БГ Лов Форум: Работа със спусъка и как да стреляме по-точно. - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Работа със спусъка и как да стреляме по-точно. Споделете вашия опит.

#1
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Поразрових се из форума и не открих такава тема(може и да има ама не съм я видял) и реших да поема инициативата ,понеже напоследък на стрелбището идват доста хора притежаващи карабини(и пистолети) от години ,а стрелят като "първолаци" и се ядосват ,че "пушката им е неточна" аз се опитвам да им обясня някои от основните похвати които на мен ми помагат ,но отсреща обикновено срещам думите: "Абе ти на мен не ми обяснявай..." , "Аз от толкова години имам пушка ти ще ми обясняваш как се стреля..." и още много подобни.Е те може и да са прави аз съм изстрелял 1-2 цинка патрони(600-700) а те къде къде повече това разбира не е показателно ,защото докато те се радват на групи от 7-10см на 100м аз успявам да направя 2-3см ,което за СЛР-а е напълно достатъчно.
въпреки ,че въпросните колеги не са участници във форума се надявам поне на някого да помогнем.
И така колеги дайте малко инфо за вашия начин на стреляне и работа не само със спусъка.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#2
Потребителя е офлайн   Strelez 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 536
  • Регистр: 19.02.08
Със спусъка се работи така, че да не се измества прицелването. Това е най-общо. С една дума, не дърпаш рязко, а плавно. За ловната стрелба смятам, че спазването на това правило е напълно достатъчно. За спортната стрелба може да се изпише доста по темата.
0

#3
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 19.04.2011 - 06:45 :

аз се опитвам да им обясня някои от основните похвати които на мен ми помагат...

С нетърпение ще чакам да ни обясниш похватите, които ти помагат... Тук ще те изслушаме и никой няма да те прекъсва!
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#4
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08

Виж мнениетоStrelez написа на 19.04.2011 - 07:40 :

Със спусъка се работи така, че да не се измества прицелването. Това е най-общо. С една дума, не дърпаш рязко, а плавно. За ловната стрелба смятам, че спазването на това правило е напълно достатъчно. За спортната стрелба може да се изпише доста по темата.
За да не става това, спусъка трябва да е лек и плавен.На моята ЧЗ452 22маг.фабричната пружина на спусъка беше много твърда и на 100м много трудно ги събирах в лист А4. Смених я с по-мека,оправих и фаската на цевта,групата на 100м със ССi сега е 25мм.Плавното обиране на спусъка когато е достатъчно твърд не помага много.Имам и версия за формата на спусъка и разположението на остта , че също е толкова важно ,но мисля че това вече е извън темата, а тя е работа със спусъка.
Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#5
Потребителя е офлайн   Shibeka 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8868
  • Регистр: 22.07.08
За истински лов с карабина(с оптика),обикновено най добрият вариант е 1.5см свободен ход на спусъка и сила мааалко по малко от паунд.Прицелваш се,поемаш въздух,плавно издишаш....показалеца плавно обира спусъка,докато мерника стои в целта и изстрела да си дойде сам,без никакво напрежение и рязки движения! ;)
0

#6
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

Виж мнениетоKatena4o написа на 19.04.2011 - 07:56 :

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 19.04.2011 - 06:45 :

аз се опитвам да им обясня някои от основните похвати които на мен ми помагат...

С нетърпение ще чакам да ни обясниш похватите, които ти помагат... Тук ще те изслушаме и никой няма да те прекъсва!

Най-общо казано:
При стрелба от опора в седнало положение(бенча)хващаш приклада с лявата рака притискаш силно с рамо(зависи от отката на пушката) поемаш въздух до половината обем(може и до край)издишаш като просто отпускаш мускулите на дробовете и започваш да притискаш спусъка като го правиш с еднаква скорост(сила) с цел изстрела да те изненада(НЕ трябва да страхуваш от отката) Позицията на тялото винаги(при всяка стрелба особено прав)трябва да е наведен на пред.положението на краката е разкрачен(никога събрани),Главата трябва да е в средата на дължината на приклада(ако ползвате оптика и това ви пречи да виждате добре през оптиката трябва да я преместите напред или назад),Врата)главата не трябва да притиска приклада настрани а само да се допира до него.
Ако хвата на оръжието(със пистолетна ръкохватка или не)позволява се препоръчва издърпване ,а не свиване на пръста.

При стрелба прав(гонка)разположението на краката е от най-важните неща,Те трябва да са съответно левия-крачка на пред а десния-на място (или половин крачка назад е разбира се няма да се разкрачите съвсем)Това е при десняците.Тук важат всички правила за главата и пръстите на дясната рака.Дясната рака(лакътя)е под 45градуса спрямо земята.Лявата хваща ложата в средата на дължината й(освен ако няма конструктивни пречки за това)и е присвита на около 120градуса в лакътя и е на около 25градуса ъгъл спрямо ос пусната от оръжието към земята.(Тук има много спорове дали лявата рака трябва да натиска напред или назад,но това си е строго индивидуално според мен.Относно натискането на спусъка според мен тона трябва да става по следния начин:
1-(вдигаме оръжието и го насочваме към целта)преди да поведем движещата се цел поемаме дълбоко въздух(или издишаме дълбоко има еднаква ефективност) обираме мекия спусък ако го има.
2-повеждаме целта с нужното предварение.
3-Натискаме спусъка с постоянна сила ,но с по-голяма скорост(понеже животното няма да ни чака да сме в идеална готовност)
4-Сред изстрела не си вдигаме главата за да видим дали сте уцелили ,а гледаме винаги през мерната линия(оптика)и се връщаме на стъпка 2.
5-Ако оръжието е автоматично след втория изстрел си поемаме отново дъх и ако има по какво стреляте пак.При болтовите след всеки изстрел се поема дъх(освен ,ако не сте с блазер или сте някаква нинджа и зареждате болта достатъчно бързо) .
Обикновено след 2-рия изстрел целта е или изчезнала или е достатъчно голямо разстояние ,че да не можете да я учелите с нагласата за предишното(по-близко)разстояние.

Ако не сте съгласни с някой от съветите ми не е нужно да пишете ,че съм луд,ненормален или нещо подобно ,достатъчно е да го споделите и ще го обсъдим.
Това съм го прочел в книжка (даже не 1) и смятам ,че щом са ги допуснали от редакцията не са съвсем грешни.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#7
Потребителя е офлайн   Strelez 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 536
  • Регистр: 19.02.08
Най-много ми харесаха указанията за дишането. Щото понякога забравям да вдишам след втория изстрел :D
0

#8
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08
Редбуле,няма нужда да ни цитираш книги,можеше да го обясниш и с твои думи и да споделиш опита си.От написаното от теб оставам с подозрение че не си виждал прасе на гонка камо ли да си стрелял по такова,извини ме ако греша.Точните упътвания с точните градуси ги остави за стрелбището,на лов всеки изстрел е уникален и неповторим.Така щото тия рецепти не важат много там,на стрелбището като си спокоен е съвсем друга работата.Уточни ги тия неща да не стават обърквания, дали иде реч за статична или динамична (инстинктивна) стрелба в реални условия.Щото като се изсипе сюрията върху теб, надали ще се сетиш за туй което си изписал.
Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#9
Потребителя е офлайн   Swetoslav 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 509
  • Регистр: 24.02.08
Действително изстрела трябва да те изненада в известна степен.
Според мен свободния ход на спусъка, не трябва да е повече от 7-8 мм. а силата на натиск, около 900 гр. Надолу става опасно, нагоре увеличава вероятността от трепване /това за силата/.
Трябва да се свикне, при натискане на палеца в/у спусъка, мускулите на другите пръсти и дланта да не участвуват в процеса.
За разположението на крака .... относително .... стрелял съм и от шантави положения с попадение.
Теорията пише, че изстрела трябва да се проведе със задържано издишване .... поне за лов аз бих го нарекъл ... спираш да дишаш !
Понеже основно стрелям с Булпап, на практика центъра на тежестта пада м/у дясната ръка и рамото, което създава много добра стабилност, то с лявата ръка на ложата само придържам едва.
При стрелба с нормална карабина, според мен, изстрела трябва да се направи относително бързо, за не повече от 10-15 секунди заедно с прицелването. След това в зависимост от тежестта на оръжието и дължината на цевта, ръката, която придържа ложата, почва да потреперва !!!
zkk
0

#10
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

Виж мнениетоGaro_dai написа на 19.04.2011 - 12:36 :

Редбуле,няма нужда да ни цитираш книги,можеше да го обясниш и с твои думи и да споделиш опита си.От написаното от теб оставам с подозрение че не си виждал прасе на гонка камо ли да си стрелял по такова,извини ме ако греша.Точните упътвания с точните градуси ги остави за стрелбището,на лов всеки изстрел е уникален и неповторим.Така щото тия рецепти не важат много там,на стрелбището като си спокоен е съвсем друга работата.Уточни ги тия неща да не стават обърквания, дали иде реч за статична или динамична (инстинктивна) стрелба в реални условия.Щото като се изсипе сюрията върху теб, надали ще се сетиш за туй което си изписал.

Ами виж сега имаш право ,че аз съм обяснил перфектната ситуация ,но това е нещото към което трябва да се стремим,далеч съм от мисълта,че ще тръгна да си мисля как съм си разположил ръцете когато ми е излязло прасето ,това се прави на тренировките(колкото до реалния ми опит той на изстина е малък:4-5 прасета са ми излизали 2 съм свалил,1-вото само го гледах как мина и не се сетих ,че трябва да го стрелям).И като си направил достатъчно тренировки после само повтаряш каквото си запомнил.Също така предполагам ще се съгласиш ,че да стреляш инстинктивно без да имаш стъпки по които го правиш не е правилно(макар ,че първото прасе падна точно така).
Поправи ме ,ако греша но искаш да кажеш ,че "като ти излезе сюрията и почваш да стреляш инстинктивно по сюрията"(малко вероятно)Е това не е хуманно човек трябва да си избере едно прасе да го застреля и ако не е сигурен в първото да се опита да убие второ,толкова.(точка)

Аз до сега не съм успявал да ги спазвам всичките при лов(така ,че ЗАВИСИ).
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#11
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

Виж мнениетоSwetoslav написа на 19.04.2011 - 13:15 :

Действително изстрела трябва да те изненада в известна степен.
Според мен свободния ход на спусъка, не трябва да е повече от 7-8 мм. а силата на натиск, около 900 гр. Надолу става опасно, нагоре увеличава вероятността от трепване /това за силата/.
Трябва да се свикне, при натискане на палеца в/у спусъка, мускулите на другите пръсти и дланта да не участвуват в процеса.
За разположението на крака .... относително .... стрелял съм и от шантави положения с попадение.
Теорията пише, че изстрела трябва да се проведе със задържано издишване .... поне за лов аз бих го нарекъл ... спираш да дишаш !
Понеже основно стрелям с Булпап, на практика центъра на тежестта пада м/у дясната ръка и рамото, което създава много добра стабилност, то с лявата ръка на ложата само придържам едва.
При стрелба с нормална карабина, според мен, изстрела трябва да се направи относително бързо, за не повече от 10-15 секунди заедно с прицелването. След това в зависимост от тежестта на оръжието и дължината на цевта, ръката, която придържа ложата, почва да потреперва !!!

Ти как стреляш с палеца я кажи веднага тоя трик ,защото ми е трудно да си представя!
ХАХА шегичка!
Иначе полезно си се изказал.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#12
Потребителя е офлайн   Swetoslav 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 509
  • Регистр: 24.02.08
[/quote]
Ти как стреляш с палеца я кажи веднага тоя трик ,защото ми е трудно да си представя!
ХАХА шегичка!
Иначе полезно си се изказал.
[/quote]

Да се и ...... у главата :lol: Грешка на езика :angry:
zkk
0

#13
Потребителя е офлайн   tanatsi 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2266
  • Регистр: 14.03.08

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 19.04.2011 - 15:27 :

Ами виж сега имаш право ,че аз съм обяснил перфектната ситуация ,но това е нещото към което трябва да се стремим,далеч съм от мисълта,че ще тръгна да си мисля как съм си разположил ръцете когато ми е излязло прасето ,това се прави на тренировките(колкото до реалния ми опит той на изстина е малък:4-5 прасета са ми излизали 2 съм свалил,1-вото само го гледах как мина и не се сетих ,че трябва да го стрелям).И като си направил достатъчно тренировки после само повтаряш каквото си запомнил.Също така предполагам ще се съгласиш ,че да стреляш инстинктивно без да имаш стъпки по които го правиш не е правилно(макар ,че първото прасе падна точно така).
Поправи ме ,ако греша но искаш да кажеш ,че "като ти излезе сюрията и почваш да стреляш инстинктивно по сюрията"(малко вероятно)Е това не е хуманно човек трябва да си избере едно прасе да го застреля и ако не е сигурен в първото да се опита да убие второ,толкова.(точка)

Аз до сега не съм успявал да ги спазвам всичките при лов(така ,че ЗАВИСИ).


Глей са Хаха.....,първо-виждаш дивеча и го повеждаш с поглед,като едновременно прикладваш и повеждаш пушката догонвайки целта,чаак след това продължава всичко останало,а диша кой га се сети.
0

#14
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Може и так кой както му е удобно.Важното е да поразим целта успешно.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#15
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 19.04.2011 - 15:27 :


Ами виж сега имаш право ,че аз съм обяснил перфектната ситуация ,но това е нещото към което трябва да се стремим,далеч съм от мисълта,че ще тръгна да си мисля как съм си разположил ръцете когато ми е излязло прасето ,това се прави на тренировките(колкото до реалния ми опит той на изстина е малък:4-5 прасета са ми излизали 2 съм свалил,1-вото само го гледах как мина и не се сетих ,че трябва да го стрелям).И като си направил достатъчно тренировки после само повтаряш каквото си запомнил.Също така предполагам ще се съгласиш ,че да стреляш инстинктивно без да имаш стъпки по които го правиш не е правилно(макар ,че първото прасе падна точно така).
Поправи ме ,ако греша но искаш да кажеш ,че "като ти излезе сюрията и почваш да стреляш инстинктивно по сюрията"(малко вероятно)Е това не е хуманно човек трябва да си избере едно прасе да го застреля и ако не е сигурен в първото да се опита да убие второ,толкова.(точка)

Аз до сега не съм успявал да ги спазвам всичките при лов(така ,че ЗАВИСИ).
Дали е хуманно въобще не мисля когато трябва да стрелям, просто гледам да съм спокоен...Танаси ти е нахвърлил основните стъпки за успешен изстрел т.е. интуитивно повеждане.И пак стигнахме до практическата част а тя е :много стрелба и познаване на оръжието, тогава и тялото ти вече има сетивна ( мускулна) памет за него.За да ме разбереш по-точно ще ти дам пример: когато се качиш от твоята на чужда кола в първите минути усещаш дискомфорт, защото тялото ти няма запаметени усещания за нея като твърдост на съединителя ,височина на седалката и т.н.Същото важи и за спусъка и за захвата на оръжието като цяло,колкото по-често стреляш толкова по-добре тогава всичко става инстинктивно и без грешки.
Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#16
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Няма спор тука
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#17
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Като стана въпрос за пръстите и аз се сетих нещо.
Преди години прочетох, че снайперистите в морската пехота дърпат спусъка не с възглавничката на първата фаланга на показалеца, а със сгъвката между първата и втората фаланга. Пробвах и оттогава само така стрелям. Контрола върху спусъка е много по-предсказуем и дори и с твърд спусък се стреля много по-добре.
И другото, за кутрето е много важно, че само трябва да лежи на ръкохватката, без да упражнява никакъв натиск.
0

#18
Потребителят е онлайн   Виктор Сираков 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 901
  • Регистр: 11.06.09
Ако става въпрос за обичайната стрелба , която практикуваме по време на лов , най-често на дива свиня чрез гонка ,, няма никакъв смисъл да обсъждаме спусъка .
Ако искаме да пласираме изстрела прецизно или на далечно разтояние , тогава има какво да си кажем или по-точно да научим от "РедбулЯ" .

Като се разтърчат прасоците , ич незнам дали дишам или кво и да било . Ни откат сещам , ни гръм чуем , ни крака знам колко са разкрачени .


А относно пръста и аз стрелям със сгъвката на показалеца . Не знам колкко е правилно . Не съм снайперист и се оправям и така . На гонка никога не съм използвал шнелера . На стрелбището като бутна спусъка после въобще не мисля какво правя . Само го докосвам и , без значение с кой пръст .
0

#19
Потребителя е офлайн   T.Arnaudov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 178
  • Регистр: 24.12.10
При мен стрелбата при не подвижни цели се получава много добре от колкото подвижни,неподвижните цели винаги се оспокоявам психически и физически по време на истрела гледам да издишвам спокоино и както исдишвам да натискам спусъка(плавно) истрела ме изненадва и не пвдигам главата докато пушката не е насоча отново към целта.
0

#20
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
общо взето се пласира идеята ,че при гонка е трудно да се мисли за каквото и да било там се показва какво сме научили при тренировките.Съгласен съм ,че когато прасето (или няколко наведнъж)започва силно да ти тупти сърцето и корема ти се свива,това е нормална реакция и е свързана дори със подсъзнателен страх от "връхлитащата хала"(дори и странично да ти минава)и голямото желание да покажеш своите възможности(пред дружинката или жената(семейството)).
В такива моменти човек се чувства доста странно и е свързано с покачване на адреналина.Ако пък пропуснем то това не е срамно ,но някак си ни се иска да пропуснем тази част от историята на деня.

Добре значи стигнахме до консенсус за спусъка и дишането дайте да обсъдим предварението.
Тук говорим за карабините ,но бранекетата също могат да бъдат взети под внимание.
Аз със карабината още не съм стрелял по прасе(само 1 лисица-3 изстрела) и ще оставя на вас тази част.
Та с бранекето до 15м се целя в носа
до 30м на педя от носа
над 30м вече както дойде доста трудно става.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни