 вече. Така че, теорията си е теория, не я отричам, но практиката е това което ми прави живота по-лек и приятен biggrin.gif. Поздрави!
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#32
Потребителя е офлайн   gigles 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 309
  • Регистр: 28.03.08
Цитат(Бъчи @ Jun 19 2009, 21:26 ) <{POST_SNAPBACK}>
Ми аз мислех, че безира от СБХ е преокислен и се втвърдява като труоил-а за 1 час.
Полиуретана е супер, ама като го направя матов усещането не е като на труоила. Като държа полиуретан имам чувството, че ръцете ми са потни без да са в действителност. А и най-качествения с UV-защитата потъмнява видимо докато труила не. Затова го ползвам - приятен за пипане, дори и нанесен гладък и лъскав, лесен за работа и лесен за ремонт.
Съгласен ама тук го няма.Преди години когато правеха Блазер в Б-я си бях взел малко но и той свърши

0

#33
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(lama69 @ Jun 18 2009, 19:31 ) <{POST_SNAPBACK}>
Досаждай, лошо няма. А ако си нямаш вакса, мога да ти дам, защото се прави трудно - клея(не восък) се разтваря в терпентина много трудно и бавно!
Лама ти не го ли разтваряш на водна баня? Така става лесно.

Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#34
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
това е от лятото... човек без работа!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: P1010887__copy.jpg
  • Прикачено изображение: P1010890__.jpg
  • Прикачено изображение: ij18.jpg
  • Прикачено изображение: P1010887_.jpg
  • Прикачено изображение: P1010889__.jpg
  • Прикачено изображение: P1010892__.jpg

И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#35
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Ето и от мен един приклад от лятото на стара-стара марлинка, от много лоша дървесина, беше и счупен при пистолетната дръжка, пълен с оръжейно масло и ужасно мръсен и захабен. Отделих маслото, махнах старото покритие, залепих го с епоксидна смола, изшкурках до чисто-бяла дървесина, оцветих с калиев перманганат и пропих с най-обикновен ленен безир по съвета на Лама. След безира приклада натежа със сто грама. Пушката е на един приятел, купил я е от гаражна разпродажба за някакви смешни пари, като я взе след ремонта, каза, че никога няма да се раздели с нея smile.gif

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: DSC01004.JPG

0

#36
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
Цитат(Бъчи @ Oct 14 2009, 19:12 ) <{POST_SNAPBACK}>
Ето и от мен един приклад от лятото на стара-стара марлинка, от много лоша дървесина, беше и счупен при пистолетната дръжка, пълен с оръжейно масло и ужасно мръсен и захабен. Отделих маслото, махнах старото покритие, залепих го с епоксидна смола, изшкурках до чисто-бяла дървесина, оцветих с калиев перманганат и пропих с най-обикновен ленен безир по съвета на Лама. След безира приклада натежа със сто грама. Пушката е на един приятел, купил я е от гаражна разпродажба за някакви смешни пари, като я взе след ремонта, каза, че никога няма да се раздели с нея smile.gif

thumbsup.gif
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#37
Потребителя е офлайн   traperabg 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 10
  • Регистр: 06.01.10
Цитат(Бъчи @ Jun 18 2009, 01:27 ) <{POST_SNAPBACK}>
За да махнеш стария лак най-добре е да ползваш специалните препарати за събличане на стара боя, съставките им най-често са хлороформ, ксилол (или толуол) и полимер за по-бавно изпаряване. Ксилола и толуола не повреждат дървесината и извличат и старите мазнотии, ако пушката е била обилно смазвана. После добре трябва да се избърше с прана кърпа за ръце, не с нова. Може и да изплакнеш с толуол или ксилол и да издухаш със сгъстен въздух. Телената четка, даже и твърда също няма да надраска дървото. Ако все пак се наложи и да шкуркаш, задължително после трябва и да намокриш дървото и след като изсъхне да го "обръснеш" със стоманена вълна, и понеже тя е мазна за да не ръждясва, после пак трябва да измиеш с толуол.
Лененото масло от печатниците не става, защото не е преполимеризирано и има да чакаш с години да се втвърди, а ако не се втвърдява, ще служи само за събиране на мръсотия. Чистото преполимеризирано ленено масло (безира) е много меко след полимеризацията и не може да служи за лакиране, трябва да се маже с ръце докато попие, след което приклада се оставя да изсъхне добре на сухо място без прах. Доброто масло започва да полимеризира и да се нагрява още по време на мазането и мазането трябва да спре и да се попие излишъка преди маслото да започне да лепне. Тази операция може да се повтаря до безкрай, но е добре да се ползва специализирана смеска от масла (безири), като американското TruOil на Birchwood Cassey. 7-10 намазвания с ръка ти гарантират идеален дълбок и мек блясък, но между намазванията е добре да ползваш стоманената вълна, възможно най-фината, примерно 0000, а ако искаш покритието да остане матово, просто забърсваш с вълната и последния слой. След стоманената вълна се мие с парцал, напоен с подходящ разтворител, например петролев етер. TruOil издържа на масла и много лесно се поправя при надраскване.
Бях писал и в оня другия ловен форум, дето още вали сняг на картинката му, но си изтрих снимките. Питай тук и ще си помагаме.
Внимавай да не оставиш някъде напоени с безир парцали - вероятността да пламнат е реална. Ихзвърляй ги намокрени и в найлонов плик или на място, където няма да предизвикат пожар.

А някой пробвал ли е с М10 D Аз моята постоянно я третирам по този начин . За предпочитане след лов - да има време за попиване. Лесно и практично ! cool.gif
0

#38
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(traperabg @ Jan 6 2010, 21:23 ) <{POST_SNAPBACK}>
А някой пробвал ли е с М10 D Аз моята постоянно я третирам по този начин . За предпочитане след лов - да има време за попиване. Лесно и практично ! cool.gif
Това какво е, масло ли ?

Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#39
Потребителя е офлайн   d.perov 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 28.12.09
Цитат(Garo_dai @ Jan 6 2010, 22:27 ) <{POST_SNAPBACK}>
Това какво е, масло ли ?

наи-вероятно е моторно масло... huh.gif
0

#40
Потребителя е офлайн   d.perov 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5
  • Регистр: 28.12.09
trapera , а не ти ли миришат ръцете после на масло ?


0

Сподели темата:


  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни