БГ Лов Форум: На лов с пищов - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (11 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

На лов с пищов Всичко за късото нарезно оръжие и мястото му в арсенала на ловеца

#61
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10
Някой проверявал ли е във Велико Търновския КОС как е със разрешителните за КНО ?
0

#62
Потребителя е офлайн   buran 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 824
  • Регистр: 25.06.09

 anelin написа на 28.05.2019 - 20:56 :

Нека внесем известна яснота, ако все още има мъгла - пищова, който така любите да наричате КНО, действително може да се закупи за "ловни цели" - какви точно - да не се обиждаме предлагам. Но не можете да носите по друго време, ако е с такова разрешително, освен на редовен лов - а моите пет стинки са и само на подборен отстрел, но това си го знаете за нарезното вече, че и на мене ми омръзна да го повтарям. Та на тези които се го носили с разрешителните до сега - какъв им е бил проблема да го влачат до този момент и от днес напосле? А новите мераклии да си го влачат от сега нататък, НО само на лов. В останалото време - до ловните пушки - сиреч в касата. Никакви туристически походи, никакви охрани и самоохрани, никакви сватби! Не е пошо да си се знае, за който не вразумява още!
Поздрави!



Що пък да не мога да го нося в чанта с свален пълнител? Не съм на лов ! Кеф ми е отивам за риба и после да опукам малко патронки на стрелбището. Кеф ми да го носа ама пак с свален пълнител.
0

#63
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Може!
Ама ако е за лов се пренася в кутия с ключ или с ключалка на спусъка (45 лв. днес в Сф). Това само в дни за лов!
0

#64
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Т'ва последното не е вярно
0

#65
Потребителя е офлайн   РОКЕРА 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 7
  • Регистр: 18.05.19
Тези като мен който ще са 1 ва година ловци ще имат ли право да си вземат пистолет или ще трябва да имат някакъв стаж както за карабината.
0

#66
Потребителя е офлайн   kartechar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 291
  • Регистр: 28.12.13
Стажът от 2 години е необходим за придобиване на право за подборно ловуване, което се получава след успешно положен изпит. Та чак след това карабини, пищоЛи и т. н.
0

#67
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08

 buran написа на 29.05.2019 - 20:15 :

 anelin написа на 28.05.2019 - 20:56 :

Нека внесем известна яснота, ако все още има мъгла - пищова, който така любите да наричате КНО, действително може да се закупи за "ловни цели" - какви точно - да не се обиждаме предлагам. Но не можете да носите по друго време, ако е с такова разрешително, освен на редовен лов - а моите пет стинки са и само на подборен отстрел, но това си го знаете за нарезното вече, че и на мене ми омръзна да го повтарям. Та на тези които се го носили с разрешителните до сега - какъв им е бил проблема да го влачат до този момент и от днес напосле? А новите мераклии да си го влачат от сега нататък, НО само на лов. В останалото време - до ловните пушки - сиреч в касата. Никакви туристически походи, никакви охрани и самоохрани, никакви сватби! Не е пошо да си се знае, за който не вразумява още!
Поздрави!



Що пък да не мога да го нося в чанта с свален пълнител? Не съм на лов ! Кеф ми е отивам за риба и после да опукам малко патронки на стрелбището. Кеф ми да го носа ама пак с свален пълнител.


Колега това, което съм казал не е моя интерпретация - разбираш нали! Аз имам и разрешително и пищов - и в разрешителното пише, по спомени, "...да съхранява, носи и употребява...", но тъй като не пише, че може да се ловува с него, избягвам да експериментирам с нервите на горски, косаджии и други омразе! Не мисля, че е забранено естествено, но ей тъй да не ми тежи не го нося...никога! Нямам нагласата да убивам хора и животни с него! Дето има една приказка "Зор заман" и да се не случва. Та думата беше, че този пищов за ловни цели можело да се носи само в ловни дни, само на лов с издадено редовно разрешително за лов в определения ден и район. Не че не можеш да си го носиш, ако щеш разглобен и при това с половината части, а и напълно зареден естествено - избора и отговорността са си твои! А към останалите - и как стои въпроса със закупуването на патрони за пищака - ако е по реда на другите разрешителни, ще трябва протокол от КОС или стрелбище, а не от ръководителя на лова....това не успях да си изясня, моля!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#68
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15

 anelin написа на 28.05.2019 - 20:56 :

... как стои въпроса със закупуването на патрони за пищака - ако е по реда на другите разрешителни, ще трябва протокол от КОС или стрелбище, а не от ръководителя на лова....това не успях да си изясня, моля!
Подава се заявление за купуване на 50 бр. патрони в съответния КОС. Таксата е 20 лв. за всяко.
0

#69
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08

 Крестев написа на 30.05.2019 - 09:14 :

 anelin написа на 28.05.2019 - 20:56 :

... как стои въпроса със закупуването на патрони за пищака - ако е по реда на другите разрешителни, ще трябва протокол от КОС или стрелбище, а не от ръководителя на лова....това не успях да си изясня, моля!
Подава се заявление за купуване на 50 бр. патрони в съответния КОС. Таксата е 20 лв. за всяко.


Да - това го знам! Въпроса е че когато го правиш по реда на другото разрешително се обясняваш къде си ги изгърмял - и тука ли ще пишеш колко патрона си гръмнал на лов и колко животни си доубил и как после в бележката не е записано ни едно отстреляно?
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#70
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18
Няколко мои скромни мисли за закупуването на "бонбони" за пищов за лов:
- След като едно оръжие е притежавано за ловни цели, то, както всички добре знаем, към всяко се полагат определен брой налични патрони, а употребата им не се отчита. След като в реда на оръжия "за ловни цели" е вкарано и КНО-то, то и патроните за него са за ловни цели.
- Няма как да отчиташ изразховни по време на лов патрони. Нито с бележка за отстрелян дивеч (ами ако не уцелиш, к'во праим, м? :D :D :D ) нито с гилзи, които могат да хвръкнат в някое дере, нито с ръководител на лова, защото какво правим, ако си на индивидуален лов за лисица, тя ли ще тури парафа? :lol:
- В този ред на мисли да споделя и за ловните дни и носенето - от закриването на груповия лов до откриването му, не само съботите и неделите и там другите празници са ми ловни дни. Защото с бележка за вреден, която чини 2 лева точно и е валидна за месец (в точно определено ловище) всеки календарен ден ми е ловен. И мога да нося с мен (естествено не на кръста) а в куфарче пищова. Дори и без тази бележка, къде пише, че оръжието може да се пренася само по определен маршрут и по определен график, както е за спортните цели. За носенето (не, не са си мои "велики" умозаключения, пише го в новите изменения на Закона - карабините и пищовите се пренасят в (ами написали са го "затворен", ама от нас да мине, ще го четем) "заключен" куфар. За карабините, но само за тях не за късите, се допуска да се носят и в калъф, но със заключващо устройство на спусъка. Мернах някъде по-нагоре, че в София ключалката струвала 45 лв. Значи или са изтрескали безбожно цените, или е някакъв по-скъп модел. За тези пари пак в София преди 2 седмици взех 3 броя.
Поздрави!
0

#71
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1325
  • Регистр: 08.08.13

 valentin manolov написа на 24.05.2019 - 21:25 :

 winterhunter написа на 24.05.2019 - 16:26 :

На лов с пищов звучи добре, ама в нашите условия...

За доубиване на дивеча - хората имат пушки и карабини, що трябва с по-слаб калибър да се доубива животно. Патрони ли ще се пестят, пушката ли не могат вдигна...

За ловуване - хората пак имат пушки и карабини. При масовия лов на гонка на прасе, какъв трябва да е тоя пищов, за да стреляш по глиган. Какъв калибър, дължина на цев, тегло и за какво разстояние. И пак въпроса - що да се рискува, да се мъчи и изпусне (ранява) дивеча, като пушките и карабини го вършат по-добре и ги носим тъй или иначе. Да се носят и пушка/карабина и пищов... Виждал съм гоначи само с дългоцевни револвери в .357 магнум и да изпускат сюрия прасета пред тях. По-добре да беше стрелял с руски тек 12 к.

Накрая, остава въпросът с някаква самоотбрана от животно - глиган или мечка. Е, ако човек не се справи с 12 калибър или 7.62х39 или .308, дали пистолет или револвер ще решат въпроса.

Абсолютно си прав за всичко. Има много малко ситуации в които може да бъде необходимо КНО. Една такава е когато кучетата са върху прасето и използваш мига в който да произведеш възможно най-безопасен изстрел. Ако ползваш 12к или нарезно от карабина, в 90% от случаите куршумът ще премине през прасето и ще нарани някое куче, или убие. С КНО този сценарий е почти невъзможен.
В моята практика съм имал само два случая в които съм свалял оръжието поради опасност за кучетата, смея да твърдя, че дори и да имах пистолет не бих го използвал. В единия прасето си отиде по здраво, естествено то беше най-голямото :)/> , а във втория случай излезе на друг колега.
Доста съм ги довършвал с ножа, и не за да спестя куршум, а защото източвайки кръвта месото после е по-малко кърваво.
Въпреки всичко написано от мен, ще се възползвам от предоставеното ми право.
Защо, ами защото " С добра дума и пистолет се постига много повече, отколкото само с добра дума"
С Уважение към всички колеги.

Ей нема други такива същества като българите.... абе от 10-11 години не се дават разрешителни за КНО на гражданите (дават се само на богопомазаните) и сега държавата ни разрешава и ние почваме да мръкаме що ни дава... за кво ние!!! Не ви разбирам... искаме искаме сега ни дали що па ну дават!!! Като не ви кефи или ви е тежко или пушката ви е толкова силна или не ви се носи отговорност за още едни желязо.... ми много е просто решението Ми не си купувайте!
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#72
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1325
  • Регистр: 08.08.13

 fatmaka написа на 26.05.2019 - 05:52 :

Не се ядосвайте колега. Бай Ганьо да не е луд да даде 2,5 - 3К за револвер де става за лов, не той ще си купи ТТ и ще даде експертно мнение....
А най - големия свински дзвер, убиван някога е опушкан с револвер.

10-ка с тоя пост, браво колега! ????
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#73
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1325
  • Регистр: 08.08.13

 radikn666 написа на 27.05.2019 - 22:55 :

 xaxaredbul написа на 27.05.2019 - 02:53 :

 radikn666 написа на 26.05.2019 - 22:23 :

Да не се налага на никой да се трепе прасе със пистолет 4е си заминава прасето със 5-6 патрона в него без да му прави впе4атление нямаш време да му търсиш витална зона а за каубоите които ще ги трепат с пистолетите на краста успех

Ццццц...
Ей така да кажем нещо.

Колко прасета имам убити със пистолет ти толкова не си видял последните 2 години на лов ЦЦЦЦ Цъкай на някои друг аман от професори кои с каквото иска да ходи на лов успех

Е последно колега става или не става пищака за лов на прасе... уж бягат, заминават тествал си и изведнъж намекваш колко много прасета си убил с пистолет! Та става или не!?
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#74
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18
[/quote]
Ей нема други такива същества като българите.... абе от 10-11 години не се дават разрешителни за КНО на гражданите (дават се само на богопомазаните) и сега държавата ни разрешава и ние почваме да мръкаме що ни дава... за кво ние!!! Не ви разбирам... искаме искаме сега ни дали що па ну дават!!! Като не ви кефи или ви е тежко или пушката ви е толкова силна или не ви се носи отговорност за още едни желязо.... ми много е просто решението Ми не си купувайте!
[/quote]
Дано греша, колега ама по-тягостното мрънкане тепърва предстои. Груповия лов като почне... Мен за карабина .308 с оптика за гонка колко ми мрънкаха как ги било страх, колко било опасно. А сега за пищов ми е мъка да си мисля :) Не че няма да си взема ;) Ама да мрънкат, да мрънкат...колко да мрънкат. Един сезон максимум, и по-малко. Колкото ми мрънкаха на мен за карабината (може би защото другите си нямаха). Та кото се с извининие оакаха вкупом по трима души на веднъж на прилични сюрийки щото им минали "над стотина метра" да видиш как нещастния собственик на въпросното нарезно оружие (един вид аз) беше извлечен от заточението си най-дълбоките дерета "защото ммммммного опасен с таз пушка". А пък като шматнах един ма много вкусен приплод, с който изстрел вкарах и сюрията в пусията, та отворих и бая работа за и за пушките и за ножките...Но пак имаше мрънкалници: "Ти, викат, хубаво си го ударил, ама що не е по-голямо, като ти е точна толкоз пушката?" Еми, казвам (вече бесен) специално го избирах, за да влиза в тавата. Че отдавна на прасенце на фурна не сме се събирали, че явно трудно ги умервате. И така в моята дружинка приключи въпросът за мястото на читавата нарезна карабина по време на групов лов :) и с пищовите ще е така, особено в трудните райони. И да, формулира го абсолютно точно - богопомазани. Еми аз на това се дразнех през целия този месец, в който съм по-активен. И затова с пяна на уста доказвах как е по закон. Защото богопомазан няма право да ни доказва, на нас, ловците, че има по-висока култура за боравене с огнестрелно оръжие от нас по принцип. Да не говорим, че редовите и бившите служители на силовите структури в по-голямата си част дори не са припарвали до оръжие, с което аз имам приличен настрел. Поздрави и на слука на всички!
0

#75
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

 Druzhe написа на 02.06.2019 - 14:03 :


.......Да не говорим, че редовите и бившите служители на силовите структури в по-голямата си част дори не са припарвали до оръжие, с което аз имам приличен настрел. Поздрави и на слука на всички!

Преди да си скочил не казвай хоп ;)/
0

#76
Потребителя е офлайн   radikn666 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 295
  • Регистр: 18.01.15
Става ако ти е в къщи и няма къде да бяга,есенно време всяка година на комшиите им ги трепя защото няма кои да им помага . Може и някои приплод ако го удариш на подходящо място ,на гонка голямо прасе се съмнявам да падне или ще умре в друго село след някоя година от старост сами знаете по колко пъти минат през пусиите и по колко патрона отнесат и си заминат затова сами преценете от 10 м сам стрелял прасе на лов отнесе 5-6 патрона някъде и си продължи без никаква реакция, да за доубиване става които смее да го приближи
0

#77
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Колеги, мисля, че е време да се сложи край на безмислените лакърдии...в двете теми....и на много мнения, странно пропити от някаква неосъзната злоба.
Неопорима истина е, че КНО трябва да заеме подобаващо място в арсенала на българския ловец. Абсолютно безмислена е дилемата "става или не става". Два са аспектите в използване на късо оръжие за лов: първо като дублиращо оръжие - да си спомним колко ловци са загинали от ранени глигани! Дали има сезон без такава трагедия? Моето виждане е субкомпактно мощно оръжие .357 или от 9х19 нагоре. Същото оръжие бихме използвали за доубиване на ранен глиган, натиснат от кучета, когато използване на дълго от растояние е невъзможно(от близко също).
Другият аспект в използване на КНО е ловуване с такова - говорим за дългоцевен револвер в адекватен калибър. Естесствено говорим за индивидуален лов(подборен, селекционен). Досега законът не регламентираше такъв лов. Сигурен съм, този екстремален лов ще намери своите привърженици.
Колеги, законът ни върна едно изконно право. Баща ми, да е жив и здрав, отказа се от лова след 50 год. ловен стаж, цял живот е мечтал за късо оръжие. Като дете се радваше на моята придбивка!
И последно за курса за безопасно боравене с късо - мнението ми е, че трябва да се съчетае с курса за подборен лов, НО наистина да има обучение. Познавам МНОГО ловци с документ за подборен, без да са карали курс, сигурен съм, че и Вие имате такива познати. Носенето на нарезно оръжие е огромна отговорност и изисква сериозна подготовка!
0

#78
Потребителя е офлайн   pile 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 856
  • Регистр: 17.05.08
аз ако съм един законодател бих обвързал лова с пищофф със следните допълнения!

- забраненени са всички полуавтоматични пистолети/ разрешени са само револвери и еднозарядни от типа ТС
- необходимо минимално количество дулна енергия за определен вид дивеч/например 600 джаула и нагоре/
- използване само на експанзивни куршуми

съответно - строги санкции и конфискация на оръжието при евентуално скрито носене извън регламентирания в разрешителното ловен район и времеви диапазон :D
May your rifle always shoot straight, your mag never run dry, you always have one more round than you have adversaries, and your good mate always be there to watch your back!
0

#79
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11

 pile написа на 03.06.2019 - 08:52 :

аз ако съм един законодател бих обвързал лова с пищофф със следните допълнения!

- забраненени са всички полуавтоматични пистолети/ разрешени са само револвери и еднозарядни от типа ТС
- необходимо минимално количество дулна енергия за определен вид дивеч/например 600 джаула и нагоре/
- използване само на експанзивни куршуми

съответно - строги санкции и конфискация на оръжието при евентуално скрито носене извън регламентирания в разрешителното ловен район и времеви диапазон :D/>

:thumbsup:
Съгласен съм с теб, но ако разрешението е само за определен ловен район ще бъде много ограничаващо.
0

#80
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

 Светослав Душев написа на 03.06.2019 - 07:00 :

Колеги, мисля, че е време да се сложи край на безмислените лакърдии...в двете теми....и на много мнения, странно пропити от някаква неосъзната злоба.
Неопорима истина е, че КНО трябва да заеме подобаващо място в арсенала на българския ловец. Абсолютно безмислена е дилемата "става или не става". Два са аспектите в използване на късо оръжие за лов: първо като дублиращо оръжие - да си спомним колко ловци са загинали от ранени глигани! Дали има сезон без такава трагедия? Моето виждане е субкомпактно мощно оръжие .357 или от 9х19 нагоре. Същото оръжие бихме използвали за доубиване на ранен глиган, натиснат от кучета, когато използване на дълго от растояние е невъзможно(от близко също).
Другият аспект в използване на КНО е ловуване с такова - говорим за дългоцевен револвер в адекватен калибър. Естесствено говорим за индивидуален лов(подборен, селекционен). Досега законът не регламентираше такъв лов. Сигурен съм, този екстремален лов ще намери своите привърженици.
Колеги, законът ни върна едно изконно право. Баща ми, да е жив и здрав, отказа се от лова след 50 год. ловен стаж, цял живот е мечтал за късо оръжие. Като дете се радваше на моята придбивка!
И последно за курса за безопасно боравене с късо - мнението ми е, че трябва да се съчетае с курса за подборен лов, НО наистина да има обучение. Познавам МНОГО ловци с документ за подборен, без да са карали курс, сигурен съм, че и Вие имате такива познати. Носенето на нарезно оръжие е огромна отговорност и изисква сериозна подготовка!

Съгласен съм. Времето ще покаже, като мине един сезон, повече колеги ще могат да споделят практичен опит.
0

Сподели темата:


  • (11 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

2 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни