БГ Лов Форум: Реална балистика - професионални съвети от оръжейника Димитър Димитров - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (10 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Реална балистика - професионални съвети от оръжейника Димитър Димитров

#61
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 16.06.2011 - 08:07 :

Виж мнениетоmoleca написа на 15.06.2011 - 17:13 :

Най-после и тук се появи човек,който си разбира от работата,а не пише само злостни коментари по непозната(или не до там позната материя)
Адмирации от мен към работата Ви и успех и занапред!

Благодаря за оценката . За всички които не им са ясни картинките препоръчвам да вземат моята книга в която съм описал в подробност - що е то вятър и как влияе на полета на куршума , както и за миража . Ако и тогава не стане ясно , то може да ме търсите за лични консултации във ВИП-София или на тел.0888 971 255 . Успех на всички които имат желание да се преборят с най големия враг на стрелеца - вятъра ! :icon_bg:


Картинките ще са най ясни, когато се прочетат поясненията на техният автор:
Прикачено изображение: boyer.jpg
Освен да се купи, книгата на Тони Боер в руски превод може да се изтегли оттук:
http://nfbv.ru/publi...cles/boyer.html
Ето една извадка от нея.
Прикачено изображение: извадка.jpg
0

#62
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11

Виж мнениетоstoqn111 написа на 16.06.2011 - 20:10 :

Виж мнениетоLovec X написа на 26.03.2011 - 17:59 :

Прекрасен филм. Изкефих се максимално.
Имам въпрос към г-н Димитров.
От къде да изтегля /или купя/ надежден балистичен калкулатор?
Предварително благодаря!

на Winchester.

Благодаря за оценката на филма ми ! До 1-2месеца ще дойде Барет.338L.Mag. и до 2-3месеца Акураси АХ.338 и АХ.50 . Оръжията са вече платени и сега се конфигурират, обработват документи за износ от САЩ И Великобритания . Надявам се с АХ.50 и разрешението на техния собственик да Ви зарадвам с филм за стрелба на 2000м.+ . Моля те прочети темата по напред някъде съм писал какво ползвам и от къде , ако желаеш може и да дойдеш да се видим за да ти разкажа за всичко относно стрелбата . Поздрав Д.Димитров :bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#63
Потребителя е офлайн   Ivo Iliev 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 152
  • Регистр: 22.02.09
Здравейте г-н Димитров, от около година съм притежател на "Блазер" 308 с мачова цев и оптика Никон Монарх 3-12х42. Проблема ми е, че не мога да намеря подходящ патрон за това оръжие.
Моля Ви да ми предложите няколо вида патрони, като имате впредвид че ловувам на сръндаци с изстрели от 200 до 400м.До момента ловувах с Норма Даймънт Мач - точен патрон, но не убива.Наскоро опитах SB - PTS - струва ми се тежък и с голям пад.Ще съм благодарен на Вас а и на колегите, разбира се ако препоръчате добър патрон за лов за дистанции до 400 метра.Цената няма значение, все пак става въпрос за 30-40 изстрела на година.
0

#64
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11

Виж мнениетоIvo Iliev написа на 08.07.2011 - 19:08 :

Здравейте г-н Димитров, от около година съм притежател на "Блазер" 308 с мачова цев и оптика Никон Монарх 3-12х42. Проблема ми е, че не мога да намеря подходящ патрон за това оръжие.
Моля Ви да ми предложите няколо вида патрони, като имате впредвид че ловувам на сръндаци с изстрели от 200 до 400м.До момента ловувах с Норма Даймънт Мач - точен патрон, но не убива.Наскоро опитах SB - PTS - струва ми се тежък и с голям пад.Ще съм благодарен на Вас а и на колегите, разбира се ако препоръчате добър патрон за лов за дистанции до 400 метра.Цената няма значение, все пак става въпрос за 30-40 изстрела на година.

Здравей. Според мен трябва да се спреш на куршум който има пластмасов връх . Колкото дистанцията се увеличава, толкова скоростта на куршума пада . Поради тази причина ,дори куршуми които имат оловен връх след определена дистанция и те прошиват както тези с цяла ризница. Пластмасовия връх се поставя на върха на куршума с цел по добра врагментация когато срещне целта и по този начин по добре да отдаде кинетичната енергия която носи със себе си. Колкото куршума е по тежък толкова е по стабилен по време на полета и запазва енергията която носи за по дълга дистанция . Не мога да ти кажа кой патрон е добър за твоята карабина , защото всяка цев индивидуално си избира своя куршум, но ще ти кажа аз какво бих направил . бих взел няколко различни модела които са с пластичен връх и бих потърсил кой ще направи най добра група и с него ще си прострелям карабината . след което ще си направя балистична таблица и ще отида на лов абсолютно уверен .Ако мислиш че така ще ти е скъпо , то спокойно можеш да дойдеш при мен във Випа , ще проверя как е монтирана оптиката , ще вземем достатъчно видове различни патрони , и ще платиш само тези които ще изразходваме по време на прострелването .Всеки куршум се движи по своя траектория , която се определя от формата, теглото и скоростта на куршума и други фактори. Във тази връзка не е правилно на "око" да се определят различните куршуми. Какво значи "много голям пад" ? Когато човек си намери патрона , и знае балистичната крива на движение на куршума , то той ще може да извърши правилните корекций така че успешно да порази съответната цел . Сега на 08,09,10-07.2011 г. се проведе пак една стрелба във Враца и ви препоръчвам да следите за следващия брой на списание "Български ловец", където предполагам тя ще бъде отразена подобаващо и със снимков материал . Препоръчвам ти да си вземеш моята книга , там ще намериш много отговори на много въпроси .
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#65
Потребителя е офлайн   Ivo Iliev 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 152
  • Регистр: 22.02.09

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 11.07.2011 - 17:01 :

Виж мнениетоIvo Iliev написа на 08.07.2011 - 19:08 :

Здравейте г-н Димитров, от около година съм притежател на "Блазер" 308 с мачова цев и оптика Никон Монарх 3-12х42. Проблема ми е, че не мога да намеря подходящ патрон за това оръжие.
Моля Ви да ми предложите няколо вида патрони, като имате впредвид че ловувам на сръндаци с изстрели от 200 до 400м.До момента ловувах с Норма Даймънт Мач - точен патрон, но не убива.Наскоро опитах SB - PTS - струва ми се тежък и с голям пад.Ще съм благодарен на Вас а и на колегите, разбира се ако препоръчате добър патрон за лов за дистанции до 400 метра.Цената няма значение, все пак става въпрос за 30-40 изстрела на година.

Здравей. Според мен трябва да се спреш на куршум който има пластмасов връх . Колкото дистанцията се увеличава, толкова скоростта на куршума пада . Поради тази причина ,дори куршуми които имат оловен връх след определена дистанция и те прошиват както тези с цяла ризница. Пластмасовия връх се поставя на върха на куршума с цел по добра врагментация когато срещне целта и по този начин по добре да отдаде кинетичната енергия която носи със себе си. Колкото куршума е по тежък толкова е по стабилен по време на полета и запазва енергията която носи за по дълга дистанция . Не мога да ти кажа кой патрон е добър за твоята карабина , защото всяка цев индивидуално си избира своя куршум, но ще ти кажа аз какво бих направил . бих взел няколко различни модела които са с пластичен връх и бих потърсил кой ще направи най добра група и с него ще си прострелям карабината . след което ще си направя балистична таблица и ще отида на лов абсолютно уверен .Ако мислиш че така ще ти е скъпо , то спокойно можеш да дойдеш при мен във Випа , ще проверя как е монтирана оптиката , ще вземем достатъчно видове различни патрони , и ще платиш само тези които ще изразходваме по време на прострелването .Всеки куршум се движи по своя траектория , която се определя от формата, теглото и скоростта на куршума и други фактори. Във тази връзка не е правилно на "око" да се определят различните куршуми. Какво значи "много голям пад" ? Когато човек си намери патрона , и знае балистичната крива на движение на куршума , то той ще може да извърши правилните корекций така че успешно да порази съответната цел . Сега на 08,09,10-07.2011 г. се проведе пак една стрелба във Враца и ви препоръчвам да следите за следващия брой на списание "Български ловец", където предполагам тя ще бъде отразена подобаващо и със снимков материал . Препоръчвам ти да си вземеш моята книга , там ще намериш много отговори на много въпроси .


Благодаря за отговора.Книгата я купих и въпреки, че е написана грамотно и достъпно, признавам си че само теория не ми е достатъчно.Трябва ми и стрелба.Сега разбирам че сте прав - за тези дистанции трябва балистична таблица.Така че си запазвам правото да Ви се обадя, да се уговорим за удобно за Вас време и да отидем да постреляме. Поздрави
0

#66
Потребителят е онлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26379
  • Регистр: 17.02.08
Някои постове бяха преместени в специално създадена нова тема: КЛИК
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#67
Потребителя е офлайн   tanatsi 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2266
  • Регистр: 14.03.08
Педупреждавах ви ама ....
0

#68
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
Осигуряване на устойчивост на куршумите :
Прикачено изображение: 1.jpg
Прикачено изображение: 2.jpg
Прикачено изображение: 3.jpg
Прикачено изображение: 4.jpg
Прикачено изображение: 5.jpg
Прикачено изображение: 6.jpg

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  1.PDF (440,48K)
    Брой сваляния: 495
  • Прикачен файл  2.PDF (809,03K)
    Брой сваляния: 200
  • Прикачен файл  3.PDF (853,31K)
    Брой сваляния: 171
  • Прикачен файл  4.PDF (760,78K)
    Брой сваляния: 172
  • Прикачен файл  5.PDF (832,9K)
    Брой сваляния: 156
  • Прикачен файл  6.PDF (663,98K)
    Брой сваляния: 224

Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#69
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
Само забравих да ви кажа че сканирах тези страници от моя учебник , учебника по който едно време съм учил във военното училище . :bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#70
Потребителят е онлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2878
  • Регистр: 26.10.10
Бравос!
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#71
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
АХ 338 и АХ 50 са вече тук . :bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#72
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
Ето и малко снимки . :bulgaria:

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: RLA_5088.JPG
  • Прикачено изображение: RLA_5097.JPG
  • Прикачено изображение: RLA_5113.JPG

Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#73
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
Това е АХ338 . Вече е простреляна , разработена и сдадена на щастливия клиент . :bulgaria:

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: RLA_5118.JPG
  • Прикачено изображение: RLA_5123.JPG

Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#74
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08
338 - вероятно лапуа?

Това оръжие за какво ще се ползва?

И трети въпрос. От ляво на Найтфорса какво е монтирано?

Това ли е: http://www.horusvision.com/asli.php
Прост свинар.
0

#75
Потребителя е офлайн   benchrest 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 301
  • Регистр: 19.12.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 24.10.2011 - 14:09 :

Това е АХ338 . Вече е простреляна , разработена и сдадена на щастливия клиент . :bulgaria:



Готина винтовка, как бие на 100-500 м? Сложно ли е пренасането и в БГ от САЩ? Междо другото, да знаете някой да ползва затвора на BAT в БГ (http://www.batmachine.com/) просто от лиюбопитство...?
0

#76
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11

Виж мнениетоset написа на 24.10.2011 - 19:49 :

338 - вероятно лапуа?

Това оръжие за какво ще се ползва?

И трети въпрос. От ляво на Найтфорса какво е монтирано?

Това ли е: http://www.horusvision.com/asli.php


За прострелката използвах два вида боеприпаси : .338 Lapua Scenar 250gr. и Jaguar 11.9гр.
Оръжието ще се ползва както за стрелба по мишени , така и за лов ( във следващия брой на български ловец ще има една много интересна статия )
От ляво съм монтирал Horus asli - това е едно перфектно приспособление чрез което се решават няколко въпроса при произвеждане на далечен изстрел , а именно :
-преди изстрел се хоризонтира оръжието
- измерва ъгъл на деклинация до целта
- срещу стойноста за ъгъла се намира стойноса на косинуса от този ъгъл
- чрез тази стойност когато имаме балистична таблица можем да си направиме съответната корекция когато стреляме под ъгъл спрямо целта. :bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#77
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11

Виж мнениетоbenchrest написа на 25.10.2011 - 01:01 :

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 24.10.2011 - 14:09 :

Това е АХ338 . Вече е простреляна , разработена и сдадена на щастливия клиент . :bulgaria:



Готина винтовка, как бие на 100-500 м? Сложно ли е пренасането и в БГ от САЩ? Междо другото, да знаете някой да ползва затвора на BAT в БГ (http://www.batmachine.com/) просто от лиюбопитство...?


При прострелването на 100м с Lapua Scenar - просто направих една дупка от 3 изстрела . Бях поканил и Робърт Атанасов който предполагам , че в неговото списание ще отрази тази стрелба по достойнство . Самата карабина е английска . А пренасянето и закупуването на оръжие от САЩ е въпрос на документи ( просто зависи какво се иска да се вкара - някои системи са забранени за износ , както и боеприпасите за тях ). :bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#78
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 25.10.2011 - 08:52 :

Виж мнениетоset написа на 24.10.2011 - 19:49 :

338 - вероятно лапуа?

Това оръжие за какво ще се ползва?

И трети въпрос. От ляво на Найтфорса какво е монтирано?

Това ли е: http://www.horusvision.com/asli.php


За прострелката използвах два вида боеприпаси : .338 Lapua Scenar 250gr. и Jaguar 11.9гр.
Оръжието ще се ползва както за стрелба по мишени , така и за лов ( във следващия брой на български ловец ще има една много интересна статия )
От ляво съм монтирал Horus asli - това е едно перфектно приспособление чрез което се решават няколко въпроса при произвеждане на далечен изстрел , а именно :
-преди изстрел се хоризонтира оръжието
- измерва ъгъл на деклинация до целта
- срещу стойноста за ъгъла се намира стойноса на косинуса от този ъгъл
- чрез тази стойност когато имаме балистична таблица можем да си направиме съответната корекция когато стреляме под ъгъл спрямо целта. :bulgaria:


Когато изчислиш косинус - получаваш разстоянието до целта по хоризонтала, или обратното - ъгъла на който ще се стреля.

Стрелбата по мишена поставена над/под хоризонталата винаги повдига попадението над целта. От там и тази корекция.

За нея ли говорим?

Относно това оръжие - интересно ще ми бъде да видя на какъв лов ще се ползва. Повече прилича да е създадено за военни цели.

Наслука.
Прост свинар.
0

#79
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
[/quote]

Когато изчислиш косинус - получаваш разстоянието до целта по хоризонтала, или обратното - ъгъла на който ще се стреля.

Стрелбата по мишена поставена над/под хоризонталата винаги повдига попадението над целта. От там и тази корекция.

За нея ли говорим?

Относно това оръжие - интересно ще ми бъде да видя на какъв лов ще се ползва. Повече прилича да е създадено за военни цели.

Наслука.
[/quote]



Ще се опитам да отговоря на разбираем език .На схемата , която начертах , показвам и доказвам защо винаги когато се стреля под ъгъл , куршума минава над целта .

Балистичните таблици се разработват винаги за хоризонтална стрелба , на различни дистанции .

Обяснение към схемата:
-оръжието се намира в т.А
-целта в т.В
-разстоанието е "АВ"
-целта е под ъгъл спрямо оръжието "алфа"

Ако проектираме разстоянието " АВ " върху "АД"(черната пунктирна линия) то т.В ще се проектира в т.С . Проектираме и най високата точка на балистичната крива "FG" в "HI" (пунктирната червена линия).
Ясно се вижда , че балистичната крива по която ще се движи куршума ще премине през т.Е и над т.С(над целта).
Ето защосе налага да изчислиме разстоянието "АС", а то е равно на( cos"алфа" . "АВ" ). ( косинуса е число а не разстояние ).



Надявам се че съм бил точен и изчерпателен . :bulgaria:

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: IMG_4751.JPG

Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#80
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08
Колега, разбира се, че е число, по-малко от 1. Говорим за едно и също, но се изразих по-кратко.

"Балистичните таблици се разработват винаги за хоризонтална стрелба , на различни дистанции " - това е достатъчно като отговор за останалите колеги.

А разяснението ще е полезно надявам се, за всички които се питат защо така и имат малко понятие от геометрията в началния курс. За всички останали е достатъчно да знаят, че се вдига нагоре ;)

Наслука и успехи.

А и за пушката да подсетя - интересува ме лова с нея. ;)
Прост свинар.
0

Сподели темата:


  • (10 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни