БГ Лов Форум: Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП) и Ловен портал БГ ЛОВ подписаха споразумение за сътрудничество - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП) и Ловен портал БГ ЛОВ подписаха споразумение за сътрудничество София, 11.01.2011г.

#21
Потребителя е офлайн   запален ловец 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 655
  • Регистр: 01.10.09
Цитат(Тони Груев @ Jan 11 2011, 16:27 ) <{POST_SNAPBACK}>
Честито!!! Адмирации!!

Хубаво е да подкрепим колегите,
за да се узакони и регламентира този вид лов и в България!

Естествената популация на грабливи птици у нас, обаче
е нарастнала неимоверно и аз се интересувам какви мерки
ще бъдат предложени от БРЗГП, за регулирането и ?!
Защото е ясно на всички ни, че няма как да се продължава така!

По полето, много често намирам останки от яребици, фазани и малки зайчета,
по които си личи. че са били плячка на хищни птици.
Няма особен смисъл от разселването на гореспоменатите видове дивеч,
ако по-голямата част от него става плячка на тези хищници.

Трябва взаимно да се подкрепяме, както по отношение на лова и запазване на ловните видове
от грабливите птици, така и за опазването на последните от отрицателните проявления в лова
и криворазбраната защита на природата и околната среда.

Колега, проблем са грабливите птици и по специално мишеловите , които идват от север и остават до пролетта у нас.Но темата е друга !


0

#22
Потребителя е офлайн   запален ловец 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 655
  • Регистр: 01.10.09
Цитат(vater @ Jan 11 2011, 14:31 ) <{POST_SNAPBACK}>
Здравейте колеги, изключително ми е приятно да ви съобщя, че днес 11.01.2011г., в гр. София, Ловен портал БГ ЛОВ и Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП), в лицето на Павел Якимов, председател, сключихме споразумение за сътрудничество в подкрепа развитието на ловните традиции и алтернативните видове лов в унисон с опазване на природата. Наслука и Честито!

Сайт на БАЗГП

Споразумението:

Честито и успех на колегите в начинанието им!
Но... след като ловните полета са разпределени сьс закон кьде ще ловуват тези колеги?
Трябва ли да са част от ловните дружини?
В какви дни ще ловуват?
Кьде ще си тренират птиците?
0

#23
Потребителя е офлайн   г-жа фазанка 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 145
  • Регистр: 18.12.09
Поздравявам инициативата и изразявам моето уважение към Васил за ангажимента му към всичко свързано с лова, както и затова, че намира точния начин да ни информира за всичко ново и интересно и то със завидно постоянство! Хубаво е, че ни се предоставя тази възможност да бъдем информирани за всичко ново, нали?Иска ми се да има повече колеги като него!
Поздравления! smile5.gif
0

#24
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Благодаря ви колеги... thumbsup.gif

Събитието е отразено и в още една електронна медия:

spas.bg

Наслука!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#25
Потребителя е офлайн   adwokat 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 359
  • Регистр: 28.05.10
Чудесна инициатива.Единствено се притеснявам след регламентиране на такъв вид лов да не намалеят рязко популациите на определен вид птици и да се увеличи незаконният им улов и търговия на "черно".
Успех с това и с подобни начинания !
Всичко което напиша е неангажиращо.То изразява просто личното ми мнение по темите и не е задължително да е правилно.
0

#26
Потребителя е офлайн   Емил Радев 

  • АМАН
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1484
  • Регистр: 22.01.09
Цитат(adwokat @ Jan 12 2011, 13:02 ) <{POST_SNAPBACK}>
Чудесна инициатива.Единствено се притеснявам след регламентиране на такъв вид лов да не намалеят рязко популациите на определен вид птици и да се увеличи незаконният им улов и търговия на "черно".
Успех с това и с подобни начинания !

Петьо , ако всичко се направи както трябва и се регламентира правилно , може и да не се намери място за "черен" пазар ..... Но все пак си прав - с оглед ,че живеем и ловуваме в България ....
0

#27
Потребителя е офлайн   Valentino 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1986
  • Регистр: 05.03.08
Цитат(BlackCLOUD @ Jan 11 2011, 17:53 ) <{POST_SNAPBACK}>
Сега в някои райони могат да се видят в количества по-големи от зайците, които има. Не искам някой да ме разбере погрешно и да си помисли, че ги мразя. Просто някъде са се размножили твърде много, а това винаги е за сметка на дребния дивеч1


Първо, поздравления и честито на БГЛОВ!
Второ обаче и аз съм на мнението че малко зависи за кой птици става въпрос, защото при нас мишелова е в такава голяма численост, че на отсечките м/у селата можеш да видиш почти на всеки ел. стълб по-един. Също така изключително честа картина за наблюдение са атаките над ятата с яребици, особено в снежно време. Ловуват здраво и намалят драстично дребния дивеч, поне при нас е така.
0

#28
Потребителя е офлайн   predsedatel 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 632
  • Регистр: 31.10.08
Честито, а сега с общи усилия към втората стъпка!НАСЛУКА?
0

#29
Потребителя е офлайн   Милко Стойнев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 227
  • Регистр: 12.05.09
Цитат(vater @ Jan 11 2011, 14:31 ) <{POST_SNAPBACK}>
Здравейте колеги, изключително ми е приятно да ви съобщя, че днес 11.01.2011г., в гр. София, Ловен портал БГ ЛОВ и Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП), в лицето на Павел Якимов, председател, сключихме споразумение за сътрудничество в подкрепа развитието на ловните традиции и алтернативните видове лов в унисон с опазване на природата. Наслука и Честито!

Сайт на БАЗГП

Споразумението:


Дано има ефект,дано....
0

#30
Потребителя е офлайн   Bak 

  • Данди
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3295
  • Регистр: 18.02.08
това е похвално cheers2.gif

Дани 0888-514135-
0

#31
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Здравейте, уважаеми колеги!

С радост се присъединявам към еуфорията от това приятно, полезно и, бих казал, нужно сътрудничество и партньорство!
Благодаря Ви за добрите думи и кураж, които споделяте с нас! В трудни моменти това се помни и помага!

Благодаря Ви!

Соколарски поздрав!
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#32
Потребителя е офлайн   Анани Любенов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 165
  • Регистр: 05.07.08
Дано заедно да имаме по-бърз и лек път към узаконяването.




Поздрави!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: ___.jpg
  • Прикачено изображение: _1.jpg

www.falconry-bg.com

Български Соколарски Съюз

Соколарството не е за всеки, а за други е всичко.
0

#33
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Цитат(Емил Радев @ Jan 11 2011, 15:33 ) <{POST_SNAPBACK}>
Честито !
Развитието на ловната култура и любов към природата са много важни неща .
Грабливите птици са ловци , най-малкото за това трябва да бъдат уважавани и пазени от нас wink.gif
Ловът с грабливи птици е алтернативен вид лов (алтернативен в последствие - преди време е бил основен вид лов) , който по необясми за мен причини е забранен в България .... Как ще забраниш нещо на народ , след като го е вършил още преди 1 500 години - че и повече .....но това е България все пак .... в Монголските степи все още си ходят с конете и орлите на лов ....
А пък на нас , може да ни забранят и да ловуваме с кучета ....



Здравейте, г-н Радев! Благодаря за добрите думи!
С право споменавате, че ".... в Монголските степи все още си ходят с конете и орлите на лов ...." А аз ще се присъединя към вас и с това, че не само там, а в цял свят, без Северния и Южния полюс се практикува Соколарството. Още по-фрапантно е, че във всички развити страни то се практикува, като част от "традициите на народа".

Соколарството винаги е било част от лова и ловната гилдия. Преди изнамирането на барута е било начин за препитание. Счита се за един от първите опити на човека да култивира диво животно...Е, и до момента не е успял, но това е въпрос на инстинкти, биология, етология и тн. ХУбавото е, че птицата разбира партньорството и се влияе от него.
Според мен българският ловец има не по-малко познания, морал, възпитание и любов към природата от неговите западни, източни, южни, северни и какви ли не там колеги. И поради тази причина не трябва да бъде ограничаван в избора си за начин на ловуване. Било то и алтернативен. Говорил съм с много колеги, които държат пушката от десетилетия и от немалка част от тях съм чувал, че биха оставили пушката, ако дойде време да се узакони Соколарството.

Соколарски поздрав!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: _DSC3578_01.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#34
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Цитат(Тони Груев @ Jan 11 2011, 16:27 ) <{POST_SNAPBACK}>
Честито!!! Адмирации!!

Хубаво е да подкрепим колегите,
за да се узакони и регламентира този вид лов и в България!

Естествената популация на грабливи птици у нас, обаче
е нарастнала неимоверно и аз се интересувам какви мерки
ще бъдат предложени от БРЗГП, за регулирането и ?!
Защото е ясно на всички ни, че няма как да се продължава така!

По полето, много често намирам останки от яребици, фазани и малки зайчета,
по които си личи. че са били плячка на хищни птици.
Няма особен смисъл от разселването на гореспоменатите видове дивеч,
ако по-голямата част от него става плячка на тези хищници.

Трябва взаимно да се подкрепяме, както по отношение на лова и запазване на ловните видове
от грабливите птици, така и за опазването на последните от отрицателните проявления в лова
и криворазбраната защита на природата и околната среда.




Здравейте, г-н Груев и Ви благодаря за подкрепата!
Споделихте за "регулирането на хищните птици". Това е една доста спрона тема, но вие с право и обръщате внимание. Преди години този термин присъстваше много често в ловната литература и за жалост до доста скоро. Всеки помни задълженията на ловците, когато трябваше да се предават крака на отстреляни хищни птици. До около 1880 (ако не се лъжа) са се предавали главите им. Тази практика, лично според мен не трябва да се споменава. Това е петно за нашата ловна култура. Много именити ловни дейци, и наши и чжди, от позицията на времето я считат вече за погрешна и неправилна. Там, където има дивеч има и хищници. Сигурно знаете, че например щъркелите са една от най-сериозните заплахи за малките пъдпъдъчета, яребички, фазанчета, зайчета и други живинки по полето? Аз в началото не повярвах. Както казва един мой приятел, който е ловец с пушка и соколар "ядат ги като чипсчета".
Най-висока е числеността на обикновените мишелови. Та са хищните птици, които ние можем да забележим. Много по-рядко може да се види ястреб, да не говорим за сокол или орел. Не, че ги няма, но са много по-потайни, предпазливи. Малцина се замислят, че благодарение на керкенезите (черношипите ветрушки) и мишеловите ние с вас ядем хляб. Да, вряно е, че мишеловът хваща всичко, което не може да му избяга, но той в никакъв случай не е основно активен ловец. По-скоро е мършояд. Не напразно в соколарството той не се ползва за ловна птица, защто неговите "ТТ-данни" не са достатъчни, за да запълни изискванията на соколарите. Той по-скоро чака покрай пътя нещо ударено и тогава отива на "трапезата".
За разселването на дивеча, поради това, че се отглежда в изкуствени условия, а времето за разселване обикновено е кратко, инстинктите му са притъпени и лесно става плячка на кучета, котки, пернати и други хищници.
Наблюдавам няколко ята яребици в едно близко поле и да ви кажа, единствените потенциални неприятели, които съм срещал от няколко години и, които могат да окажат някакво влияние върху бройката на дивеча са няколко ястреба, мъжки и женски скитници, едно-две семейства блатари и няколко пумияра (дивечът понякога стои близо до пътя, а кучетата там се навъртат и нощем щъкат из полето). В последно време количеството на дивеча се беше увеличило, което показва, че въпреки наличието на хищници те просто се явяват като селективен метод за подбор. Всички знаем, че в дребнодивечовите популации няма друга от естествената селекция. Не говорим за воалиерното производство. Тук хищните птици играят тази роля и както се вижда успешно. Според мен, ако на местата, където има яребици те не се ловуват година или две, а се подхранват сами ще се изненадаме от резултатите. Жив пример знам в Западна България, където една дружинка си "налегна парцалите", реши се, че няма да пипат яребиците, а само ще ги подхранват и сега при тях е радост за окото.

Още веднъж ви благодаря за подкрепата!

Соколарски поздрав!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: _DSC3579_01.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#35
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Цитат(Shibeka @ Jan 11 2011, 16:34 ) <{POST_SNAPBACK}>
Браво Васко! Като ловец и деятел,това е една цивилизована крачка представящя ловното общество като цяло! Тук ловът със сокол,е "пренесен" от европейските пионери и е на голяма почит! Има сезон,има асоциации,клубове,доктрини за младите ловци...кръжоци за птиците,възпитаване на ловната птица и всичко свързано с този древен лов! Не забравяйте че нашия град Айтос,който на гръц.-лат. се произнся Аетос е кръстен на ловния сокол на древен български ловец,пратил го в градът от ловните полета за да съобщи на населението че византийската войска приближава,и по този начин спасява хората! Поздрави!



Здравейте, Shibeka!
Поздравления! Много интересна информация прочетох във вашето съобщение. Не знаех, че това е историята на паметника там. Той по-скоро прилича на мъжки скален орел, но не това е важното, а причината, поради която е там.
Едно, мисля полезно допълнение - в Европа соколарството е пренесено около 4-ти век след Христа. Аристотел споделя, че Тракийците ловуват водоплаващ дивеч с хищни птици (4-ти век преди Христа), а Псевдоаристотел допълва това, че в 75 г. от Н.Е. древните тракийци лолуват по поречието на Марица с обучени хищни птици. Което, като погледнем датите на придвижване на това древно изкуство се оказва, че ние (и нашите предци - прабългарите) сме един от първоизточниците на това изкуство.
Благодаря Ви!

Соколарски поздрав!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: l.jpg
  • Прикачено изображение: 167130_155104501206878_100001219884765_325016_3209309_n.jpg
  • Прикачено изображение: 430x362.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#36
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Цитат(BLADE @ Jan 11 2011, 23:43 ) <{POST_SNAPBACK}>
hurray.gif



Уф...., БЛЕЙД, имаш вкус! Това е снимка на много известна рисунка в един от старите трактати по Соколарство. Намира се в САЩ, Колорадо. Уникално място, а книгата е доста голям формат. Тази рисунка я има в много соколарски сайтове като пример за автентичност, стил, красота и начин за подражание на принципите на соколарството.
Браво!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: Ris.133.a.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#37
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08
Поздравления за добрата инициатива която несъмнено ще е полезна за популяризирането на лова с грабливи птици,и опазването им. Българския ловец според мен слабо познава тези птици и тази неграмотност е в основата на изчезването на някои от тях.Лично аз не бих се лишил от удоволствието да ловувам с пушка,но съм убеден че такова сътрудничество ще обогати ловците като знания,дай боже да възроди соколарските традиции у нас и несъмнено ще помогне за опазването на грабливите птици.Поздрави още веднъж за доброто начинание и успех!!! П.П.Понеже тук се показаха антични предмети и материали искам да спомена и наколенника от панагюрското златно съкровище.Търсих но не намерих по-подробни снимки,от едната му страна в горната част има изобразен ястреб а в долната присвит заек,страхотна ловна сцена.
Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#38
Потребителя е офлайн   Shibeka 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8868
  • Регистр: 22.07.08
Tuesday, November 16, 2010
United Nations Declare Ancient Hunting as Global Cultural Heritage
The North American Falconers' Association in coordination with the International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey (IAF) released the following statement today.


********************************************************************************
***********************************

Nairobi, Kenya - Today the United Nations Educational Scientific and Cultural Organization (UNESCO) Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage added Falconry, a traditional hunting method, to its List of the Intangible Cultural Heritages of Humanity.

Превод: Вторник,ноември 16,2010
Обединените Нации декларираха Древния Лов като Глобално Културно Богатство
Северо-Американската Соколарска Асоциация в координация с Интернационалната Асоциация за Соколарство и Опазване на "Птиците на Дивеча-(дословно)издадоха,следващото изявление днес!


Найроби,Кения-Днес (ЮНЕСКО). Интерправителствения Комитет за опазване Неосезаемите Културни Богатства добавиха Соколарството,традиционния ловен метод,в неговата Листа на Неосезаемите Културни Богатства на Човечеството! ..... П.С. Да добавя само,че в тази "Листа" на Юнеско се записват само древни танци,кутурни паметници,различни древни обичай...въобще всичко древно и истинско,свързано с цивилизацията на човечеството! Поздрави!
0

#39
Потребителя е офлайн   Shibeka 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8868
  • Регистр: 22.07.08
П.С....И не само древен,а и съвременен начин на лов изпълнен с много емоции! Младото поколение ловци практикуват това хоби,със същия ентусиазъм както "ние" останалите тренираме кучетата си....и извън сезона, това ни се превръща в хоби ! Прекрасни моменти с ловния другар,космат или пернат! biggrin.gif На снимката по долу: Млад ентусиаст,тренира Сокола си със заешки "декой"....заприлича ми на Неделчев с лисичите "декои" и Дратхаарите му biggrin.gif ......Всъщност разликата не е голяма....Поздрави!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: full.jpg

0

#40
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Цитат(запален ловец @ Jan 12 2011, 08:03 ) <{POST_SNAPBACK}>
Честито и успех на колегите в начинанието им!
Но... след като ловните полета са разпределени сьс закон кьде ще ловуват тези колеги?
Трябва ли да са част от ловните дружини?
В какви дни ще ловуват?
Кьде ще си тренират птиците?



Здравейте, "запален ловец"! Благодаря Ви за пожеланията и за уместните въпроси! Трябва да призная, че се изненадах от професионалните и поставени доста на място въпроси в този форум. Дай Боже сегашните ни коментари да станат доста актуални след време.

От доста отдавна има подготвена наретба и правила за условията, реда, изискванията и задълженията за отглеждане и лов с хищни птици. Въпреки, че реализирането на един такъв закон би отнело определено време, ако предположим, че това някога стане, няма смисъл да "откриваме топлата вода". Вече има чудесни практики, които биха послужили в нашите условия, за да се практикува законно и без негативи един такъв вид лов. Предполагам повечето от вас, колегите с пушки знаят, че част от наши стари ловни закони в миналото са "асимилирани" от западни страни, не поради нещо друго, а пради високата си ефективност и полезност.
За положението тук има доста варианти, като без да отнемам прекалено много от времето Ви споделя на първо четене, че тъй като това не е и не може да бъде масов спорт, предвид немалкото изскивания, които има, той ще се практикува, както и до момента - индивидуално.
"Масовост", т.е. по-големи групи соколари ловуващи на една територия има в случаите, когато това са международни или национални срещи и тогава дивечът е основно разселен. Разбира се, според популацията на даден дивеч може да се ловува и в естествената му среда, но без това да се отрази сериозно като количество.
Успеваемостта на този вид лов е грубо казано 1:10 в полза на дивеча, при това с птица, кото е в перфектна психо-физическа форма. Това идва да покаже, че "отстрелните" норми са даже извън статистическата грешка. Само един любопитен факт - в Щатите дивечът, който колегите ловуват с техните птици, дори не се отчита. Да, вярно, там дивеч има доста повече от тук, пък и територията им е сериозна, но количеството на практикуващите соколари е огромно, така че това си е сериозен фактор.
С хищна птица се работи основно така: кучето се пуска да обработва терена и, ако намери дивеч тицата се пуска, зад асе вдигне на определена височина. Когато моментът е удобен кучето вдига дивеча, соколът пикира и, ако хвае пада на земята. Ако пропусне с пикирането да удари се опитва да догони дивеча. Най-често (в 9 от 10 случаи) птицата се прибира след този полет и така ловът приключва. Може по-късно да се пробва пак, ако не е направила нищо. Ако "удари" винаги птицата се вдига, нахранва и прибира. Ако пропусне, но даде всичко от себе си - прибира се и се храни. Т.е. има възможност основно за една атака и това е!
Извинявам се с това си дълго обяснение, но исках да обясня горе-долу с няколко думи какво представлява ловният излет с хищната птица.
Съпричастност и членство в соколарска организация задължително трябва да има, както и наличието на поне още един контролиращ орган, освен самата соколарска организация. Освен това, соколарството е част от нашата ловна култура и също трябва да дава своя дан за развитието на лова. Ние, без да сме разпознати като законно съществуващи, въпреки законните си птици, не рядко се грижим за дивеча по полето. Моят приятел и колега Анани и още доста колеги, които са не само соколари, но и ловци с пушка са хората, които най-много се занимават с това, когато е студено и снегът е дълбок да разчистят и нахвърлят под предварително направените заслончета семената. И никой не ни кара нарочно. Просто това е както при вас, традиционните ловци - милеем за дивеча, защото така го пазим, увеличаваме и...дай Боже, някой ден - ползваме!
От 20-ина години и до момена тренировките и излетите стават целодневно. Птиците не могат да се изкарват само събота и неделя, пък и през почивните дни се ловува с пушка. Тренировките, особено на млади, току що излизащи от линеене и/или размножавали се птици трае от 2 седмици до 2 месеца, в зависимост от състоянието на птицата и соколаря.

Надявам се да съм отговорил на въпросите, макар и толкова обстойно! Ако има още въпроси съм на линия да Ви отговоря.

Още веднъж, благодаря за пожеланията!


Соколарски поздрав!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: F111.1.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни