БГ Лов Форум: Лов на едър дивеч с изстрел от голяма дистанция - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (5 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Лов на едър дивеч с изстрел от голяма дистанция

#81
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
тАКА НАРЕЧЕНИЯТ ПРОГРЕСИВЕН ДАЛЕКОСТРЕЛ КАКВО СЪПРИКОСНОВЕНИЕ С ДИВЕЧА ИМА - и в буквалния и в преносния смисъл далечно. Като не видиш живото животно по-отблизо, като не видиш очите на сърната е лесно да мааш... Така и на пилотите на военните самолети психолози са установили че им е много лесно да пускат бомби на дисплея. Те не мислят че отсреща/отдолу загиват хора а си мислят че си джиткат на Плей Стейшън. Ако на някое бракониерче с чифтето може нещо да му се преобърне като види смъртта пред очите си на някое сърне, на оня далекострел нищо няма да му стане на него агонията и смъртта остават невидими защото примерно животното е на 600 метра и грухнало в житото, а даже маже и да не го намери после... Вижте назад в темата мненията, отрицателните са аргументирани с толкова разомни и не толкова разумни аргументи а положителните с общи лафове. И доста народ се е отказал тук да пише не само от тия баш изтребителите. И аз не писах 6 месеца.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#82
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоThedestroyer написа на 30.01.2013 - 00:13 :

абе може и хич май да не се е изложил ...баретата е със жилетка постоянно от 5 години насам даже и лятно време .тоя се е целил ниско в корема и бедрената артерия

:yesnod: :thumbsup:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#83
Потребителя е офлайн   Николай Лесев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 325
  • Регистр: 21.01.13
Е и аз като един не ловец да се включа в темата. Всеки има право да стреля и ловува както прецени. Но не съм съгласен с много колеги тук, че има животни в България които не можеш да доближиш на по малко от 200-300м. Аз лично съм бил на 50 от дива коза и съвсем спокойно може да се издебне/давам пример с това животно защото според мен това е най-трудно доближимо животно в България/. Случаят ми е в Кормисош при участие на таксацията им.
0

#84
Потребителя е офлайн   MCCLAIN 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 994
  • Регистр: 30.09.10
Ловът си е лов, независимо дали дистанцията е 10м,400м или 600м. Както може да се пропусне от далечна дистанция, така може да се пропусне и от близка. Всички които се занимават с лов са наясно по този въпрос. За мен е важно стрелеца да е сигурен във възможностите си за да се намали риска от раняване на стреляното животно, въпреки че, евентуалното раняване, често позволява на стрелеца да произведе втори завършващ истрел. Етиката в лова е въпрос на лично виждане и тя се определя от много фактори. Линка който публикувам по долу е моя стрелба на 400м по мишена 33см, 3 истрела в гупа от 8см. Така че смятам че няма нищо лошо да се стреля и на тези дистанции. Поздрави

http://www.facebook....&type=2

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: IMAG0173.jpg

MCCLAIN
0

#85
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09
Който може- го може! Слука да е!
0

#86
Потребителя е офлайн   lacho_ganev 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 231
  • Регистр: 14.01.09
"ЛОВ НА ЕДЪР ДИВЕЧ С ИЗСТРЕЛ ОТ ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ"

- в страната:

ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ= нарезно оръжие/карабина/= Удостоверение за подборен лов = курс за подборен лов = подборно ловуване / Чл. 54. (1) Методите на подборно ловуване са:1. чрез издебване;2. чрез причакване;3. чрез примамване./= индивидуален лов /Чл. 65. 1. категория индивидуален лов на едър дивеч, включваща следните групи: а) благороден елен; б) елен-лопатар и муфлон; в) сърна; 400 м. г) дива свиня; д) (отм. - ДВ, бр. 15 от 2009 г.) е) глухар; ж) други;

Как от цитираната дистанция определяте възраст, пол и други морфологични особености на ловуваният вид, на 90% поне и от горе изброените каква селекция /подбор/ извършвате, или просто скоро сте си купили оръжие и искате да се пробвате. Според мен от цялата тема 2-3 коментара бяха на ниво, а останалите са си чист СПАМ и мерене на п...и.
За мен лова не е свързан с убийството на животното / което трябва да е етично. / , а със спомена по самия лов, сега ще кажете да де ма я го изтърси ти от такова разстояние пък после ми кажи ,че няма кеф. За себе си сте прави, но аз поне никога не стрелям, без да съм сигурен какво точно е животното. / това при индивидуален лов, на групов на д.свиня, при нашите условия нямаш време да преценяваш мъжко ли е женско ли е., не казвам че е редно но се случва./
В лова всичко е в етиката и морала.
За кеф и големи дистанции полигони и мишени.

- извън страната:

/ много малко колеги ловци си го позволяват, и поради този факт няма да се спирам на този лов. / Пък и честно не ми дреме, дали децата в Зимбабве, ще знаят какво е лъв, хипопотам или др.,след време. Не е добре за мен, но това е истината, интересува ме нашите дали ще виждат извън ЗООЛОГИЧЕСКИТЕ ГРАДИНИ.
0

#87
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
А, много хубава тема.. Браво, че я "вдигна"....... :D
Мислех си колко е добре, че колегата teacher ballistics все пак не е спрял да пише във форума, както някой спомена по-назад...

В тоя ред на мисли ще е ОК ако драсне няколко реда в темата за далечния изстрел..??!
По скоро техническа инфо - като например кой калибър е добре да се ползва за далечен изстрел над 300-400 м.
Тамън малко пак да поизложим колегите дето си купуват калибър 300 win mag за лов на гонка... да си пазят страх :lol: :lol:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#88
Потребителя е офлайн   borislaf 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 289
  • Регистр: 21.03.16

Виж мнениетоlacho_ganev написа на 10.07.2017 - 14:18 :

"ЛОВ НА ЕДЪР ДИВЕЧ С ИЗСТРЕЛ ОТ ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ"

- в страната:

ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ= нарезно оръжие/карабина/= Удостоверение за подборен лов = курс за подборен лов = подборно ловуване / Чл. 54. (1) Методите на подборно ловуване са:1. чрез издебване;2. чрез причакване;3. чрез примамване./= индивидуален лов /Чл. 65. 1. категория индивидуален лов на едър дивеч, включваща следните групи: а) благороден елен; б) елен-лопатар и муфлон; в) сърна; 400 м. г) дива свиня; д) (отм. - ДВ, бр. 15 от 2009 г.) е) глухар; ж) други;

Как от цитираната дистанция определяте възраст, пол и други морфологични особености на ловуваният вид, на 90% поне и от горе изброените каква селекция /подбор/ извършвате, или просто скоро сте си купили оръжие и искате да се пробвате. Според мен от цялата тема 2-3 коментара бяха на ниво, а останалите са си чист СПАМ и мерене на п...и.
За мен лова не е свързан с убийството на животното / което трябва да е етично. / , а със спомена по самия лов, сега ще кажете да де ма я го изтърси ти от такова разстояние пък после ми кажи ,че няма кеф. За себе си сте прави, но аз поне никога не стрелям, без да съм сигурен какво точно е животното. / това при индивидуален лов, на групов на д.свиня, при нашите условия нямаш време да преценяваш мъжко ли е женско ли е., не казвам че е редно но се случва./
В лова всичко е в етиката и морала.
За кеф и големи дистанции полигони и мишени.

- извън страната:

/ много малко колеги ловци си го позволяват, и поради този факт няма да се спирам на този лов. / Пък и честно не ми дреме, дали децата в Зимбабве, ще знаят какво е лъв, хипопотам или др.,след време. Не е добре за мен, но това е истината, интересува ме нашите дали ще виждат извън ЗООЛОГИЧЕСКИТЕ ГРАДИНИ.



Колега, до голяма степен си прав, но не казваш нищо за хищниците.
___________________________________
Ако не ти пука къде си, не си се изгубил
0

#89
Потребителя е офлайн   Pano 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1132
  • Регистр: 05.01.12

Виж мнениетоborislaf написа на 10.07.2017 - 16:24 :

Виж мнениетоlacho_ganev написа на 10.07.2017 - 14:18 :

"ЛОВ НА ЕДЪР ДИВЕЧ С ИЗСТРЕЛ ОТ ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ"

- в страната:

ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ= нарезно оръжие/карабина/= Удостоверение за подборен лов = курс за подборен лов = подборно ловуване / Чл. 54. (1) Методите на подборно ловуване са:1. чрез издебване;2. чрез причакване;3. чрез примамване./= индивидуален лов /Чл. 65. 1. категория индивидуален лов на едър дивеч, включваща следните групи: а) благороден елен; б) елен-лопатар и муфлон; в) сърна; 400 м. г) дива свиня; д) (отм. - ДВ, бр. 15 от 2009 г.) е) глухар; ж) други;

Как от цитираната дистанция определяте възраст, пол и други морфологични особености на ловуваният вид, на 90% поне и от горе изброените каква селекция /подбор/ извършвате, или просто скоро сте си купили оръжие и искате да се пробвате. Според мен от цялата тема 2-3 коментара бяха на ниво, а останалите са си чист СПАМ и мерене на п...и.
За мен лова не е свързан с убийството на животното / което трябва да е етично. / , а със спомена по самия лов, сега ще кажете да де ма я го изтърси ти от такова разстояние пък после ми кажи ,че няма кеф. За себе си сте прави, но аз поне никога не стрелям, без да съм сигурен какво точно е животното. / това при индивидуален лов, на групов на д.свиня, при нашите условия нямаш време да преценяваш мъжко ли е женско ли е., не казвам че е редно но се случва./
В лова всичко е в етиката и морала.
За кеф и големи дистанции полигони и мишени.

- извън страната:

/ много малко колеги ловци си го позволяват, и поради този факт няма да се спирам на този лов. / Пък и честно не ми дреме, дали децата в Зимбабве, ще знаят какво е лъв, хипопотам или др.,след време. Не е добре за мен, но това е истината, интересува ме нашите дали ще виждат извън ЗООЛОГИЧЕСКИТЕ ГРАДИНИ.



Колега, до голяма степен си прав, но не казваш нищо за хищниците.


Кви хищници, бре? Я виж заглавието на темата!
0

#90
Потребителя е офлайн   d.g.g. 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 464
  • Регистр: 17.03.15
[quote name='lacho_ganev' timestamp='1499689130' post='746345']
"ЛОВ НА ЕДЪР ДИВЕЧ С ИЗСТРЕЛ ОТ ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ"

- в страната:

ГОЛЯМА ДИСТАНЦИЯ= нарезно оръжие/карабина/= Удостоверение за подборен лов = курс за подборен лов = подборно ловуване / Чл. 54. (1) Методите на подборно ловуване са:1. чрез издебване;2. чрез причакване;3. чрез примамване./= индивидуален лов /Чл. 65. 1. категория индивидуален лов на едър дивеч, включваща следните групи: а) благороден елен; б) елен-лопатар и муфлон; в) сърна; 400 м. г) дива свиня; д) (отм. - ДВ, бр. 15 от 2009 г.) е) глухар; ж) други;

Как от цитираната дистанция определяте възраст, пол и други морфологични особености на ловуваният вид, на 90% поне и от горе изброените каква селекция /подбор/ извършвате, или просто скоро сте си купили оръжие и искате да се пробвате. Според мен от цялата тема 2-3 коментара бяха на ниво, а останалите са си чист СПАМ и мерене на п...и.
За мен лова не е свързан с убийството на животното / което трябва да е етично. / , а със спомена по самия лов, сега ще кажете да де ма я го изтърси ти от такова разстояние пък после ми кажи ,че няма кеф. За себе си сте прави, но аз поне никога не стрелям, без да съм сигурен какво точно е животното. / това при индивидуален лов, на групов на д.свиня, при нашите условия нямаш време да преценяваш мъжко ли е женско ли е., не казвам че е редно но се случва./
В лова всичко е в етиката и морала.
За кеф и големи дистанции полигони и мишени.

- извън страната:

/ много малко колеги ловци си го позволяват, и поради този факт няма да се спирам на този лов. / Пък и честно не ми дреме, дали децата в Зимбабве, ще знаят какво е лъв, хипопотам или др.,след време. Не е добре за мен, но това е истината, интересува ме нашите дали ще виждат извън ЗООЛОГИЧЕСКИТЕ ГРАДИНИ.
[/quote /
За дистанция 400 метра , която посочваш, най-вероятно стрелящия е с оптически прицел , адекватен за дистанцията . Т.е. с голямо увеличени , примерно ...х 15 ,... х 24,... х 25 . Та ако през такава оптика някой не може да определи пола на животното , по добре да не оди на лов и на близо , и изобще :D .
А и трофея горе-долу добре се вижда на такава дистанция ,през оптики с посочените параметри .
Освен това на тази дистанция с нужното обурудване може да се постигне устойчиво стрелба в група 10-12-15 см , което прави възможно попадение с такава точност , каквато не може да се гарантира при стрелба от близо по търчащо, в неравен терен, със 200 , животно на лов на гонка .
За мен кефа от отстреляно животно на далечна дистанция е по-голям от този от отстреляно от близо на гонка . Факторите , които трябва да вземеш под внимание при изстрела на 400 метра , са повече от изстрела до 40 метра .
0

#91
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14
Интересувам се от пушка ,с която мога да опуша един елен на Илчов баир/Шуменско/.
Ще стрелям от Франгата/Варна/...може и от Айфелова кула !

Б.С.Б.
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#92
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоd.g.g. написа на 12.07.2017 - 07:57 :

За дистанция 400 метра , която посочваш, най-вероятно стрелящия е с оптически прицел , адекватен за дистанцията . Т.е. с голямо увеличени , примерно ...х 15 ,... х 24,... х 25 . Та ако през такава оптика някой не може да определи пола на животното , по добре да не оди на лов и на близо , и изобще :D/> .
А и трофея горе-долу добре се вижда на такава дистанция ,през оптики с посочените параметри .
Освен това на тази дистанция с нужното обурудване може да се постигне устойчиво стрелба в група 10-12-15 см , което прави възможно попадение с такава точност , каквато не може да се гарантира при стрелба от близо по търчащо, в неравен терен, със 200 , животно на лов на гонка .
За мен кефа от отстреляно животно на далечна дистанция е по-голям от този от отстреляно от близо на гонка . Факторите , които трябва да вземеш под внимание при изстрела на 400 метра , са повече от изстрела до 40 метра .

Това сигурно е напълно вярно, но смисъла на темата е да се назоват нещата не като "адекватна оптика" и "подходящо устройство", "правилния калибър" и т.н.......... а с конкретните им имена и параметри! ...както и други подробности като дължина на цевта, минимален калибър /за да отпаднат колегите с SLR-ите :lol: :lol: :lol: /

А по темата за омешването на удоволствието от близкия изстрел по бягащо животно и далечния изстрел по спокойно животно...
...сметам че тук имате един много съществен пропуск - ловът на гонка е за диви прасета, а от дистанция никой не ходи за диви прасета, еле пък да ги намери спокойно пасящи на открито... то си е друг вид лов - кози, елени, козирози, бизони и т.н.... Тъпо е дори да си го помислиш, камо ли да поставяш прасето в тая категория... :D
Друг е въпроса, че ако видя прасе да се измъква от гонката на 300-400, че и отгоре метри, ще му фърла... неустоимо е :D
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#93
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоKatena4o написа на 12.07.2017 - 09:12 :


...сметам че тук имате един много съществен пропуск - ловът на гонка е за диви прасета, а от дистанция никой не ходи за диви прасета, еле пък да ги намери спокойно пасящи на открито... то си е друг вид лов - кози, елени, козирози, бизони и т.н.... Тъпо е дори да си го помислиш, камо ли да поставяш прасето в тая категория... :D/>/>
Друг е въпроса, че ако видя прасе да се измъква от гонката на 300-400, че и отгоре метри, ще му фърла... неустоимо е :D/>

Може , може .... и още как ;) зависи какво искаш да постигнеш като гонач , ако невярваш разгледай темата на Иво за фотолов с издебване
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#94
Потребителя е офлайн   d.g.g. 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 464
  • Регистр: 17.03.15

Виж мнениетоKatena4o написа на 12.07.2017 - 09:12 :

Виж мнениетоd.g.g. написа на 12.07.2017 - 07:57 :

За дистанция 400 метра , която посочваш, най-вероятно стрелящия е с оптически прицел , адекватен за дистанцията . Т.е. с голямо увеличени , примерно ...х 15 ,... х 24,... х 25 . Та ако през такава оптика някой не може да определи пола на животното , по добре да не оди на лов и на близо , и изобще :D/>/> .
А и трофея горе-долу добре се вижда на такава дистанция ,през оптики с посочените параметри .
Освен това на тази дистанция с нужното обурудване може да се постигне устойчиво стрелба в група 10-12-15 см , което прави възможно попадение с такава точност , каквато не може да се гарантира при стрелба от близо по търчащо, в неравен терен, със 200 , животно на лов на гонка .
За мен кефа от отстреляно животно на далечна дистанция е по-голям от този от отстреляно от близо на гонка . Факторите , които трябва да вземеш под внимание при изстрела на 400 метра , са повече от изстрела до 40 метра .

Това сигурно е напълно вярно, но смисъла на темата е да се назоват нещата не като "адекватна оптика" и "подходящо устройство", "правилния калибър" и т.н.......... а с конкретните им имена и параметри! ...както и други подробности като дължина на цевта, минимален калибър /за да отпаднат колегите с SLR-ите :lol:/> :lol:/> :lol:/> /

А по темата за омешването на удоволствието от близкия изстрел по бягащо животно и далечния изстрел по спокойно животно...
...сметам че тук имате един много съществен пропуск - ловът на гонка е за диви прасета, а от дистанция никой не ходи за диви прасета, еле пък да ги намери спокойно пасящи на открито... то си е друг вид лов - кози, елени, козирози, бизони и т.н.... Тъпо е дори да си го помислиш, камо ли да поставяш прасето в тая категория... :D/>
Друг е въпроса, че ако видя прасе да се измъква от гонката на 300-400, че и отгоре метри, ще му фърла... неустоимо е :D/>

За това в червеното не те разбрах , искаш да изброя кои оптики , оръжия , калибри , далекомери и т.н. , са подходящи ли ? Сигурно ще пропусна нещо :lol:/> .
Това в синьото ,... няма какво да коментирам :D . Виж разрешен ли е подборния лов на диво прасе , или сигурно при теб правите подборен на гонка :lol: .
Това че не си виждал спокойно движещи се , хранещи се или дори лежащи прасета в гората и полето , също говори достатъчно :D .
0

#95
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоd.g.g. написа на 12.07.2017 - 19:20 :

За това в червеното не те разбрах , искаш да изброя кои оптики , оръжия , калибри , далекомери и т.н. , са подходящи ли ? Сигурно ще пропусна нещо :lol:/>/> .
Това в синьото ,... няма какво да коментирам :D/> . Виж разрешен ли е подборния лов на диво прасе , или сигурно при теб правите подборен на гонка :lol:/> .
Това че не си виждал спокойно движещи се , хранещи се или дори лежащи прасета в гората и полето , също говори достатъчно :D/> .

Нещо не сме се разбрали :D
Единствено разбрах, че ще заместваш Пири в областта на дървената философия ;)
Успех!
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#96
Потребителя е офлайн   d.g.g. 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 464
  • Регистр: 17.03.15

Виж мнениетоKatena4o написа на 12.07.2017 - 23:06 :

Виж мнениетоd.g.g. написа на 12.07.2017 - 19:20 :

За това в червеното не те разбрах , искаш да изброя кои оптики , оръжия , калибри , далекомери и т.н. , са подходящи ли ? Сигурно ще пропусна нещо :lol:/>/>/> .
Това в синьото ,... няма какво да коментирам :D/>/> . Виж разрешен ли е подборния лов на диво прасе , или сигурно при теб правите подборен на гонка :lol:/>/> .
Това че не си виждал спокойно движещи се , хранещи се или дори лежащи прасета в гората и полето , също говори достатъчно :D/>/> .

Нещо не сме се разбрали :D/>
Единствено разбрах, че ще заместваш Пири в областта на дървената философия ;)/>
Успех!

Колкото са ти възможностите , толкова си разбрал B) .
Но ,....писал си и друг път , така че едва ли си учудил някого колко разбираш :D .
0

Сподели темата:


  • (5 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни