БГ Лов Форум: На лов с пищов - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (11 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

На лов с пищов Всичко за късото нарезно оръжие и мястото му в арсенала на ловеца

#81
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 03.06.2019 - 07:00 :

Колеги, мисля, че е време да се сложи край на безмислените лакърдии...в двете теми....и на много мнения, странно пропити от някаква неосъзната злоба.
Неопорима истина е, че КНО трябва да заеме подобаващо място в арсенала на българския ловец. Абсолютно безмислена е дилемата "става или не става". Два са аспектите в използване на късо оръжие за лов: първо като дублиращо оръжие - да си спомним колко ловци са загинали от ранени глигани! Дали има сезон без такава трагедия? Моето виждане е субкомпактно мощно оръжие .357 или от 9х19 нагоре. Същото оръжие бихме използвали за доубиване на ранен глиган, натиснат от кучета, когато използване на дълго от растояние е невъзможно(от близко също).
Другият аспект в използване на КНО е ловуване с такова - говорим за дългоцевен револвер в адекватен калибър. Естесствено говорим за индивидуален лов(подборен, селекционен). Досега законът не регламентираше такъв лов. Сигурен съм, този екстремален лов ще намери своите привърженици.
Колеги, законът ни върна едно изконно право. Баща ми, да е жив и здрав, отказа се от лова след 50 год. ловен стаж, цял живот е мечтал за късо оръжие. Като дете се радваше на моята придбивка!
И последно за курса за безопасно боравене с късо - мнението ми е, че трябва да се съчетае с курса за подборен лов, НО наистина да има обучение. Познавам МНОГО ловци с документ за подборен, без да са карали курс, сигурен съм, че и Вие имате такива познати. Носенето на нарезно оръжие е огромна отговорност и изисква сериозна подготовка!


Абсолютната истина....ъъъ ако може едно уточнение да направиш друже - и пищака ли ще е само за ПОДБОРЕН лов?
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#82
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

Виж мнениетоanelin написа на 03.06.2019 - 21:43 :

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 03.06.2019 - 07:00 :

Колеги, мисля, че е време да се сложи край на безмислените лакърдии...в двете теми....и на много мнения, странно пропити от някаква неосъзната злоба.
Неопорима истина е, че КНО трябва да заеме подобаващо място в арсенала на българския ловец. Абсолютно безмислена е дилемата "става или не става". Два са аспектите в използване на късо оръжие за лов: първо като дублиращо оръжие - да си спомним колко ловци са загинали от ранени глигани! Дали има сезон без такава трагедия? Моето виждане е субкомпактно мощно оръжие .357 или от 9х19 нагоре. Същото оръжие бихме използвали за доубиване на ранен глиган, натиснат от кучета, когато използване на дълго от растояние е невъзможно(от близко също).
Другият аспект в използване на КНО е ловуване с такова - говорим за дългоцевен револвер в адекватен калибър. Естесствено говорим за индивидуален лов(подборен, селекционен). Досега законът не регламентираше такъв лов. Сигурен съм, този екстремален лов ще намери своите привърженици.
Колеги, законът ни върна едно изконно право. Баща ми, да е жив и здрав, отказа се от лова след 50 год. ловен стаж, цял живот е мечтал за късо оръжие. Като дете се радваше на моята придбивка!
И последно за курса за безопасно боравене с късо - мнението ми е, че трябва да се съчетае с курса за подборен лов, НО наистина да има обучение. Познавам МНОГО ловци с документ за подборен, без да са карали курс, сигурен съм, че и Вие имате такива познати. Носенето на нарезно оръжие е огромна отговорност и изисква сериозна подготовка!


Абсолютната истина....ъъъ ако може едно уточнение да направиш друже - и пищака ли ще е само за ПОДБОРЕН лов?

Първо да направим едно друго уточнение, от което явно има нужда - а кой казва че има ловно оръжие, което е САМО за ПОДБОРЕН лов? И като питам "кой", не питам кой несъмнено голям пич, го твърди, а в кой закон го пише.
Защото, както вече ви надух главите, с последното изменение в Закона за оръжията естествено имаше и изменения в Закона за лова, които, както всички добре знаем, ни казва с какво на какъв лов можем да ходим. А ако не ни го казва закона, ни го казва правилникът към него. И в единия, и в другия няма конкретни указания или забрани за вида на оръжието. Единственото условие е ако си с гладкоцевна да стреляш с куршум. Най-нагледно този казус е представен в новата алинея в Закона за лова, с която се разрешават супресорите, която гласи: "При извършването на ловуване и подборно ловуване на дългоцевните нарезни ловни оръжия могат да бъдат монтирани и използвани супресори". Или с думи прости, на групов лов за свин'ье можеш да ходиш не само с любимата си карабина, но даже и супресор да и туриш ;) Бях подробен, защото в някои дружинки още мрънкат за карабините по време на групов.
Сега за пищовите. Пак в Закона за лова четем: "Чл. 56. (1) Ловуването се извършва с гладкоцевно, дългоцевно нарезно огнестрелно ловно оръжие и късоцевно нарезно огнестрелно оръжие за ловни цели. Когато оръжието е полуавтоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина, с изключение на късите нарезни оръжия за ловни цели. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.
(2) Ловно огнестрелно оръжие е това оръжие, което конструктивно е пригодено за тази цел, с изключение на късоцевните нарезни оръжия за ловни цели. Всички ловни оръжия и оръжия за ловни цели трябва да отговарят на техническите изисквания за безопасност." Както е видно от текста, законът дори е по-либерален към патлаците, отколкото към пушките, а указания при какъв вид лов могат да се носят, а при какъв - не, също липсват. Липсват (и такива гласове се чуха) указания или забрани в каква конфигурация може да се носи пищова на лов - само с него, с него и с карабина, с него и с гладката. Лично аз никъде в законите не видях проблем да ми е на кръста и на гонка, и на вреден, и на подборен и дори да съм за пилци - ами ако излезе я лисица, я чакал ;)
Поздрави!
0

#83
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10

Виж мнениетоanelin написа на 03.06.2019 - 21:43 :

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 03.06.2019 - 07:00 :

Колеги, мисля, че е време да се сложи край на безмислените лакърдии...в двете теми....и на много мнения, странно пропити от някаква неосъзната злоба.
Неопорима истина е, че КНО трябва да заеме подобаващо място в арсенала на българския ловец. Абсолютно безмислена е дилемата "става или не става". Два са аспектите в използване на късо оръжие за лов: първо като дублиращо оръжие - да си спомним колко ловци са загинали от ранени глигани! Дали има сезон без такава трагедия? Моето виждане е субкомпактно мощно оръжие .357 или от 9х19 нагоре. Същото оръжие бихме използвали за доубиване на ранен глиган, натиснат от кучета, когато използване на дълго от растояние е невъзможно(от близко също).
Другият аспект в използване на КНО е ловуване с такова - говорим за дългоцевен револвер в адекватен калибър. Естесствено говорим за индивидуален лов(подборен, селекционен). Досега законът не регламентираше такъв лов. Сигурен съм, този екстремален лов ще намери своите привърженици.
Колеги, законът ни върна едно изконно право. Баща ми, да е жив и здрав, отказа се от лова след 50 год. ловен стаж, цял живот е мечтал за късо оръжие. Като дете се радваше на моята придбивка!
И последно за курса за безопасно боравене с късо - мнението ми е, че трябва да се съчетае с курса за подборен лов, НО наистина да има обучение. Познавам МНОГО ловци с документ за подборен, без да са карали курс, сигурен съм, че и Вие имате такива познати. Носенето на нарезно оръжие е огромна отговорност и изисква сериозна подготовка!


Абсолютната истина....ъъъ ако може едно уточнение да направиш друже - и пищака ли ще е само за ПОДБОРЕН лов?


Сарказма го схващам, ....но тук коментираме закона, а не законодателя..
Като достатъчно условие за придобиване на късо ловно, законът посочва курс за подборен, а като необходимо - курс за безопасно боравене с късо.
Може би е ПО - ПРАВИЛНО ще е, достатъчното условие да бъде правото на лов и необходимо - курс за късо.
Като ще коментираме законодателя, някъде бях вметнал за торбичката Била, с която ще си носим кутията с КНО-то. Законодателят не посочва каква да бъде торбичката... Истината е, че късо оръжие се носи в кобур! (иначе се губи, краде,забравя...)И това трябва да го пише в закона! Може да има изискване късо ловно да се носи празно до началото на лова, но не виждам логика и смисъл...
0

#84
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 04.06.2019 - 06:46 :

Виж мнениетоanelin написа на 03.06.2019 - 21:43 :

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 03.06.2019 - 07:00 :

Колеги, мисля, че е време да се сложи край на безмислените лакърдии...в двете теми....и на много мнения, странно пропити от някаква неосъзната злоба.
Неопорима истина е, че КНО трябва да заеме подобаващо място в арсенала на българския ловец. Абсолютно безмислена е дилемата "става или не става". Два са аспектите в използване на късо оръжие за лов: първо като дублиращо оръжие - да си спомним колко ловци са загинали от ранени глигани! Дали има сезон без такава трагедия? Моето виждане е субкомпактно мощно оръжие .357 или от 9х19 нагоре. Същото оръжие бихме използвали за доубиване на ранен глиган, натиснат от кучета, когато използване на дълго от растояние е невъзможно(от близко също).
Другият аспект в използване на КНО е ловуване с такова - говорим за дългоцевен револвер в адекватен калибър. Естесствено говорим за индивидуален лов(подборен, селекционен). Досега законът не регламентираше такъв лов. Сигурен съм, този екстремален лов ще намери своите привърженици.
Колеги, законът ни върна едно изконно право. Баща ми, да е жив и здрав, отказа се от лова след 50 год. ловен стаж, цял живот е мечтал за късо оръжие. Като дете се радваше на моята придбивка!
И последно за курса за безопасно боравене с късо - мнението ми е, че трябва да се съчетае с курса за подборен лов, НО наистина да има обучение. Познавам МНОГО ловци с документ за подборен, без да са карали курс, сигурен съм, че и Вие имате такива познати. Носенето на нарезно оръжие е огромна отговорност и изисква сериозна подготовка!


Абсолютната истина....ъъъ ако може едно уточнение да направиш друже - и пищака ли ще е само за ПОДБОРЕН лов?


Сарказма го схващам, ....но тук коментираме закона, а не законодателя..
Като достатъчно условие за придобиване на късо ловно, законът посочва курс за подборен, а като необходимо - курс за безопасно боравене с късо.
Може би е ПО - ПРАВИЛНО ще е, достатъчното условие да бъде правото на лов и необходимо - курс за късо.
Като ще коментираме законодателя, някъде бях вметнал за торбичката Била, с която ще си носим кутията с КНО-то. Законодателят не посочва каква да бъде торбичката... Истината е, че късо оръжие се носи в кобур! (иначе се губи, краде,забравя...)И това трябва да го пише в закона! Може да има изискване късо ловно да се носи празно до началото на лова, но не виждам логика и смисъл...


Ето с това изречение ми погуби интереса към темата....закона си го знаеме добре - кой по-старите издания, кой по-новите, кой, каквото знае...ама да не коментираме законодателя е убийство на интелекта ловен...да загърбиш тази обширна простащина обитаваща периодично центъра на София е все едно да се принизиш до нивото на роб! Това ми е в повече. Имам пищов, не ми е тупнал тупана за карабина, но не е никакъв проблем, нито ми пречи даже и с копие да ходят на лов около мен, ама някой управляващ цървул да ми нарежда какво да правя по време на лов, при условие, че не може да говори правилно български език и да ме убеждава какво трябва да изпитвам или не - това ме убива!
Поздрави!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#85
Потребителя е офлайн   Grezinski 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 430
  • Регистр: 02.01.13
На марголините ще им се вдигне цената а фазаните покрай пътя ще изчезнат на зима.
няма подпис
0

#86
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Здравейте колеги , отидох и платих този курс за КНО, цената е 300 лева , разбрах, че с този курс може да се пише пистолета за самоотбрана и за ловни цели и реших да го изкарам .
0

#87
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Ако не бързаш и изчакаш да актуализират курса за подборен може и да не караш този курс.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#88
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Дали ще има такова да стане ?
0

#89
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
В момента временно изискват допълнително курса за късоцевно нарезно за самоотбрана ,докато се актуаризира наредлата за приложение на закона за лова. И сред като въведат в нея боравене с кно за ловни цели ,ще спрат да изискват този курс.
Интересното, е че дори и сега не би трябвало да се изисква този допълнителен курс ,защото текста на закона не разграничава различните видове оръжие. И би следвало щом си изкарал курс за ББОО с някакъв вид огнестрелно оръжие да не могат да ти отказват издаване на разрешително за придобиване по чл. 58 (1) т.9.

Но това ще отнеме влеме да им го нобием в главите.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#90
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
А нали ще мога да си ходя с пистолет за лов, (пистолет ТТ) ,без да имам някакви проблеми?, С курса.
0

#91
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
Пистолета може да го използваш за ловни цели. Какво повече трябва да знаеш.
Лов на диво прасе, елен, сърна, коза, хищници, фазан, яребица, гривек, пътпъдък и тн...
Каквото ти душа сака.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#92
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 24.07.2019 - 12:59 :

Пистолета може да го използваш за ловни цели. Какво повече трябва да знаеш.
Лов на диво прасе, елен, сърна, коза, хищници, фазан, яребица, гривек, пътпъдък и тн...
Каквото ти душа сака.

Колега значи искаш да кажеш, че мога да ходя на пилешки лов с пистолет законно без да се притеснявам , моля поясни.
0

#93
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2877
  • Регистр: 26.10.10
По време на пилешки лов можеш да ловуваш хищник, хищник може да се ловува с нарезно оръжие.
Вярно ,е че има горски ,които не ги знаят тези неща ,но ти не си в нарушение.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#94
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
А примерно по закон не може на гургулица
0

#95
Потребителят е онлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4532
  • Регистр: 31.12.09

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 24.07.2019 - 14:49 :

По време на пилешки лов можеш да ловуваш хищник, хищник може да се ловува с нарезно оръжие.
Вярно ,е че има горски ,които не ги знаят тези неща ,но ти не си в нарушение.


Ако в индивидуалното разрешение за пилешки ров, не е вписан хищник .... тогава ..
0

#96
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Аз си вземам бележка от дружинката по местоловуване, така ставали обикновена бележка от 12 лева?
0

#97
Потребителя е офлайн   winterhunter 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1095
  • Регистр: 21.09.11

Виж мнениетоiammivanov написа на 24.07.2019 - 14:42 :

Виж мнениетоxaxaredbul написа на 24.07.2019 - 12:59 :

Пистолета може да го използваш за ловни цели. Какво повече трябва да знаеш.
Лов на диво прасе, елен, сърна, коза, хищници, фазан, яребица, гривек, пътпъдък и тн...
Каквото ти душа сака.

Колега значи искаш да кажеш, че мога да ходя на пилешки лов с пистолет законно без да се притеснявам , моля поясни.


Абе всичко може тука, всичко е законно в тая държава, препасвайте пищолите и огън по пъТпАТъците :)/> Айде, че не остана!
0

#98
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Не бе колега , мисълта ми е като ми се пригърми с тоя пистолет да го взема и да отида да си гръмна без да ме закачат и да се притеснявам накъде някой да не дойде.
0

#99
Потребителят е онлайн   walther 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 709
  • Регистр: 11.04.10
Аз съм за да е разрешено, нямам намерение да си купя и да го ползвам, но който иска нека си купи и да го носи и ако има възможност да го ползва. Съмнявам се да получи голяма популярност, но есента ще видим. Аз лично си мисля, че има някаква уловка или друга цел в това и за това не трябва да се хвърляме през глава.
Нося прекалено много неща /раница, пушка, патрони, храна, вода, станция, повод за кучетата и др,/ много километри и гледам да сведа теглото до мин. Виж дежурните пусии могат да си вземат без това притеснение.
Пък ако е много ефективно и аз може да си взема, все пак не трябва да изоставам от модата:yes-1:/>/>
0

#100
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Колега този пистолет е идеален за викачи
0

Сподели темата:


  • (11 Страници) +
  • « Първа
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни