БГ Лов Форум: За чисти ловни полета "НИТО ГИЛЗА СЛЕД МЕН" - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

За чисти ловни полета "НИТО ГИЛЗА СЛЕД МЕН"

#61
Потребителя е офлайн   Mir@k@ 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 150
  • Регистр: 15.02.10
[quote name='Тони Груев' timestamp='1275516558' post='142035']
Уважаеми колеги,
Ние, ловците сме от хората, които най-често са сред дивата природа.
Обичта ни към нея и преживяванията, които ни поднася,
ни правят страстни обожатели на нея и лова,
като най-старото, естествено-закодирано човешко занимание,
довело рода ни, до нашето високотехнологично време.

За жалост, все по-малко остава природа в див и естествен вид.
Но ние сме тези, които можем и трябва да я съхраняваме,
дори повече от другите, защото постоянно общуваме с нея,
защото сме ползвателите и стопаните на полетата и планините,
на дивеча и рибата и невероятните красоти с която земята ни дарява.

Ако всеки от нас незамърсява и събира ВИНАГИ
това което остава неизменно, след като практикуваме хобито си,
ще имаме едни по-чисти полета и планини,
които да завещаем на нашите деца и внуци.

Моля ви за подкрепа!!!

Защо не през тазгодишния ловен сезон не се организира един конкурс за най-много събрани празни гилзи,в който да се раздадат награди на отличилите се,макар и символични.Или пък ръководството на форума да намери спонсори за тези награди(кутия патрони,шомполи и др)а защо не и по-престижни предмети.Да се сложи темата като най-важна в даден раздел или пък най-отпред така че всеки да я вижда.Така хем ще се популяризира хем ще има стимул да се събират все повече гилзи.До колкото знам се познаваш с админа на форума и можете да се разберете с него за бъдещи общи действия,предполагам ще се намерят спонсори или по-заможни хора който да осигурят някаква подкрепа.
0

#62
Потребителя е офлайн   ivan-alarmata 

  • Ivan Stefanov
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1379
  • Регистр: 25.12.10
Колега според мен е нужно самосазнание а не спонсорство . :D Защо за всичко да търсим спонсори ,та нали тази природа е наша . :D Ние ако не е пазим кой друг ще е пази . :36_2_41:
0

#63
Потребителя е офлайн   BLADE 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2139
  • Регистр: 16.02.10

Виж мнениетоivan-alarmata написа на 17.03.2011 - 07:51 :

Колега според мен е нужно самосазнание а не спонсорство . :D Защо за всичко да търсим спонсори ,та нали тази природа е наша . :D Ние ако не е пазим кой друг ще е пази . :36_2_41:


:bravo-1:
"Лудите, лудите - те да са живи......"
Иван Вазов
0

#64
Потребителя е офлайн   Емил Радев 

  • АМАН
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1484
  • Регистр: 22.01.09
:D Да отивам на някое стрелбище и да почвам да събирам ??? Щом ще има награди .
Аз на сезон хвърлям 100-200 патрона (200 ??!?? :D ) , а има колеги дето на излет мятат по толкова :)
Без значение дали съм стрелял един или 10 патрона - гилзите в джоба и после в контейнера .
0

#65
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09
[quote name='Емил Радев' timestamp='1300435838' post='207361']
:D Да отивам на някое стрелбище и да почвам да събирам ??? Щом ще има награди .
Недей да гърбиш ! Обади ми се и лолучаваш , няколко стотин гилзи B) ... ще бутна едно рамо за наградата :D
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#66
Потребителя е офлайн   Mir@k@ 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 150
  • Регистр: 15.02.10

Виж мнениетоЕмил Радев написа на 18.03.2011 - 10:10 :

:D Да отивам на някое стрелбище и да почвам да събирам ??? Щом ще има награди .
Аз на сезон хвърлям 100-200 патрона (200 ??!?? :D ) , а има колеги дето на излет мятат по толкова :)
Без значение дали съм стрелял един или 10 патрона - гилзите в джоба и после в контейнера .

Мисля,че не ме разбрахте.Естествено,че трябва да се промени самосъзнанието на хората,ама като знаете как българите се променят това ще стане твърде бавно.
Не е въпроса в наградата "ти"опрял ли си до нея се пиши бегал.Въпроса е,че някой който не му пука да си събира гилзите като види "конкурса"да си рече защо да не се пробвам и аз пък може и да спечеля и така докато му стане навик или го проумее,че това зависи от него(да опазва природата).Колкото повече се популяризира това нещо толкова по добре за нас,разбирасе с положителни начини.

И четете хубаво,а не да се хващате веднага за тая награда :cheers2:
0

#67
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
През този нов сезон се отпуснах.... голям тормоз е да събираш гилзите след мощната еджекция на ТОЗ-а.... реших да не ги събирам на момента, а накрая да обиколя и да събера където си спомням. Ловът вървеше много по-приятно и направо леко! Хареса ми да не мисля за всяка гилза след мен.......... както в миналото! Хрумна ми, че за стотина-двеста години ловци из полята, не накривиха шапката на природата с техните гилзи.... сега е различно де - ходим с по кашон патрони в багажника :D

Апропо - когато видя разхвърляни боклуци из природата се вбесявам от нивото на възпитание и интелигентност на обикновения български турист.... а когато видя гилза на земята ми става драго, че тука лов е имало.... друго няма около гилзите - нито хартии, нито пластмасово шише.... ловеца е чистник, не му трябва напомняне или дърпане за ушите.... Виж, риболовеца е друга бира - около язовирите можеш да четеш като на книга, кой има първите 7 години и кой ги е пропуснал........

И така - гилзата след мен е като вид маркиране, че съм ловувал тук....................! B)
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#68
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08

Виж мнениетоKatena4o написа на 18.08.2012 - 11:34 :

"... голям тормоз е да събираш гилзите след мощната еджекция на ТОЗ-а..."

Със Силмата е същата работа, хвърчат по на един метър пущините.А и с навеждането, нещо...еарбега, а и ЕГН-то малко пречат.Решението-извадих старата иж-58-ца, екстракция и после гилзите в джобчето, културна работа!Питам се, обаче, струва ли си при толкова не регламентирани сметища по полето...!?
0

#69
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08
Една снимка, малко да освежим темата...
Прикачено изображение: Изображение049.jpg
0

#70
Потребителят е онлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоemil5koff написа на 27.10.2012 - 21:26 :

Една снимка, малко да освежим темата...
Прикрепен файл Изображение049.jpg

Браво колега, изминаха 2 години от инициативата и по мои наблюдения където съм ходил на лов, виждам все повече ловци събиращи празните си гилзи. Страхотна снимка. Наслука.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#71
Потребителя е офлайн   ATANAS VASILEV - NAIK 

  • Треньор на ловни кучета
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 346
  • Регистр: 16.01.11
Прочетох постовете по възкръсналата тема.Лично аз си събирам употребените гилзи след всеки изстрел.Спомените ми много време преди 1989 година са все още напълно ясни, когато технологията на изработка на гилзите беше металнохартиена и неприбрана гилза с времето частично се саморазрушаваше, но подчертавам почти всяка гилза се събираше и оползотворяваше отново и отново.Правото да съхраняваш боеприпаси беше лимитирано (ограничено) поради прикрит страх от страна на хората на власт.Лова си беше открит всеки Божи ден през сезона и нямаше "маркирани" с празни гилзи места, където е ловувал някой.С моя дядо Никола Пенев Златев (Кольо Царя в летописа на Пазарджишкото дружество след името му е отбелязано почетен член, апропо след моето също е отбелязано почетен член) ловувахме по една седмица на патици на Марица (ударението на първата буква А по пазарджишки) и всички гилзи се събираха в специално определена торба, а отстреляните патици се прибираха в два празни чувала от жито.Мюретата също се прибираха в два полупълни чувала-общо 14 питомни зеленоглавки.Сами се сещайте защо дядо ми ме водеше на лов с него(ходеше се пеша).С времената се променят и условията на живот на хората.Преди са ловували бедните и богатите, първите да си допълнят прехраната, вторите за удоволствие, а работниците на работа.Няма ограничение за място на ловуване.По нашия край отколе се ходеше на лов с велосипед и щайга прикрепена на него, а кучето в нея.Колко далече можеш да отидеш на лов с колело, отговорът е наблизо! Да, защото и конопа и бахчите бяха около града, Марица (не забравяй ударението) е до града.Пълно с дивеч, необходими ти са патрони!Момчета, всички знаете от форума(а и не само от него) че отдавна се занимавам практически и теоретично с възпитание на нашите любимци.Преди и със студенти и ученици, с една дума професионално поглеждам на проблема.Радостното е, че той съществува в съзнанието на някои от вас и нека тази мисъл, която ви гложди бъде маята, от която ще втаса останалото тесто!Така си мислите вие, да ама не! Ключа от бараката се крие в мозъците на учени технолози, които създават пластмасите за гилзи, а те не се разлагат цели 100 години.Някъде четох, че са създадени полимери (пластмаса) от слама, които като хартията също се разлагат след време.Помислих си ето начин как да опазваме чиста любимата Природа след нашите ловни излети, без да обременяваме излишно съзнанието и тялото си при действието на автоматичните си пушки и кашоните с ловни патрони, които се носят по време на пъдпъдъчия лов, особено на пасаж.Съгласете се и с тези колеги, които правят по един комунистически едногодишен лимит от боеприпаси на ден на подобен ловен излет.И така нека надаваме вой по този въпрос, та дано от БАН някой чуе и си отработи заслужено заплатата и бонусите.За съчмите предполагам всички сте чули, че в някои държави са направени от стомана със цел опазване чиста Природата.АМИН!
0

#72
Потребителя е офлайн   snipi 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1558
  • Регистр: 08.06.08
Напълно съм за опазване на природата, но има и изключения.Когато съм със самозарядна карабина из пущинака,просто е абсурдно да намеря гилзата.Може би гилзоуловител . :confused5:
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни