БГ Лов Форум: Добре дошла, Сара - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Добре дошла, Сара пристигна моето дългоочаквано ловно другарче

#1
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Скъпи приятели и колеги, искам да споделя с вас един дълъг разказ за най-скорошната ми радост - един изненадващ подарък от приятел на дълго чакан от мен 4-крак любимец и другар в ловните и извън ловни занимания.
Моля да ме извините, но това е почти пълната версия на моето преживяване. Дано имате търпение... :pismo:

Аз съм соколар и от близо 30-ина години се интересувам от ловът с хищни птици. Председател съм на най-старата соколарска организация у нас, Българската Соколарска Асоциация от 18 години и в живота ми съм виждал много породи, от напълно обикновени и често срещани, до екзотични и редки. И всички те са ми правели впечатление по свой начин.

Така се случи, че през годините съм гледал основно стражеви породи кучета - източноевропейски овчарки основно, в допълнение с няко и друга "четка за обувки" :), като пинчер, дакел и тн. По ред причини все не идваше време да се сдобия с ловно куче. Събирайки информация от тук и навън в избора си минах през всички интересни за моя лов породи - курцхаари, бретони, сетери, ваймаранери, визли и пойнтери. Наблюдавах как работят и кучета и хора, но за мен като страничен наблюдател на тази симбиоза остана да виси във въздуха една огромна въпросителна - как се получаваше всичко?! :cheta:

В моите занимания ловното куче е задължително. Практикувам основно лов със соколи, а там кучето е най-ценният помощник на сокола. Соколарят е подвижната стойка. При ловът с ястреби или орли не винаги има нужда от куче, но със соколи е задължително.

До преди около 8 години имах възможност да наблюдавам основно работата на курцхаари в България, а в случаите на посещения в чужбина - пойнтери, сетери, визли, бретони, чешки фоусеци и др.
До тук, добре. Удовлетворяваше ме работата на курцхаарът като претърсване, темперамент, отношение и тн., дори имах и любим мажки курцхаар, който много обичах и в период от пет години се радвах на работата му. Но някак не бях сигурен на 100%, че ТОВА е моето куче. На няколко пъти дори щях да се сдобия с такова красиво пале. Но това за хубаво или лошо не се случи.

Дойде следващият етап - да мина през изгарящото желание и да преборя изкушението да си взема ваймаранер - красота, аристократичност, грация...Но и това не се случи.

Моментът на истината - мой приятел-соколар, който по мое скромно мнение е най-добрият соколар за момента у нас и който макар и млад на години е с изключителен полеви опит (ловен и соколарски), взе от общ познат не добре гледан и възпитаван мъжки пойнтер. Тъй като знаех какво правеше това куче на полето, преди той да го вземе, бях много скептичен. ...Но това се промени още на първия излет - пойнтерът претърсваше полетата с такава скорост, че едвам успявахме да го следим с биноклите. А когато застанеше на стойка можеше спокойно да пуснем птиците, а няколкостотинте метра между нас да бъдат взети на спокоен ход, докато соколите набираха височина и ние се приближахме за последите "акорди". Това куче с неговият стопанин затвърдиха надеждите ми, че някой ден и аз мога да разчитам на една такава красива и величествена "ракета".

Предварително трябва да споделя, че сдобиването с куче ми отне 15 години. Преди толкова почина последният ми 4-крак другар. И от тогава само блянове... :) :91221yt:

И така, идвам си на приказката. Лето Господне 2016-то. Говоря си ежеседмично с мой приятел от чужбина. Споделяме хубави, лоши моменти, кучета, соколи и тн. Той коментира какви кучета е имал, аз - какви. Все хубави емоции. Вече е 2017-та. Докато си водим поредният разговор той мимоходом и тактично споделя, че са му се родили пойнтерчета. Родителите елитни, кутретата сладки..., въобще какво може да каже човек?! Зарадвах се искрено, пожелах му здраве и успех с бъдещите собственици. Въобще не очаквах какво щеше да се случи.

Годината е 2018-та, 24-ти януари. Звъни ми колегата и ми казва, че идва с жив подарък за мен. Да го чакам на 25-ти. Разбира се, като обременен от дългогодишните занимания с птици веднага започвам да си мисля, че подаръкът му ще бъде сокол. Тръпна, радвам се, споделям с жената...обичайните неща. Вече е 25-ти. 03:00 часа сутринта. Звъни телефона. Да го очаквам на уреченото място към 04:00-04:30 часа. Оправям се, излизам. Закъснява. Става вече 05:00 часа и тамън си мисля, че това може да е някаква шега и моят човек спира. Минавам към багажника и.....о, какъв голям кенел.... ЛЕЛЕ....две черни очички ме гледат притеснено и леко изморено. Само чувам "Това е новото ти куче!"...

...После сякаш беше насън. Няколко часа седях навън, защото не знаешх, дали жена ми ще приеме кучето и мен...притеснения, шаш и паника. Накрая страх-нестрах прибрах се. Пуснах кучето вътре и влязох малко след него. Настана пълна тишина. ВИкам си, ей сега ще има писък...да, ама нищо. Притесних се. Викам си, бре да не би жената да го е видяла и да го е утрепала?! ЛЕле, още повече се притесних. По едно време отварям вратата на хола...плахо-плахо, като девица. И що да видя - двете се гушнали, жена ми й се радва, кУтрето я ближе....жената пита - какво е това куче, викам - трябваше да е сокол. Какво да правя. А тя, ама от къде е - обяснявам. Тя пак, и какво ще правим. А аз, ами ти кажи, аз се влюбих. Останахме в глезене и игри някой и друг час. ...И от този момент, аз вече имам английски пойнтер!!!
Признавам, най-много се страхувах, дали жена ми ще го приеме. Но все пак, жена ми е душица..., която има много точна ръка, когато хване дългоцевно АУГ, 45-ти калибър H&K или подобни, например... :chain-gun: :)

И така, моля запознайте се със Sara fon Marik de Ukri Cheron Lovely Hunters :Laie_69[1]:
Сара дойде на 7 месеца. Изискване, което тамошните власти имали, за да може да мине през всякакви изледвания и ваксини.

Предоставям автентични снимки от събитието... :fotograf:


П.П. Оказа се, че моят човек веднага тръгва обратно - 3000 км преход, при това само, за да ми докара подаръка. Кой би направил това в днешно време...?

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 61.jpg
  • Прикачено изображение: 98.jpg
  • Прикачено изображение: 66.jpg
  • Прикачено изображение: 63.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#2
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08
Честито!
0

#3
Потребителя е офлайн   Антон Иванов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 345
  • Регистр: 23.03.10
Да ти е живо и здраво, много се радвам, като видя хора като теб с такъв мерак към кучета и лов, в твоя случай лов с хищни птици. Нека ловния другар удовлетвори всички твои желания и надежди за в бъдеще.
0

#4
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Честито Павка, пожелавам много незабравими ловни мигове. ;) Щастлив си и с истински приятел и другар, респект към него!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#5
Потребителя е офлайн   BLADE 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2139
  • Регистр: 16.02.10
Честито ! Желая много незабравими ловни емоции с това прекрасно куче ! Наслука :)
"Лудите, лудите - те да са живи......"
Иван Вазов
0

#6
Потребителя е офлайн   Ицо Грозков 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 5734
  • Регистр: 16.03.11
Честити да сте си, Павка и Сара! Публикувано изображение Незабравима ще остане радостта ти след първото самостоятелно изпълнение на Сара! Все така да радва душата и очите ти! Наслука занапред, друже!Публикувано изображение
За злобния светът е зъл и злобен !
И той във всеки търси свой подобен......
Свободата е възможността да се прави , което е разрешено по право.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ
Факта, че един човек има добро сърце, не означава, че не може да ти нацепи "кофата"!
Изисква се много кураж да бъдеш себе си, когато много невежи копелета имат проблем с това да бъдеш различен.
Няма по-досадни глупци от тези, които не са лишени съвсем от разум!
0

#7
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 Желю написа на 28.02.2018 - 23:06 :

Честито!


Благодаря, колега! :Laie_69[1]:
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#8
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 Антон Иванов написа на 28.02.2018 - 23:30 :

Да ти е живо и здраво, много се радвам, като видя хора като теб с такъв мерак към кучета и лов, в твоя случай лов с хищни птици. Нека ловния другар удовлетвори всички твои желания и надежди за в бъдеще.


Ох, благодая ти за добрите думи Тони!
Дай Боже да имам търпението и дръзновението за това. Но най-вече моите ментори и приятели в това занимание да продължават да ме напътстват и съветват.
Още веднъж благодаря ти. :Laie_69[1]:
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#9
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 Vasil Terziyski написа на 01.03.2018 - 08:22 :

Честито Павка, пожелавам много незабравими ловни мигове. ;)/> Щастлив си и с истински приятел и другар, респект към него!


Благодаря, Васе! Благодаря за топлите пожелания и на теб.
Ще се радвам някой ден, когато надобреем да покажем наученото и на яве.
Благодаря! :Laie_69[1]:
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#10
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 BLADE написа на 01.03.2018 - 11:14 :

Честито ! Желая много незабравими ловни емоции с това прекрасно куче ! Наслука :)/>


Благодаря ти, BLADE!
Да ти кажа, вече се сбъдва пожеланото от теб, съдейки по това какво ми носи вече като емоция. За сега се оказва доста интересно животинче с добри заложби.
Благодаря ти! :Laie_69[1]:
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#11
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 Ицо Грозков написа на 01.03.2018 - 13:37 :

Честити да сте си, Павка и Сара! Публикувано изображение Незабравима ще остане радостта ти след първото самостоятелно изпълнение на Сара! Все така да радва душата и очите ти! Наслука занапред, друже!Публикувано изображение



Ицееееее, :lol: ...! Ти най-добре знаеш друже каква емоция ми донесоха нейните първи две стойки. Това беше изживяване за милиони!!!
Благодаря ти за ентусиазма, дръзновението, куража и нестихващата помощ. Благодаря, че мога да разчитам на теб! :Laie_69[1]:
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#12
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Добра вечер, скъпи колеги.
Искам да споделя с вас няколко снимки от последните тренировки. За огромно мое съжаление първата и втората САМОСТОЯТЕЛНИ стойки на Сара, които протекоха в един ден и в промеждутък от 100 метра една от друга не бяха запечатани на кадър. Свидетели на това СЪБИТИЕ бхме само г-н Ицо Грозков и моя милост..... А така ми се искаше да го видят повече хора...!!! Това беше един от случаите, когато искрено съжалявах, че не съм взел фотоапарата.

Утре, 08.03. е поредната, трета "сесия" на нашите (на Сара и мен) занимания, под вещото ръководство на Маестро Ицо Грозков и Маестро Ивало Русков.
Това за мен са срещи, които чакам с трепет и ученическо нетърпение.

Специално за вас искам да публикувам тук няколко снимки, за да онагледя какво правим. Моля всеки от вас, който има мнение да споделя и коментира.

:)/>/>

...Обаче нещо не се получава..... Не мога да публикувам, защото снимките са над 5 и 6 МВ всяка? Дори и в галерията не се получава. Явно нещо не правя както трябва.

Съвет...? :o/>
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#13
Потребителя е офлайн   Антон Иванов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 345
  • Регистр: 23.03.10
Добър вечер Павка, снимките трябва да са до 2МБ максимум. За целта си изтегли програма на телефона или компютъра за смляне на снимки(не знам от кое от двете устройства се опитваш да качиш снимките). И така, снимаш, после смаляваш до 2МБ и качваш във форума.
0

#14
Потребителя е офлайн   BLADE 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2139
  • Регистр: 16.02.10
Аз ще помогна с няколко снимки ;)

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 28828639_1877764295568731_5383058919628141374_o.jpg
  • Прикачено изображение: 27540997_1847952515216576_8322788855773982215_n.jpg
  • Прикачено изображение: 28685627_10155708292387562_4034815821862131585_n.jpg
  • Прикачено изображение: 27628572_1847943198550841_6141172912446413121_o.jpg
  • Прикачено изображение: 28782770_10155708292872562_6386592720775393315_n.jpg

"Лудите, лудите - те да са живи......"
Иван Вазов
0

#15
Потребителя е офлайн   Ицо Грозков 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 5734
  • Регистр: 16.03.11

 BLADE написа на 09.03.2018 - 10:08 :

Аз ще помогна с няколко снимки Публикувано изображение


Публикувано изображение На 3-то фото, Сара фом Марик де Ловли Хънтърс нареди композицията, Барут и Густо от Гавазов и секундираха, докато навлязат в миризмата и начупят стойките!Публикувано изображение Бе много красиво изпълнение на малката.Публикувано изображение
За злобния светът е зъл и злобен !
И той във всеки търси свой подобен......
Свободата е възможността да се прави , което е разрешено по право.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ
Факта, че един човек има добро сърце, не означава, че не може да ти нацепи "кофата"!
Изисква се много кураж да бъдеш себе си, когато много невежи копелета имат проблем с това да бъдеш различен.
Няма по-досадни глупци от тези, които не са лишени съвсем от разум!
0

#16
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 Антон Иванов написа на 08.03.2018 - 22:04 :

Добър вечер Павка, снимките трябва да са до 2МБ максимум. За целта си изтегли програма на телефона или компютъра за смляне на снимки(не знам от кое от двете устройства се опитваш да качиш снимките). И така, снимаш, после смаляваш до 2МБ и качваш във форума.



Ясно, Тонка. Благодаря ти. :)
Мога ли да те помоля за съвет, коя безплатна програма да си изтегля на компютъра? :unsure:
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#17
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08

 BLADE написа на 09.03.2018 - 10:08 :

Аз ще помогна с няколко снимки ;)/>



Ееееее, супер си BLADE!!!! Хакеров! ;)
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#18
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
Публикувано изображение На 3-то фото, Сара фом Марик де Ловли Хънтърс нареди композицията, Барут и Густо от Гавазов и секундираха, докато навлязат в миризмата и начупят стойките!Публикувано изображение Бе много красиво изпълнение на малката.Публикувано изображение
[/quote]


Като искам да благодаря за добрите и топли думи, трябва да уточня, че Сара фон Марик де Укри Шевон Ловли Хънтърс нямаше как да направи каквото и да било, ако не беше дейното участие на Сър Ицо Грозков с небезизвестният Барут, както и Негово Превъзходителство г-н Ивайло Русков със чудесният атлет Густо.

Най-важното за мен е общуването със стойностни хора....и кучета!!! :D
www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

#19
Потребителя е офлайн   Павел Якимов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 341
  • Регистр: 08.08.08
На днескашния ден бях посетен от един приятел-соколар от Пазарджик и неговото куче. Пламен Пенев е не само близък до сърцето ми човек, но по мое скромно мнение и въпреки крехката си възраст, най-добрият соколар в България за момента. Човек с изключителни практически познания, интересен и забавен събеседник. Освен това Пацо също така с успех държи ненадминатият до момента рекорд за най-дълго пикиране.
Неговото куче, 9-месечен английски сетер на име Мери е една чудесна млада и опитна дама, придобила познанията си благодарение на прекрасния мъжки английски пойнтер Торо, с когото заедно тършуват поля и ливади, под вещото ръководство на своя стопанин.

Времето беше прекрасно. Полето беше гостоприемно и топло. Дивечът беше по обичайните места. Изминахме няколко километра, но десетината яребици, които вдигнахме за целия период на разходката не можаха да впечатлят моят приятел. И напълно разбираемо. За мен, като човек от София, свикнал на "стерилните" полета около големия град, да видя 10-ина яребици за една разходка е като награда от тотото. Но по неговите ширини яребицата е в големи количества.

И все пак, въпреки малкото дивеч всеобщото настроение беше на ниво, разговорите не секваха, а радостта от приятната компания се отрази и на слуката ни - 3 стойки, 2 прегазвания и 1 пропуск. А Сара записа участие и в трите "дисциплини" ;)/>

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: DSC_0003.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0004.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0013.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0015.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0033.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0059.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0074.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0082.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0084.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0091.1.jpg
  • Прикачено изображение: DSC_0097.1.jpg

www.sokolarstvo.eu

www.falconrybg.eu

Соколарят си е птица упорита!
Не го ли ритнеш - не излита!
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни