БГ Лов Форум: 1000 лв. санкция за агресивно куче без намордник, предлага ГЕРБ - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1000 лв. санкция за агресивно куче без намордник, предлага ГЕРБ

#1
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Десетократно увеличение на санкцията за агресивно куче без намордник от 100 на 1000 лв. Глоба от 300 лв. за куче без повод, което е над 5 кг. Увеличение на санкцията за разхождане на кучета в детски площадки или забранени от общините за това места.

Тези промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност предлагат депутати от ГЕРБ. Народният представител от управляващата партия Десислава Атанасова аргументира предложението със скорошните случаи на нападения на кучета върху хора, в резултат на един от които наскоро почина мъж край село Владо Тричков в Искърското дефиле. Според Атанасова това показва нуждата от обществен дебат в тази посока.

По нейни думи агресивните кучета ще бъдат определяни според Закона за ветеринарномедицинската дейност, където от създаването му има разписана дефиниция. Планираните разпоредби все пак предлагат редица изключения.

"Няма да се налагат глоби за собственици, ако разхождат кучетата си в обособените за това места и алеи. Няма да се налагат глоби за собственици на кучета, ако те ги използват при лов или извън урбанизирани територии, ако кучетата охраняват стада или за киноложки изложби", допълни Атанасова.

Предложените текстове още предвиждат облекчаване разпоредбата за разхождане с повод за малките породи, тъй като според Атанасова те не са толкова опасни и няма риск да нанесат средна или тежка повреда, или смърт. Атанасова подчерта, че от партията се опитват да обслужат обществения интерес, без да ощетяват стопаните на животните.

"В момента законът в неговите разпоредби задължително е разпоредил всички породи кучета да са с повод. Ние облекчаваме разпоредбата по отношение на съвсем малките породи, но предлагаме по-категорични мерки за по-големите и по-обществено опасни породи", коментира народният представител.

Атанасова очаква да чуе мненията на експерти, неправителствени организации и граждани. По нейни думи от НПО сектора вече са ? отправени предложения във връзка със санкциите за общините, които не контролират собствениците на кучета, с чипирането на домашните любимци, с правилата и условията за приютите, със санкции за общините за неспазване на разпоредбите за ограничаването на популации, за незаконните развъдници.

"Много бих искала да кажа, че контролът по изпълнението на този закон от неговото приемане през 2005 г. до момента е на общините. Трябва, може би и общественото внимание да бъде насочено към това как се спазват разпоредбите на закона", допълни тя.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#2
Потребителя е офлайн   hispeed 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1822
  • Регистр: 21.09.09
Днес "щъкайки по работа" в кв. Гео Милев в София, пред мен една жена на около 45+ години, около 2 часа в жегата изкара от един вход едно куче към 35кг. очевидно агресивно, което започна да лае настървено по хората по улицата. Гражданите уплашени започнаха веднага да си" обират крушите" по улицата, кучето беше с дълъг повод без надморник, жената очевидно изпитваше наслада от това че разгонва хората по улицата. Имах спешна работа, иначе "пумияра" ако ме беше "залаял" и мен, освен двата шута в кратуната щеше да получи и два 9х19
0

#3
Потребителят е онлайн   Щирлиц 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 500
  • Регистр: 22.10.08
И после след 9х19 .... ядове и нивгаш вече късо , че и дълго
0

#4
Потребителя е офлайн   buran 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 824
  • Регистр: 25.06.09
Кучетата не са виновни ! Бой по тъпите кучкари!
0

#5
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Мои отговори на мнения:
# 1 - "Десетократно увеличение на санкцията за агресивно куче без намордник от 100 на 1000 лв." - да се даде дефиниция за "агресивно куче"!
- "Глоба от 300 лв. за куче без повод, което е над 5 кг." - няма логика - до сега ме е хапал само един мини-пинчер.
# 2 - "... щеше да получи и два 9х19" - Това само при "неизбежна самоотбрана". Не може да застрашаваш и хора в района.
#3 - "И после след 9х19 .... ядове и нивгаш вече късо , че и дълго" - преди няколко години от КОС върнаха пистолета на човек, защитил се от нападнали го кучета в София. Това - пред мене.
0

#6
Потребителя е офлайн   hispeed 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1822
  • Регистр: 21.09.09

Виж мнениетоЩирлиц написа на 22.06.2019 - 16:22 :

И после след 9х19 .... ядове и нивгаш вече късо , че и дълго


Преди години бай Иван Даскала един пес го нападна на базара в Дърненица - София. Ванката му даде едно 9х19, имаше обяснения в полицията ама се управи. Сега си има и късо и дълго.
С поздрав
0

#7
Потребителя е офлайн   hispeed 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1822
  • Регистр: 21.09.09

Виж мнениетоburan написа на 22.06.2019 - 17:04 :

Кучетата не са виновни ! Бой по тъпите кучкари!


Прав си колега.
Преди години в късна есен прибрах едно малко доберманче - уплашено, гладно премръзнало. Някой го беше изгонил. Няколко седмици го храних в къщи. После един приятел го хареса и го взе. След години това "кутре" стана огромен красавец, редяха се на опашка с разни женски за разплод.
С поздрав,
0

#8
Потребителя е офлайн   asn 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 89
  • Регистр: 24.09.17
Ако се приеме въпросния проект - как ще се процедира с уличните кучета?
Кой ще е отговорен - на кого ще се налагат глоби?
0

#9
Потребителя е офлайн   DINKO1970 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 157
  • Регистр: 26.03.14
Отговорност трябва да се търси от-община,кмет и четири лапи,глобите на същите по-равно,тогава и само тогава ще има ред!!! :angry:/>/>Гледаш женско куче с марка на ухото-кастрирано и обезпаразитено и край него бягат и си играят 5-6 малки.Как става това??????
0

#10
Потребителят е онлайн   Щирлиц 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 500
  • Регистр: 22.10.08

Виж мнениетоDINKO1970 написа на 25.06.2019 - 10:31 :

Отговорност трябва да се търси от-община,кмет и четири лапи,глобите на същите по-равно,тогава и само тогава ще има ред!!! :angry:/>/>/>Гледаш женско куче с марка на ухото-кастрирано и обезпаразитено и край него бягат и си играят 5-6 малки.Как става това??????

Непорочното зачатие .... Лапачите мъкнат кинти .
0

#11
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Необходим е научно основан закон за кучетата (Canis familiaris) и котките (Felis catus). И двата вида не са европейски (кучетата са потомци на древен вид азиатски диви кучета, а домашните котки произхождат от Африка) и са в категорията „нашественици (alien mammals)“, подобно на сивия плъх, които съпътстват разселването на човека от изток на запад. Затова е напълно погрешно кучкарите да се означават като „природозащитници“. Напротив, при условията на Европа те са твърде вредни за дивата природа. Хибридизацията на подивелите домашни котки с европейската дива котка (Felis silvestris) ще доведат до изчезването й през нашия век.

В България проблемът с тези видове е много по-голям. Съществуващите закони не решават проблемите с домашните (в т.ч. скитащи и подивели) кучета и котки, дори създават проблеми, които преди тях не ги е имало. Тъй-наречените кучкарници, не само са бездънна яма за пари, но и не помагат за овладяването на кучешката инвазия. „Кастрираните“ кучки продължават да раждат, лайната и пикнята им заливат градовете, а заразите, които разнасят, са непрестанни. Дори ваксинирани и обезпаразитени, това е само краткотрайна мярка.

Убитите от нападения на скитащи кучета стари хора в София са безпрецедентни в Европа.

Накрая, но не на последно място, ще привлека вниманието ви на щетите върху дивеча, причинени от подивелите глутници кучета. Този проблем не е вчера. Виждал съм (със свидетели – колеги), в Парк Витоша, нападения над сърни, които кучетата убиват и изяждат за няколко минути.

Ако искаме да помогнем за запазване и увеличаване на ловната ни фауна, трябва да насочим усилията си за решаване на този проблем!
0

#12
Потребителя е офлайн   asn 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 89
  • Регистр: 24.09.17
Десислава Атанасова:

"Много бих искала да кажа, че контролът по изпълнението на този закон от неговото приемане през 2005 г. до момента е на общините. Трябва, може би и общественото внимание да бъде насочено към това как се спазват разпоредбите на закона", допълни тя.


Какво може да очакваме , след като самия орган който трябва да прилага закона се оказва нарушител? ( на същия този Закон)
Коя е институцията и кои са механизмите да накарат обшините да си свършат работата?
0

#13
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-12290559
Чл. 73. (1) Индивидуално ловуване на хищници се извършва във всички дни на седмицата.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 15 от 2009 г.)
(3) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2003 г., доп. от ДВ, бр. 41 от 2003 г. е отменено с Решение № 12586 от 22.11.2016 г. на ВАС - ДВ, бр. 19 от 2017 г., в сила от 28.02.2017 г.) Унищожаването на подивели и скитащи кучета и котки в ловностопанските райони се извършва във всички дни на седмицата.
(4) На нивото на лакетната става на кучетата, придружаващи стадата от домашен добитък, се поставя спъвачка с дължина 30 см.
0

#14
Потребителя е офлайн   Ano 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 262
  • Регистр: 21.07.16
Точно тия що предлагат те изобщо не спават законите :lol:/> . Евтин пи ар за пред голямата ловната общност.
Аз друго се чудя не съм юрист, но неможе ли да се заведе дело от името на дадено сдружение спрямо тия с пастирските кучета без спъвачки. Споредм мен може но евро субсидиите са поважни :D/>.
Ловът в нашата страна упорито върви към унищожение и баш тия от тази партия въведоха промени в закона и подпомагат това!
Вземай от полето и гората тъй, че догодина пак да вземеш!
0

#15
Потребителя е офлайн   Чичо Стефчо 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 386
  • Регистр: 07.01.18
Обадих се в екоравновесие да приберат два помияра дето една ненормална ги "стопанисва" и пуска да преспиват в блока. От там ми отговориха , че само ги кастрират и ги връщат. Аз знам какво трябва да направя, но съм в населено място където това мое решение на проблема ще ми навлече жестоки проблеми. Много жестоки. Ще ми вземат всичко до капса пожизнено. Да беше на село получават по една 13-ка на първо четене. Та реших да ги отровя и да се свърши. Но. Има един момент. Тая лудата ще продължи да води други. Проблемът ще си остане и явно не е при животните. Стадото котки пред блока също е нейно. Но те не правят бели. Един ден единия от тия го приклещих в мазетата и му правих демотивираща разтривка с възпитателен характер. Много ме е яд , че не бях подготвен за подобна среща с мачетето примерно.
0

#16
Потребителят е онлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2875
  • Регистр: 26.10.10
Котките на са на стада, а на прайдове.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни