БГ Лов Форум: РК номер - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

РК номер

#1
Потребителя е офлайн   nedy67 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 97
  • Регистр: 09.12.08
Четейки една обява за състезание, отново попадам на този РК номер!"Първите 3-ма класирали се участници, които притежават кучета с РК номер....." Не, че имам намерение да участвам но викам чакай да погледна родословието на моето куче и там никъде няма такъв номер! Пише, че е регистрирано в племенната книга на БФРС под номер НР.......! Гледам в родословието, че някои от родителите и прародителите на кучето ми имат РК номер а други НР номер и не разбрах каква е разликата!?
0

#2
Потребителя е офлайн   Ицо Грозков 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 5734
  • Регистр: 16.03.11

Виж мнениетоnedy67 написа на 08.09.2015 - 14:46 :

Четейки една обява за състезание, отново попадам на този РК номер!"Първите 3-ма класирали се участници, които притежават кучета с РК номер....." Не, че имам намерение да участвам но викам чакай да погледна родословието на моето куче и там никъде няма такъв номер! Пише, че е регистрирано в племенната книга на БФРС под номер НР.......! Гледам в родословието, че някои от родителите и прародителите на кучето ми имат РК номер а други НР номер и не разбрах каква е разликата!?


Изискването за PK номер в този случай, е като билет за участие на провеждаща се пара-олимпиада!!! Публикувано изображение Дискриминационно изискване, целящо изолация! Както се казва: ""Не си инвалид - не можеш да участваш..!""Публикувано изображениеПрикачено изображение: 11225399_1468480830132400_2742026926320753942_n.jpg
За злобния светът е зъл и злобен !
И той във всеки търси свой подобен......
Свободата е възможността да се прави , което е разрешено по право.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ
Факта, че един човек има добро сърце, не означава, че не може да ти нацепи "кофата"!
Изисква се много кураж да бъдеш себе си, когато много невежи копелета имат проблем с това да бъдеш различен.
Няма по-досадни глупци от тези, които не са лишени съвсем от разум!
0

#3
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоИцо Грозков написа на 09.09.2015 - 16:33 :

Виж мнениетоnedy67 написа на 08.09.2015 - 14:46 :

Четейки една обява за състезание, отново попадам на този РК номер!"Първите 3-ма класирали се участници, които притежават кучета с РК номер....." Не, че имам намерение да участвам но викам чакай да погледна родословието на моето куче и там никъде няма такъв номер! Пише, че е регистрирано в племенната книга на БФРС под номер НР.......! Гледам в родословието, че някои от родителите и прародителите на кучето ми имат РК номер а други НР номер и не разбрах каква е разликата!?


Изискването за PK номер в този случай, е като билет за участие на провеждаща се пара-олимпиада!!! Публикувано изображение Дискриминационно изискване, целящо изолация! Както се казва: ""Не си инвалид - не можеш да участваш..!""Публикувано изображениеПрикачено изображение: 11225399_1468480830132400_2742026926320753942_n.jpg

:D :D :D
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#4
Потребителя е офлайн   llekov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 775
  • Регистр: 11.12.08

Виж мнениетоnedy67 написа на 08.09.2015 - 14:46 :

Четейки една обява за състезание, отново попадам на този РК номер!"Първите 3-ма класирали се участници, които притежават кучета с РК номер....." Не, че имам намерение да участвам но викам чакай да погледна родословието на моето куче и там никъде няма такъв номер! Пише, че е регистрирано в племенната книга на БФРС под номер НР.......! Гледам в родословието, че някои от родителите и прародителите на кучето ми имат РК номер а други НР номер и не разбрах каква е разликата!?


Колега, PK номер /ПК номер/ или номер от Племенна Книга е номера с който всяко куче от определена порода е заведено в племенната книга на БРФК /Българска Републиканска Федерация по Кинология/.
Справка дали куче е вписано в ПК на БРФК може да се направи тук: http://www.brfk.org/contact

Йерархията на организациите е следната:
1. FCI /F?d?ration Cynologique Internationale/ - http://www.fci.be/en/
2. БРФК /Българска Републиканска Федерация по Кинология/ - http://www.brfk.org/ , член на FCI.
3. Киноложки клубове, по един за съответната порода, член на БРФК - http://www.brfk.org/members
4. Регистрирани развъдници, членуващи в съответния породен клуб - инфо в сайтовете на клубовете. Справка дали развъдника е регистриран във FCI : http://www.fci.be/en/affixes/
5. Куче с родословна принадлежност и ПК номер, което е собственост , или само се използва за разплод от даден развъдник, след като е покрило клубните изисквания за допускане до разплод.

Всяка група любители на кучета могат да регистрират свойн породен клуб и съответно да изготвят родословия със съответните им номера като HP и каквото там се сетиш, според техните устави и виждания за породата. Дори за порода, която не е призната от FCI, т.е. не съществува спрямо FCI. Такова родословие не е фалшиво, но не е признато от FCI и съответно БРФК. Това означава, че съответното куче няма право да участва в мероприятия, организирани от FCI, БРФК и членуващите в него клубове /има изключения за някои непризнати породи или породи в процедура на признаване/. Това не е дискриминация, защото има механизъм на сертифициране на кучето /ако е чистопородно/ и то ще бъде заведено към ПК на БРФК, стига собственика да има такова желание.
Освен БРФК има и други федерации у нас - като БРКС, към която членуват определени клубове /като БОК/. На световно равнище също освен FCI, има други федерации /Щатите не членуват в FCI/, и така всеки има право да избира към "къде да се закачи", за да участва в провежданите мероприятия, да развъжда или дори само да притежава куче със съответното родословие и характерен за дадената федерация екстериор и работни качества. /Пример: Бретоните в Щатите, коренно се различават по екстериор и стандарт с тези от FCI./ В Европа и у нас провежданите състезания и изложби на FCI са най-многобройни и затова собствениците на кучета нямащи ПК номер се чувстват ощетени, и според мен вината е в развъдчиците, които развяват високо родословията на произведените от тях кученца, без да уточняват , че бъдещите собственици няма да могат да ги покажат по изложби и състезания и да ги развъждат към FCI/БРФК/. От друга страна , на някои състезания се оценява качеството на начина на работа на кучето съгласно особеностите на породата. Изискването за ПК означава, че кучето принадлежи точно към определена порода и се оценява дали работи спрямо работния стандарт на породата /Пример: Пойнтер не трябва да работи като сетер когато маркира/. Ако кучето е мелез , как да го оценят? /Не отричам работните качества на неродословните кучета. Аз също притежавам такива и съм много доволен от тяхната помощ на ловното поле./

Аз лично , също не харесвам някои неща /при цялата ми толерантност/ от работата на БРФК, и най-вече наличието само на по един клуб за дадена порода. Според мен 2 или дори 3 клуба за дадена порода, ще доведе до яка клубна конкуренция на полетата и ринговете и качеството на породата /екстериорно и работно/ ще се повиши драстично! Ще се повиши и възможността за избор на партньор при разплод.
И т.н.т.....
0

#5
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08

Виж мнениетоllekov написа на 11.09.2015 - 11:29 :




Всяка група любители на кучета могат да регистрират свойн породен клуб и съответно да изготвят родословия със съответните им номера като HP и каквото там се сетиш, според техните устави и виждания за породата. Дори за порода, която не е призната от FCI, т.е. не съществува спрямо FCI. Такова родословие не е фалшиво, но не е признато от FCI и съответно БРФК. Това означава, че съответното куче няма право да участва в мероприятия, организирани от FCI, БРФК и членуващите в него клубове /има изключения за някои непризнати породи или породи в процедура на признаване/. Това не е дискриминация, защото има механизъм на сертифициране на кучето /ако е чистопородно/ и то ще бъде заведено към ПК на БРФК, стига собственика да има такова желание.

И т.н.т.....


Леко уточнение , НР № също е регистриран в БРФК ,кучето има родословие макар и непълно с печат на БРФК също с ромбоидна форма, но вътре е целия на бял фон.
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни