БГ Лов Форум: ловна карабина - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

ловна карабина

#1
Потребителя е офлайн   TINO-S77 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 40
  • Регистр: 03.02.21
Здравейте колеги може ли вашето мнение за Benelli R1, Browning Bar 3 и CZ 557 LUX в калибър 3006 и като качество. Предстои ми закупуване на карабина и се колебая. Ще ловувам на дистанция между 50-200метра предимно на гонка.Благодаря предварително за вашето мнение.
0

#2
Потребителя е офлайн   357Magnum 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 12
  • Регистр: 27.06.08

TINO-S77 написа:

1612374258[/url]' post='913918']
Здравейте колеги може ли вашето мнение за Benelli R1, Browning Bar 3 и CZ 557 LUX в калибър 3006 и като качество. Предстои ми закупуване на карабина и се колебая. Ще ловувам на дистанция между 50-200метра предимно на гонка.Благодаря предварително за вашето мнение.


Категорично болт. В зависимост от бюджета с който разполагаш, можеш да погледнеш още и Browning X-bolt, Tika T3, Sauer 100, Mauser 18, Bergara. От по-високия клас Sauer 101,Sako,Mauser12. Премиум клас - Sauer 202(втора употреба),Sauer 404,Blaser R93&8 и т.н. Избор бол, пари да има. Има богат избор и на вторичен пазар, изпадат много добри пушки на добри цени. Бар3 само не ...... стара слава. Мое мнение. Успех в избора.Наслука!
0

#3
Потребителя е офлайн   TINO-S77 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 40
  • Регистр: 03.02.21
благодаря за мнението :D
0

#4
Потребителят е онлайн   ianevi2 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 524
  • Регистр: 11.01.12
Browning Bar 3 30-06
Browning cynergy black ice
Blaser R8 30-06
0

#5
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

 TINO-S77 написа на 03.02.2021 - 19:44 :

Здравейте колеги може ли вашето мнение за Benelli R1, Browning Bar 3 и CZ 557 LUX в калибър 3006 и като качество. Предстои ми закупуване на карабина и се колебая. Ще ловувам на дистанция между 50-200метра предимно на гонка.Благодаря предварително за вашето мнение.

Ще ловуваш ли на вардене и издебване?
Имай предвид ,че карабините с автоматично презареждане не могат да ползват супресор (освен от типа на AR или други с регулируема газова система).
CZ 557 има забележки по качеството на изработка, но не нещо сериозно. Спрямо цената е разбираемо.
Benelli R1 не е подходяща за лов, защото не презарежда надеждно патрони с куршум различен от FMJ.
Benelli Argo е добра карабина, но напоследък имат проблем с ръждата. Доста хора във форума се оплакаха ,а и аз съм виждал една нова карабина да ръждясва след малко намокряне.
Bar 3 ми е фаворит, за полуавтоматична сарабина. Не се сещам за отрицателни коментари за него.

Погледни Tikka, Sauer 100 и Bergara.
Като по-евтини варианти, но с добро качество може да видиш Howa, Weatherby, ATA.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#6
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

 xaxaredbul написа на 04.02.2021 - 11:03 :

...
Benelli R1 не е подходяща за лов, ...
Benelli Argo е добра карабина,...

...

Публикувано изображение
Дай пак, че нещо се пообърках?

п.п. поинтересувай се каква разликата/приликата между цитираните модели, моля.

ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#7
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

 kcv написа на 04.02.2021 - 11:59 :

 xaxaredbul написа на 04.02.2021 - 11:03 :

...
Benelli R1 не е подходяща за лов, ...
Benelli Argo е добра карабина,...

...

Публикувано изображение
Дай пак, че нещо се пообърках?

п.п. поинтересувай се каква разликата/приликата между цитираните модели, моля.

Какво не ти е ясно?
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#8
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

 xaxaredbul написа на 04.02.2021 - 13:38 :

 kcv написа на 04.02.2021 - 11:59 :

 xaxaredbul написа на 04.02.2021 - 11:03 :

...
Benelli R1 не е подходяща за лов, ...
Benelli Argo е добра карабина,...

...

Публикувано изображение
Дай пак, че нещо се пообърках?

п.п. поинтересувай се каква разликата/приликата между цитираните модели, моля.

Какво не ти е ясно?


Кай чес'но, че ми зададе такъв въпрос?
Материали в нета бол.Четене му е майката.

ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#9
Потребителят е онлайн   Observer 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 240
  • Регистр: 08.05.11

 kcv написа на 04.02.2021 - 14:21 :

 xaxaredbul написа на 04.02.2021 - 13:38 :

 kcv написа на 04.02.2021 - 11:59 :

 xaxaredbul написа на 04.02.2021 - 11:03 :

...
Benelli R1 не е подходяща за лов, ...
Benelli Argo е добра карабина,...

...

Публикувано изображение
Дай пак, че нещо се пообърках?

п.п. поинтересувай се каква разликата/приликата между цитираните модели, моля.

Какво не ти е ясно?


Кай чес'но, че ми зададе такъв въпрос?
Материали в нета бол.Четене му е майката.

Вероятно се има предвид, че R1 е подобрено ARGO, но е практически същото оръжие?
0

#10
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4532
  • Регистр: 31.12.09
Човека, които пусна темета, вече е в шах ....
0

#11
Потребителят е онлайн   Observer 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 240
  • Регистр: 08.05.11
Пушките са класирани правилно още в самия въпрос, всички вършат работа стига да са удобни за стрелеца. Много по-голямо значение има подходящия калибър. В наши дни 30-06 се счита за носталгично недоразувение дори от заклети щатски патриоти така както братушките не си искат историческия 7.62Х54 R.
0

#12
Потребителя е офлайн   Forest Man 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 472
  • Регистр: 31.03.18
Ако е само зарядна да е Браунинг ако е болтова да е ЧЗ но 550 а не 557 . Това е мое мнение. Темата е дълга и ако имаш някой въпрос пиши на лично че рядко влизам в БГ лов.
0

#13
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

 Observer написа на 04.02.2021 - 15:15 :

Вероятно се има предвид, че R1 е подобрено ARGO, но е практически същото оръжие?


Точно така.
От моята камбанария, Бенели Арго-Е е по-добрия вариант спрямо Браунинг-а при самозарядните, защото е по-лесна за поддръжка и чистене.
Та ако питащия е на "Ти" с техниката и инструментите ( те задължително ще са необходими при Браунинг-а ) да налазва Браунинг, а ако не е, да взема Бенели.
Що се отнася до това дали да е болтова или полуавтомат, да си прецени какъв лов практикува и от там да изхожда при избора.

ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#14
Потребителя е офлайн   TINO-S77 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 40
  • Регистр: 03.02.21
Ок благодаря за вашето мнение.
0

#15
Потребителя е офлайн   TINO-S77 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 40
  • Регистр: 03.02.21
Карабината ще се ползва за всякакъв лов максимум до200м.
0

#16
Потребителя е офлайн   TINO-S77 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 40
  • Регистр: 03.02.21
Колега какви са тези патрони фмж с които бенелито работи добре ?
0

#17
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

Цитат

Видове куршуми - обозначаване
FMJ – Full Metal Jacket - Куршум с плътна метална обвивка.двуелементен куршум ,състои се от обвивка от мек метал (алпака,мед или биметален,тоест стомана покрита от двете страни с мед и алпака) и оловна ядка.Върхът на куршума няма отвор.Ядката не се показва извън обвивката.Този куршум се използва за спортна стрелба,лов на едър дивеч с дебела кожа и животни с ценна кожа с цел максималното и запазване.
FPJ – Full Profile Jacket - Куршум с пълен профил на обвивката.Има ядка покрита отвсякъде с обвивка,така се предотвратява контакта между барутните газове и оловото и образуването на вредни за здравето изпарения. Това е важно при стрелба в затворени помещения.Използва се най-често при пистолетните патрони и рядко за карабина.
HP – Hollow Point - Куршум с кух връх.Куршумът има малка кухина във върха.нейната форма може да е различна.Този тип е експанзивен вид,тоест куршум увеличаващ диаметъра си при попадане в целта.Куршуми от този тип ,когато са с обвивка нямат отвор в ядката ,а кухината се формира във вътрешната повърхност на обвивката.
JHP – Jacketed Hollow Point - Куршум с кухина във върха,покрит със обвивка.Използва се за спорта стрелба,куршумите с лека предна част имат по-добра групираност поради изместването на центъра на тежестта към опашката.
SJHP – Semi- Jacketed Hollow Point - Полуоблечен с кухина във върха.Това е обикновен
HP куршум ,полублечен куршум може да се нарече всеки имащ отвор във върха или показваща се ядка.
JHC - Jacketed Hollow Cavity - Облечен куршум с каверна .Пистолетен тип куршум ,може да е с нарези отвътре или без тях.Върхът е плосък и се показва извън обвивката,вътре в ядката е изработен осев отвор – каверна.Тя е голяма и дълбока.
BT – Boat Tail - Куршумът е с обвивка и има конична задна част (заден конус). Това е направено за да се намали дължината на водещата част( тази която се врязва в нарезите) и да се повиши плътността на монтажа.И двете неща водят до подобряване на групираността на попаденията.Освен това клоничната задна част подобрява аеродинамиката на куршума,което го прави по -далекобоен и по-точен.
SP – Soft Point - Куршум с мек връх .Този тип са експанзивни ,имат обвивка и показваща се от нея мека ядка без отвор.
SPT – Spitzer - Куршумът има същата конструкция като SP ,но е с остър връх за по-добра аеродинамика.
FN – Flat Nose - Куршум с плосък връх .Използва се и за пистолети и за карабини.По правило ядката се показва над обвиката.
RN – Round Nose - Кръгъл връх ,това са експанзивни куршуми без заден конус и с тъп кръгъл връх.Те са тежки ,предназначени за лов
LRN – Lead Round Nose - Оловен куршум с кръгъл връх.Пистолетен куршум .Използването му в съвременните патрони за карабини е невъзможно ,тъй като ще се намачка в нарезите.
WC – Wad Cutter - Това е оловен цилиндричен куршум с накатка във водещата част ,използва се за спортна стрелба с пистолет.

Kомбинации:
FMJBT - Full Metal Jacket + Boat Tail - Куршум с цялостна метална обвивка ,имащ заден конус .
HPBT - Hollow Point + Boat Tail - Експанзивен куршум с обвивка ,имащ кухина във върха и заден конус. Съществуват и много други видове и обозначения http://en.wikipedia.org/wiki/Bullet

ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#18
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

 TINO-S77 написа на 04.02.2021 - 21:08 :

Колега какви са тези патрони фмж с които бенелито работи добре ?


Не го приемай за чиста монета, казаното от младежа.
При мен работи отлично и със SP, както и с RN.

ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#19
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

 kcv написа на 05.02.2021 - 00:14 :

 TINO-S77 написа на 04.02.2021 - 21:08 :

Колега какви са тези патрони фмж с които бенелито работи добре ?


Не го приемай за чиста монета, казаното от младежа.
При мен работи отлично и със SP, както и с RN.

Последно за R1 или за ARGO говорим, защото има разлика?
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#20
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

 xaxaredbul написа на 05.02.2021 - 08:09 :

Последно за R1 или за ARGO говорим, защото има разлика?


Нека сложим край на спора.
R1 е бранд за пазара одвъд Голямата вода / USA докато ARGO е за Европа-та
И да имат някоИ дребни разлики по информация от официалните сайтове на фирмата:
R1 е със 22" цев срещу 21" при ARGO;Може би има разлика в twist rate при R1 и ARGO съответно 1:11 и 1:10 ;R1 основно е без мерни прибори ( мерник и мушка, има ги само при версия R1 Pro ).И да не забравим надписа R1 съответно АРГО Е
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни