БГ Лов Форум: Новият Fabarm L4S - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Новият Fabarm L4S

#1
Потребителя е офлайн   franchi falconet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 105
  • Регистр: 20.07.12
Колеги,някой може ли да сподели мнение за новият полуавтомат на Фабарм?Функционалност,материали,сглобка и най-вече бой.
0

#2
Потребителя е офлайн   franchi falconet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 105
  • Регистр: 20.07.12
Ясно,никой член на форума не си е купил новия Fabarm L4S.Гледах го,удобен е,но ме притесни лошата сглобка и ниската цена на базовия модел(с много грозна дървения)Надявам се ако някой го е ползвал да каже.....
0

#3
Потребителя е офлайн   franchi falconet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 105
  • Регистр: 20.07.12
http://www.randywake...RML4SREVIEW.htm
Много интересна статия.
0

#4
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13

Виж мнениетоfranchi falconet написа на 16.03.2016 - 21:56 :

Ясно,никой член на форума не си е купил новия Fabarm L4S.Гледах го,удобен е,но ме притесни лошата сглобка и ниската цена на базовия модел(с много грозна дървения)Надявам се ако някой го е ползвал да каже.....


Здрасти колега! А от днес съм собственик на Fabarm L4S.
Ще се постарая скоро да поготвя нещо като ревю, но накратко и засега без впечатления от релана стрелба, че съм в движение и не знам кога ще ми остане време да отскоча до стрелбището. Смятам да го разработя на паничките :D .
0

#5
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
Няколко думи, относно причините за придобиването на въпросното оръжие:
От няколко години ходя сериозно за пернато, вкл. патки и гъски, като при този вид лов констатирах, че ми трябва понякога и трети изстрел, както и оръжие което да мога да ползвам с магнум или минимагнум боеприпаси. Калибъра исках да е 12/76 за да мога да го ползвам и при свински лов - около и след откриването на сезона за прасета, преди да опада шумата и да мога да си ползвам карабината. Иначе от близо 10 години ловувам на прасета, след опадане на шумата и при лов на по-открити пространства с карабина ЧЗ 550 в калибър 9.3Х62.
В момента гладкоцевното ми е едно единствено - ИЖ 58МА, калибър 12/70. Преди него имах и ползвах близо 10 год. Бенели м1супер 90, което продадох след като се сдобих с ижовката, понеже иж-а бие по-добре от бенелата със ситни съчми, поне според мен.
Гладкоцевния полуавтомат който търсех да закупя държах да е с газоотводен механизъм, а не инерционен. Причините за това ми желание се кореняха в конструктивните особености на инерционката с която имах опит - Бенели. Случваше ми се с нея при заредено оръжие с патрон в цевта, при преминаване през канал, дере, вада или друга неравност по пътя от самото сътресение да се отключи леко затвора след което произвеждането на изстрел не бе възможно, ако не се дръпне назад затвора /до положение малко преди изваждане на патрона от патронника/ и да се пусне свободно напред да щракне. Подобно отключване ми се е случвало и в гъста – обрасла местност, където клонка или вейка закача лоста за зареждане и леко го отключват.
Газоотводните полуавтомати на колегите с които ловувах нямаха такива проблеми. Да, нуждаят се от по-често почистване в срванение с бенелата, но мене това не ме притеснява – така или иначе чистя след всеки лов, независимо дали съм стрелял или не.
0

#6
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
След кратко обикаляне по оръжейните магазини се спрях на следните модели гладкоцевни полуавтомати:
Берета екстрима 2, Берета А 400, Браунинг Максус, Фабарм ХЛР5, Фабарм л4с.
Моите изисквания към оръжието /не точно по долупосочения ред :)/ бяха:
1. Да е с газоотводна система за презареждане;
2. Да е леко – около 3 кг., не повече от 3.100кг.;
3. Да е с повече от 3 моб.шока;
4. Да е сглобено и напаснато качествено, особено що се отнася до УСМ и газоотводния механизъм;
5. Да е просто и надеждно;
6. Да позволява работа с широк диапазон боеприпаси /от 24 гр. до тежки магнуми/, без смяна на части от механизма и допълнителни настройки;
7. Да е от реномирана и проверена във времето марка с добра гаранционна политика;
8. Да има възможно най-пълна окомплектовка, предлагана заводски;
9. Да е с класическа визия – дърво и метал;
10. Да позволява стрелба със стоманени съчми, независимо от вида шок който се ползва, от включените в комплекта.
11. Да се включва в бюджета до около 3500 лв. +/- няколко стотачки :);
12. Да ми е прикладисто и с фиброоптична мушка;
13. Задължително фабричния ход на спусъка да е мек, лек и плавен – около 2.5 кг.
14. Цевта да издържа спокойно наляганията на тежките магнуми и да има още запас, както и качествен вътрешен профил.
0

#7
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
След като разгледах Берета екстрима 2, Берета А 400, Браунинг Максус, Фабарм ХЛР5, Фабарм л4с, категорично се спрях на Fabarm L4S. Варианта е блек хънтър.

В най-голяма степен L4S отговаряше на заложените параметри и изисквания към оръжието, което исках да придобия.

Същият има още какво да се желае от дървенията му, но няма никакви забележки по изработката, напасването, покритието на металните части, УСМ-а и газоотводния механизъм. Особено относно газоотводния механизъм смея да твърдя, че фабарма бе с най-добре изработен и напаснат механизъм в сравнение с беретите и браунингите които гледах.
Друг плюс на L4S е че дървената полуложа не е част от сглобката на цевта към цевната кутия.
След отстраняване на дървената полуложа /чрез развиване/, се открива пряк достъп до газоотводния механизъм /може да се почисти и забърше без да се отвива цевта, само затвора се оставя на задръжка/, като при това оръжието остава сглобено и с него може да се стреля. За да се махне цевта от цевната кутия се отвива на ръка гайка, която преди разглобяването се пада от вътрешната страна на дървената полуложа. При този вид закрепване на цевта към цевната кутия се елиминира стреса върху полуложата, когато тя е част от сглобката. Цевта е доста качествено изработена, има два газоотводни отвора. С оръжието явно е било стреляно в завода, тъй като цевта бе мръсна. След като продавач-консултатнтите услужливо ми я почистиха и позволиха да разглобя оръжието и да го огледам се убедих, че както цевта, така и другите части нямат забележки. Цевта е перфектно изработена, без видими дефекти, всичките 5 шока пасват съосно /в упътването пише че и петте може да се ползват със стоманени съчми/.
Няколко думи за газоотводния механизъм на L4S:
Фабарм ползват в този модел, утвърденият от тях през последните 12 години “пулс пистън” газоотвод. Той се характеризира с наличието на полимерен/гумен маншон, който се намира между двата метални цилиндъра на газоотвода, активира се при боеприпаси с повишено налягане и играе ролята на “спирачка” или “забавител” за самият механизъм. Благодарение на него се осигурява работата на оръжието с широка гама боеприпаси в различни грамажи. Следва да се отбележи, че допуските между полимерния маншон и металните цилиндри са малки, няма наличие на свободно движение и вероятно при интензивно използване /особено при “мръсни”боеприпаси/ почистването ще трябва да се извършва по-честичко. Хора които са активни ползватели на ХЛР5 твърдят, че обикновено след около 400 изстрела с читави патрони без почистване е възможно да се наблюдава “забавяне” движението на затворния механизъм в следствие на замърсяването.
При калпави патрони може този проблем да се наблюдава и на около 200 изсрела, без почистване. Както казах, мен това ни най-малко не ме притеснява, понеже си чистя оръжието след всеки лов,независимо дали съм стрелял или не.
При проба на L4S с бутафорни патрони от магазина механиката на оръжието работеше перфектно и без забележки. И пеття шока в комплекта може да се ползват със стоманени съчми, за разлика примерно от тези на Бенели и Берета, където стоманените съчми се препоръчва да се ползват само с цилиндър и подобрен цилиндър. В комплекта е включен и много читав куфар с удобни дръжки в който оръжието може да се транспортира и пренася в разглобено състояние. Има също две бързо сменяеми антабки, подложки за напасване на приклада, книга с упътване, гаранция за тестове на цевта до 1630 бара и ключ за смяна на шоковете, гаранционна карта.

Като цяло това са ми първоначалните впечатления от оръжието. В темата мисля да ги допълвам периодично. Това ще става след като почне разработването на полигона и ползването в реален лов.

Поздрави на всички и много слука през оставащото време на настоящия ловен сезон!
0

#8
Потребителя е офлайн   franchi falconet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 105
  • Регистр: 20.07.12
Здравей колега,
страхотна информация,направил си пълен анализ на оръжието.Това което ме озадачи когато разглеждах оръжието беше,разминаването между главата и приклада.Един и повече милиметра,дървото стърчеше над метала.Стоеше странно,все едно при сглобяването(там където са планките за наклона) нещо беше разместено.Другите модели бяха същите,странично дървото беше също по-дебело(широко)от главата.Това ме озадачи,консултантите казаха"ми,такава е пушката".Другото което ме озадачи е много светлия цвят на дървото,дори на най-скъпия модел.Направо не прилича на орех.
Всичко останало е точно както си написал.Оръжието е"расово"не е анти кризисен модел.Свидетел съм на прострелки след лов по хартиени мишени.Един колега с Fabarm XLR засрами трите водещи марки започващи с "Б"стреляхме с трите най-известни марки италиански патрони.Фабарма даде перфектни групи от всички разтояния и с всички шокове.Най-зле беше инерционното "Б"беше по-зле от моето Franchi дори.
Колега,благодаря за информацията.Ще ми е интересно да качиш инфо от прострелки и др.
Поздрави и наслука!
0

#9
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
Понеже все не оставаше време, първата прострелка беше вчера, при минус 7 градуса, втората днес при минус 12 градуса.
Оръжието бе пробвано с патрони от различни марки с различни видове съчми и бренекета, 12/76 и 12/70, грамажи от 28 до 40+ грама /не помня точно четиридесет и колко грама/. Равносметката е че няма нито една засечка, работи безотказно без значение пробваните грамажи. Както кавзат по щатско "аут ъф дъ бокс" е без забележки, по отношение на стрелбата. Основно бе пробван шок 0.2.
8 и 9 номер на 25 метра ги групира много добре. От по-едрите съчми бяха пробвани основно 2/0, 8/0 и 14/0. Освен много добрия осип на мишените, бе констатирано че на таз дистанция едрите съчми проникват в дъбова талпа около 5 пъти диаметъра си. От бренекетата най-хареса Ротваил Екзакт.
След близо 50 патрона при разглобяването се оказа че няма нагар по водачите на газоотводния механизъм. Леко замърсен бе полимерния маншон и цилиндрите от газоотводния механизъм. При поставено на задръжка оръжие, с парцалче напоено леко в смазка се почистват елементарно и бързо в полеви условия и механизма е чист и готов отново за стрелба.
0

#10
Потребителя е офлайн   franchi falconet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 105
  • Регистр: 20.07.12
Колега,желая ти много слука с новата пушка!
Може ли да кажеш как е боя на пушката спрямо ижовката с фиксирани шокове?
Как се справят параболичните шокове на Фабарма?
Какви са резултатите със 7-ци,5-ци,3-ки и от разтояние 35м. и повече?
Как стреля пушката с най-коцентрираният шок и от какво разтояние?
Поздрави.
0

#11
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
Благодаря!
Като цяло впечатлението ми е, че с Фабарма боя е по-рязък и осипа по-равномерен.
Параболичните шокове на Фабарма явно работят добре.
Предстоят още изпитания, но след като се пооправи времето, че трудно се стига до стрелбището и трудно се провежда самата стрелба, понеже е на открито.
Като приключим ще кача резултатите с номера на съчмите, марки и модели на патроните.
0

#12
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
Малко да посъживим темата:
Вчера, помежду прострелките на нарезното, успях да гръмна и няколко фишека с фабарма.
Ползвания шок бе 2/10. Затвърди се мнението ми за точността на ротваил екзакт- 12/67. Три изстрела, на 30 метрова дистанция, по армейска мишена №4, три десетки. Средна скоост от хроното-395 м/с, V1м.
Другото което ми направи добро впечатление е че пушката с тоз шок работи добре и с БГ бренекетата на Балиста, 32 грама, калибрени- всичките се събраха на таз дистанция в деветката, около външната страна на десетката, но по-разпиляно от екзакта. На балистата не съм мерил скоростите, понеже се притесних да не отвея хроното :lol: :lol: :lol: :lol:
0

#13
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
От времето на придобиване до момента, мога да обобщя следното:
Оръжието е доста леко, прикладисто и много надеждно. До ден днешен нямам нито една засечка. Най-леките грамажи на снаряда с които съм стрелял са 28 грама, просто по-леки не са ми попадали. Отката, като отклонение на горе е по - малък в сравнение с инерциона на бенелат, това чисто субективно по мене си го преценям, което води до по-бърза повтаряемост. Но, за разлика от бенелата, фабарма си натрупва повеке мръсотия, особено в областта отвътре на полуложата, до цевната кутия. Не че това му пречи на работата, но определено си изисква повече време за почистване от бенелата. Самата цев обаче си остава доста чиста, може би това се дължи на газоотвода, или на смазката която ползвам за цевта/пушката или и на двете.
0

#14
Потребителя е офлайн   franchi falconet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 105
  • Регистр: 20.07.12
Здрасти колега!
Когато имаш възможност,дай малко инфо как стреля пушката с най-широко използваните-7ци,5ци,4ки,3ки?
Осип с полу-шок и пълен шок,над 35м.?
Благодаря предварително!
0

#15
Потребителя е офлайн   bravo 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 345
  • Регистр: 21.12.13

Виж мнениетоtsb написа на 11.04.2017 - 14:22 :

Малко да посъживим темата:
Вчера, помежду прострелките на нарезното, успях да гръмна и няколко фишека с фабарма.
Ползвания шок бе 2/10. Затвърди се мнението ми за точността на ротваил екзакт- 12/67. Три изстрела, на 30 метрова дистанция, по армейска мишена №4, три десетки. Средна скоост от хроното-395 м/с, V1м.
Другото което ми направи добро впечатление е че пушката с тоз шок работи добре и с БГ бренекетата на Балиста, 32 грама, калибрени- всичките се събраха на таз дистанция в деветката, около външната страна на десетката, но по-разпиляно от екзакта. На балистата не съм мерил скоростите, понеже се притесних да не отвея хроното :lol:/>/> :lol:/>/> :lol:/>/> :lol:/>/>
Това не е ли много ниска скорост?!? Пробвал ли си с B&P Thrill Shock?

Иначе, като бивш собственик на XLR, мога да кажа само добри думи за Fabarm, като производител!
0

#16
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13

Виж мнениетоfranchi falconet написа на 15.04.2017 - 13:08 :

Здрасти колега!
Когато имаш възможност,дай малко инфо как стреля пушката с най-широко използваните-7ци,5ци,4ки,3ки?
Осип с полу-шок и пълен шок,над 35м.?
Благодаря предварително!


До 30 метра осипа е доста равномерен. Пробваните патрони бяха на БП и Ротвайл основно, за 7ци и 3ки. Скоро ще има и нови проби- следващите 1-2 седмици. Това със шок 2/10.
С 9/10 се сгъстява осипа значително.
0

#17
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13
двоен пост
0

#18
Потребителя е офлайн   tsb 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 164
  • Регистр: 25.09.13

Виж мнениетоbravo написа на 15.04.2017 - 21:57 :

Виж мнениетоtsb написа на 11.04.2017 - 14:22 :

Малко да посъживим темата:
Вчера, помежду прострелките на нарезното, успях да гръмна и няколко фишека с фабарма.
Ползвания шок бе 2/10. Затвърди се мнението ми за точността на ротваил екзакт- 12/67. Три изстрела, на 30 метрова дистанция, по армейска мишена №4, три десетки. Средна скоост от хроното-395 м/с, V1м.
Другото което ми направи добро впечатление е че пушката с тоз шок работи добре и с БГ бренекетата на Балиста, 32 грама, калибрени- всичките се събраха на таз дистанция в деветката, около външната страна на десетката, но по-разпиляно от екзакта. На балистата не съм мерил скоростите, понеже се притесних да не отвея хроното :lol:/>/>/> :lol:/>/>/> :lol:/>/>/> :lol:/>/>/>
Това не е ли много ниска скорост?!? Пробвал ли си с B&P Thrill Shock?

Иначе, като бивш собственик на XLR, мога да кажа само добри думи за Fabarm, като производител!

В каталога на Ротвайл му дават 415 m/sec. Уточнявам че това е за 12/67.5 - 32 g.
Скоро предстои да пробвам Ротвайл екзакт 12/76 Magnum, 32 g, който по каталог е 480 m/sec.
До момента не съм пробвал B&P Thrill Shock.
0

#19
Потребителя е офлайн   bravo 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 345
  • Регистр: 21.12.13
Пробвай го Thrill Shock-a! Подозирам, че ще останеш доволен - дават му 500 м/с за куршум 32г 12/70... бая енергийка носи, а и подозирам, че е по-евтин от Ротвайла...
0

#20
Потребителя е офлайн   мик_80 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 49
  • Регистр: 16.08.10
Здравейте аз има Фабарм XLR Composite Forest,и ме извинете за тъпия въпрос ама да попитам защото не съм запознат много с автоматите,вчера реших на сухо да вкарам 4 патрона в магазина на автомата,и като реших да ги махна започнах да дърпам затвора и първия ми го вкара в цевта и после го изхвърли но следващия не се качи а си стоя в магазина,трябваше да натисна едно копче до спусъка да изщрака и тогава ми качи патрона в цевта.Че да питам така ли ще действа и когато започна да гърмя или това е само защото не съм гръмнал.Ходих в випа и те нищо не знаеха и ми казаха да направя една серия да гръмна и тогава ако пак не кача патрона в цевта тогава да отида при тях.
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни