БГ Лов Форум: Окончателно: НС разреши използването на супресори и късо нарезно за лов, няма да се отнемат разрешителни за оръжие за нарушения на обществения ред - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (18 Страници) +
  • « Първа
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Окончателно: НС разреши използването на супресори и късо нарезно за лов, няма да се отнемат разрешителни за оръжие за нарушения на обществения ред

#301
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Преди време и за карабина не се караше практически курс и изпит а само теория. Курса за гладко не включваше никаква практика с автомат а само се споменаваше като система. И както казваше моя инструктор единствената цел на този курс беше да научи младия ловец на безопасност и да мисли като хване оръжието. На точна стрелба ще го научат в дружинката като тръгне на лов. Казваше, че няма да скъсат никой за пропуснати панички, но най-малката грешка в безопасното боравене с оръжие гарантира скъсване ако ще 25 от 25 да си ударил. А правилата за безопасно боравене с каквото и да е огнестрелно оръжие са едни и същи. За курсовете за КНО съм раздвоен. Знам, че на поне 25% от хората с които ходя на лов лично аз не бих им дал и лък да боравят, без значение колко курса са изкарали, като им гледам колко им е акъла.
0

#302
Потребителя е офлайн   Деян Енчев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 302
  • Регистр: 25.06.14

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 04.07.2019 - 13:46 :

В закона за лова чл.56 дава право на придобиване,съхранение и носене на КНО за ловни цели.


Така е, но спрямо същия този закон, ако не са изпълнени квалификаторите из алинеите и точките по Чл. 58, разрешително най-вероятно ще ти бъде отказано.
"Venatio supra omnia"
0

#303
Потребителя е офлайн   kartechar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 291
  • Регистр: 28.12.13
Като притежател на КНО от26 години /без да съм служител в репресивни структури / и на дългоцевно гладко от 25 години и нарезно от 23 години, ще задам елементарен въпрос: седейки между колеги с оръжие в скута /незаредено естествено/, чия цев по-лесно бихте позиционирали в безопасно направление - на късото или дългото? От там и отговорът дали е необходим курс по ББКОО - ДА! Отделен е въпросът дали курсът има за цел да ви научи или само дави прибере парите!
0

#304
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10

Виж мнениетоДеян Енчев написа на 04.07.2019 - 16:30 :

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 04.07.2019 - 13:46 :

В закона за лова чл.56 дава право на придобиване,съхранение и носене на КНО за ловни цели.


Така е, но спрямо същия този закон, ако не са изпълнени квалификаторите из алинеите и точките по Чл. 58, разрешително най-вероятно ще ти бъде отказано.

Чл.58 (1)9. е в случаите когато кандидатстваш за разрешително за носене и употреба, но аз вече имам разрешително за носене и употреба и не кандидатствам за издаването му.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#305
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11
Що развАли убАвата седянка сега така?
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#306
Потребителя е офлайн   Деян Енчев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 302
  • Регистр: 25.06.14

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 05.07.2019 - 07:02 :

Виж мнениетоДеян Енчев написа на 04.07.2019 - 16:30 :

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 04.07.2019 - 13:46 :

В закона за лова чл.56 дава право на придобиване,съхранение и носене на КНО за ловни цели.
Така е, но спрямо същия този закон, ако не са изпълнени квалификаторите из алинеите и точките по Чл. 58, разрешително най-вероятно ще ти бъде отказано.
Чл.58 (1)9. е в случаите когато кандидатстваш за разрешително за носене и употреба, но аз вече имам разрешително за носене и употреба и не кандидатствам за издаването му.


Не претендирам, че моята интерпретация на закона е вярната.
За мен т.9 от ал.1 значи, че ако курс за КНО не е преминат. няма да ти се издаде разрешително.

За гладкоцевна и дългоцевно нарезно имаш, но ако КОС искат да се заядът, или някой им е спуснал заповед да искат ББОО - за КНО. вероятно точно на ал.9 ще базират отказа.

Надявам се нямаш проблеми и получиш чаканото разрешение в законовия срок. Със сигурност сподели как са се разчили нещата, понеже ще е от полза за много колеги.
"Venatio supra omnia"
0

#307
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Ами то и на мен това ми е идеята ,да видя как ще ми отговорят и дали ще може да се оспорва.
Обратна връзка ще дам със сигурност.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#308
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
https://www.mvr.bg/g...rPridobivaneOOB

Промяна в наредбата публикувана вчера:

Разрешителни за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси
08 юли 2019
....

Услуга 1067 - Издаване на разрешения за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица

Правно основание:

ЗОБВВПИ - чл. 50, ал.3, чл.76

Орган, издаващ индивидуален административен акт:

Директор на ГДНП или оправомощено от него длъжностно лице или началник на РУ на МВР.

Приемане на документите:

Гише административно обслужване на гражданите

Процедура за издаване и необходими документи:

За получаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, подават заявление по образец (Приложение 2) до началника на РУ на МВР по постоянен адрес.

За получаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях физически лица, пребиваващи на територията на друга държава членка, подават заявление по образец (Приложение 1) до директора на ГДНП.

В заявленията се посочва:

начин на придобиване;
име и адрес на наследодателя или прехвърлителя;
основателна причина за издаване на разрешението в случаите на дарение, закупуване и замяна;
видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях.
Заявленията се придружават от следните документи:

Документ, удостоверяващ начина на придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси при наследство и награда;
Декларация, че придобитите огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях ще се съхраняват при следните условия:
в метални каси, неподвижно закрепени, снабдени със секретно заключващи се устройства, ако не могат да се поберат в металните каси, те се съхраняват в отделно помещение с врата със секретно заключващо се устройство и входна метална врата.
Документ, удостоверяващ завършено основно образование;
Документ за платена такса в размер, определен с тарифа;
Ако лицето е чужд гражданин - документ, който удостоверява, че съответното лице не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер. За български граждани обстоятелството се проверява служебно;
Ако лицето е чужд гражданин - документ, издаден от орган на съдебната власт, или съответен документ по националното законодателство на другата държава, удостоверяващ, че срещу лицето няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер. За български граждани обстоятелството се проверява служебно;
Медицинско свидетелство от лечебно заведение или съответен документ по националното законодателство на другата държава, удостоверяващо, че лицето не страда от психически разстройства;
Лицата пребиваващи на територията на друга държава членка, представят към документацията и предварително писмено одобрение от съответния орган на държавата членка, в която лицето е пребиваващо.
Физически лица, кандидатстващи за разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за спортни цели, допълнително представят и документ за членство от съответната спортна организация по Закона за физическото възпитание и спорта, а когато лицата са пребиваващи на територията на друга държава членка - съответен документ в легализиран превод на български език.

Физически лица, кандидатстващи за разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни цели, допълнително представят и заверен билет за лов съгласно Закона за лова и опазване на дивеча, а когато лицата пребивават на територията на друга държава членка - съответен документ в легализиран превод на български език.

При кандидатстване за разрешение за придобиване на ловно нарезно оръжие физическите лица представят и удостоверение за подборно ловуване.


Изключения

Лицата, притежаващи огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, за които имат издадени разрешения за съхранение и/или носене и употреба и срокът им не е изтекъл, могат да придобият друго огнестрелно оръжие и боеприпаси за него след получаване на разрешение за придобиване. Лицата представят заявление по образец (Приложение 2) до директора на ГДНП на МВР, съответно до началника на РУ на МВР по постоянен адрес, в което се посочват видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпасите за тях, придружено от документ за платена такса в размер, определен с тарифа.
...

Отново не се споменава изкаран курс за ББОО!
Защо?
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#309
Потребителя е офлайн   fatmaka 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 30.09.09
Курса за придобиване право на лов е и курса за ББОО за оръжие за ловни цели...
0

#310
Потребителя е офлайн   buran 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 824
  • Регистр: 25.06.09

Виж мнениетоfatmaka написа на 09.07.2019 - 10:35 :

Курса за придобиване право на лов е и курса за ББОО за оръжие за ловни цели...

????????????????????????????????????? Я пак
0

#311
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
В чл.58 пише ,че за издаване на разрешително за носене и употреба се изисква изкаран курс за Безопасно болавене с огнестребно оръжие. Когато си купуваш първата пушка представяш курса за право на лов като валиден документ за това изискване. В текста на законо пише Безопасно болавене с огнестребно оръжие и не се споменава определен вид огнестрелно оръжие ,тоест курса за право на лов ти дава право да боравиш с всички видове оръжие предназначени за ловни цели. На разрешителното за носене ,съхранение и употреба също пише огнестребно оръжие ,и не се уточнява кои видове. Когато придобиваш ново оръжие ти не кандидатстваш за нова разрешително за носене ,съхранение и употреба ,а ти променят приложението към разрешителното.

По същата логика ,ако този текст се тълкува както на КОС им се иска, би следвало да отнемат всичкото оръжието на всички ставали ловци преди да влези в сила този текст през 2010г. Защого те не отговарят на изискването по чл.58.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#312
Потребителя е офлайн   buran 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 824
  • Регистр: 25.06.09
Когато си купуваш първа пушка се иска поне преди години беше така ... взимат ти в горското изкарания ловен курс и ти дават членска карта и с членската карта в кос за оръжие!
0

#313
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4532
  • Регистр: 31.12.09

Виж мнениетоburan написа на 09.07.2019 - 17:44 :

Когато си купуваш първа пушка се иска поне преди години беше така ... взимат ти в горското изкарания ловен курс и ти дават членска карта и с членската карта в кос за оръжие!


В момента се говори за последващо оръжие, от вид, които вече имаш, ама цевта му е малко по-къса ...
За мен курс не трябва да се изисква, при положение, че вече имаш карабина ...
Вчера говорих с КОС в един град и той ми заяви, че курс трябва, щото е късо ... Да, ама статута му е друг, малко по различен от късото за самаоохрана .. иначе, пак си е пищоФ ..
0

#314
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Отговор, който получих от главна дирекция на КОС.
Прикачено изображение: IMG_20190719_171702.jpg
Общо взето едни и същи неща си повтарят без да се основават на реални текстове от закона...
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#315
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11
Чел гявола евангелието, заеВи другарко.
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#316
Потребителя е офлайн   Andronos 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 225
  • Регистр: 10.05.08
Подадох документи, получих разрешение, купих КНО. Без допълнителни курсове. Бях първия, който е с искане на КНО за лов в нашето РУП.
0

#317
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Честито колега ,радвам се за теб.
В кое РУП си?
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#318
Потребителя е офлайн   sttekata 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 463
  • Регистр: 13.01.13
Благодаря Публикувано изображение !
В 06 РУП съм.
Даже вече го купих от колега и минах пак през КОС: H&K P30 9x19

0

#319
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
:willy_nilly:/>
Звъннаха ми от служба КОС сега, сред като им разясних Чл.4(2) и Чл.59(1)т.9 в последното ми писмо, са си променили мнението дали съм преминал курс за ББОО.
Заявлението ми ще бъде предадено за одобрение на начелника на РУП.
За сега не бързам много да се радвам ,пък да видим какво ще стане...
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#320
Потребителя е офлайн   Деян Енчев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 302
  • Регистр: 25.06.14
Някой успя ли да си закупи Супресор?
Трябва ли документ от КОС, преди да си купя?

Наслука,
Д
"Venatio supra omnia"
0

Сподели темата:


  • (18 Страници) +
  • « Първа
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни