БГ Лов Форум: С какви инструменти заточвате свойте ножове - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

С какви инструменти заточвате свойте ножове

#1
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11
Здравейте,колеги.Реших да пусна тази тема,понеже не намерих нищо подобно и достатъчно изчерпателно.За
начинаещите хора,като мен който нямат особено голям спектър на знания.Ще ви помоля да опишете вашите средства и инструменти за заточване,от къде могат за се закупят или поръчат,в каква последователност на едрината примерно на шкурка или брус се преминава.Абее смятам,че ме разбрахте какво искам да науча :D
Благодаря Ви предварително.


Примерно аз използвам някакъв стар брус,който е на баща ми но е с неопределена зърненост.След това минавам ножа с шкурка 320 и реже много добре като за 1 опит на този начин наточване,почти бръсне.
0

#2
Потребителя е офлайн   adwokat 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 359
  • Регистр: 28.05.10
Ножовете веднъж заточени не се нуждаят от едър брус.Ползвам единствено най-фин на течаща вода.След това минавам на бръснарски каиш.За бързо заточване в гората имам фин мини масат(има едни груби,които драскат острието-тях не ги ползвам).Грубите ножове с голям ъгъл на рязане(тъй наречените кухненски),ползвам точило с фиксиран ъгъл,което е неприложимо за ножовете ми за дране ,защото те са с по-малък ъгъл на острието.За да работи "системата" ми на заточване обаче за всяко нещо като дране,кокали,обезкостяване,храна използвам различни ножове.
Всичко което напиша е неангажиращо.То изразява просто личното ми мнение по темите и не е задължително да е правилно.
0

#3
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11

 adwokat написа на 03.01.2012 - 12:30 :

Ножовете веднъж заточени не се нуждаят от едър брус.Ползвам единствено най-фин на течаща вода.След това минавам на бръснарски каиш.За бързо заточване в гората имам фин мини масат(има едни груби,които драскат острието-тях не ги ползвам).Грубите ножове с голям ъгъл на рязане(тъй наречените кухненски),ползвам точило с фиксиран ъгъл,което е неприложимо за ножовете ми за дране ,защото те са с по-малък ъгъл на острието.За да работи "системата" ми на заточване обаче за всяко нещо като дране,кокали,обезкостяване,храна използвам различни ножове.

Благодаря,приятел а такъв каиш от къде мога да си намеря.
0

#4
Потребителя е офлайн   suzi1973 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 23.02.09
Колега това може да ти помогне http://xenos-bushcra...ване-на-ножове/
0

#5
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11
Ползвам този камък първо минавам от едната страна с грип 150 после от другата на 320.
Публикувано изображение
В практикер го продават на цена 18-19лв.Става почти бръснач.А когато искам да бръсне си отивам на точилар и ми заточват ножовете на кече.
0

#6
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

 suzi1973 написа на 16.01.2012 - 22:15 :

Колега това може да ти помогне http://xenos-bushcra...ване-на-ножове/

Страхотен линк! :hurray:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#7
Потребителя е офлайн   don_baro1 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 89
  • Регистр: 15.08.10

 TRAP_ написа на 16.01.2012 - 22:43 :

Ползвам този камък първо минавам от едната страна с грип 150 после от другата на 320.
Публикувано изображение
В практикер го продават на цена 18-19лв.Става почти бръснач.А когато искам да бръсне си отивам на точилар и ми заточват ножовете на кече.


Колега и аз вчера се сдобих със същия от Практикер но още не съм го пробвал. Цената наистина беше 18 и нещо си там. Като го гледам ще върши работа. Купих си и малко шкурка. Само не ми е ясно за тези кожи или каиши ли и пастите. Каква паста и каква кожа трябва да търся за да мога накрая да му давам блясък на ножа.
0

#8
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11
Върши работа и ако не знаеш трябва да се мокри камъка.А тия най фините неща не ги разбирам.
0

#9
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

 don_baro1 написа на 17.01.2012 - 21:49 :

Само не ми е ясно за тези кожи или каиши ли и пастите. Каква паста и каква кожа трябва да търся за да мога накрая да му давам блясък на ножа.

В кварталните железарии винаги продават такива пасти... като сапун са...
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#10
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11
И пастите са с различен цвят в зависимост от абразива също.Но как да се използват при домашни условия не знам нека някой каже?
0

#11
Потребителя е офлайн   don_baro1 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 89
  • Регистр: 15.08.10
Благодаря колеги. И нека наистина някой ако знае за тия пасти и на кожата ли се нанасят как става нека пише.
0

#12
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11

 don_baro1 написа на 18.01.2012 - 11:35 :

Благодаря колеги. И нека наистина някой ако знае за тия пасти и на кожата ли се нанасят как става нека пише.

Абе хора аз си взех няква Руска паста от СССР много стара от руския пазар в Ямбол,прелича на пластелин :lol: слага се на на киче,дядо ми има едно двигателче от тея старите перални(1450 об/м)......че мисалта ми е като го полирам и ножа става толкова тъп че си нямате на представа!!!Знаете ли защо става така.
0

#13
Потребителя е офлайн   danaec 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 303
  • Регистр: 27.02.08
има доста варянти,може да го прегряваш, ъгала на заточка да е много малък и при натискане да подгъваш острието, неправилен ъгъл между острието и кечето,
сигурен ли си че ножа реже преди полиране и ненатискаи
0

#14
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11

 danaec написа на 20.01.2012 - 10:07 :

има доста варянти,може да го прегряваш, ъгала на заточка да е много малък и при натискане да подгъваш острието, неправилен ъгъл между острието и кечето,
сигурен ли си че ножа реже преди полиране и ненатискаи

Да сигорен съм,почти бръсне,полирам го след като го наостря за да се махнат драскотините.А това за прегряването може и заради него да е защото става доста горещо острието.Днес си взех малко естествена кожа и някаква друга паста за полиране от автобояджииски магазин,някаква бяла Radex №1 ползвали ли сте я и какво ви е мнението.
0

#15
Потребителя е офлайн   Петър А Атанасов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 288
  • Регистр: 08.06.08
Ето колега как се точи не е мой линка но колегата хубаво е обеснил. http://xenos-bushcra...ване-на-ножове/
0

#16
Потребителя е офлайн   danaec 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 303
  • Регистр: 27.02.08

 Емил Александров написа на 20.01.2012 - 14:46 :

 danaec написа на 20.01.2012 - 10:07 :

има доста варянти,може да го прегряваш, ъгала на заточка да е много малък и при натискане да подгъваш острието, неправилен ъгъл между острието и кечето,
сигурен ли си че ножа реже преди полиране и ненатискаи

Да сигорен съм,почти бръсне,полирам го след като го наостря за да се махнат драскотините.А това за прегряването може и заради него да е защото става доста горещо острието.Днес си взех малко естествена кожа и някаква друга паста за полиране от автобояджииски магазин,някаква бяла Radex №1 ползвали ли сте я и какво ви е мнението.


на кожата и на ръка може да ти отнеме доста врема, зелената паста и проби, една кутия вода топиш и търкаш
при добре натачен нож ти трябва едно две минавания на кечето и това е
0

#17
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11
Благодаря на всички Ви....този линк http://xenos-bushcra...ване-на-ножове/ найстина е много добър сега в момента го точа по този начин като на клипа.Ножът който точа е "Бако 2444"заточващият ъгъл е като на Мора-та.След известно време ще пиша,какво се е получило.
0

#18
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11
Здравейте отново,ножът се точи страшно лесно и сега след заточването стана по-остър от фабричното заточване.Буквално си бръсне.....но,тука идва голямото но.....накрая реших да го полирам на ръка,като старите бръснари с парче кожа попита с олио......познайте....почти същият ефект като преди :o ножът се затъпи но този път,не толкова.Отново ви питам знаете ли защо се получава така.Вече започва да ме дразни.
Поздрави и НаСлука.
0

#19
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11
Като ида на точилар да ми точи ножовете на кечето няма тоя проблем явно си има тънкости както всяко нещо.
0

#20
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11
Ами явно така излиза,ще се опитам да науча как се прави правилно.
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни