БГ Лов Форум: обработка на дървените части на пушка - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

обработка на дървените части на пушка търся съвет

#41
Потребителя е офлайн   traperabg 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 10
  • Регистр: 06.01.10
Цитат(d.perov @ Jan 7 2010, 21:56 ) <{POST_SNAPBACK}>
trapera , а не ти ли миришат ръцете после на масло ?

Не дървото попива , а излишното се попива със сух парцал - ефикасно е пробвайте !!
0

#42
Потребителя е офлайн   Garo_dai 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1386
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(traperabg @ Jan 7 2010, 22:08 ) <{POST_SNAPBACK}>
Не дървото попива , а излишното се попива със сух парцал - ефикасно е пробвайте !!
Въобще наясно ли си че така съсипваш приклада? Всяко машинно масло прави дървото по крехко и чупливо,в случай че не знаеш.А че попива си прав biggrin.gif

Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз.
0

#43
Потребителя е офлайн   bakatch 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 52
  • Регистр: 22.07.08
Уважаеми колеги,
малко извън темата,но въпросът ми е съвсем незаядлив:жп траверсите с какво са били импрегнирани на времето?
Жоро Данаилов
0

#44
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
С креозот и катран/смола.
Креозота отдавна е забранен за употреба в целия ЕС поради силната му канцерогенност.
0

#45
Потребителя е офлайн   bakatch 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 52
  • Регистр: 22.07.08
Благодаря ти!
Спомням си бегло,че миризмата беше малко по-особена от тази на прегоряло масло.
Жоро Данаилов
0

#46
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09
Цитат(gigles @ Jun 19 2009, 18:43 ) <{POST_SNAPBACK}>
Бъчи повярвай знам какво говоря.Работил съм много с тру ойл и не можеш да отречеш, че при професионално нанасяне на 6-7 слоя става също така лъскаво като огледало.Тук няма друга свясна алтернатива Дори безира съхне с месеци и ти трябва половин година ако решиш да полираш между всеки слой.Полиуретановия спрей дава същата дълбочина и полупрозрачност на дървото като Тру ойл ако се работи по същия начин.Лененото масло от магазина на художниците просто не съхне а попива и предпазването на дървесината от влага е нулево.Ако не вярваш направи си малък експеримент с две дръвчета.Това с безира ще попие вода все едно че не е обработено.Тия работи донякъде вършат работа за гладкоцевни ако с тях не се стреля много, но за карабина съвсем не стават.Като се върнах в Б-я се видях в чудо с какво да обработвам прикладите и накрая се спрях на полиуретановото покритие защото е твърдо и трудно се драска, запечатва и предпазва отлично дървесината и ако с него се работи предпазливо и се шлайфа между отделните нанасяния резултата е като Тру ойл. Поздрави и успехи!


Напълно споделям мнението на колегата gigles. Покрива се на 100% с моето виждане. Позволявам си да цитирам поста си от друга тема, който пуснах преди да прочета написаното тук.

"Въпреки, че съм страстен привърженик на класическите решения и натуралните материали в областта на ловните оръжия, тук ще дам едно мнение с което мога да си навлека гнева на много колеги със сходни разбирания. Първо да кажа, че не съм имал, нямам, а мисля и да продължа да нямам пушка със синтетичен приклад:-). Опитвал съм дълго време всякакви методи на защита и обработка на дървенията и мога да кажа, че когато става въпрос за оръжие в реална полева употреба, не съм намерил по практично и надеждно решение от правилно нанесения и обработен сатениран полиуретанов лак, желателно двукомпонентен. Процесът е доста трудоемък и продължителен за да се получи наистина естетично и професионално покритие. Но полученият като краен резултат еластичен филм по устойчивост, здравина и надеждност няма конкурент сред естествените покрития. Твърдо препоръчвам това покритие и при карабини, при които се търси прецизна и точна стрелба на значителни разстояния, при които всяка промяна в геометрията на приклада е крайно нежелателна и неизбежна в случай, че не се прекрати напълно "дишането" на дървото.
Тук разбира се нямам предвид оръжие, което е колекционерско. Там твърдо няма как да се отстъпи от позициите за естествените решения:-)."

Има малка разликата в техниката, която прилагам, но същността е същата. Аз използвам матов полиуретанов двукомпонентен лак в 4-5 слоя, като прилагам шлайфане "на мокро" с водна шкурка 500-2000 за премахване на всякакви неравности и "пъпки" след всеки слой. При шлайфането те се очертават очевидно и няма как да бъдат подминати. Резултатът е идеално равно покритие без никакви вълнисти повърхности и дефекти. Полиуретановото покритие е еластично и издържа отлично на удари, деформирайки се заедно с дървото без да се отлепя, стига да е било нанесено след първоначална обработка на повърхността с подходящия за съответния лак грунд.
Аз лично не бих използвал лак под формата на спрей, тъй като за да могат да бъдат използвани в такава форма в тях силно е намалено смолистото съдържание за сметка на летливия агент, което ги прави механически слаби след изсъхване. Същото важи и за боите под формата на спрей. При тези продукти, поне при тези които съм срещал в нашите магазини, основната идея е бързо и лесно нанасяне на непретенциозно и неотговорно покритие.

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#47
Потребителя е офлайн   Георги В. Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 409
  • Регистр: 04.08.08
Колеги от къде да намеря терпентин и има ли някакви разновидности dry.gif
0

#48
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26379
  • Регистр: 17.02.08
Цитат(Жоро @ Jul 11 2010, 21:11 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колеги от къде да намеря терпентин и има ли някакви разновидности dry.gif

Терпентин се продава в магазините за художници... Наслука
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#49
Потребителя е офлайн   Георги В. Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 409
  • Регистр: 04.08.08
Цитат(vater @ Jul 12 2010, 09:09 ) <{POST_SNAPBACK}>
Терпентин се продава в магазините за художници... Наслука

Лошото е че в Шумен има само един такъв магазин и в него няма ленено масло и терпентин. Намерих в аптека терпентиново масло но незнам ще свърши ли работа за разтваряне на прополис.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 12072010013.jpg

0

#50
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
Цитат(Жоро @ Jul 12 2010, 19:55 ) <{POST_SNAPBACK}>
Лошото е че в Шумен има само един такъв магазин и в него няма ленено масло и терпентин. Намерих в аптека терпентиново масло но незнам ще свърши ли работа за разтваряне на прополис.

прополиса се разтваря със спирт... за 4-5 дена
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#51
Потребителя е офлайн   stoeger-dzd 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 456
  • Регистр: 26.07.09
Цитат(old_hunter @ May 25 2010, 15:26 ) <{POST_SNAPBACK}>
Напълно споделям мнението на колегата gigles. Покрива се на 100% с моето виждане. Позволявам си да цитирам поста си от друга тема, който пуснах преди да прочета написаното тук.

"Въпреки, че съм страстен привърженик на класическите решения и натуралните материали в областта на ловните оръжия, тук ще дам едно мнение с което мога да си навлека гнева на много колеги със сходни разбирания. Първо да кажа, че не съм имал, нямам, а мисля и да продължа да нямам пушка със синтетичен приклад:-). Опитвал съм дълго време всякакви методи на защита и обработка на дървенията и мога да кажа, че когато става въпрос за оръжие в реална полева употреба, не съм намерил по практично и надеждно решение от правилно нанесения и обработен сатениран полиуретанов лак, желателно двукомпонентен. Процесът е доста трудоемък и продължителен за да се получи наистина естетично и професионално покритие. Но полученият като краен резултат еластичен филм по устойчивост, здравина и надеждност няма конкурент сред естествените покрития. Твърдо препоръчвам това покритие и при карабини, при които се търси прецизна и точна стрелба на значителни разстояния, при които всяка промяна в геометрията на приклада е крайно нежелателна и неизбежна в случай, че не се прекрати напълно "дишането" на дървото.
Тук разбира се нямам предвид оръжие, което е колекционерско. Там твърдо няма как да се отстъпи от позициите за естествените решения:-)."

Има малка разликата в техниката, която прилагам, но същността е същата. Аз използвам матов полиуретанов двукомпонентен лак в 4-5 слоя, като прилагам шлайфане "на мокро" с водна шкурка 500-2000 за премахване на всякакви неравности и "пъпки" след всеки слой. При шлайфането те се очертават очевидно и няма как да бъдат подминати. Резултатът е идеално равно покритие без никакви вълнисти повърхности и дефекти. Полиуретановото покритие е еластично и издържа отлично на удари, деформирайки се заедно с дървото без да се отлепя, стига да е било нанесено след първоначална обработка на повърхността с подходящия за съответния лак грунд.
Аз лично не бих използвал лак под формата на спрей, тъй като за да могат да бъдат използвани в такава форма в тях силно е намалено смолистото съдържание за сметка на летливия агент, което ги прави механически слаби след изсъхване. Същото важи и за боите под формата на спрей. При тези продукти, поне при тези които съм срещал в нашите магазини, основната идея е бързо и лесно нанасяне на непретенциозно и неотговорно покритие.

Поздрави и наслука!



Съгласен с теб но вече има и качествен еднокомпонентен лак.Предимството му е че е по дуракоустойчив, приклада се подбива, но лака не се напуква.При двукомпонентен лак, покритието е по твърдо и при удар може да направи " снежинка " иначе технологията ти е правилна.
Дървен приклад- КЛАСИКА
Полимерен - РАБОТЕН
Цитат на колега:
"Сложните тролове отлично познават правилата в сайтовете, където се подвизават и го правят на границата на нарушаването им, често карайки администраторите да превишат пълномощията си или да нарушат собствените си правила. "
0

#52
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09
Цитат(Жоро @ Jul 11 2010, 21:11 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колеги от къде да намеря терпентин и има ли някакви разновидности dry.gif


Има минерален терпентин и боров терпентин. Ще намериш в складовете за "бои и химикали" или в специализираните складове и за химични реактиви и лабораторна посуда. Например тук. Успех!

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#53
Потребителя е офлайн   къща на занаятите 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2
  • Регистр: 12.09.10
Всичко това е възможно.0894605797-колев

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: Priklad1__3_.jpg

0

#54
Потребителя е офлайн   Тони Груев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 751
  • Регистр: 27.01.09
Цитат(stoeger-dzd @ Jul 12 2010, 22:19 ) <{POST_SNAPBACK}>
....При двукомпонентен лак, покритието е по твърдо и при удар може да направи " снежинка " иначе технологията ти е правилна...

Това се избягва напълно, като към лака се добави и мат-паста.
Съотношението лак-мат-втвърдител е 1-1-1.
Само, че не лъщи толкова.
"Нито гилза след мен"[
0

#55
Потребителя е офлайн   tanatsi 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2266
  • Регистр: 14.03.08
Цитат(Тони Груев @ Sep 14 2010, 10:06 ) <{POST_SNAPBACK}>
Това се избягва напълно, като към лака се добави и мат-паста.
Съотношението лак-мат-втвърдител е 1-1-1.
Само, че не лъщи толкова.


http://sport.birchwoodcasey.com/Finishing/...93-c13b1036016d
Мажеш и си свиркаш.

0

#56
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09
Цитат(Тони Груев @ Sep 14 2010, 10:06 ) <{POST_SNAPBACK}>
Това се избягва напълно, като към лака се добави и мат-паста.
Съотношението лак-мат-втвърдител е 1-1-1.
Само, че не лъщи толкова.


Колега, интересна технология предложи. Би ли обяснил обяснил каква е тази мат-паста и каква е идеята да се използва, при положение, че си има готови лакове с различен процент блясък? А относно съотношението 1:1:1 - има двукомпонентни лакове с различно съотношение на лак:втвърдител. Конкретен лак ли имаш предвид?

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#57
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Лошо е, че на български не правим разлика между лак и лак. Лак е полимер, разтворен в разтворител - леко се нанася и бързо покрива, по-малко слоеве правят натрупване, защото твърдото вещество е много. Недостатъците също са много и такова нещо не се препоръчва за пушки. При досег с разтворителя готовото покритие лесно се разтваря. Класически пример за лак е шеллакът.
Другото на англ. се води Varnish - демек, полимеризиращо масло или полимеризиращи лакове. Ако в тях има разтворител, след неговото изпаряване маслото полимеризира. Тук влизат и двукомпонентните лакове, фенолните и полиуретановите. Тук вече има и разклонение за допълнително объркване на потребителя - лаковете на водна основа, като при тях молекулите на лакът са вече полимеризирали, и частичките са покрити с друг полимер (латекс) и се слепват при изсъхване на разтворителя - етиленгликол+вода.
И третото - масла. Тук влиза и лененото масло. Бавно полимеризира, не се натрупва, попива, но ако ще и цялото дърво да пропиете с него, предпазващите му свойства са равни на нула - нито заздравява дървесината, нито я прави водоустойчива, още по-малко пък я прави устойчива на плесен и мухъл, защото лененото масло е идеалната им храна.
Предпазните свойства на пчелния восък са подобни на тия на лененото масло.
Мат-пастите правят повърхността на покритието грапава или ако се добавя преди нансяне - напукана, така, че да изглежда матова. По-доброто решение е след последното нанасяне да се мине с фина стоманена вълна, но ефектът пак е краткотраен, защото естественото износване пак ще направи повърхностите блестящи и то неравномерно.
Най-доброто покритие за дървен приклад си остава TruOil, нанесен правилно. Разрежда се с чист бензин, не автомобилен.
0

#58
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09
Цитат(Бъчи @ Sep 14 2010, 23:40 ) <{POST_SNAPBACK}>
И третото - масла. Тук влиза и лененото масло. Бавно полимеризира, не се натрупва, попива, но ако ще и цялото дърво да пропиете с него, предпазващите му свойства са равни на нула - нито заздравява дървесината, нито я прави водоустойчива, още по-малко пък я прави устойчива на плесен и мухъл, защото лененото масло е идеалната им храна.


Браво! thumbsup.gif Най-после се намери още един колега, който е наясно с истината за лененото масло /с ленения безир нещата стоят по аналогичен начин/! biggrin.gif

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#59
Потребителя е офлайн   Тони Груев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 751
  • Регистр: 27.01.09
Цитат(old_hunter @ Sep 14 2010, 18:46 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колега, интересна технология предложи. Би ли обяснил обяснил каква е тази мат-паста и каква е идеята да се използва, при положение, че си има готови лакове с различен процент блясък? А относно съотношението 1:1:1 - има двукомпонентни лакове с различно съотношение на лак:втвърдител. Конкретен лак ли имаш предвид?

Поздрави и наслука!

Чакай, чакай.....!!!
Щеше да стане голяма излагация, добре че ме контрира.
Работя с различни лакове и ЛЕКО съм се объркал.
Защото говорите за полиуретанови лакове,
а това което съм написал се отнася, за един акрилен лак,
който също е много износоустойчив и гъвкав.
Специализиран е за пластмаси, но съм го пробвал и върху дърво.
Извинявам се, че съм заблудил и вас!!!

"Нито гилза след мен"[
0

#60
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09
Цитат(Тони Груев @ Sep 15 2010, 16:15 ) <{POST_SNAPBACK}>
Чакай, чакай.....!!!
Щеше да стане голяма излагация, добре че ме контрира.
Работя с различни лакове и ЛЕКО съм се объркал.
Защото говорите за полиуретанови лакове,
а това което съм написал се отнася, за един акрилен лак,
който също е много износоустойчив и гъвкав.
Специализиран е за пластмаси, но съм го пробвал и върху дърво.
Извинявам се, че съм заблудил и вас!!!

thumbsup.gif biggrin.gif Всичко е наред, въпросът е да се изясняват нещата.

Поздрави инаслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

Сподели темата:


  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни