БГ Лов Форум: Български Барак - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (137 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Български Барак твърдокосместо ловно куче

#1
Потребителя е офлайн   krasimir 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 65
  • Регистр: 22.02.08
СТАНДАРТ


FCI № на стандарта:

Име на породата: "Български барак - твърдокосместо ловно куче"

Произход: България

Дата на публикация на валидния оригинален стандарт:

Предназначение на породата:

Българският барак е гонче, работещо по прясна следа. Използва се за лов на дребен и едър космат дивеч. Притежева силно обоняние, голяма издръжливост и чувство за ориентация, независимо от климатичните условия и релефа на терена.

Класификация по FCI : Група V I, Секция 1 . 2 .

Резюме на историята на породата:

Баракът е древна порода ловно куче, отглеждано по българските земи. В продължение на векове на базата на местни отродия се формира днешния Български барак. Има исторически данни, според които прабългарите с идването им на Балканския полуостров довели рошави кучета, приличащи на днешния барак. По-късно за оформянето на барака са допринесли и турците с доведените по българските земи ловни кучета.

От турския език идва и името “барак”, което значи рошав, космат.

Общ вид: Българският барак е гонче със среден ръст, с хармонично развито тяло и удължен формат.

Важни пропорции: Индекс /показател/ на неговия формат е:

- мъжки от 106 до 113

- женски от 108 до 115

Дължината на муцуната е 40 - 45% от дължината на главата.

Ръст: мъжки от 53 до 58 см, женски от 48 до 53 см.

Тегло: мъжки 23 - 27 кг, женски 19 -22 кг.

Конституция: здрава, суха. Кожа - еластична, без гънки.

Поведение, темперамент: Българският барак има уравновесен тип нервна система, с жив темперамент и силно развита ловна страст, привързан към своя стопанин и недоверчив към непознати хора. Гласът му е басов и ясен, чуващ се отдалече.

Глава: Суха, дълга, пропорционално развита спрямо тялото, с дължина около 45 % от височината на холката и хоризонтално държана по отношение на тялото, в спокойно състояние.

Череп: Дълъг, средно широк, плосък, достатъчно обемен с плоско чело. Умерено развити надочни дъги. Челната бразда е добре установима при пипане. Добре изразен окципитален израстък.

Стоп: Изразен.

Нос: Добре развита носна гъба с черен цвят, вградена в контурите на муцуната, леко издадена напред. При жълтите екземпляри носната гъба може да е и кафява.

Муцуна: Средно дълга, дълбока, с прав профил до предния край на носните кости, след което профилът към носната гъба е леко наклонен надолу.

Бърни: Стегнати, средно дебели с тъмен цвят не обрзуващи гънки.

Зъби: здрави, бели, пълен набор /42/, резците са дъговидно подредени. Ножицовидна захапка.

Очи: Средно големи, бадемовидни, косо разположени, със стегнати клепачи. Цвят - от светло до тъмно кафяви.

Уши: Средно дълги, широки, висящи, ниско поставени, със заоблени краища. Меки на пипане, с тънък хрущял. Добре лежащи към главата.

Врат: Здрав, средно дълъг, добре замускулен без наличие на гънки. Разположен под ъгъл 40 ° към тялото, в спокойно състояние.

Тяло:

• Горна линия: права, с лек наклон надолу при крупата.

• Холка: средно висока, добре замускулена. Най- високата точка на тялото.

• Гръб: прав, широк, здрав, леко дълъг.

• Крупа: дълга, широка , леко наклонена назад, добре замускулена, малко по - ниска от холката.

• Гърди: Широк фронт. Добре развит гръден кош, с леко овална форма, стигащ надолу до лактите, с леко извити ребра.

• Корем: прибран.

Опашка: Ниско поставена, дебела в основата и постепенно изтъняваща към края. При спокойно състояние стига до скакателната става. При възбуда и по време на лов се носи вирната над нивото на гръбната линия в саблевидна форма.

Крайници:

• Предни: сухи, здрави, с правилна постановка. Лопатката е плътно прилепнала към тялото и образува с раменната кост ъгъл от 105 градуса. .Лактите са разположени близо до тялото и сочат назад.

• Задни:здрави , успоредни , с правилна постановка и добре замускулени бедра. Ъгьльт между бедрените и подбедрените кости е 130 градуса. Скакателната става /петата/ е добре оформена с ъгъл между костите около 140 градуса.

• Стъпала /лапи/: пръстите са добре засводени и прибрани един към друг, завършващи със здрави нокти. Цветът на ноктите е в зависимост от цвета на космената покривка на пръстите: черен /при жълто-рижото оцветяване на космите на пръстите/ или светъл /при бели лапи или пръсти/.

• Походка:движенията са плавни. Типични алюри са тръст и галоп.

Козина: покривните косми са твърди с дължина 6 -10см, леко вълнисти, но не къдрави. Образуват малки кичури по цялото тяло с изключение на на носния гръб, ушите, челото и темето, където са по-меки и по-къси. Космената покривка на опашката, предните крайници до лактите, и задните до средата на подбедрието е образувана от твърди, но по-къси косми.

Стопа е окосмен с дълги косми, образуващи “перчем”.

Кожата на горната и долната челюст е добре окосмена и се образуват характерни за породата “мустаци” и “брада”.

Над очите космената покривка оформя “вежди”.

Подкосъма е плътен.

Цвят: цветът на космената покривка е жълто - риж в различни нюанси, от сламено жълт до тъмно риж. Този основен цвят може да бъде като цялостно покритие или да е комбиниран със сиво или черно - сиво седло. При кучета със седло покривните косми на врата и гърба на опашката може да са оцветени като седлото.

Главата трябва да е оцветена в основния цвят.

Бял цвят може да има по следните места:

-неголямо бяло петно на гърдите

-бели лапи

-бяла ивица на носния гръб и челото

-ограничени бели петна от едната или от двете страни на муцуната до носната гъба

-бял връх на опашката

Недостатъци: груба глава; малки кръгли очи; дълги крайници; дълга опашка; раздалечени пръсти; слаба замускуленост; малки и не добре лежащи уши; по-къс от 6см и по-дълъг от 10 см косъм; недостатъчно твърд косъм.

Дисквалифициращи пороци: груба глава с квадратна или клиновидна форма. Силно изразен стоп. Депигментирана носна гъба; клещовидна захапка. Вродена липса на зъби. Тесен гръден кош; седловиден или шаранов гръб; свлечена крупа; къси крайници; дължина на косъма над 12 см; мек косъм; бял цвят на космената покривка на места, не описани в стандарта. Едностранен или двустранен крипторхизъм; неуравновесен тип нервна система; страх и агресия. Явни отклонения от описания стандарт.
0

#2
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
А без такива работи колеги,никой ли няма бараци?тогава аз ще ви покажа.Но за съжеление кучето си има нов собственник,да му е живо и здраво,и добре да го гледа
0

#3
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
а тази красавица ме зарадва пак с 5 дребосъка,,,,Да обещавам да ги снимам всичките в най -скоро време,поздрави
0

#4
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Цитат(roko.1975 @ Apr 2 2008, 23:03 ) Виж мнението
а тази красавица ме зарадва пак с 5 дребосъка

снимай ги да ги видим по хубаво.......! tongue.gif
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#5
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
Е това вече е нещо прекрасно,тези кучета са на един мой приятел-RUSI от Кърджали
0

#6
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
и тези,
0

#7
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08
Цитат(roko.1975 @ Apr 4 2008, 15:55 ) Виж мнението
и тези,

Едното от тези май не е от Кърджали biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
0

#8
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Желю @ Apr 4 2008, 18:13 ) Виж мнението
Едното от тези май не е от Кърджали biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Бат Жел ето ти SKYPA RUSI_555,да го питаш
0

#9
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08
И сателитна връзка да ми дадеш с Руси,кучето с жълтата глава на дясната снимка не е от Кърджали и не е на никои от Кърджали и няма какво да го питамtongue.gif .
Пък на Руси му прати много здраве от Драган от Кюстендил, Руси знае защо biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
0

#10
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Желю @ Apr 4 2008, 22:16 ) Виж мнението
И сателитна връзка да ми дадеш с Руси,кучето с жълтата глава на дясната снимка не е от Кърджали и не е на никои от Кърджали и няма какво да го питамtongue.gif .
Пък на Руси му прати много здраве от Драган от Кюстендил, Руси знае защо biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Е щом си казал ще му кажа,а аз да ти кажа ,че точно този барак за мене си е ,,0,, по екстериор-мое мнение не се засягай,окей,знам,че ще реагираш отрицателно ,аз на живо не съм ги видял,но ми каза ,че са много млади.Ти ако си ги видял на живо естественно ще знаеш по-вече,,,поздрави
0

#11
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08
Само знам ,че това куче не е от Кърджали . Няма от какво да се засягам,нямам допирни точки с кучето от снимката,но е несериозно по снимки да се дават коментари за кучета ,камо ли да се оценяват и то "0" на екстериор . И други неща за тези кучета знам biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ето го коментирания барак.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: __________________.JPG

0

#12
Потребителя е офлайн   КЕРКЕНЕЗ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1694
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Желю @ Apr 5 2008, 10:48 ) Виж мнението
Само знам ,че това куче не е от Кърджали . Няма от какво да се засягам,нямам допирни точки с кучето от снимката,но е несериозно по снимки да се дават коментари за кучета ,камо ли да се оценяват и то "0" на екстериор . И други неща за тези кучета знам biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ето го коментирания барак.

Ех Жел,,бат Жел на сън да те бутнат ще знаеш кое куче къде е,прав си бил,че това куче е от Кюстендил и е на Драган,преди малко говорих с Руси,станало е малко недорозумение,извинявам се на колегата Драган,че качих неговото куче без негово разрешение,грешката е моя,а за тебе бат Жел поздрави
0

#13
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08
А няма,а няма biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Нищо лошо няма,да се види кучето, само ТТ данните да са точни tongue.gif Нали знаеш ,че българските ловни породи са ми болката.
0

#14
Потребителя е офлайн   Арчи 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 180
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(roko.1975 @ Apr 5 2008, 18:16 ) Виж мнението
Ех Жел,,бат Жел на сън да те бутнат ще знаеш кое куче къде е,прав си бил,че това куче е от Кюстендил и е на Драган,преди малко говорих с Руси,станало е малко недорозумение,извинявам се на колегата Драган,че качих неговото куче без негово разрешение,грешката е моя,а за тебе бат Жел поздрави


Кучето съм го виждал лично и на мен ми харесва но всеки си има право на мнение.
0

#15
Потребителя е офлайн   Боби 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 427
  • Регистр: 05.04.08
Ето и от мен една баракиня.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: ___________063.jpg

0

#16
Потребителя е офлайн   Боби 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 427
  • Регистр: 05.04.08
И един барак.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 998_1.jpg

0

#17
Потребителя е офлайн   Арчи 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 180
  • Регистр: 18.02.08
Ето и мойта принцеса

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: P4050066__550_x_413_.jpg
  • Прикачено изображение: P4050067__500_x_375_.jpg

0

#18
Потребителя е офлайн   Арчи 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 180
  • Регистр: 18.02.08
Ето и един мъжкар.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: P4080083__560_x_420_.jpg

0

#19
Потребителя е офлайн   Боби 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 427
  • Регистр: 05.04.08
Ето и от мен още едина млада надежда.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: Malkiq_Barak.jpg

0

#20
Потребителя е офлайн   georgi_1 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 39
  • Регистр: 09.04.08
Боляр, 11 месеца.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: DSC01047.JPG

0

Сподели темата:


  • (137 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

19 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 19 гости, 0 анонимни