БГ Лов Форум: Как се прави рибена чорба? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Как се прави рибена чорба?

#1
Потребителя е офлайн   darvar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 131
  • Регистр: 22.11.10
Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D .
Благодаря предварително!
0

#2
Потребителя е офлайн   ЛОВ 2000 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 151
  • Регистр: 15.04.08

Виж мнениетоdarvar написа на 01.06.2011 - 17:28 :

Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D .
Благодаря предварително!


Аз я првя по следния начин:

Слагам рибата да заври за не повече от 8,10 минути.Най-вкусна става от няколко вида риба/но, ако няма-колкото толкова/ :) Заедно с рибата слагам няколко цели стръкчета девисил,черен пипер на зърна и два дафинови листа.
Докато ври рибата си нарязвам на ситно 1 глава червен лук,една червена чушка,един морков и 5,6 по-големи картофа на по едро.Когато рибата е готова я изваждам да изстине ,за да мога да я обезкостя.Във водата,в която е вряла рибата слагам нарязаните зеленчуци , сол и малко олио.Обезкостената риба я връщам в тенджерата.Малко преди да са се сварили и зеленчуците слагам един голям домат, обелен и нарязан на ситно или рендосан.Ако я обичате бистра нарязвате на ситно девисил и магданоз и е готова за консумация.Аз я застройвам, след като изстине малко, с яйце,исело мляко и лимон.
Дано ви хареса!
0

#3
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
Баща ми '' бог да го прости" е приготвяше от главите на рибите.Страхотна вкусотия. Ще попитам майка ми за рецептата ,и рибар съм но до сега не съм приготвял Рибена чорба.Винаги има какво да научиш.
0

#4
Потребителя е офлайн   darvar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 131
  • Регистр: 22.11.10
Благодаря на Лов 2000!!!
Стана много вкусна чорба,въпреки че малко импровизирах.Направих я от скумрия и бяла риба/хек/.Само че не сложих червена чушка и вместо пресен домат сложих едно шише с доматен сок и малко чесън.Но въпреки това стана много хубава :D .Сега ще пробвам и с речна риба.
0

#5
Потребителя е офлайн   darvar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 131
  • Регистр: 22.11.10

Виж мнениетоvalko nedev написа на 02.06.2011 - 20:59 :

Баща ми '' бог да го прости" е приготвяше от главите на рибите.Страхотна вкусотия. Ще попитам майка ми за рецептата ,и рибар съм но до сега не съм приготвял Рибена чорба.Винаги има какво да научиш.

Мой съсед е ял чорба от рибени глави и каза че е била страхотна,но не знае рецептата.Идва ми един виц на ум докато пиша,макар че не е за тук ще го кажа.
Едно циганче казало на друго
-Много е хубаво да ядеш топли кебапчета,топъл хляб и бира!
-А ти ял ли си?-питало другото.
-Брат ми гледал едни хора като ядат и било много хубаво-казало първото :D .
0

#6
Потребителя е офлайн   ЛОВ 2000 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 151
  • Регистр: 15.04.08

Виж мнениетоdarvar написа на 05.06.2011 - 11:13 :

Виж мнениетоvalko nedev написа на 02.06.2011 - 20:59 :

Баща ми '' бог да го прости" е приготвяше от главите на рибите.Страхотна вкусотия. Ще попитам майка ми за рецептата ,и рибар съм но до сега не съм приготвял Рибена чорба.Винаги има какво да научиш.

Мой съсед е ял чорба от рибени глави и каза че е била страхотна,но не знае рецептата.Идва ми един виц на ум докато пиша,макар че не е за тук ще го кажа.
Едно циганче казало на друго
-Много е хубаво да ядеш топли кебапчета,топъл хляб и бира!
-А ти ял ли си?-питало другото.
-Брат ми гледал едни хора като ядат и било много хубаво-казало първото :D .


По същия начин правя и супата от рибени глави.Правя я най-често от глава на толстолоб.
А по този начин приготвена рибена чорба съм яла от сафрид и попчета.
Радвам се ,че ви е харесала рецептата!
Поздрави!!!
0

#7
Потребителя е офлайн   Манол Манолов 

  • Пъдпъдичар
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 6069
  • Регистр: 04.02.09

Виж мнениетоЛОВ 2000 написа на 02.06.2011 - 17:55 :

Виж мнениетоdarvar написа на 01.06.2011 - 17:28 :

Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D .
Благодаря предварително!


Аз я првя по следния начин:

Слагам рибата да заври за не повече от 8,10 минути.Най-вкусна става от няколко вида риба/но, ако няма-колкото толкова/ :) Заедно с рибата слагам няколко цели стръкчета девисил,черен пипер на зърна и два дафинови листа.
Докато ври рибата си нарязвам на ситно 1 глава червен лук,една червена чушка,един морков и 5,6 по-големи картофа на по едро.Когато рибата е готова я изваждам да изстине ,за да мога да я обезкостя.Във водата,в която е вряла рибата слагам нарязаните зеленчуци , сол и малко олио.Обезкостената риба я връщам в тенджерата.Малко преди да са се сварили и зеленчуците слагам един голям домат, обелен и нарязан на ситно или рендосан.Ако я обичате бистра нарязвате на ситно девисил и магданоз и е готова за консумация.Аз я застройвам, след като изстине малко, с яйце,исело мляко и лимон.
Дано ви хареса!

Задължително ще я опитам тази рецепта с шаранче ама. ;)
0

#8
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
Чорбичката ще е от тези.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: IMAG0404.jpg
  • Прикачено изображение: IMAG0406.jpg

0

#9
Потребителя е офлайн   bgdiamond 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 121
  • Регистр: 07.06.08

Виж мнениетоdarvar написа на 01.06.2011 - 17:28 :

Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D .
Благодаря предварително!

ето още една рецепта:

500-700 гр речна риба или 2 големи глави
1 голям картоф,1 морков
2 глави лук
200 гр домати/1 голям домат/
1 дафинов лист
1 люта чушка
10 счукани зърна чер пипер
магданоз,дивисил джоджен

Ситно нарязания лук се запържва до побеляване,след което се прибавя нарязания морков с дафиновия лист и черния пипер.Запържва се 5 мин. и се добавят доматите.Задушават се до сгъстяване и се налива вода.Ври около 30 мин.и се слага лютата чушка,картофа и рибата.След сваряване на рибата/тя се сварява много бързо/се обезкостява и се връща обратно до сваряване на картофите.Подправя се със сока на 1 лимон,магданоз,дивисил или джоджен.По желание може да се застрои с едни яйце.

Добър апетит!
0

#10
Потребителя е офлайн   darvar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 131
  • Регистр: 22.11.10
Благодаря на колегата bgdiamond!
Стана много вкусна чорба!Върви страхотно с ракийка ;)
0

#11
Потребителя е офлайн   bgdiamond 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 121
  • Регистр: 07.06.08
Радвам се колега,Наздраве.
0

#12
Потребителя е офлайн   koragroup 

  • Георги Корчев
  • PipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 94
  • Регистр: 12.01.11
Здравейте, ето едно предложение и от мен,

В нашата къща рибената чорба се прави по 2 начина. "Бялата" е със зеленчуци и застройка, а "червената имам намерение да Ви представя сега :wink:

За да се получи хубава рибена чорба, старите рибари казват, че трябва да има повече видове риба в нея и разбира се са много прави.

За целта, всички рибни глави, опашки, перки и рагута (останали след филетиране) събирам в плътно затворени найлонови пликчета във фризера. Така за 2-3 месеца се събират 3-4 вида риба (последния път бяха - щука, шаран, пъстърва). Тъй като тези са "за аромат", обикновенно купувам една глава от толстолоб за да има повече месце :D

Замразената риба се размразява и всичко се измива добре:



Публикувано изображение



През това време, в голяма тенджера слагаме 2л доматен сок, но да не е от този за пиене, а по-скоро стерлизирани домати минати през машинка за месо... Ако е лято и доматите на пазара са по 80ст настъргваме 2.5кг пресни домати. Към доматите добавяме 1л вода, една голяма глава лук, черен пипер и сол:

Публикувано изображение



Когато бульона заври и лукът поомекне, добавяме едрите части от рибата:

Публикувано изображение


След 5-10 минути се изваждат и оставят да изстинат:

Публикувано изображение


След това, по-дребните части риба (рагу, по-малки глави или цели по малки рибки - костур, таранка и т.н.) се поставят в мрежест съд (аз използвам добре измитата кошница на фритюрника) и също се сваряват за 5-6 минути:

Публикувано изображение


След като поизстине всичката риба внимателно се обезкостява:

Публикувано изображение


И се добавя към врящия бульон:

Публикувано изображение


Тук идва един важен момент. Нарязва се 2/3 връзка магданоз (мерудия), същото количество девисил (и 1-2 стръка целина по желание). Ако няма пресни, слагам предварително нарязани и замразени във фризер, а ако и такива няма - сухите също стават.

След като бульона с добавеното месо поври още 4-5 минути , добавяме зелените подправки, сол и черен пипер ако е необходимо.

Публикувано изображение


По желание всеки може да добави оцет на вкус :D


Накрая резултата,с подобаващите екстри:

Публикувано изображение

Това е в общи линии, поздрави Жоро.
0

#13
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Има много варианти за рибената чорба, тази от горния пост на Колегата koragroup също ми изглежда вкусна и апетитна за което го поздравявам но има едно основно правило което трябва да се спазва особено за рибената чорба а то се състои от три изисквания: 1. Да има рибена чорба, люти чушки и ракия; 2. Да има гладни; 3. Да има и един който я хвали и вдига наздравици. Наздраве и от мен, поздрави и Наслука!
0

#14
Потребителя е офлайн   pavel 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 37
  • Регистр: 03.03.08

Виж мнениетоkoragroup написа на 30.09.2012 - 20:54 :

Здравейте, ето едно предложение и от мен,

В нашата къща рибената чорба се прави по 2 начина. "Бялата" е със зеленчуци и застройка, а "червената имам намерение да Ви представя сега :wink:

За да се получи хубава рибена чорба, старите рибари казват, че трябва да има повече видове риба в нея и разбира се са много прави.

За целта, всички рибни глави, опашки, перки и рагута (останали след филетиране) събирам в плътно затворени найлонови пликчета във фризера. Така за 2-3 месеца се събират 3-4 вида риба (последния път бяха - щука, шаран, пъстърва). Тъй като тези са "за аромат", обикновенно купувам една глава от толстолоб за да има повече месце :D

Замразената риба се размразява и всичко се измива добре:



Публикувано изображение



През това време, в голяма тенджера слагаме 2л доматен сок, но да не е от този за пиене, а по-скоро стерлизирани домати минати през машинка за месо... Ако е лято и доматите на пазара са по 80ст настъргваме 2.5кг пресни домати. Към доматите добавяме 1л вода, една голяма глава лук, черен пипер и сол:

Публикувано изображение



Когато бульона заври и лукът поомекне, добавяме едрите части от рибата:

Публикувано изображение


След 5-10 минути се изваждат и оставят да изстинат:

Публикувано изображение


След това, по-дребните части риба (рагу, по-малки глави или цели по малки рибки - костур, таранка и т.н.) се поставят в мрежест съд (аз използвам добре измитата кошница на фритюрника) и също се сваряват за 5-6 минути:

Публикувано изображение


След като поизстине всичката риба внимателно се обезкостява:

Публикувано изображение


И се добавя към врящия бульон:

Публикувано изображение


Тук идва един важен момент. Нарязва се 2/3 връзка магданоз (мерудия), същото количество девисил (и 1-2 стръка целина по желание). Ако няма пресни, слагам предварително нарязани и замразени във фризер, а ако и такива няма - сухите също стават.

След като бульона с добавеното месо поври още 4-5 минути , добавяме зелените подправки, сол и черен пипер ако е необходимо.

Публикувано изображение


По желание всеки може да добави оцет на вкус :D


Накрая резултата,с подобаващите екстри:

Публикувано изображение

Това е в общи линии, поздрави Жоро.

Аз също я правя по подобен начин,но в нито една рецепта не видях да се слага МАЩЕРКА.Според мен е задължителна за рибената чорба,слагайте смело от нея и ще имате по-богат вкус.Опитайте.Наздраве! :cheers2:
0

#15
Потребителя е офлайн   ancho69 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 385
  • Регистр: 08.02.11
и от мен 2 рецепти изпитани

1. от глави на сладководни риби правя я зя никулден
завира водата и се слагат главите ,вадят се когато са готови и се обезкостяват.бульона в който са врели изхвърлям защото съм уцелвал риби расли в застояла вода и става страшна смрад.задушавам в мазнина лук,чушка ,домат и морков и след като умекнат добавям вода и ситно нарязано кисело зеле доливам малко и от зелевата чорба и чак тогава дооформям със сол.след като умекне зелето свалям бульона от печката и много подправки. за добавка на чорбата -скълцан чесън и ситно нарязано препечено сухо люто чушле разредено със лимонов сок.чорбата я консумирам на стайна температура с много двойно препечена грозданка.

2. от прясна морска риба-научих рецептата на устието на ропотамо от рибари от приморско -
става само от прясна морска риба -колкото повече видове толкова по-вкусна
рибата се изчиства -нарязва се на едри парчета ,махат се главите и перките и за час се накисва в солена саламура-така рибата се стяга и кръвта излиза
слага се да заври вода и ситно нарязан лук ,след като умекне лука се слага рибата подправя се със сол и за 10 мин. е готова.застройва се по литрите вода -колкото литри толкова яица.разбиват се 2-3 лъжички брашно ,яицата и лимонтозу-брашното и лимонтоу се слагат за да не се пресече застройката.застроива се и се слагат много подправки за предпочитане пресни.консумира се топла пак с гроздомицин.
0

#16
Потребителя е офлайн   ДОБРИЛ КОСТАДИНОВ 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 142
  • Регистр: 18.05.09
Наистина рецептите са от хубави по хубави. Едно допълнение от мене не съм го измислил аз но много ми харесва казвасе саламурика, може и да има друго име по различните краища на българия но това знам аз и ще ви го споделя.Докато става рибената чорба на ситно се нарязват няколко люти чушки счуквасе няколко скилити чесън/ задължително счукани/ситно нарязваме девисил добавяме сол и оцет, това се обърква и се овкусява рибената чарба. Всеке според вкусът си добавя към порцията си. Да ви е сладко.
0

#17
Потребителя е офлайн   petkata007 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1581
  • Регистр: 05.12.10

Виж мнениетоdarvar написа на 01.06.2011 - 17:28 :

Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D/> .
Благодаря предварително!

Как се прави рибена чорба?.........с РИБА :D
0

#18
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоpetkata007 написа на 19.03.2014 - 23:40 :

Виж мнениетоdarvar написа на 01.06.2011 - 17:28 :

Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D/>/> .
Благодаря предварително!

Как се прави рибена чорба?.........с РИБА :D/>

Тя рибата лесна ..... ама, а кажими, защо по дунава все слагат мехура от шарана в чорбата . Рибена чорба направена на жив огън в казана съм сърбал на доста места като Брза паланка , Кладово .... да не ги изброявам че са доста е нещо незабравимо , а и ракийцата някак ми върви по леко с нея :D
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#19
Потребителя е офлайн   petkata007 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1581
  • Регистр: 05.12.10

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 20.03.2014 - 09:13 :

Виж мнениетоpetkata007 написа на 19.03.2014 - 23:40 :

Виж мнениетоdarvar написа на 01.06.2011 - 17:28 :

Здравейте Колеги!!!
Дайте рецепта за рибена чорба.Правят я в къщи ,но все не могат да я докарат.Рибата я хващам в магазина на 10лева кълве 100% :D/>/>/> .
Благодаря предварително!

Как се прави рибена чорба?.........с РИБА :D/>/>

Тя рибата лесна ..... ама, а кажими, защо по дунава все слагат мехура от шарана в чорбата . Рибена чорба направена на жив огън в казана съм сърбал на доста места като Брза паланка , Кладово .... да не ги изброявам че са доста е нещо незабравимо , а и ракийцата някак ми върви по леко с нея :D/>

Това с мехура не го знам , а и покрай Дунава по добро от най доброто е Влашката саламура :D ама трябва да имаш Влаинкя подръка да ти я направи .
А иначе ми стана смешно .......Как се прави Рибена чорба ......Естествено с риба :D
Лично аз предпочитам агнешката и рибена чорба без домат а за компания с ракийката от ситна риба леко подлютена :cheers2:
0

#20
Потребителя е офлайн   Dimitar54 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 144
  • Регистр: 26.02.11
Един казан рибена чорба Приготвена от колегата ФлориПрикачено изображение: PIC_0505.JPG

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: PIC_0501.JPG
  • Прикачено изображение: PIC_0524.JPG
  • Прикачено изображение: PIC_0502.JPG

0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни