БГ Лов Форум: reload 8x57JS - (.323) - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

reload 8x57JS - (.323) 8mm. Mauser

#1
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Здравейте!
Отварям темата за релоуд на кал. 8х57 JS (.323) - /8mm. Mauser/.
Нека споделяме опит и знания за калибъра, възможностите му и потенциала му при релоуд.

Лично аз използвам оръжие Steyr-Mannlicher Pro hunter Mountain. Цевта е с дължина 508мм. Стандартен профил, с мерни прибори.
До момента стрелях с фабрично снаредени патрони с добър резултат, но предвид наличната нужна материална база ми се ще да релоудвам и да видя какви резултати ще покаже това.

Закупих по 100 бр. куршуми Sierra Game King 220gr. и Hornady SST 175gr. Идеята е да разработя два фактически заряда, с които да ловувам основно на гонка с тежкия куршум(220gr.) и да мога да стрелям до 300м. с по-лекия куршум(175gr.). Понеже искам да снаредявам с един и същ барут и двата куршума, ровейки из таблиците с барути като оптимални и подходящи се очертават IMR 4064, VIHT 140, VIHT 150. Не зная обаче с кой да работя и кой ще бъде оптимален, предвид по-късата ми цев. Също така се колебая и за капсите - 200 или 220?
Ако някой вече е минал по пътя, моля да сподели рецепри и впечатления.
Предварително благодаря!
0

#2
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Пропуснах да напиша стъпката на цевта - 1:8,5 по данни на производителя
0

#3
Потребителя е офлайн   tachoo 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 502
  • Регистр: 24.10.11

 moleca написа на 20.05.2016 - 09:16 :

Здравейте!
Отварям темата за релоуд на кал. 8х57 JS (.323) - /8mm. Mauser/.
Нека споделяме опит и знания за калибъра, възможностите му и потенциала му при релоуд.

Лично аз използвам оръжие Steyr-Mannlicher Pro hunter Mountain. Цевта е с дължина 508мм. Стандартен профил, с мерни прибори.
До момента стрелях с фабрично снаредени патрони с добър резултат, но предвид наличната нужна материална база ми се ще да релоудвам и да видя какви резултати ще покаже това.

Закупих по 100 бр. куршуми Sierra Game King 220gr. и Hornady SST 175gr. Идеята е да разработя два фактически заряда, с които да ловувам основно на гонка с тежкия куршум(220gr.) и да мога да стрелям до 300м. с по-лекия куршум(175gr.). Понеже искам да снаредявам с един и същ барут и двата куршума, ровейки из таблиците с барути като оптимални и подходящи се очертават IMR 4064, VIHT 140, VIHT 150. Не зная обаче с кой да работя и кой ще бъде оптимален, предвид по-късата ми цев. Също така се колебая и за капсите - 200 или 220?
Ако някой вече е минал по пътя, моля да сподели рецепри и впечатления.
Предварително благодаря!

Имам гилзи ГЕКО безплатно за теб.От 10год използвам този калибър с две карабини с 52см и 60см изстрелял съм хиляди патрона Геко-телмантел само този вид.Чакам с нетърпение резултати групи снимки скорости.На колега от Варна съм пращал гилзи доста дано се включи в темата.
0

#4
Потребителя е офлайн   tachoo 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 502
  • Регистр: 24.10.11

 tachoo написа на 21.05.2016 - 18:05 :

 moleca написа на 20.05.2016 - 09:16 :

Здравейте!
Отварям темата за релоуд на кал. 8х57 JS (.323) - /8mm. Mauser/.
Нека споделяме опит и знания за калибъра, възможностите му и потенциала му при релоуд.

Лично аз използвам оръжие Steyr-Mannlicher Pro hunter Mountain. Цевта е с дължина 508мм. Стандартен профил, с мерни прибори.
До момента стрелях с фабрично снаредени патрони с добър резултат, но предвид наличната нужна материална база ми се ще да релоудвам и да видя какви резултати ще покаже това.

Закупих по 100 бр. куршуми Sierra Game King 220gr. и Hornady SST 175gr. Идеята е да разработя два фактически заряда, с които да ловувам основно на гонка с тежкия куршум(220gr.) и да мога да стрелям до 300м. с по-лекия куршум(175gr.). Понеже искам да снаредявам с един и същ барут и двата куршума, ровейки из таблиците с барути като оптимални и подходящи се очертават IMR 4064, VIHT 140, VIHT 150. Не зная обаче с кой да работя и кой ще бъде оптимален, предвид по-късата ми цев. Също така се колебая и за капсите - 200 или 220?
Ако някой вече е минал по пътя, моля да сподели рецепри и впечатления.
Предварително благодаря!

Имам гилзи ГЕКО безплатно за теб.От 10год използвам този калибър с две карабини с 52см и 60см изстрелял съм хиляди патрона Геко-телмантел само този вид.Чакам с нетърпение резултати групи снимки скорости.На колега от Варна съм пращал гилзи доста дано се включи в темата.


Колега от Хасково снаредяваше със сръбски барут и куршум sst и interlock пробвах ги и с двете но резултата не беше добър. Дано и той се включи обичам го този калибър и чакам резултати.
0

#5
Потребителя е офлайн   Пламен Дочев 

  • Пламен Дочев
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2498
  • Регистр: 24.06.10
http://www.realguns....ds/8x57mmjs.htm
0

#6
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Благодаря на включилите се в темата. Благодаря и на blackhoop за таблицата. Сега стана още по-объркано от към барути. :lol:
Споделих моите идеи с приятели ловци от Германия, където 8х57 си е стандартно използван боеприпас и сега чакам и от там конкретни навески с конкретни барути и куршуми. Смятам обаче, че те ще са с типично германските барути и куршуми, но както и да е - ще ги споделя тук.
Относно дължината на цевта и разликата в скоростта, смятам че ще бъде нещо от порядъка на около 4%, или ако приемем, че фабричен патрон 196gr/12.7гр. в 60 см. цев ще развие скорост около 780 м/с, то в 508 мм. цев би трябвало да е в границите на 750-755 м/сек., което смятам за достатъчно за калибъра. Ако успея да ги "позабързам" малко, ще е още по-добре. За това и попитах за барути - с кой вид ще вдигна леко скоростта, без да влизам в повишено налягане?
Колегата ddimitrov 64 препоръчва Vihtavuori N 540. От други места ми препоръчаха Varget. Не изключвам и сръбския барут NCD-02R, който също ми похвалиха доста, но за него не откривам нито навески, нито от къде може да се купи. Така или иначе, в момента пътувам доста и не ми остава време да се занимавам, но скоро ще започна опитите и ще споделям резултатите тук.
0

#7
Потребителя е офлайн   Пламен Дочев 

  • Пламен Дочев
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2498
  • Регистр: 24.06.10

 moleca написа на 25.05.2016 - 08:46 :

Благодаря на включилите се в темата. Благодаря и на blackhoop за таблицата. Сега стана още по-объркано от към барути. :lol:/>/>
Споделих моите идеи с приятели ловци от Германия, където 8х57 си е стандартно използван боеприпас и сега чакам и от там конкретни навески с конкретни барути и куршуми. Смятам обаче, че те ще са с типично германските барути и куршуми, но както и да е - ще ги споделя тук.
Относно дължината на цевта и разликата в скоростта, смятам че ще бъде нещо от порядъка на около 4%, или ако приемем, че фабричен патрон 196gr/12.7гр. в 60 см. цев ще развие скорост около 780 м/с, то в 508 мм. цев би трябвало да е в границите на 750-755 м/сек., което смятам за достатъчно за калибъра. Ако успея да ги "позабързам" малко, ще е още по-добре. За това и попитах за барути - с кой вид ще вдигна леко скоростта, без да влизам в повишено налягане?
Колегата ddimitrov 64 препоръчва Vihtavuori N 540. От други места ми препоръчаха Varget. Не изключвам и сръбския барут NCD-02R, който също ми похвалиха доста, но за него не откривам нито навески, нито от къде може да се купи. Така или иначе, в момента пътувам доста и не ми остава време да се занимавам, но скоро ще започна опитите и ще споделям резултатите тук.

Калибарът е добър. Аз срелям с цев 43,5 см, и също ми предстои правене на патрон.
Германците хвалят барута на Rottweil:

http://www.lhs-germa...ulver/rottweil/

https://forum.wildun...4ufen-(50-51-cm)
0

#8
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Да. Но в БГ не се продава. Или поне аз не съм срещал в търговската верига.
Иначе в Германия го използват много.
0

#9
Потребителя е офлайн   ДММ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1272
  • Регистр: 15.10.08

 moleca написа на 25.05.2016 - 08:46 :

Благодаря на включилите се в темата. Благодаря и на blackhoop за таблицата. Сега стана още по-объркано от към барути. :lol:/>
Споделих моите идеи с приятели ловци от Германия, където 8х57 си е стандартно използван боеприпас и сега чакам и от там конкретни навески с конкретни барути и куршуми. Смятам обаче, че те ще са с типично германските барути и куршуми, но както и да е - ще ги споделя тук.
Относно дължината на цевта и разликата в скоростта, смятам че ще бъде нещо от порядъка на около 4%, или ако приемем, че фабричен патрон 196gr/12.7гр. в 60 см. цев ще развие скорост около 780 м/с, то в 508 мм. цев би трябвало да е в границите на 750-755 м/сек., което смятам за достатъчно за калибъра. Ако успея да ги "позабързам" малко, ще е още по-добре. За това и попитах за барути - с кой вид ще вдигна леко скоростта, без да влизам в повишено налягане?
Колегата ddimitrov 64 препоръчва Vihtavuori N 540. От други места ми препоръчаха Varget. Не изключвам и сръбския барут NCD-02R, който също ми похвалиха доста, но за него не откривам нито навески, нито от къде може да се купи. Така или иначе, в момента пътувам доста и не ми остава време да се занимавам, но скоро ще започна опитите и ще споделям резултатите тук.


Спри да слушаш всички и направи като мен . Каквото ти каже" ddimitrov 64" - това прави,дума по дума буква по буква !!! Щото "слушането" на маса специалисти по форумите - обикновенно не върши работа ! А той просто е човек с ОГРОМЕН опит , и най- важното - готов е да го сподели с теб ... :D
0

#10
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Благодаря. Ще се възползвам от съвета ти.
0

#11
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09

 ddimitrov64 написа на 21.05.2016 - 17:04 :

Привет колега! Имам пушка с този боеприпас, въпреки това не съм експериментирал сериозно в релоудинга с него. Забавлявам с други калибри в момента. Не ти давам конкретни рецепти, защото, каквото съм правил е с други куршуми. На базата на опита ми и с другите калибри, който е по-голям, мога да дам следното мнение: Предвид по-късичката цев би трябвало да заложиш на по-бързия барут. Познавам поведението на барутите на Vihtavuori. За предпочитане според мен е N-540 в твоя случай. Казвам 540, а не 140, защото първия е двукомпонентен барут и малко по-високо енергиен. Наличието на нитроглицерин в състава му го прави и по-малко капризен на промяната в температурата. За да получиш оптималния патрон, ще трябва да започнеш да правиш експерименти с различни навески. Придържай се към данните от сайта на Vihtavuori. Ако не намериш данни за твоя куршум, избери си най-близкия по форма и тегло и започни с тези навески. Ако експериментираш, стъпката в грамажа на барута трябва да бъде няколко стотни от грама. Аз лично не правя по-големи стъпки от пет стотни. Защо ти препоръчвам по-бързия барут. Ако разгледаш внимателно сайта на Vihtavuori, ще видиш, че с по-бавния барут се постигат по-високи скорости. Там е посочено че тестовата цев е 620 мм. Освен от теорията и от личен опит съм установил, че с малко по-бърз барут, късата цев усвоява по-голям процент от енергията на барута, така, че процентът от загуба на енергия в сравнение с дългата цев е по малка. Имах такъв пример с 30-06. Цев 50 см стреляше с фабрични патрони Норма Вулкан с 11,7 грамов куршум със скорост 760 -770 м/с. при данни на производителя 823 м/с през цев 600мм. Барута в патрона беше 3,65 грама. Същата цев, със същия куршум я накарах да стреля с 815 -820 м/с със сръбски барут NCD-02R - с 3,35 грама.



Колега, ако Ви е удобно, може ли да ми дадете Вашия телефон, за да Ви се обадя да поговорим по-обстойно. Разбира се, стига да не Ви притеснявам.
Поздрави!!!
0

#12
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Ето малко информация за видове барути и тяхното предназначение.
Може да е полезна на някого.

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  BARUTI.pdf (213,91K)
    Брой сваляния: 675

0

#13
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Малко история и факти за калибъра......................

8х57 JS е боеприпас с много история.
Създаден е още през далечната 1888г в Гермния от оръжейниците в Спандау и приложен в класическата бойната карабина М-98 Маузер.
През 1905 година германските оръжейници увеличават налягането в боеприпаса и захвърлят до сега използвания куршум от 226 грейна със скорост 640 м/сек с новия тежащ 154 грейна и с начална скорост 878 м/сек. Това става и с увеличаване на диаметъра на куршума от .318 на .323 от инча.
Причината за тази промяна в диаметъра на куршума е, че цевите са били направени с много дълбоки нарези, за да могат да издържат на голямо износване и тежка употреба.
След тази промяна в абривиатурата на калибъра, освен буквата "J" от "пехотински"се добавя и "S" за шпицер, което сертифицира, че цевта е предвидена за новия боеприпас с по-голям диаметър на куршума.
Макар и един от най-старите боеприпаси, 8х57JS е все още в употреба, заради своята точност и универсалност за почти всякакъв вид лов.
Днес куршуми за този калибър се правят с тегло от 123 грейна /8,0 грама/ до 220 грейна /14,3 грама/. Златната среда е 196 грейновия куршум, който е нещо като запазена марка на калибъра.
0

#14
Потребителя е офлайн   Пламен Дочев 

  • Пламен Дочев
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2498
  • Регистр: 24.06.10
Как са успехите колеги?
0

#15
Потребителя е офлайн   valko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 401
  • Регистр: 15.03.08
Тъй като и яз ползвам същия калибър искам да попитам от къде да си закупя това което ми е необходимо за релолд.
0

#16
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Сори за късния отговор - сега видях темата.
Направих опити със сръбския барут NCD - 02, гилза NORMA, капса CCI 200 и куршум HORNADY 170gr. Гилзите са на второ зареждане, подбрани и сортирани по тегло, почистени с ултразвук, формовани по цялата си дължина и подрязани до стандартен размер. Резултата не е кой-знае какво - 4см. група от пет изстрела с 3 грама барут. Разбира се- за лов е достатъчно, но може и доста по-добре. Нямам хронограф и не успях да измеря скоростта. Един приятел беше обещал неговия, но нещо не стана работата.......... Бях направил само 10 патрона, колкото да се ориентирам към стартов заряд и що-годе към някакъв начален резултат. При наличие на време ще продължа с опитите.
Като цяло барута ме изненада приятно, че не цапа много. Очаквах повече "мръсотия" в цевта.
Сега смених оптиката (Schmidt & Bender 6x42) с друга, неподходяща за прецизна стрелба, но пък типично "гонкаджийска"- Leupold 1.25-4x24 (каквато е и идеята и основното предназначение на карабината) и не очаквам чудеса, но пък и не търся такива. Чакам и новия монтаж Recknagel и ще спра с комплектовката на оръжието. За целите и нуждите ми това е достатъчно.
0

#17
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09

 valko написа на 26.08.2016 - 21:05 :

Тъй като и яз ползвам същия калибър искам да попитам от къде да си закупя това което ми е необходимо за релолд.


Виж колегата Scarecrow тук от форума. Продава консумативи за релоуд и може да ти помогне.
Иначе VIP имат разни неща, но не съм търсил точно определено.
Поздрави!
0

#18
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
Малко да пораздвижим темата......
Прилагам някои таблици за ориентир.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 4207556.jpg
  • Прикачено изображение: 4207558.jpg
  • Прикачено изображение: 4207560.jpg
  • Прикачено изображение: 4207562.jpg
  • Прикачено изображение: 4207564.jpg
  • Прикачено изображение: 4213370.jpg
  • Прикачено изображение: 4223039.jpg
  • Прикачено изображение: 4223042.jpg
  • Прикачено изображение: 4223044.jpg
  • Прикачено изображение: 4223046.jpg
  • Прикачено изображение: 4223048.jpg
  • Прикачено изображение: 4223050.jpg
  • Прикачено изображение: 5183401.jpg
  • Прикачено изображение: 5183411.jpg
  • Прикачено изображение: 5183417.jpg
  • Прикачено изображение: 5385034.jpg

0

#19
Потребителя е офлайн   Георги Марков 19 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 109
  • Регистр: 16.01.18
Здравейте колеги, не зная дали темата ще се оспами но и аз от доста години съм с този калибър. До сега бях с маузер к98 и съм с прекрасни впечатления от оръжието,но за жалост се разделям с него.Дай боже следващия сезон отново ще купувам карабина, пак 8x57is но ме притеснява нещо, и то е че повечето съвремени карабини в моя ценови диапазон са с дължина на цевите 56-57 см говоря за тика т3 и рьослер титан 3 и титан 6,като при рьослера има вариант и 61см. не отписвам и сауер 100 той е с 56см и петзаряден пълнител. На моят маузер цевта е 60см. Изчетох темата и ще се радвам на вашите съвети и мнения коя пушка бихте избрали и повода за това защото действително съм много объркан. Също имам и доста гилзи от въпросния вид, какво ми е необходимо за релоуд, от къде да се сдобия с куршуми, капси и барут на нормални цени. Благодаря ви за отговорите и приемам забележки.
0

#20
Потребителя е офлайн   NICK77 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 325
  • Регистр: 16.08.12

 Георги Ма написа на 28.01.2018 - 17:26 :

Здравейте колеги, не зная дали темата ще се оспами но и аз от доста години съм с този калибър. До сега бях с маузер к98 и съм с прекрасни впечатления от оръжието,но за жалост се разделям с него.Дай боже следващия сезон отново ще купувам карабина, пак 8x57is но ме притеснява нещо, и то е че повечето съвремени карабини в моя ценови диапазон са с дължина на цевите 56-57 см говоря за тика т3 и рьослер титан 3 и титан 6,като при рьослера има вариант и 61см. не отписвам и сауер 100 той е с 56см и петзаряден пълнител. На моят маузер цевта е 60см. Изчетох темата и ще се радвам на вашите съвети и мнения коя пушка бихте избрали и повода за това защото действително съм много объркан. Също имам и доста гилзи от въпросния вид, какво ми е необходимо за релоуд, от къде да се сдобия с куршуми, капси и барут на нормални цени. Благодаря ви за отговорите и приемам забележки.

Привет!
В случая дължината на цевта ти е най-малкия проблем щом си се насочил към самоснаредяване. Тези 3-4см разлика са средно м/у 10-15 м/с по-ниски скорости спрямо сегашната 60 см цев. Това може лесно да се компенсира, но не това е идеята на самоснаредяването . Като за начало има доста теми за направата на нарезни патрони и ти предлагам да започнеш с четенето. Относно компонентите и необходимите инструменти определящите са целите които сме си поставили. Едни са доволни на група около 3 см на 100 м , други постигат същата но на 400м . За ловни цели не е необходимо да се закупуват доста от инструментите . Определи своите нужди и възможности за да можеш лесно да стигнеш до желаните резултати.
Поздрави и успех!
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни