БГ Лов Форум: Проблеми и поддръжка на пневматичните ни пушки - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Проблеми и поддръжка на пневматичните ни пушки

#1
Потребителя е офлайн   babadjanow 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 417
  • Регистр: 08.02.09
Гънтехник моля за съвет.Понеже без да ми трябва си купих една нова въздушна пушка Вайраух кал.4,5 на много добра цена сега се интересувам какво трябва да правя като профилактика и смазване.За другите знам,ама въздушна съм нямал и затова питам.По-точно Как да поддържам цевта и пневматиката,а и нещо друго ако има специфично.Пушката е чупеща се и е с пружина.Благодаря предварително.
0

#2
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Най- добрата профилактика се прави, като я носиш на оръжейник на всеки две седмици. biggrin.gif
Капи по малко масло в отвора на цилиндъра и пуцай на воля.
Защо ми се струва, че май ти го казах това?
0

#3
Потребителя е офлайн   babadjanow 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 417
  • Регистр: 08.02.09
Цитат(shaman @ Jun 27 2009, 10:32 ) <{POST_SNAPBACK}>
Най- добрата профилактика се прави, като я носиш на оръжейник на всеки две седмици. biggrin.gif
Капи по малко масло в отвора на цилиндъра и пуцай на воля.
Защо ми се струва, че май ти го казах това?

Не ти се струва,а направо ми го каза и веднага след това и капнах 5-6 капки Балистол,защото само такова имам в момента.Първите няколко пъти като гръмнах пушеше като 50 кубиково балканче,ама после спря.Реших и тука да попитам та и други да споделят виждания и колко често трябва да и капвам масло в цилиндъра.
0

#4
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Цитат(babadjanow @ Jun 27 2009, 06:25 ) <{POST_SNAPBACK}>
Не ти се струва,а направо ми го каза и веднага след това и капнах 5-6 капки Балистол,защото само такова имам в момента.Първите няколко пъти като гръмнах пушеше като 50 кубиково балканче,ама после спря.Реших и тука да попитам та и други да споделят виждания и колко често трябва да и капвам масло в цилиндъра.


Продължавай в същия дух да и капеш масло в цилиндъра и скоро ще останеш без нея. Маслото в цилиндъра е само за старите слаби пушки с кожените уплътнения. На силните това им съсипва пружините. Може да се счупи веднага, а може и след година, а може даже и да презареди буталото в зацепено положение. И други неща се чупят.
0

#5
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Това не ми стана ясно.
Пробвай по- подробно.
0

#6
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Бъчи, да не ти се привиждат взривове в цилиндъра? ohmy.gif
Това не ти е релоудинговата матрица.
0

#7
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Цитат(shaman @ Jun 27 2009, 16:41 ) <{POST_SNAPBACK}>
Бъчи, да не ти се привиждат взривове в цилиндъра? ohmy.gif
Това не ти е релоудинговата матрица.

Дизелира. Пробвай на тъмно и ще видиш - мята и огън през цевта. За пружината е наистина неприятно и се чупи лесно.

п.п. Ненапразно се препоръчва смазване със силиконова смазка, а не с масло. Същата се продава по магазините именно за смазване на пружинна пневматика и мисля, че не е само търговски трик.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#8
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Значи отпада минералното масло.
Съжалявам, че въведох колегата в заблуда, въпреки че първоначално имах предвид точно силиконовата смазка.

0

#9
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Цитат(Бъчи @ Jun 27 2009, 14:47 ) <{POST_SNAPBACK}>
Продължавай в същия дух да и капеш масло в цилиндъра и скоро ще останеш без нея. Маслото в цилиндъра е само за старите слаби пушки с кожените уплътнения. На силните това им съсипва пружините. Може да се счупи веднага, а може и след година, а може даже и да презареди буталото в зацепено положение. И други неща се чупят.
Много ми се сака да земеш да ме осветлиш как аджеба става врътката с пужините и с другите неща дето се чупят. А най-ми е интересно какво значи " да презареди буталото в зацепено положение"

0

#10
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Gegov @ Jun 27 2009, 22:51 ) <{POST_SNAPBACK}>
Много ми се сака да земеш да ме осветлиш как аджеба става врътката с пужините и с другите неща дето се чупят. А най-ми е интересно какво значи " да презареди буталото в зацепено положение"
И Лама и Бъч ти го обясниха, ти кое аджеба не разбра? Как работи дизеловият двигател ли?Смазката се пали от комресията ,може буталото да се върне рязко назад и да ти счупи пружината .
Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#11
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
С голямата си маса и мощна пружина буталото едва ли ще се върне толкова рязко и най-вече докрай назад. Пружината има вероятност да се счупи, когато се свие със значителен удар при опиране на навивките й една в друга, което ми се вижда малко пресилено.
0

#12
Потребителя е офлайн   babadjanow 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 417
  • Регистр: 08.02.09
Цитат(shaman @ Jun 28 2009, 12:57 ) <{POST_SNAPBACK}>
С голямата си маса и мощна пружина буталото едва ли ще се върне толкова рязко и най-вече докрай назад. Пружината има вероятност да се счупи, когато се свие със значителен удар при опиране на навивките й една в друга, което ми се вижда малко пресилено.

По-големият проблем идвал не от това ,че ще се счупи прижината,а от прогарянето на синтетичния маншет в следствие на дизеловия ефект,който при пушки като мойта го има задължително ,ако капнеш каквато и да е смазка.Четох доста из наши и немски форуми където също твърдят същото.Разглеждах ръководства за експлоатация на Диана на немски и никаде не пише да се капе каквото и да е вутре в цилиндъра.Ебати и случката.
0

#13
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
За това,че маншета може да "прегори" съм съгласен. Но за оная история с дизеловия ефект просто не ми се връзва със добрата стара физика. Верно, че имаше едно определение според което огнестрелното оръжие е двигател с вътрешно горене работещ на твърдо гориво и с бутало за еднократна употреба. Само, че не става дума за огнестрелно а за пневматично. Не съм автомонтьор, но ако се не лъжа дизела, забележете дизела(газьол) за да се самозапали му е нужно определено налягане което се постига на база компресия. В нашия случай става дума за смазка т.е. различно от газьол второ съчмата в цевта определено не е препятствие което може да предизвика, преди да се задвижи достатъчно ниво на компресия, че да "дизелира"(баси термина)смазката в цилиндъра на буталото до степен такава, че да я изреже назаде смачквайки прижината до счупване. А Garo как горе долу работи дизеловия двигател ми е ясно. Това което Лама и Бъч са обяснили много хубаво го разбрах smile.gif само дето в това няма логика нито физическа нито механическа нито кавато и да е друга.
0

#14
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
И силиконовата смазка гори. Силиконовото масло се използва, защото запазва зададения си вискозитет в най-широки температурни граници, но пък е най-лошо като смазващи свойства. И все пак става въпрос за нормални температури, а не няколко стотин градуса. Търговски трик.
Всички пружинно-бутални пушки горят маслото, освен ако не са едновремешните състезателни, където постоянната начална скорост е много по-важна характеристика от високата начална скорост и те се смазват със специални сапуни и имат стоманени бутални пръстени, а не най-обикновени тапи на буталата.
Допустимо е смазването през трансферния порт с масло само при старите и слаби пушки с кожени уплътнения. Всяка пушка, дето прави повече от 8 джаула дулна енергия се поврежда с масло в цилиндъра, не само защото маслото дизелира, а защото маслото детонира вътре.
Инак и новите по-силни пушки вземат около 30% от енергията си от дизелиране, но то е много добре контролирано. Гориво от задната част на буталото непрекъснато постъпва напред и изгаря, но без дим, след изстрел е нормално да се вижда само лека виолетова или медно-жълта мъгла през цевта, но дулото трябва да се вижда като се гледа отзад. Аз моите по-силни пушки ги смазвам само при разглобяване, което се прави много, много рядко или когато напълно изсъхнат, да речем след поне 5 хиляди изстрела и 10 години съхранение в изправено състояние и ги смазвам с молибденова грес отвътре по водачите на пружината и съвсем леко външно по буталото, без да цапам челото на буталото с грес. Веднъж смазах отпред една BSA суперспорт в .22 и много и се радвах как анихилира съчмите в оловна тухла, точно като флоберка, но радостта ми беше краткотрайна, май 5-6 изстрела. Таман се успокои откъм детонации и пружината стана на парчета, да не говорим на какво приличаше уплътнението на буталото. В литераурата са описани случаи дори и на взривени цилиндри на въздушни пушки и сериозно наранени хора.
Затова се и занимавам да ги пиша тия трактати тук, защото все ще се намери някой Тома-неверни, а не са безвредни белите, кото могат да ви се случат ако правите щуротии с въздухарките.
0

#15
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Аз съм карал мноооого километри дизелов автомобил с трансформаторно масло вместо нафта. Явно ти куцат физиката и механиката нещо wink.gif. Налягането в цилиндъра на пушката доста надвишава това в цилиндрите на двигателя. А за по-лесно вземи една въздухарка, капни и 2-3 капки масло и стреляй на тъмно. Маслото се пали дори и без съчма, при по-мощните пружини, защото диаметъра на буталото и скороста с която избутва въздуха, многократно надвишава дебита въздух, който цевта може да поеме - елементарна физика.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#16
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Е това вече е написано ясно и подробно. Не става въпрос за Тома неверни и за експерименти, а да си изясним всички подробности. Това за поста на Бъч. Лама писали сме едновременно. С тебе не мога да се съглася от раз. По-скоро маслото се пали според мен защото колкото и да е странно в цилиндъра се създават условия на високо триене и съответно повишаване на температурата в следствие на високата скорост на движение на буталото и повишаване на сцеплението в стените на цилиндъра. А за дебита на цевта и дебита на цилиндъра няма да говорим щото става дума за налягане, а не за дебит.
0

#17
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Смазката се пали и без съчма, защото сгъстеният въздух е по-вискозен от несгъстения и му трябва време да се прецеди през трансферния порт. Отделно порта далеч не е с идеална аеродинамична форма, образува се обратно насочена ударна вълна, която възпрепятства бързото изтичане на сгъстения газ, температурата се повишава адиабатно и смазката мигновено се изпарява и запалва.
Който не вярва да стреля без съчма в огредалото - при повече късмет се вижда червен пламък навътре в цевта а пушекът след изстрел без съчма е винаги повече.
0

#18
Потребителя е офлайн   babadjanow 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 417
  • Регистр: 08.02.09
Напълно убеден съм,защото съм и шофьор на камион и знам,че дизеловия двигател се движи например с чисто олио за готвене,лично сам карал в германия с такова.С масло също работи,но е упасно да не се прегрее мотора ,защото дига по-голяма температура.А Gegov тия неща дето ги пишеш за триенето си са твои размисли неотговарящи на истината.Дизеловия мотор работи точно от високо налягане,затова пълния дизел пали чисто студен.(както е при старите форд транзит).Лама е напълно прав.
0

#19
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Не е необходимо да си съгласен - имаш си право на мнение. Обаче да те подсетя - съчмата не се изстрелва от цевта под въздействието на триенето на цилиндъра и буталото, а именно поради налягането което се създава там. А дебита е пряко свързан с повишеното налягане - помисли какво би било, ако диаметъра на цевта и на цилиндъра бяха еднакви wink.gif.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#20
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Няма какво да го мисля ако дебитите бяха еднакви в цевта нямаше да се постигне необходимото налягане. Но тук не иде реч за това. Аз например съм склонен да направя следния експеримент: Затапва се цевта на въздухарката, смазва се хубавичко цилиндъра със смазка до степен да се пличка смазката в цилиндъра. След което се произвежда изтрел. Ако има "дизелиране" в този случай би следвало буталото с пружината да се върнат в крайно задно положение с удар след детонация. Според мен нищо подобно няма да се случи просто буталото, като достигне максималната компресия, която може да създаде силата на прижината просто ще спре.

0

Сподели темата:


  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни