БГ Лов Форум: Депутатите гласуваха: Груповия лов на дива свиня започва веднага, ще се ловува и в сряда! - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Депутатите гласуваха: Груповия лов на дива свиня започва веднага, ще се ловува и в сряда!

#21
Потребителя е офлайн   DINKO1970 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 157
  • Регистр: 26.03.14
Колега Пламен69,не ми се влиза в изчислителен режим но според моето не-компетентно мнение ефекта ще е НУЛА.Не искам да съм лош пророк но най-много да се стигне до обяснителен режим-ми нещо мърдаше и реших че е приносител на АЧС.Дано не съм прав.Не се заяждам но сега ловците нямат работа в гората-прекалено рисковано е! :svengo:
0

#22
Потребителя е офлайн   Пламен69 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 369
  • Регистр: 24.10.13

Виж мнениетоDINKO1970 написа на 12.07.2018 - 14:45 :

Колега Пламен69,не ми се влиза в изчислителен режим но според моето не-компетентно мнение ефекта ще е НУЛА.Не искам да съм лош пророк но най-много да се стигне до обяснителен режим-ми нещо мърдаше и реших че е приносител на АЧС.Дано не съм прав.Не се заяждам но сега ловците нямат работа в гората-прекалено рисковано е! :svengo:/>


Ако имаш в предвид гъбари , гъзари , мотори и т.н. си прав , на първо място трябва да се спазват изискванията за безопасност , от това по-важно няма. На първо място е човешкият живот.

Но ако говорим за АЧС трябва да се дава ясна сметка какви са мащабите на тази зараза и че смъртността е над 95%. Явно някои още се заблуждават , че ще ни подмине и примерно догодина пак ще има свински лов. Целта е популацията да се сведе до минимум , защото не е възможно цялата да се отстреля и тогава като мине чумата да отнесе по-малко бройки. В противен случай догода на пролет или лятото в гората ще е гробище , разлагащи се трупове и всички произтичащи от това последици. Да не забравяме и икономическият фактор за свиневъдството. И в този ред на мисли за тезди които смятат , че оградите ще бъдат превилегировани да знаят че са в грешка , ако беше така нямаше да има никаква опасност за свинефермите.

Идеята е свеждане до санитарен минимум на популацията и след 6-7-8 тодини когато се ликвидира АЧС на всякъде да бъде внесена свежа чиста кръв , в противен случай видът дива свиня е застрашен , но това явно доста хора не го разбират.





0

#23
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4532
  • Регистр: 31.12.09
Някой знае ли, какви са указанията, ако се отстреля свиня / свине сега ..., ама официално, разпоредено демек от официални лица .. .., или просто една камара народ си чеше пръстите и дава акъл ... ?
0

#24
Потребителя е офлайн   Tosho_7901 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 806
  • Регистр: 22.07.12

Виж мнениетоДок написа на 12.07.2018 - 15:57 :

Някой знае ли, какви са указанията, ако се отстреля свиня / свине сега ..., ама официално, разпоредено демек от официални лица .. .., или просто една камара народ си чеше пръстите и дава акъл ... ?

Прав си! Трябва да се знае къде и колко време ще се съхраняват отстреляните прасета и извадените вътрешности, защото на 35 градуса за няколко часа просто не ми се мисли!
0

#25
Потребителя е офлайн   emil2807 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 696
  • Регистр: 01.02.13
Абе хораааа какви сметки си правите за отстрел и съхранение на месо????Сега е момента да покажем сплотеност и най-накрая да почнат да се съобразяват с нас.Никакъв лов до 01.10.и това е!!!
0

#26
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4532
  • Регистр: 31.12.09

Виж мнениетоTosho_7901 написа на 12.07.2018 - 16:16 :

Виж мнениетоДок написа на 12.07.2018 - 15:57 :

Някой знае ли, какви са указанията, ако се отстреля свиня / свине сега ..., ама официално, разпоредено демек от официални лица .. .., или просто една камара народ си чеше пръстите и дава акъл ... ?

Прав си! Трябва да се знае къде и колко време ще се съхраняват отстреляните прасета и извадените вътрешности, защото на 35 градуса за няколко часа просто не ми се мисли!



Та какво ни кацаха чорбаджиите на ветеринарното дело при нас, на нарочно събрание на раководството на сдружението с председателите и ръководители на лова по дружини ..
1. Трябва да се създаде определено място и ще се дере само там . После на местото - пълва дезинфекция ..
2. На местото за дране, трябва да има екарисажна яма със здрав капак, които да не може да се вдига/ мести от животни .
3. Всички карантии и телесни течност - вътре в ямата .
4. Местото на отстрела, ако има кръв или други телесни неща - задължително дезинфукция .
5. Не се допуска, замърсяването с телесни течности и органи - при дърпане, влачене на трупа . Ако го има, дезинфекция на това, което е замърсено, колко като площ, ми толкова, колкото е .
6. Задължителни проби, като си купуваш от аптеката необходимите контейнерии и епроведки .. Пробите се правят в София .
7. Запазваш целия труп на отстреляното животно, докато излязат пробите .., което ще стане най рано след - 5 дни ..
До тук, спрях да помня ...

На въпросите, как ще стават някой работи - следваше вдигане на рамене - Демек, оправяйте се ..
нещата с таксите, ясно - 60лв. Задължително - шапка и жилетка, при това оранжеви ..
За челен пример, бяха посочени прибалтийските република - Литва, Латвия Естония ... Тихичко бе споменато, че някъде там държавата плаща по - 100 евра за отстреляна дива свиня, а още по-тихично, че пак там се плащат - 300 евра за същото ..„
В петък събират председателите в Дирекцията на горското за допълнителни указания ...

Това питах по-нагоре ..
0

#27
Потребителя е офлайн   Danny_Nikolov 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1414
  • Регистр: 14.07.12
Категорично против! Няма такава глупост!
Мерките за намаляване на свинската популация са продиктувани от други интереси, които са финансови. АЧС е само претекст.
Казват ХОП и трябва ловците да скочат.
Сигурно ще има щастливи месарковци, но всъщност това е чиста проба САМОПОГРЕБВАНЕ.

Пресен пример е птичия грип - болестта съществува отдавна (първи описан случай -1878), обаче спекулациите са актуални днес...или както казаха преди години под сурдинка от земеделското министерство ..."докато има обезщетения, ще има и птичи грип"...

Има мерки, които трябва да се вземат - селективно изваждане на определени екземпляри от популацията. Ама индивидуален лов само в приказките и на хартия.

На всички са добре известни проблемите на бг лова, но законодателя не му дреме когато няма интерес...

Остава на нашата съвест да решим дали ще обърнем гората на обратно, кучетата ще потрошат малки сърнета и телета, а ние да се гордеем с убита трофейна бременна майка...

...и още куп глупости...
0

#28
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14
А сега ,стойте си зад пердетата,наблюдавайте съсипията и се включвайте в тая абсолютно педерастка работа...

Заявявам,че който е глсувал това решение и който му уйдиса на акъла да хукне в гората да ГОНИ прасетата е пълен ПЕДЕРАСТ !!!
Уважаеми колеги ,моля ви от сърце и душа ,направете невъзможното ,но спрете изпълнението на закона !
Господ каил няма да стане ,а децата ще ви кълнат !

За последен път казвам- ясно е ,че популацията за жалост трябва да се редуцира до 10-15%,но това не става така !!!!!
Това се прави по методика,изработена от ГРАМОТНИ хора,обичащи Гората и познаващи проблемите и.
Няма да има прошка за сгрешилите.
И няма да мине номера с груповата отговорност,като при всичките им простотии до сега.
Това ще се превърне в Национален провал,по-точно в поредния такъв ...
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#29
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Хора, Васил нали ви го каза, ако не започнете да спазвате указанията, може да се стигне до отнемане на ловните площи и после ще се намери кой да ги спазва.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#30
Потребителя е офлайн   Danny_Nikolov 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1414
  • Регистр: 14.07.12

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 12.07.2018 - 19:05 :

Хора, Васил нали ви го каза, ако не започнете да спазвате указанията, може да се стигне до отнемане на ловните площи и после ще се намери кой да ги спазва.


...ще стане на върба...
0

#31
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоDancho Jordanov написа на 12.07.2018 - 18:33 :


За последен път казвам- ясно е ,че популацията за жалост трябва да се редуцира до 10-15%,но това не става така !!!!!
Това се прави по методика,изработена от ГРАМОТНИ хора,обичащи Гората и познаващи проблемите и.
Няма да има прошка за сгрешилите.
И няма да мине номера с груповата отговорност,като при всичките им простотии до сега.
Това ще се превърне в Национален провал,по-точно в поредния такъв ...

Ако имаше грамотни , процеса на рвдуциране щеше да е започнал още преди година с индивидуален лов, а не вчера министъра да затяга граничните пунктове ( за които ти разказах преди месеци на какво дердже са ) по разни медии . Вносителите .... с истеричната си паника също показват колко са на "ТИ" с гора и дивеч , така че .....
От тези групови и политически отговорности го докарахме до алилуя ....и на заек , яребица и фазан почти в цялата държава не се ловува , точно поради липсата на грамотни , да не споменавам за ловът на сърна , на дива котка и т.н. Същите " грамотни" и " загрижени" за лова невиждат липсата на пъдпъдък и гугулица и продължават да мятат кьор фишеци и да търсят евтин PR
Не ми се занимава да копирам и превежда сръбския закон .... за да видят някои от "грамогните" , как ловуват на дива свиня от 100г. та до ден днешен ( до колкото знам закона все още важи във всички държави от бивша Югославия ) и как оплаквания с намаляла популацията няма .
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#32
Потребителя е офлайн   Tosho_7901 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 806
  • Регистр: 22.07.12

Виж мнениетоДок написа на 12.07.2018 - 16:35 :

Виж мнениетоTosho_7901 написа на 12.07.2018 - 16:16 :

Виж мнениетоДок написа на 12.07.2018 - 15:57 :

Някой знае ли, какви са указанията, ако се отстреля свиня / свине сега ..., ама официално, разпоредено демек от официални лица .. .., или просто една камара народ си чеше пръстите и дава акъл ... ?

Прав си! Трябва да се знае къде и колко време ще се съхраняват отстреляните прасета и извадените вътрешности, защото на 35 градуса за няколко часа просто не ми се мисли!



Та какво ни кацаха чорбаджиите на ветеринарното дело при нас, на нарочно събрание на раководството на сдружението с председателите и ръководители на лова по дружини ..
1. Трябва да се създаде определено място и ще се дере само там . После на местото - пълва дезинфекция ..
2. На местото за дране, трябва да има екарисажна яма със здрав капак, които да не може да се вдига/ мести от животни .
3. Всички карантии и телесни течност - вътре в ямата .
4. Местото на отстрела, ако има кръв или други телесни неща - задължително дезинфукция .
5. Не се допуска, замърсяването с телесни течности и органи - при дърпане, влачене на трупа . Ако го има, дезинфекция на това, което е замърсено, колко като площ, ми толкова, колкото е .
6. Задължителни проби, като си купуваш от аптеката необходимите контейнерии и епроведки .. Пробите се правят в София .
7. Запазваш целия труп на отстреляното животно, докато излязат пробите .., което ще стане най рано след - 5 дни ..
До тук, спрях да помня ...

На въпросите, как ще стават някой работи - следваше вдигане на рамене - Демек, оправяйте се ..
нещата с таксите, ясно - 60лв. Задължително - шапка и жилетка, при това оранжеви ..
За челен пример, бяха посочени прибалтийските република - Литва, Латвия Естония ... Тихичко бе споменато, че някъде там държавата плаща по - 100 евра за отстреляна дива свиня, а още по-тихично, че пак там се плащат - 300 евра за същото ..„
В петък събират председателите в Дирекцията на горското за допълнителни указания ...

Това питах по-нагоре ..


Мисията е невъзможна! Колко са тези дружинки, които разполагат с хладилни помещения за цели животни!? Дори и при индивидуален лов, как се съхранява цяло прасе в домашни условия докато излязат пробите!? За приплодите на сърни, елени и зайци не ми се мисли! Цялата ни работа е такава, като ни опре яйцето в дупето и тогава търсиме къде да го снесем.
0

#33
Потребителя е офлайн   brat mid 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 234
  • Регистр: 23.05.17
Това алоо ще се направя,че не съм го видял гн.Петров ти като ловен капацитет що не ни светнеш какъв е резулта от Старата чума и тази на АЧС все смърт и дружинки с по120-130прасета са останали с 6бр за сезона. За пореден път се доказахте като клавиатурен ловец.Кажете решение а не празно кълване по клавиатурата и трупане на без мислени постове да не кажа спам.Знаеш ли какво става с куче ПРАСАР като не види и подуши прасе цял сезон АМИ СЪРНАР.
0

#34
Потребителя е офлайн   brat mid 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 234
  • Регистр: 23.05.17
По калища и хранилки всеки ловец да бъде задължен в срок от 1месец да отстреля индивидуално 1 бр диво прасе за доказателство при връщане на бележката да представи касов бон от пробата.За 2месеца не изпълнение на заповедта 300лв глоба.
0

#35
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11

Виж мнениетоVasil Terziyski написа на 12.07.2018 - 11:00 :

Колеги, ние ловците като национално отговорни и любящи природата граждани на България, сме длъжни да помогнем на държавата в изпълнението на превантивните мерки в борбата с Африканската чума по свинете! Истинските ловци са тези които милеят и за здравето на дивите животни, не рядко опазването на здравето им зависи от нашите действия, за съжаление понякога като крайна мярка включва и засилен отстрел. Искам и да припомня на ръководителите на ловните сдружения и на самите ловци, че в 15 годишните договори за стопанисването и ползването на дивеча има клаузи, според които ловците са длъжни да регулират дивеча! Знаете, че когато има неизпълнение на договори, те могат да бъдат прекратени или да бъдат наложени санкции. Личния ми извод без да ангажирам никой с мнението си, в този случай, няма не искам, няма недей, по договор щом има спуснат извънреден план, той трябва да бъде изпълнен! Наслука.

Всичко щеше да е така ако разрешителните за отстрел бяха безплатни и лова на дива свиня беше включен като ловно-стопанско мероприятие, както е груповия лов на хищник. За хищника съм длъжен да се явя и неявяване на достатъчен брой хайки води до глоби.
0

#36
Потребителя е офлайн   Tosho_7901 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 806
  • Регистр: 22.07.12

Виж мнениетоbrat mid написа на 12.07.2018 - 21:49 :

По калища и хранилки всеки ловец да бъде задължен в срок от 1месец да отстреля индивидуално 1 бр диво прасе за доказателство при връщане на бележката да представи касов бон от пробата.За 2месеца не изпълнение на заповедта 300лв глоба.

Колега стига с тези задължения и глоби, комунизъма падна преди 28 години! Никой не е длъжен да си вади душата в жегата, че някои хора две години спаха а през другото време си бъркаха по дупките и си душкаха пръстите и сега преди да излязат ваканция някой от някъде натисна и неадекватните промени в ЗЛОД за превенция срещу АЧС са факт. Аз и ти не сме хората, който да казват какъв е най-удачния подход за борба с АЧС но и никой не се съобрази с мненията на специалистите в това направление и да се направи адекватна промяна в ЗЛОД по отношение на индивидуалния лов. Нестава само да намалиш цената на бележката от 30 на 1 лв. и готово. Колко още неща трябваше да се изчистят в закона по направление на индивидуалния лов за да може българския ловец да се отнесе сериозно към така създалата се ситуация! Когато срещу теб стоят неадекватни хора, как ти да си адекватен в такава ситуация!? Чумата ще мине ще си вземе своето и ще си замине така е било и така ще бъде, като сме само статистици и следим в коя държава колко огнища имало. Никои не му дреме за дивите прасета а притесненията идват от това ако заразата обхване частния сектор, а пък ако има гламави да правят гонки на 35 градуса, да си съсипват другия дивеч и да плащат 60 лв. добре дошло!
0

#37
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 12.07.2018 - 19:05 :

Хора, Васил нали ви го каза, ако не започнете да спазвате указанията, може да се стигне до отнемане на ловните площи и после ще се намери кой да ги спазва.

Кои Васил ти е разказал вица на деня ?! :D
А що се однася до мераците за ловните ни площи , от доста години разни убавци мяткат " белтъци " към по удобните терени за лов и риболов и постоянно си врът гегите където и неможеш да си представиш .
Абе я кажи на този Васил , че тази сутин бях на разходка и около 6:0 видях как в 140 хектара трастики и шавар влезоха около 60 ( казвам около защото тревата е височка и толко можах да видя ) прасета , да дойде и да ги избирка и да се отстреля на воля :D
Ако нещо не му е ясно да ми се обади на някой от мобилните ....ще окажа съдействие само с напътствия , и то по телифоня !
пп И не си мисли , че нещо те гъбаркам !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#38
Потребителя е офлайн   brat mid 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 234
  • Регистр: 23.05.17
Дано си ги снимал щото близките години само ще си спомняш и въздишаш по спомен.В Турция бият прасета в сряда от десетилетия и пак не могат да ги унищожат.Именно защото са напаст като скакалците им измислиха този нечовешки лек.Земеделските производители са с по яки батковци от тези на ловните стопанства,да сте чули и видяли европейски субсидии за див заек ,пъдпъдък.Край няма Пенчо Кубадински да ти прави ловни стопанства от които да извира дивеч като селска черда ако не беше той диви прасета щяхме да ловуваме на сън както зебрите антилопите в АФРИКА.Само си спомни кога в твоята дружинка е отстреляно 1то прасе мисля някъде из форума има такава тема.
0

#39
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоbrat mid написа на 13.07.2018 - 08:36 :

Дано си ги снимал щото близките години само ще си спомняш и въздишаш по спомен.В Турция бият прасета в сряда от десетилетия и пак не могат да ги унищожат.Именно защото са напаст като скакалците им измислиха този нечовешки лек.Земеделските производители са с по яки батковци от тези на ловните стопанства,да сте чули и видяли европейски субсидии за див заек ,пъдпъдък.Край няма Пенчо Кубадински да ти прави ловни стопанства от които да извира дивеч като селска черда ако не беше той диви прасета щяхме да ловуваме на сън както зебрите антилопите в АФРИКА.Само си спомни кога в твоята дружинка е отстреляно 1то прасе мисля някъде из форума има такава тема.

Е за какво да ги снимам , цялото дружесто знае за тях и три дружинки им се иска да ги спипат , не че не се случва от време на време , но както и да е ....дълга е за разправяне . Първото прасе е отстреляно ....
ми , имах един дрът на библия преподаеател ( лека му пръст ) по вардаджиски лов , та той ми е разправял как е отстрелял първото си прасе с манлихера в годините преди Втората светона и ми е показал точното място , което и до ден днешен е актуална пусия и носи нговото име . Последното му желание му беше да го погребем там , но за съжаление закона в България не ти дава това право.
Не само Пенчо е правил добра за лова и ловците , има още много знайни и незнайни човеци за които знам , дори някои лично познавах , но ....
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#40
Потребителя е офлайн   brat mid 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 234
  • Регистр: 23.05.17
За това https://www.youtube....h?v=gPzof1meock само що спахме толкова време.
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни