БГ Лов Форум: Ловът на дива свиня стартира още през септември, депутатите одобриха промени в закона - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Ловът на дива свиня стартира още през септември, депутатите одобриха промени в закона

#41
Потребителя е офлайн   Антон Антонов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 272
  • Регистр: 22.07.08

 Dancho Jordanov написа на 11.09.2019 - 08:15 :

А ,сега де ...
Някои върли мои противници във форума се скараха жестоко >>> :o/>
Антончо Антонов къде е ,та да се включи и той ,така малко ?!?!?! :mellow:/>

пп
Не се радавам на тоя конфликт !
Само се чудя как пък един не се сети ,какво ще е влиянието на тоя ПРЕЖДЕВРЕМЕНЕН лов в/у сватбуването на елените ?!
Точно в момента реват та се скъсват .
Време е за ПИР ПО ВРЕМЕ НА ЧУМА,а ?!

Тук съм, не се притеснявайте, г-н Йорданов! Само че нямам никакво намерение да се карам с когото и да било, а и не съм имал такова намерение!
А това, че имам малко по-различно мнение от Вас, се надявам да не нарушава "експертната" Ви хомеостаза.
0

#42
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14

 Антон Антонов написа на 11.09.2019 - 14:52 :

 Dancho Jordanov написа на 11.09.2019 - 08:15 :

А ,сега де ...
Някои върли мои противници във форума се скараха жестоко >>> :o/>/>
Антончо Антонов къде е ,та да се включи и той ,така малко ?!?!?! :mellow:/>/>

пп
Не се радавам на тоя конфликт !
Само се чудя как пък един не се сети ,какво ще е влиянието на тоя ПРЕЖДЕВРЕМЕНЕН лов в/у сватбуването на елените ?!
Точно в момента реват та се скъсват .
Време е за ПИР ПО ВРЕМЕ НА ЧУМА,а ?!

Тук съм, не се притеснявайте, г-н Йорданов! Само че нямам никакво намерение да се карам с когото и да било, а и не съм имал такова намерение!
А това, че имам малко по-различно мнение от Вас, се надявам да не нарушава "експертната" Ви хомеостаза.


Г-н Антонов,
така и така ,прекъсвайки монолога ми употребявайки сложни думички , дали не бихте дали едно мнение по написането от мен,а именно - влиянието на ПРЕЖДЕВРЕМЕННИЯ лов върху СВАТБУВАНЕТО на елените ?
Нали е добре от време навреме МОТИВИРАНО да се опровергават разни ЕКСПЕРТНИ оценки ?
А е добре и да покажете поради как сте взели ловния си билет в часта четене на Устава,етика,ловен морал и т.н.
Демек, дали сте внимавали в час,значи ...

пп

Думичката ХОМЕОСТАЗА с подходящо IQ ,може да се перефразира като постоянство ,упоритост в поддържане на теза или всеоддайност в посока набиване чувията в кухи глави !
Тъй де .
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#43
Потребителя е офлайн   ВълкЕдинак 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 125
  • Регистр: 28.08.18
Колега Антонов не се сърдете на бате Данчо Монолога той просто винаги има какво да каже в няколко....... стотин реда
0

#44
Потребителя е офлайн   Антон Антонов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 272
  • Регистр: 22.07.08

 Dancho Jordanov написа на 11.09.2019 - 15:50 :

 Антон Антонов написа на 11.09.2019 - 14:52 :

 Dancho Jordanov написа на 11.09.2019 - 08:15 :

А ,сега де ...
Някои върли мои противници във форума се скараха жестоко >>> :o/>/>/>/>
Антончо Антонов къде е ,та да се включи и той ,така малко ?!?!?! :mellow:/>/>/>/>

пп
Не се радавам на тоя конфликт !
Само се чудя как пък един не се сети ,какво ще е влиянието на тоя ПРЕЖДЕВРЕМЕНЕН лов в/у сватбуването на елените ?!
Точно в момента реват та се скъсват .
Време е за ПИР ПО ВРЕМЕ НА ЧУМА,а ?!

Тук съм, не се притеснявайте, г-н Йорданов! Само че нямам никакво намерение да се карам с когото и да било, а и не съм имал такова намерение!
А това, че имам малко по-различно мнение от Вас, се надявам да не нарушава "експертната" Ви хомеостаза.


Г-н Антонов,
така и така ,прекъсвайки монолога ми употребявайки сложни думички , дали не бихте дали едно мнение по написането от мен,а именно - влиянието на ПРЕЖДЕВРЕМЕННИЯ лов върху СВАТБУВАНЕТО на елените ?
Нали е добре от време навреме МОТИВИРАНО да се опровергават разни ЕКСПЕРТНИ оценки ?
А е добре и да покажете поради как сте взели ловния си билет в часта четене на Устава,етика,ловен морал и т.н.
Демек, дали сте внимавали в час,значи ...

пп

Думичката ХОМЕОСТАЗА с подходящо IQ ,може да се перефразира като постоянство ,упоритост в поддържане на теза или всеоддайност в посока набиване чувията в кухи глави !
Тъй де .

Г-н Йорданов, доколкото си спомням, освен ако не ме лъже паметта, разбира се, през 2018 г. стартът на груповият лов на дива свиня се случи по същото време на годината, както ще стане и сега през 2019 г. Тъй като явно "експертната" Ви същност изпъква на преден план, моля Вие да обясните на почитаемата аудитория какво се е случило с популацията на Благородния елен като последствие от едноседмичното по-ранно откриване на този вид лов.
Що се касае до придобиването на ловния ми билет-не сте Вие човекът, който е трябвало да ме оцени, когато му е било времето!
И като става въпрос за IQ-гледам в доста постове по различните теми, че претендирате за грамотността, ще Ви помоля да обърнете внимание и на себе си!
Имам и един въпрос-навсякъде пишете за "ловците" в трето лице и започвам да се питам Вие към кое съсловие тогава се причислявате? Аз също не обичам мръвкарството, мързелът и липсата на етика и морал в лова, но това не означава, че трябва да поставяте всички под един общ знаменател.
0

#45
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26377
  • Регистр: 17.02.08
Парламентът окончателно прие промените в Закона за лова и опазване на дивеча. Част от промените бяха внесени заради епидемията от африканска чума по свинете. Целта на нововъведенията е да може държавата да реагира адекватно на епидемии и болести по животните.

Така министърът на земеделието, храните и горите еднолично със своя заповед ще може да променя сроковете за ловуване на някои видове дивеч според конкретната обстановка след съгласуване с министъра на околната среда и водите като част от мерки по профилактика за ограничаване и ликвидиране на болестите по животните. Промените бяха внесени от ПГ на „Обединени патриоти“ и са въз основа на мерки за увеличаване на запасите на дивеча и усложняването на епизоотичната обстановка, свързана с разпространение на африканската чума по свинете, която води след себе си икономически загуби.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#46
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Да разбираме първа дата - 14.09. или 21.09.- има ли информация?
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#47
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26377
  • Регистр: 17.02.08

 anelin написа на 12.09.2019 - 14:11 :

Да разбираме първа дата - 14.09. или 21.09.- има ли информация?

Чети тук: https://www.bglov.co...septemvri-2019/
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#48
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08

 Vasil Terziyski написа на 12.09.2019 - 14:33 :

 anelin написа на 12.09.2019 - 14:11 :

Да разбираме първа дата - 14.09. или 21.09.- има ли информация?

Чети тук: https://www.bglov.co...septemvri-2019/


...очакваме 21.09.2019г. ...каквото стане....
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#49
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14

 Антон Антонов написа на 12.09.2019 - 12:46 :

 Dancho Jordanov написа на 11.09.2019 - 15:50 :

 Антон Антонов написа на 11.09.2019 - 14:52 :

 Dancho Jordanov написа на 11.09.2019 - 08:15 :

А ,сега де ...
Някои върли мои противници във форума се скараха жестоко >>> :o/>/>/>/>/>
Антончо Антонов къде е ,та да се включи и той ,така малко ?!?!?! :mellow:/>/>/>/>/>

пп
Не се радавам на тоя конфликт !
Само се чудя как пък един не се сети ,какво ще е влиянието на тоя ПРЕЖДЕВРЕМЕНЕН лов в/у сватбуването на елените ?!
Точно в момента реват та се скъсват .
Време е за ПИР ПО ВРЕМЕ НА ЧУМА,а ?!

Тук съм, не се притеснявайте, г-н Йорданов! Само че нямам никакво намерение да се карам с когото и да било, а и не съм имал такова намерение!
А това, че имам малко по-различно мнение от Вас, се надявам да не нарушава "експертната" Ви хомеостаза.


Г-н Антонов,
така и така ,прекъсвайки монолога ми употребявайки сложни думички , дали не бихте дали едно мнение по написането от мен,а именно - влиянието на ПРЕЖДЕВРЕМЕННИЯ лов върху СВАТБУВАНЕТО на елените ?
Нали е добре от време навреме МОТИВИРАНО да се опровергават разни ЕКСПЕРТНИ оценки ?
А е добре и да покажете поради как сте взели ловния си билет в часта четене на Устава,етика,ловен морал и т.н.
Демек, дали сте внимавали в час,значи ...

пп

Думичката ХОМЕОСТАЗА с подходящо IQ ,може да се перефразира като постоянство ,упоритост в поддържане на теза или всеоддайност в посока набиване чувията в кухи глави !
Тъй де .

Г-н Йорданов, доколкото си спомням, освен ако не ме лъже паметта, разбира се, през 2018 г. стартът на груповият лов на дива свиня се случи по същото време на годината, както ще стане и сега през 2019 г. Тъй като явно "експертната" Ви същност изпъква на преден план, моля Вие да обясните на почитаемата аудитория какво се е случило с популацията на Благородния елен като последствие от едноседмичното по-ранно откриване на този вид лов.
Що се касае до придобиването на ловния ми билет-не сте Вие човекът, който е трябвало да ме оцени, когато му е било времето!
И като става въпрос за IQ-гледам в доста постове по различните теми, че претендирате за грамотността, ще Ви помоля да обърнете внимание и на себе си!
Имам и един въпрос-навсякъде пишете за "ловците" в трето лице и започвам да се питам Вие към кое съсловие тогава се причислявате? Аз също не обичам мръвкарството, мързелът и липсата на етика и морал в лова, но това не означава, че трябва да поставяте всички под един общ знаменател.


Ще се помъча да изляза от тоя тон заради последното Ви изречение и то само в името на животинките !

Какво се е случило или ще се случва с елените при един Ненавременен лов/по време на сватбуването/ знаят само хората ,които са близо до Гората и я чувстават.
Не е въпроса в едната седмица ,защото маса ,,ловци'' и управляващи запредентираха за лов още през август .Аз не съм от тях !

Колко ловци според Вас знаят следните неща :

1. Тази година този процес ще продължи по-дълго. Ще се въздържа за причините.
2. Кучетата надушват ,,миризливия'' елен от километри .
3. При едно ,,разбутване'' на местосватбите нещата се ,,оправят'' за много дълго време. Елените не са като другите животни да се скачат навсякъде или ако това се случи ,ще е НЕ с НАЙ-СИЛНИЯ ,който е разгонил конкуренцията ,а с някой ,,усулсекижия'' или дефектен нещастник. Това е като ПЪЗЕЛ. Доста сложен процес е.
4. Разминаването дори на много малък брой кошути с Титуляра е голям проблем ,последиците от което влиаят в годините напред.
5. Сватбовището всъщност представлява един терен - зона разчистена от Титуляра с цел именно той да покрие възможен най-голям брой кошути .
Тези терени са като свети места и всяка година от 20-30 август процеса започва ТАМ и никъде другаде !!!
По някакъв начин Природата им е сложила GPS-а още с раждането и пътуват с десетки ,да не кажа стотици километри за да се срещнат именно ТАМ .

Сега за прасетата ,да сме наясно -
Поддържам тезата ,че АЧС във вида ,в който я тиражират не съществува .
Лов трябва да има ,но в нормалния вариант и срок .
Всяко залитане в посока урболешки отстрел ще доведе до края на самия лов.
Достатъчен е факта,че бракониерите се разглеждат вече като спасители на Гората ........ :(

пп
Оставам в очакване за открити от ловците болни/умрели от АЧС диви свине ,както и как ще ви пързулнат следващия път !
Наслука !
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#50
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
А аз, не си обеснявам защо, смяташ че груповия лов е в състояние да унищожи дивото прасе като популация. Хем разправяш ,че много ги разбираш нещата, хем не съзнаваш ,че лова не е в състояние да намали достатъчно популацията на дивото прасе до нива от които тя да не може да се възстанови.

Успокой се малко, и без това болшинството от ловците сме пишман стрелци!
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#51
Потребителя е офлайн   Ano 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 262
  • Регистр: 21.07.16

 xaxaredbul написа на 12.09.2019 - 15:31 :

А аз, не си обеснявам защо, смяташ че груповия лов е в състояние да унищожи дивото прасе като популация. Хем разправяш ,че много ги разбираш нещата, хем не съзнаваш ,че лова не е в състояние да намали достатъчно популацията на дивото прасе до нива от които тя да не може да се възстанови.

Успокой се малко, и без това болшинството от ловците сме пишман стрелци!


Може да намали сериозно как да не може, даже и на сърната със сигурносът ще я намали :D
В тия промени има много игра на думи с цел други цели... ;)
Стига сте го яли Данчо 90% от писанията са му съвсем на място!
Вземай от полето и гората тъй, че догодина пак да вземеш!
0

#52
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14

 xaxaredbul написа на 12.09.2019 - 15:31 :

А аз, не си обеснявам защо, смяташ че груповия лов е в състояние да унищожи дивото прасе като популация. Хем разправяш ,че много ги разбираш нещата, хем не съзнаваш ,че лова не е в състояние да намали достатъчно популацията на дивото прасе до нива от които тя да не може да се възстанови.

Успокой се малко, и без това болшинството от ловците сме пишман стрелци!


Ти що попържаш ,бе ?!?!?!?!
Любо какво вика за социалния ти статус .... ?!?!?!

Като те гледам колко пушкала си наредил ,направо се разтревожих за прасетата и лова ... :lol:/>/>/>/>/>
,,Като видиш един косач с две коси и един ловец с две пушки еб@вай го в гъз@ ...'' :D

И кой е казал ,че ще свършат свинете ?!
Горе пише ,че ще свърши ЛОВА,не грухтящите !!!!!!!!!!!
А ,стопли защо е така ...

пп
Да ти помогна-
Безразборното ИЗБИВАНЕ на елитни и перспективни животни ще доведе до израждане на популацията /тя вече я пиши почти бегала/ !!!
Аз лично ,ако искам да бия мишки и пъстри прасета със зъбки като тиквени семки ,още сега ще вляза в някое заградено и ще гърмя с всичките твои пушки едновременно . :lol:/>/>/>/>/>
Имам пари и приятели за това ,но нямам желание !
И ето ти причината-
Пред мен са падали такива животни ,дето 3 живота да живееш пак няма да ги видиш .
Е ,за това иде думата,ма няма кой да се усети .
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#53
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

 Dancho Jordanov написа на 12.09.2019 - 16:45 :

 xaxaredbul написа на 12.09.2019 - 15:31 :

А аз, не си обеснявам защо, смяташ че груповия лов е в състояние да унищожи дивото прасе като популация. Хем разправяш ,че много ги разбираш нещата, хем не съзнаваш ,че лова не е в състояние да намали достатъчно популацията на дивото прасе до нива от които тя да не може да се възстанови.

Успокой се малко, и без това болшинството от ловците сме пишман стрелци!


Ти що попържаш ,бе ?!?!?!?!
Любо какво вика за социалния ти статус .... ?!?!?!

Като те гледам колко пушкала си наредил ,направо се разтревожих за прасетата и лова ... :lol:/>/>/>/>/>/>/>/>/>
,,Като видиш един косач с две коси и един ловец с две пушки еб@вай го в гъз@ ...'' :D/>/>/>/>

И кой е казал ,че ще свършат свинете ?!
Горе пише ,че ще свърши ЛОВА,не грухтящите !!!!!!!!!!!
А ,стопли защо е така ...

пп
Да ти помогна-
Безразборното ИЗБИВАНЕ на елитни и перспективни животни ще доведе до израждане на популацията /тя вече я пиши почти бегала/ !!!
Аз лично ,ако искам да бия мишки и пъстри прасета със зъбки като тиквени семки ,още сега ще вляза в някое заградено и ще гърмя с всичките твои пушки едновременно . :lol:/>/>/>/>/>/>/>/>/>
Имам пари и приятели за това ,но нямам желание !
И ето ти причината-
Пред мен са падали такива животни ,дето 3 живота да живееш пак няма да ги видиш .
Е ,за това иде думата,ма няма кой да се усети .

Еииии подсети ме, имам една нова от днеска, дето не съм я писал! Сега ще я добавя...
Иначе си прав, аз съм си пишман ловец, само приказки за лов ми дай.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#54
Потребителя е офлайн   St. Nikolov 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 87
  • Регистр: 09.12.12

 Dancho Jordanov написа на 12.09.2019 - 16:45 :

 xaxaredbul написа на 12.09.2019 - 15:31 :

А аз, не си обеснявам защо, смяташ че груповия лов е в състояние да унищожи дивото прасе като популация. Хем разправяш ,че много ги разбираш нещата, хем не съзнаваш ,че лова не е в състояние да намали достатъчно популацията на дивото прасе до нива от които тя да не може да се възстанови.

Успокой се малко, и без това болшинството от ловците сме пишман стрелци!


Ти що попържаш ,бе ?!?!?!?!
Любо какво вика за социалния ти статус .... ?!?!?!

Като те гледам колко пушкала си наредил ,направо се разтревожих за прасетата и лова ... :lol:/>/>/>/>/>/>
,,Като видиш един косач с две коси и един ловец с две пушки еб@вай го в гъз@ ...'' :D/>

И кой е казал ,че ще свършат свинете ?!
Горе пише ,че ще свърши ЛОВА,не грухтящите !!!!!!!!!!!
А ,стопли защо е така ...

пп
Да ти помогна-
Безразборното ИЗБИВАНЕ на елитни и перспективни животни ще доведе до израждане на популацията /тя вече я пиши почти бегала/ !!!
Аз лично ,ако искам да бия мишки и пъстри прасета със зъбки като тиквени семки ,още сега ще вляза в някое заградено и ще гърмя с всичките твои пушки едновременно . :lol:/>/>/>/>/>/>
Имам пари и приятели за това ,но нямам желание !
И ето ти причината-
Пред мен са падали такива животни ,дето 3 живота да живееш пак няма да ги видиш .
Е ,за това иде думата,ма няма кой да се усети .

Не знам какви животни пред теб са падали.Към днешния ден истински диви прасета има във високите части на Родопите,Средна Гора и Стара Планина.Всичко друго са полу диви ме лезаци които се прасят по два пъти в годината.Това е напаст която унищожава всичкия останал дивеч.Тотално.И не е далече времето да бъде обявен за вреден дивеч.И стига този плач за мръвчицата.
0

#55
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
Колеги искам да попитам кой е този където ще изкара 10 - 15 прасенца от корема на майката
0

#56
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08

 valko nedev написа на 12.09.2019 - 20:35 :

Колеги искам да попитам кой е този където ще изкара 10 - 15 прасенца от корема на майката


И ако на това нещо се казва ловец / МАШАЛА / , АЗ БИХ КАЗАЛ КАСАПИН
0

#57
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
Нека да си припомним какво значи ловец и какво е етичния кодекс на честа на един ловец.
Целта този кодекс е подкрепата на ловната етика като важно допълнение на законовата система и действащите нормативни уредби.

Ловецът носи отговорност за природното наследство, което трябва да бъде предадено на идните поколения. Той трябва да се придържа не само към законите и правилата на ловците, но също и към законите, ръководещи екологичното равновесие. Ловецът трябва да осъзнава своите задължения и отговорности към природата като цяло, и конкретно към дивеча, а също и по отношение на други лица и други форми на собственост.

Високите изисквания в нормите за поведение на ловците ще помогнат за спечелване на уважението на обществото по отношение на ловната общност. Някога ловът е служил основно за задоволяване на материални нужди, а днес на него се гледа предимно като на спорт, развлечение и хоби. В съвременна Европа обаче ловът неизменно съдържа и елемент на стопанисване. Именно това подчертаване на стопанската роля на ловците трябва да бъде подкрепяно.


ПРИНЦИПИ НА ДЕЙСТВИЕ

I. Спазвай ограниченията, набелязани в придобитото от теб право на лов. Те са продиктувани предимно от екологичните изисквания на животните и техните местообитания.

1. Ловувай само на ловни видове. Стрелбата по животни от защитени видове не е достойна за ловеца.

2. Не свързвай удоволствието от ловуването с количеството добит дивеч. Най-добрият ловец не е този, който е убил най-много животни.

3. Спазвай забранените сезони, позволените методи на ловуване и границите на лов.

II. Отнасяй се към дивеча с уважение.

1. Въздържай се от всякакви практики, които не се вписват в ловното право и ловната етика.

2. Не използвай методи за неселективен или масов отстрел.

3. Не ловувай, когато броят на дивеча или неговата способност за оцеляване е занижена вследствие на естествени природни фактори. Не ловувай и когато дивечът се събира на големи групи, образувайки струпвания, улесняващи отстрела му в количества по-големи, отколкото при нормална ситуация. Помагай на животните да преживеят трудните условия.

4. Разпознавай дивеча преди да стреляш.

5. Стреляй само на нормални дистанции и при нормални стрелкови условия.

6. Не стреляй в близост до границите на защитени територии или територии, използвани за развитие на устойчиво ловно стопанство.

7. Избягвай причиняването на излишни страдания на дивеча. Не захвърляй ранен или мъртъв дивеч; организирай систематичното му търсене.

8. Използвай възможно най-пълноценно отстреляния от теб дивеч.

9. Не ловувай с користни цели (заради ползата/ печалбата).

III. Старай се да бъдеш компетентен и отговорен ловец.

1. Опознай екологията на видовете дивеч, обект на лов.

2. Опознай законите и разпоредбите, засягащи лова и защитата на природата.

3. Участвай и подкрепяй инициативите за колективни акции, целящи не само защита на интересите на ловците, но и повишаване на количеството и качеството на дивеча.

4. Поддържай контакти с овластените институции и организациите, чиято дейност е ориентирана към контрол на лова и защита на природата.

5. Разговаряй с представители на природозащитни организации, както и с членовете на земеделската общност и горската общност да спазват изискванията за защита на природата и животните.

6. Вземай участие в научни изследвания на дивеча.

7. Повишавай нивото на образованост и възпитавай поведението на младите ловци както на теория (съветвайки, когато е необходимо) така и на практика (със собствения си личен пример).

IV. Имай съзнание, че носиш лична отговорност за природното наследство на цялото човечество.

1. Обръщай особено внимание на мигриращите видове и на конкретните потребности на видовете, прелитащи през твоята страна.

2. Следи дали традиционните методи на ловуване във всяка страна са съобразени с опазването на прелетните птици.

3. Помагай в научните изследвания на мигриращите видове, включвай се в проучвания свързани с техния общ брой и броя на отстреляните екземпляри. Връщай маркировъчните пръстени, намерени на отстреляни птици или открити мъртви птици.

V. Ти си отговорен за своите действия. Спазвай точно предписанията за безопасност.

1. Когато не ловуваш:

* оставяй оръжието си незаредено, а ако това е възможно - разглобено и поставено далеч от деца. Същото се отнася и за амунициите
* по време на пътуване оръжието ти трябва да е разглобено и в калъф
* поддържай оръжието си винаги в изправно състояние.

2. По време на лов:

* винаги подбирай най-подходящото оръжие и патрони така, че стрелбата по дивеча да е целесъобразна;
* увери се, че цевите на оръжието ти не са блокирани от нещо;
* съобразявай се с инструкциите на водача на лова;
* не затваряй затвора, ако цевите не са насочени надолу.
* никога не носи оръжието в хоризонтално положение;
* отвори оръжието и извади патроните преди да преодоляваш трудни терени;
* извади патроните и остави затвора отворен, когато се местиш от място на място по време на лов;
* локализирай съседите си и всички, вземащи участие в лова, както и страничните хора. Увери се, че те също знаят къде се намираш;
* никога не стреляй в гъсталак или по посока на друг човек, дори когато изглежда, че той остава извън обсега ти. Винаги се уверявай каква е крайната цел на изствела ти;
* имай съзнание за възможните рикошети (на замръзнала, скалиста почва и т.н.).

VI. Следи да не бъдет накърнявани чуждите интереси.

1. Избягвай нанасянето на щети по полетата, в горите, унищожаването на площи със земеделски култури, безпокойството на домашни животни и т.н.)

2. Пази публичната собственост (знаци, маркировъчни стълбове, телефонни линии, електропроводи и др.)

3. Бъди любезен и отзивчив към хората в обкръжението си..

4. Не замърсявай. Събирай гилзите от изстреляните патрони.

5. Помагай в ограничаването на щетите, нанасяни от дивеча в обработваемите площи.

6. Следи всички обезщетения за нанесени от дивеча щети да бъдат изплащани на стопаните своевременно.

VII. Бъди добър стопанин.

A. Пази и стопанисвай дивечовите популации.

1. Ограничавай отстрела, за да се получи оптимална гъстота на отделните популации и да е възможно тяхното възобновяване / опресняване.

2. Поддържай здрава, балансирана и разнообразна популация дивеч, приспособена към местните условия.

3. Следи точно за количествата и качествата на дивеча.

4. Оценявай важната роля на хищниците.

5. Незабавно информирай съответните власти за появата на болести.

6. Поддържай или обновявай общия брой на дивеча от местни източници, за да се избегнат генетични или здравни рискове.

7. Настоявай за приемане на планове за отстрел, които да са обективно основани на принципите на правилното стопанисване.

8. Избягвай практиката да се пуска дивеч (за отстрел) непосредствено преди или по време на лова.

9. Подкрепяй мерките за борба с бракониерството.

B. Пази и благоустроявай ловните площи.

1. Помагай за поддържането на разнообразие на биотиповете. То представлява основата на дивата природа и е гаранция за бъдещето на лова. Върши това чрез опазване на съществуващите местообитания и възстановяването им там, където е необходимо.

2. Работи за избягване на унищожението на блата и влажни зони, важни за дивеча и мигриращите видове.

3. Стопанисвай ловните райони така, че да удовлетворяват нуждите на животните през цялата година.

4. Избягвай излишното безпокоене на животните по време на сватбуването им.

5. Провеждай съвместни действия с със земеделските стопани и лесничеите за ограничаване на вредните практики (химическа обработка на площите, обезлесяване на склонове, изсичане на живи плетове и други естествени прегради, пресушаване на блата, засипване на долчини, палене на стърнища и т.н.)
0

#58
Потребителя е офлайн   moric74 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 131
  • Регистр: 25.07.14
Дано Терзийски и си-е, да го проумеят. Това лов на диво прасе, след 15.01. е ненормално. Не иска анкета, а подписка на, няма и 10% от ловците, ще определят кога да се ловува. И това било победа - пълен срам за лова.
0

#59
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14
Така а а а а ...
Оказва се ,че има ,,инакомислещи'' май ,а ?!
Антончо и оня дето се прави на Вълк,какво ше кажете ,бе ?!?!?!?!?

Едно голямо Евала момчета !!!
Надявам се ,че повечето ловци мислят като вас ,защото в противен случай подхлъзването дето върви в момента ще придобие олимпийски размери .......

пп
Прасенцата дето ше ги вадят от коремите ще са шаренки и готови ,гаранция давам за тази година.
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#60
Потребителя е офлайн   barsito 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 642
  • Регистр: 04.04.12
Ще се юрне сега" куцо ,кюраво и сакато" ,наричащо себе си "ловец" да бие всичко що мърда до 15 .03 . и резултата ще е следният:

1 АЧС много бързо ще обхване всички региони ,който до сега са останали не засегнати .
2 При тази висока смъртност по прасетата близките 10 години ,че и повече само ще си мечтаем за отминалите години на слука !!!!
3Ще се упражни натиск по останалия дивеч ,разбирайте сърни , зайци ,фазани и т.н.
4Ще останат само хищници,но и те ще намалеят ,защото няма хранителна база !!!

Така аз виждам картинката в недалечна перспектива ,но това е положението в тая малоумна държава ,с малоумни министри и малоумно БЛРС ,експерти и кави ли не още некадърници !!!!!!
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни