БГ Лов Форум: Проблеми и поддръжка на пневматичните ни пушки - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Проблеми и поддръжка на пневматичните ни пушки

#41
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
За почерпването няма никъв дерт. В крайна сметка не е нужно и да трошиме пушка аз от няколко дена се мисля за цилиндър бутало, пружина, маншет и т.н. и пр. Ники ако параметризира точни мерки за цилиндър бутало пружина съм се навил да спретна "експериментален стенд" (баси къв лаф). Дайте наистина да го експериментираме тоя ефект баси, колко и до къде и кога и как го има.
0

#42
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Извинявам се, че и мен ме нямаше няколко дена - работа, малко лов на койоти, а вчера докато сме се правили и на избиратели, лаптопа ми така се е ъпдейтнал от Microsoft, че едвам-едвам крета, но няма да го сменя, докато не събера пари да си купя Макинтош. Писна ми от кретениите на Майкрософт, това е последния ми PC. Май вече е световна тенденция никой да не си върши работата като хората.

Спомням си, че преди години си бял купил експериментално едно Гамо Хънтър. Беше доста мощна, в 4,5мм, и през хронометъра прекарваше тежките съчми на Кросман с 300м/с, а леките гамо хънтър с около 340м/с. Бързо ми стана ясно, че тая пушка никак не ме влече, още повече, че струваше колкото две евтини флоберки и я върнах само след няколко дена. Един приятел, обаче си купи същото дърво и и скапа пружината след по-малко от седмица, макар, че на тия пушки пружината е качествено направена, даже има и наклепка като пружините на клапаните. После си призна, че като престанала да дими силно я разглобил и и смазал буталото със смазка. И отпред. Още след първия изстрел мерника се разместил, а след още няколко и пружината се счупи съвсем класически.
В БГ няма ли въздухарки по 35 долара? Да се сглоби такова нещо от готови елементи не ми се вярва да е икономически изгодно.
0

#43
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Има и за по 20 лева, но едва ли ще станат за целта.
0

#44
Потребителя е офлайн   guntechnic 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 732
  • Регистр: 22.02.08
[/quote]
Вече съм на линия. devil.gif
А сега обещаното, на вниманието на Гегов и Шамана:
Те на това му викаме ДИЗЕЛИРАНЕ или по-точно ефекта на дизела върху маншона.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: DSC00360.JPG
  • Прикачено изображение: DSC00357.JPG
  • Прикачено изображение: DSC00356.JPG

0

#45
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Вай, тва скъсаното от дизеларския ефект ли е?
Гънтехник, ти май си го клъцнал, като си вадил уплътнението, признай си.
Честно, това на снимката нищо не ми говори. Откъде може да съдим, че е следствие възпламеняването на, така да се каже, смазочновъздушната смес?
И какво е маслото- минерално, силиконово, течно или не?
Че то уплътнението какво пък му пречи да се повреди имено от липса на смазка. Триенето в стените на цилиндъра би следвало да е доста по-голямо. Примерно.
Много неизвестни. Както обичаше да казва мой преподавател в университета- "никой не се е наврял вътре в двигателя, за да знае какво точно става там". Водеше точно дисциплината по изпитване на ДВГ и беше признат авторитет в областта си.
Аз викам да се върнем на експеримента и да видим ще има ли такива фатални последици за една въздушна пушка, каквито описва Бъчи, следствие на сипването на смазка в цилиндъра.
Ето, и Гънтехник си има своите съмнения, щото хем е напълно съгласен с колегата Бъчи, хем не говори за строшени от "дизелирането" пружини, нито за удар в задния упор или УСМто. А това, дето задния край на пружината отскача от леглото си, на мен поне ми звучи като приказката за симпатичния барон, който се е изтеглил сам за косата, като затънал не помня къде.
Струва ми се, че Бъчи ще черпи и за двамата biggrin.gif

0

#46
Потребителя е офлайн   guntechnic 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 732
  • Регистр: 22.02.08
Цитат(shaman @ Jul 7 2009, 22:25 ) <{POST_SNAPBACK}>
Вай, тва скъсаното от дизеларския ефект ли е?
Гънтехник, ти май си го клъцнал, като си вадил уплътнението, признай си.
Честно, това на снимката нищо не ми говори. Откъде може да съдим, че е следствие възпламеняването на, така да се каже, смазочновъздушната смес?
И какво е маслото- минерално, силиконово, течно или не?
Че то уплътнението какво пък му пречи да се повреди имено от липса на смазка. Триенето в стените на цилиндъра би следвало да е доста по-голямо. Примерно.
Много неизвестни. Както обичаше да казва мой преподавател в университета- "никой не се е наврял вътре в двигателя, за да знае какво точно става там". Водеше точно дисциплината по изпитване на ДВГ и беше признат авторитет в областта си.
Аз викам да се върнем на експеримента и да видим ще има ли такива фатални последици за една въздушна пушка, каквито описва Бъчи, следствие на сипването на смазка в цилиндъра.
Ето, и Гънтехник си има своите съмнения, щото хем е напълно съгласен с колегата Бъчи, хем не говори за строшени от "дизелирането" пружини, нито за удар в задния упор или УСМто. А това, дето задния край на пружината отскача от леглото си, на мен поне ми звучи като приказката за симпатичния барон, който се е изтеглил сам за косата, като затънал не помня къде.
Струва ми се, че Бъчи ще черпи и за двамата biggrin.gif

Еееех Шамане, неверник си ти. Нали не си мислиш че ще седна да режа маншона само за да съм "отгоре". Вярно не съм бил вътре за видя какво става, но все пак за 15 години съм посъбрал доста инфо. Този маншон е от 125ца и не за първи път наблюдавам този ефект. При смяна на маншона и изчистване на работния цилиндър дизела изчезва ,но пък остава сухото триене което също си е проблем. Съгласен съм с Бъчи за природата на явлението "дизелиране", е чак да се зареди отново спусковия механизъм си е малко по Холивудски но понякога е по добре да се преувеличат някои факти за да може да се илюстрира цялостно ефекта на дизел. Ако трябва да разглеждаме детаилно дизелирането при пневматиките, ще ни трябва доста време и ще стигнем до "странни" изводи. Правил съм го в началото когато се появиха прекалено мощните пушки на ХАТСАН /105 , 125, 135 и т.н./. Има двама американци G.V.Cardew и G.M.Cardew, които са се постарали да напишат доста съдържателна книжка за пневматиките и вътре са описали и този ефект и то добре. Има я в превод и на Руски. Най добре е да се съберем и четиримата и да изкоментираме процеса, ако трябва и да направим някой опит и т. н. иначе така само ще си пишем и обясняваме и ще си губим времето. Предлагам това да стане в моята работилница, има всичко необходимо за експерименти, и ако не открием нещо ново поне ще си начешем крастата. Поканата е хвърлена , очаквам да Ви видя на моя територия. party.gif
P.S. пък и нали с Гегов искате да ми взривите едната въздухарка. И си носете боза, щото ще загубите. beatdeadhorse5.gif

0

#47
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Пфу два дена си е.. душата с една дърта Диана. Наистина по снимките много много не личи какво точно е станало, но тва са снимки. Аз лично не се съмнявам, че guntehnic ще показва нещо неавтентично. За прогарянето на маншетите се писа и в по-предни постове и там общо взето спор няма. Друга тема е дали въпросните повреди са настъпили в следствие на получаване на дизел ефект щото все си мисля, че ако е така ще има равномерно прогаряне по-цялата периферия на маншета(а тоз на снимката ми изглежда по-скоро като нещо дето си е имало слабо място). Както е писал и Шамана обаче основната приказка беше за трошенето на пружините и разните му други чаркалъци.

П.П Няма лошо за една събирачка въпроса е кога, че четири човека трудно ще уцелим време най-вече Бъчи, че е далече от Пазарджик. Иначе боза лесно ще се намери smile.gif
0

#48
Потребителя е офлайн   guntechnic 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 732
  • Регистр: 22.02.08
Цитат(Gegov @ Jul 8 2009, 10:04 ) <{POST_SNAPBACK}>
Пфу два дена си е.. душата с една дърта Диана. Наистина по снимките много много не личи какво точно е станало, но тва са снимки. Аз лично не се съмнявам, че guntehnic ще показва нещо неавтентично. За прогарянето на маншетите се писа и в по-предни постове и там общо взето спор няма. Друга тема е дали въпросните повреди са настъпили в следствие на получаване на дизел ефект щото все си мисля, че ако е така ще има равномерно прогаряне по-цялата периферия на маншета(а тоз на снимката ми изглежда по-скоро като нещо дето си е имало слабо място). Както е писал и Шамана обаче основната приказка беше за трошенето на пружините и разните му други чаркалъци.

П.П Няма лошо за една събирачка въпроса е кога, че четири човека трудно ще уцелим време най-вече Бъчи, че е далече от Пазарджик. Иначе боза лесно ще се намери smile.gif

Прав си че четиримата трудно ще се съберем на едно място, ама дайте по някой телефон с Шамана на лични та като идвам към София да се обадя поне да се видим , иначе ще ми е приятно и Бъчи да е в компанията и да сме в дюкяна при пушкалата. С каква Диана се бориш /модела/? Сподели, пък може и да помогнем.
0

#49
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Цитат(guntechnic @ Jul 8 2009, 10:40 ) <{POST_SNAPBACK}>
Прав си че четиримата трудно ще се съберем на едно място, ама дайте по някой телефон с Шамана на лични та като идвам към София да се обадя поне да се видим , иначе ще ми е приятно и Бъчи да е в компанията и да сме в дюкяна при пушкалата. С каква Диана се бориш /модела/? Сподели, пък може и да помогнем.

Може и в дюкяна, може и в моето ателие. Чукове се намират всякакви. Има и заведение наблизо, където да почерпите с Бъчи, след като не се счупи пушката biggrin.gif
Имаш лични.

0

#50
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Кардю са монтирали пластмасови прозрачни тапи на разни места по цилиндъра и цевта за да могат да наблюдават горенето от дизела. В книгата им има и снимки. Това, което показва Гънтехник е класически пример на прогорена маншета - първо прогаря там, където има най-висока скорост на горящите газове - на изходния отвор към цевта.
Аз лично не съм "презареждал" пружинна въздухарка и не ми и трябва, но в литературата са описани случаи, както и на взривени цилиндри и наранени хора.
Едно време, когато въздушните пушки бяха забранени в България, си бях донесъл една при ученическа екскурзия до СССР, даже там бяха на свободен режим. Пушката беше класическа ИЖ-38 и един приятел ми уреди пружина от военния завод във Велико Търново. С тая пружина и смазана с леко масло за шевни машини, тая пушка хвърляше червен огън през цевта, а със съчми 0.53г Meisterkugeln на RWS, дупчеше малки красиви дупчици в двата слоя стъкло на прозорец от около 40-50м. Веднъж стрелях по входната ни врата - продупчи я двустранно, а съчмата се заби в стената остреща. И това при 64мм ход на буталото и диаметър 24мм. Толкова за силата на дизела и яката конструкция на едновремешния ИЖ-38. Сега имам три такива и две от тях си ги донесох в Америка, но такава пружина, като сребристата на цвят от В.Търново не можах да намеря никъде вече.
Пружината действително отскача от опората си, Шамане, нищо, че при повечето конструкции при заредено бутало, пружината е 2-3мм преди да е плътно свита. На някои от старите руски пушки, като на гореописаната ИЖ-38, водача на пружината е и тежест, поместена в буталото. По едно време бях подложил шайба отзад и я намерих сгъната на две, след като отворих пушката, понеже изведнъж престана да може да зацепи при зареждане. Сгънатата шайба пречеше на водача да мине през дупката на задната опора на пружината.
0

#51
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Дианата е 12 калибър демиблок стоманени цеви открити куроци. Голяма симпатяга е, а иначе проблемите ми са само в това, че е много изстрадала завалийката smile.gif . Ама ще стане няма къд да иде. Кво да ви разправям явно през дългия си живот е попадала в ръцете на сякви чешити. То не са чеканени подцевни ключове то не е напластяване с меден припой, не са екстрактори кой знае от къде пригаждани, и двете игли ги не бива пистоните тоже и други още дреболии. Както и да е. Маншета дето е сниман на снимката не ми се струва прегорял срещу изходния отвор на цилиндъра все пак въпросния отвор не е до стената на цилиндъра нали.
0

#52
Потребителя е офлайн   guntechnic 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 732
  • Регистр: 22.02.08
Цитат(Gegov @ Jul 8 2009, 23:15 ) <{POST_SNAPBACK}>
Дианата е 12 калибър демиблок стоманени цеви открити куроци. Голяма симпатяга е, а иначе проблемите ми са само в това, че е много изстрадала завалийката smile.gif . Ама ще стане няма къд да иде. Кво да ви разправям явно през дългия си живот е попадала в ръцете на сякви чешити. То не са чеканени подцевни ключове то не е напластяване с меден припой, не са екстрактори кой знае от къде пригаждани, и двете игли ги не бива пистоните тоже и други още дреболии. Както и да е. Маншета дето е сниман на снимката не ми се струва прегорял срещу изходния отвор на цилиндъра все пак въпросния отвор не е до стената на цилиндъра нали.

В събота като идвам до Хасково ще го взема с мен и ще го коментираме. Надявам се да нямаш нищо против.

0

#53
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Нямам разбира се ще те чакам да се обадиш.
0

#54
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Моля, ползвайте ЛС, когато няма какво друго да кажете wink.gif
0

#55
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08
Ми казахме. И за пружината казахме. Ама не би.
Задният край на проклетата пружина не може да се отдели от дъното, защото няма сила която да го натисне/задния край на пружината/ напред. Има такава, която го притиска към дъното, още повече, когато се появи страшния дизелов ефект.
Пружината не е свободно в пространстото тяло, което си върви по инерция и когато предният й край спре, то задният да се премести напред следствие на тази инерция. Буталото върви напред имено от усилието на свитата пружина и то защото другият й край опира знаеш къде. Нютон.
0

#56
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Ебе, то е ясно, че умозрително така изглежда, че пружината не може да се отлепи от дъното, ама как инак ще ми обясниш подгънатата шайба в ижовката. Аз си го обяснявам така - буталото отскача назад, витките на пружината се блъскат една в друга, защото докато задните се разгъват напред, предните, откъм буталото се свиват назад, минава ударна вълна през пружината и задния и край се отлепва от опората си, защото се отблъсква от нея. По същата причина, за да се гаси вълната, автомобилните пружини се правят с променлива стъпка или две една в друга. Шайбите с лагери, дето ги продават тук за пружинни пушки също се слагат в буталото, а не в опашката. В интерес на истината, на една от ижовките пружината и е с променлива стъпка, но не вярвам руснаците това да са го направили нарочно, по-скоро е дефект.
Знаеш, че клапаните на високоскоростните състезателни двигатели освен че се отварят, се и затварят с гърбиците на разпределителния вал, точно, защото пружините, колкото и силни да използват, не могат да следят движенията на бързо движещия се клапан поради инерцията си.
Аз, колкото за експеримента, подгънах клапаните на една лада седмица навремето, на бул. "България" Там ограничител на оборотите няма.
0

#57
Потребителя е офлайн   shaman 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 617
  • Регистр: 23.02.08

Как така пружините ще следят движението на клапаните, като точно те го осигуряват /това движение/ при обратния ход на клапана. ohmy.gif
Клапанът следи движението на пружините, искаш да кажеш biggrin.gif.
При високооборотните двигатели е ясно, след като поставиш мислите си в правилната плоскост.
За пушките важи същото.


0

#58
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Е, да, де, прав си. В нормалния случай клапанът следи движението на гърбицата в едната посока и на пружината в другата.
Отклоняваш разсъждението в грешките на езика.
0

#59
Потребителя е офлайн   Jet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 173
  • Регистр: 23.10.08
Я да видим сега дали съм вдянал горе долу вярно. Пружината при покой стой в леко напрегнато положение, а не свободна, като буталото е в крайно предно такова. Зареждаме с което генерираме необходимото напрежение в пружината с цел да го освободим рязко за да създаде буталото налягане в цилиндъра което да доведе до истрелване на намиращото се в цевта тяло. Натискаме спусъка в този момент пружината започва да се разгъва като упражнява еднакъв натиск и върху буталото и върху задната си опора. Буталото обаче се движи напред, а задната опора не. Буталото си изминава хода свършва си работата след което опира в предната част на цилиндъра в този момент се случват две неща 1. остатъчната енергия от разгъването на пружината се погасява в дъното на буталото и в задната опора на пружината 2. понеже буталото грубо казано се удря в предната част на цилиндъра то предизвиква накатна енергия в задната му част където е и опората с което предизвиква удар в/у задната част на пружината, а там е и въпросната шайба която се деформира. Колкото пружината е по-напрегната при разпънато положение толкова по-малък ще бъде ефекта на деформацията. Не знам дали се изказах точно. Но при всички случаи не виждам това какво общо има с дизел ефекта.
0

#60
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Абе, нищо не си вдянал, ама карай.
0

Сподели темата:


  • (8 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

2 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни