БГ Лов Форум: Сбъдната мечта – откриване на сезон 2019/2020 (разказ+снимки) - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Сбъдната мечта – откриване на сезон 2019/2020 (разказ+снимки)

#1
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Изпратено от Кирил Станчев:

Неусетно изминаха 10 месеца , изпълнени с трепетно очакване и подготовка за откриване на сезона за едър дивеч. След като в началото на годината реших , че вярната ми пушка има нужда от нова премяна , без много замисляне я занесох на Станимир Стоянов от Ветово за нов приклад и полуложа. И ето , че след няколкомесечно чакане , той ми се обади ,че в петък мога да ида да си я взема.

Неусетно минаха трите часа път в сладки приказки с баща ми относно предстоящия утрешен първи лов на дива свиня.

След като около полунощ пристигнахме вкъщи по живо по здраво , се заехме с подготовката на дрехи , раници , оръжия и боеприпаси.

И ето , че след няколко часа сън настъпи така дългоочаквания момент.

В 07:30 почти цялата дружинка се беше събрала на фургона , обсъждайки предстоящие лов с кафе в ръка.

След като бележката беше попълнена , председателя Иван Цонев поздрави новите ловци и направи инструктаж за предстоящия лов. Както винаги безопасността беше на първо място – бяха проверение светлоотразителните жилетки , шапки , беше подчертано да се стреля само по ясно видима цел и дори и при най-малко съмнение да оставим животното , но да не рискуваме.

Беше решено , че първата гонка ще е по брега на река Осъм , където и преди сме имали добра слука. Тъй като председателя беше и ръководител на лова , пусиите бяха разставени бързо и точно , гоначите бяха инструктирани от къде да почнат и всички се натоварихме по колите , в трепетно очакване на сигнала за започване на лова.

Аз , баща ми Кольо Коев , който е и секретар на дружинката , и завърналия се Вальо щяхме да сме на една поляна, близо до моста. Трябва да си призная , че бях леко скептичен за това място , тъй като до сега там прасе не ми беше излизало. След като се разставихме , аз заех позиция почти в средата на поляната , но по близо до линията на дървеата , където брега рязко се спускаше надолу. В ниското имаше равен участък , обасъл с храсти и сасове. Близо до нас чувах гоначите да се доуточняват , кой от къде ще мине. След като по станциите беше съобщено , че всички са на позиция , зачакахме момента , за който мечтаехме цяла година.

Но още преди да се чуе първия вик на гоначите , от страната на пусиите , които бяха най-отпред се чу мощно дубле. Притока на адреналин във вените ми можеше да вдигне и мъртвец!

В същия момент гоначите пуснаха кучетата и тръгнаха. В този миг , мощно трещене на храсти ми подсказа , че отново ще има екшън.За мое огромно съжаление шума продължи да се чува напред и все по-далеч от мен. В момента , в който си казах , че отново късмета е подминал нашето място , в ниското , където вървяха гоначите , започна война! Дублета , автомат – музика за ушите на всеки ловец. По станциите се чу „ Вардииии, прасетааа, многооо „ и пушката легна удобно да рамото ми. Но отново при мен не се показа нищо. В същия този момент , колегата Вальо , който беше на около 40-50 метра , ме изненада с бързо дубле. Тъй като тревата беше висока , не можах да видя по какво е стрелял а и не исках да вдигам шум , затова просто продължих да се оглеждам и слухтя.

И в този момент чудото се случи – на около 10-15 метра пред мен видях движение между дърветата. Бързо прикладване и мушката се закова на животното , което се движеше успоредно на поляната , но все още в храсти и между дървета.След няколко метра тъмната сянка , която следях направи грешката , да излезе на поляната , почти фронтално срещу мен. Прасето , което чаках вече няколко години , подтичваше в лек тръс , без изобщо да ме забележи. Поех дълбоко въздух , издишах наполовина и когато мушката се оказа на върха на зурлата му , натиснах спусъка. Такова падане бях виждал само по клипове. Заби муцуната и не помръдна. За всеки случай го държах на мушка още около 30 секунди, но прасето не даваше признаци на живот.

След няколко секунди се появиха две от кучетата ни, като едното имаше прясна рана на хълбока. Свързах се по станцията със стопанина му , за да го информирам.
В този момент вече бях най-щастливия човек на света! Първото ми прасе , там където най-малко съм очаквал и то с един изстрел. Тъй като знаех , че често прасетата връщат назад , презаредих и отново наострих всички сетива. Още няколко дублета и един автомат ме изпълниха с блаженство.

След около 30 мин по станциите се чу , че гонката е приключила и тъй като има паднали пет прасета , няма да правим други гонки а ще отиваме към фургона. Оказа се , че Вальо , колегата до мен , също е стрелял по прасе , но то е влязло пак в гъстака. Един от най-опитните ни гоначи и отличен стрелец – Мариян Димитров , мина отново по пътеката и каза , че има много кръв.

След като събрахме на моста за село Чавдарци и натоварихме прасетата , беше взето решение няколко човека с три кучета да се върнем на пътеката , където имаше кръв ,да проверим дали няма да намерим прасето. Още повече , че още преди началото на гонката , един от най-добрите стрелци – Милен Димитров , беше стрелял по голям нарез , но не беше сигурен дали го е ударил смъртоносно, тъй като мястото , от което беше стрелял беше много трудно.

След като се върнахме на пътеката , аз и Вальо останахме на пътя да изчакаме Юли да дойде да вземе раненото куче , за да го закара възможно най-бързо на лекар. През това време колегите , които бяха влезли вече по пътеката , се обадиха по станциите , че са намерили прасето , но им трябва помощ. Това малко ме учуди , тъй като Вальо каза , че прасетото , по което е стрелял е колкото моето , около 50-60 килограма. След като отидох при тях , се оказа , че са намерили нереза, по който Милен беше стрелял още в началото. Денят от страхотен се превръщаше в невероятен! Животното беше огромно! Нищо чудно , че с две бренекета в него беше минало около 200 метра.

След като го издърпахме на пътя ( с огромни усилия на пет човека ) го натоварихме и доволни и щастливи се отправихме към фургона.
Там , след като заключихме и прибрахме оръжията , започна работата по оправяне на животните. Включиха се всички , дори и гоначите , които за пореден път свършиха невероятна работа. Без тях и кучетата нямаше да можем да се радваме на такава слука. След като приключихме с тази работа , дойде и време за веселата част.

Един от новите ловци – Светльо – беше взел мръвки , които весело цвърчаха на скарата , ледено уиски ни чакаше на масата... Доволни и щастливи седнахме и си казахме „Наздраве” по повод успешното откриване. Старите ловци казаха , че за цялата история на дружинката , това е едва втория път , в който на откриването падат шест прасета.

И така деня , който всички чакахме с огромно нетърпение , се превърна в ден , който никога няма да забравим!

Автор: Кирил Станчев

Публикувано изображение

БГ ЛОВ: Изпращайте своите ловни слуки описани в кратки или дълги разказчета със снимки на имейл: vater@abv.bg Ние ще ги публикуваме и ще бъдат прочетени от над 100 000 ловци, четящи Ловен портал БГ ЛОВ.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни