БГ Лов Форум: 5.56x45nato в цев 223REM ? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

5.56x45nato в цев 223REM ?

#21
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10
Ключовата дума е NATO. В американски форум четох, че 7,62х51 NATO, е с десета по-дебела гилза от 308 WIN, с цел да не може да влиза армейски боеприпас във ловна карабина. А, армейска карабина да може да ползва всякакъв боеприпас във военно време. Има резон. В тази връзка, вероятно и със 223 е така.
0

#22
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08

 valentin manolov написа на 26.03.2018 - 19:55 :

Ключовата дума е NATO. В американски форум четох, че 7,62х51 NATO, е с десета по-дебела гилза от 308 WIN, с цел да не може да влиза армейски боеприпас във ловна карабина. А, армейска карабина да може да ползва всякакъв боеприпас във военно време. Има резон. В тази връзка, вероятно и със 223 е така.

Ами, не! Ключовата дума не знам коя е, но следвайки твоята логиката, би трябвало да е точно на обратно ;)/> Във военно време, всяка цивилна карабина би трябвало спокойно да ползва войсковия боеприпас! Нещо като партизани или местно опълчение! :D/> Така де, все пак количеството на произведените военни патрони е несъизмеримо с това на цивилните боеприпаси!Я има, я няма 10 000 патрона във всичките ловни магазини в България и складовете им в даден калибър, а на времето, само за една стрелба батальона в който служих думкаше минимум по 10-12 "консерви" с по 700 бр. всяка. Специално за 7,62х51 (308 win), евентуално, проблем би имало за армейската карабина ползваща цивилен боеприпас, 50 000 psi /62 000 psi, а не обратното. При 223 може да е както казваш, не знам, не го релоудвам този калибър!
0

#23
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10
Аз само споделих какво съм прочел, така че логиката не е моя. А как разсъждават американците, си е тяхна работа.
Поздрави.
0

#24
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08

 valentin manolov написа на 27.03.2018 - 22:20 :

Аз само споделих какво съм прочел, така че логиката не е моя. А как разсъждават американците, си е тяхна работа.
Поздрави.

Вероятно, това си го чел в американския вариант на "Бг мама"...малкото в голямото може да влезе, но обратното не е сигурно, нищо че на някой много му се ще! B) Патронник разчетен за налягане от 62 000 psi, без проблем може да поеме 50 000 psi, но обратното може да е опасно...Не се засягай, няма упрек в мнението ми, а и до колкото става въпрос за цивилни карабини в ловен форум, неприятности с военни боеприпаси ползвани в 308win,не би трябвало да има! От гледна точка на релоуда, от известно време пробвам арсеналски гилзи от 7,62х51. По дебелостенни са от нормалните и с по-малък обем, съответно дават малко по-висока скорост от обичайното, но се релоудват без проблем!
0

#25
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10

 emil5koff написа на 27.03.2018 - 23:03 :

 valentin manolov написа на 27.03.2018 - 22:20 :

Аз само споделих какво съм прочел, така че логиката не е моя. А как разсъждават американците, си е тяхна работа.
Поздрави.

Вероятно, това си го чел в американския вариант на "Бг мама"...малкото в голямото може да влезе, но обратното не е сигурно, нищо че на някой много му се ще! B)/> Патронник разчетен за налягане от 62 000 psi, без проблем може да поеме 50 000 psi, но обратното може да е опасно...Не се засягай, няма упрек в мнението ми, а и до колкото става въпрос за цивилни карабини в ловен форум, неприятности с военни боеприпаси ползвани в 308win,не би трябвало да има! От гледна точка на релоуда, от известно време пробвам арсеналски гилзи от 7,62х51. По дебелостенни са от нормалните и с по-малък обем, съответно дават малко по-висока скорост от обичайното, но се релоудват без проблем!


Не оборвам познанията ти по релоуд. Определено си в пъти по-подготвен от мен. Но примера който даваш със БГ Армията и т.н. е абсолютно несъпоставим със картинката в САЩ.
Населението е 320 мил. правоимащи по конституция да притежават огнестрелно оръжие, и голяма част от тях са се възползвали. Числеността на Американската армия е 1,4 мил. Така че, няма да се учудя ако в цивилното население има повече боеприпаси и в магазините им, отколкото в армията.
Ето това е моята логика.
п.с. А мен пък ме учеха във БГ Армията, със седем изстрела да повалям седем мишени........ още го мога ;)
0

#26
Потребителя е офлайн   bravo 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 345
  • Регистр: 21.12.13

 valentin manolov написа на 28.03.2018 - 22:37 :

 emil5koff написа на 27.03.2018 - 23:03 :

 valentin manolov написа на 27.03.2018 - 22:20 :

Аз само споделих какво съм прочел, така че логиката не е моя. А как разсъждават американците, си е тяхна работа.
Поздрави.

Вероятно, това си го чел в американския вариант на "Бг мама"...малкото в голямото може да влезе, но обратното не е сигурно, нищо че на някой много му се ще! B)/>/>/> Патронник разчетен за налягане от 62 000 psi, без проблем може да поеме 50 000 psi, но обратното може да е опасно...Не се засягай, няма упрек в мнението ми, а и до колкото става въпрос за цивилни карабини в ловен форум, неприятности с военни боеприпаси ползвани в 308win,не би трябвало да има! От гледна точка на релоуда, от известно време пробвам арсеналски гилзи от 7,62х51. По дебелостенни са от нормалните и с по-малък обем, съответно дават малко по-висока скорост от обичайното, но се релоудват без проблем!


Не оборвам познанията ти по релоуд. Определено си в пъти по-подготвен от мен. Но примера който даваш със БГ Армията и т.н. е абсолютно несъпоставим със картинката в САЩ.
Населението е 320 мил. правоимащи по конституция да притежават огнестрелно оръжие, и голяма част от тях са се възползвали. Числеността на Американската армия е 1,4 мил. Така че, няма да се учудя ако в цивилното население има повече боеприпаси и в магазините им, отколкото в армията.
Ето това е моята логика.
п.с. А мен пък ме учеха във БГ Армията, със седем изстрела да повалям седем мишени........ още го мога ;)/>/>
По-горе в темата вече е уточнено, че боеприпас 7.62х51 в пушка .308 няма проблем - нямам какво да го дробиш повече!

М/у другото къде си служил (ако не е военна тайна), защото това подчертаното малко странно ми звучи - при мен на всеки единичен изстрел ми тропаха по каската с един стар шомпол, та или са ти давали да стреляш на единична, или с един откос си свалял по повече от една мишена :rolleyes:/> ....
0

#27
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10
Не е военна тайна вече. Обучавах разузнавателни двойки.
0

#28
Потребителя е офлайн   Bope 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 110
  • Регистр: 29.02.16

 emil5koff написа на 26.03.2018 - 20:10 :

 valentin manolov написа на 26.03.2018 - 19:55 :

Ключовата дума е NATO. В американски форум четох, че 7,62х51 NATO, е с десета по-дебела гилза от 308 WIN, с цел да не може да влиза армейски боеприпас във ловна карабина. А, армейска карабина да може да ползва всякакъв боеприпас във военно време. Има резон. В тази връзка, вероятно и със 223 е така.

Ами, не! Ключовата дума не знам коя е, но следвайки твоята логиката, би трябвало да е точно на обратно ;)/>/> Във военно време, всяка цивилна карабина би трябвало спокойно да ползва войсковия боеприпас! Нещо като партизани или местно опълчение! :D/>/> Така де, все пак количеството на произведените военни патрони е несъизмеримо с това на цивилните боеприпаси!Я има, я няма 10 000 патрона във всичките ловни магазини в България и складовете им в даден калибър, а на времето, само за една стрелба батальона в който служих думкаше минимум по 10-12 "консерви" с по 700 бр. всяка. Специално за 7,62х51 (308 win), евентуално, проблем би имало за армейската карабина ползваща цивилен боеприпас, 50 000 psi /62 000 psi, а не обратното. При 223 може да е както казваш, не знам, не го релоудвам този калибър!

според тази статия става въпрос за грешка,която идва от методите и единиците за измерване на американската армия и тези на цивилни организации.като се приравнят по psi, излиза,че разлика в налягането на 7,62 нато и 308win почти няма.ето и статията:


Въпросът за взаимозаменяемостта на 7,62 мм патрони НАТО и .308 Win. все още остава един от най-противоречивите. Широко разпространено е мнението, че търговските и армейските патрони НЕ са взаимозаменяеми поради разликите в максималното налягане в камерата на търговското и армейското оръжие с разлика от около 12 000 PSI (12 000 psi). Изчислено е, че максималното работно налягане за търговските оръжия е 62 000 PSI, а за армията - 50 000 PSI. Повтаряме: тук става въпрос за натиск в камерата на оръжието, а не за патроните. Въз основа на тези данни се роди популярно решение, че поради съображения за сигурност търговските патрони не се препоръчват да се изстрелват от армейски цеви. Изглежда, че всичко е ясно и разбираемо. Струва си обаче да се разгледат по-подробно източниците на данни за стойностите на налягането и най-важното - методите за измерване на числените им стойности.
Има две основни организации, които разработват технически изисквания и стандарти за търговско оръжие и боеприпаси. Това са Американският институт на производителите на спортни оръжия и боеприпаси SAAMI (Институт за производителите на спортни оръжия и боеприпаси) и Европейският CIP - Internationale Commission Permanente pour l "Epreuve des Armes ? Feu Portatives (Постоянна международна комисия за изпитване на огнестрелни оръжия). Това са граждански организации, които разработват различни спецификации за нуждите на своите собствени асоциативни членове. Други участници на пазара могат да използват спецификациите на тези организации или да спазват собствените си стандарти. Преди това всички военни и цивилни организации използваха един общ метод за измерване на налягане, основан на измерване на деформацията на медна топка под въздействието на прахови газове в камерата на оръжие. Тази техника беше наречена метода на медната трошачка и стандартните единици за налягане в нея бяха медни единици за налягане (съкратено CUP). Понастоящем за измерване на налягането в камерата се използва по-точен метод на пиезо (пиезоелектрически метод), в който вместо медна топка се използват кварцови кристали. С помощта на тази техника налягането се измерва в килограми на квадратен инч - PSI (паунда на квадратен инч). SAAMI и CIP отдавна използват метода Piezo, измерен в PSI. Алиансът на САЩ и НАТО използва своите различни технически изисквания и методи за изпитване. НАТО използва специална система за всеобхватно тестване, използвайки инструменти и компютърна техника EPVAT (Електронна скорост на налягане и време за действие), която записва измерванията в PSI единици. Американската армия извършва измервания на налягането по стария метод в единици CUP. Такава разлика в измервателните техники и методи, разбира се, създава объркване при сравняване на данни, ярък пример за това е въпросът за взаимозаменяемостта на касетата. и 7,62 мм НАТО. При сравнение, изглежда, идентични измервателни системи SAAMI и CIP в PSI единици, някои разлики в крайните данни възникват поради различната методология за поставяне на сензори за измерване на налягане в камерата. Процедурите за измерване на армията на САЩ се основават на напълно различен метод с единици CUP, които не са равни на PSI единиците. В случая с патрона 7.62x51 тази трудна ситуация с измерванията се утежнява от тривиална грешка, при която максималната стойност на налягането от 50 000, изразена в единици CUP, мигрира от старите технически наръчници на американската армия към новите (например, TM-43-001-27), но вече в PSI единици. И ако по-рано армейският показател от 50 000 CUP беше приблизително равен на търговския показател от 60 000 PSI, то след грешка в мерните единици, прословутите 12 000 PSI разлики се появиха от нищото. Разбира се, действителната разлика в показателите за армейски и търговски натиск съществува, но не надвишава 2000 PSI. Тази стойност не е толкова значителна, тъй като такива отклонения от действителната стойност на налягането могат да се наблюдават дори по време на измервания под въздействието на естествени причини, например при горещо време. И накрая, в средата на 90-те години американците повишиха максималния праг на налягане за патрон със снайперски куршум M118 LR до 52 000 CUP, като по този начин го изравниха с търговския 62 000 PSI.
В допълнение към величината на максималното налягане, други размери на взаимозаменяемостта на патрона са размерите на камерата и втулката. Разликата в спецификациите на размерите на камерата на СААМИ и американската армия е толкова незначителна, че не е повече от 0,013 "(0,005 мм). По този начин тя не засяга вида на използваните боеприпаси - или търговски в армейски оръжия, или обратното. Геометрични размери на патроните .308 Win. И 7,62 mm NATO са почти идентични и се различават главно в технологичните възможности на всеки конкретен производител. Армейските боеприпаси имат само ръкави с по-дебели стени и съответно по-малък вътрешен обем, но това е връзка Ano с необходимостта от създаване на резерв за безопасност и повишаване на нивото на надеждност и безопасност при използване в автоматични оръжия.
0

#29
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Явно е въпрос на стандарт на производителя. Оръжията базирани на военни образци, доста често стават и за двата боеприпаса - цивилния и армейския. От карабините на STEYR бих дал за пример SSG 69, която не се притеснява от това дали патронът в нея е 308Win или 7,62 NATO - работи еднакво добре и с двата, за разлика от чисто цивилните модели - там патронника е прецизиран за 308Win и при стрелба с армейски патрони често се мръщи.
Относно .223Rem и 5,56 NATO ми попадна една спецификация от сайта на RUGER, която се отнася за модела AR 556. Та там са написали следното:

Equipped with a heavy contour, cold hammer-forged alloy barrel with 1:8" twist rifling that provides exceptional accuracy with bullets from 35 to 77 grains. M4 feed ramps and 5.56 NATO chamber allows the use of both 5.56 NATO and .223 Rem. ammunition. The barrel has a matte black oxide finish to reduce glare and provide corrosion resistance.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#30
Потребителя е офлайн   winterhunter 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1095
  • Регистр: 21.09.11

 Любо Димитров написа на 10.05.2020 - 19:07 :

Явно е въпрос на стандарт на производителя. Оръжията базирани на военни образци, доста често стават и за двата боеприпаса - цивилния и армейския. От карабините на STEYR бих дал за пример SSG 69, която не се притеснява от това дали патронът в нея е 308Win или 7,62 NATO - работи еднакво добре и с двата, за разлика от чисто цивилните модели - там патронника е прецизиран за 308Win и при стрелба с армейски патрони често се мръщи.



Сайга 308 има отбелязано и 7.62х51 и .308Win., което улеснява нещата. От друга страна, има хора с обикновени цивилни ловни карабини в .308Win и стрелят с арсеналски 7.62х51.
0

#31
Потребителя е офлайн   Bope 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 110
  • Регистр: 29.02.16

 winterhunter написа на 10.05.2020 - 21:44 :

 Любо Димитров написа на 10.05.2020 - 19:07 :

Явно е въпрос на стандарт на производителя. Оръжията базирани на военни образци, доста често стават и за двата боеприпаса - цивилния и армейския. От карабините на STEYR бих дал за пример SSG 69, която не се притеснява от това дали патронът в нея е 308Win или 7,62 NATO - работи еднакво добре и с двата, за разлика от чисто цивилните модели - там патронника е прецизиран за 308Win и при стрелба с армейски патрони често се мръщи.



Сайга 308 има отбелязано и 7.62х51 и .308Win., което улеснява нещата. От друга страна, има хора с обикновени цивилни ловни карабини в .308Win и стрелят с арсеналски 7.62х51.

то по принцип ако има такава разлика в налягането наистина,проблем би трябвало да стане с армейско оръжие използващо 308win.аз мисля,че най добре е да се стреля с такива боеприпаси,каквато е щамповката на самото оръжие.само незнам в случая сайга 308 като има набити и двата варианта на калибъра дали това би означавало че може да стреля и с двата вида патрони или просто обозначението им е такова.питам се защото на кутия руски патрони barnaul пише пак по същия начин(7,62х51/308win) какво би означавал този надпис на кутията с патрони според вас?
0

#32
Потребителя е офлайн   winterhunter 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1095
  • Регистр: 21.09.11

 Bope написа на 11.05.2020 - 08:10 :

 winterhunter написа на 10.05.2020 - 21:44 :

 Любо Димитров написа на 10.05.2020 - 19:07 :

Явно е въпрос на стандарт на производителя. Оръжията базирани на военни образци, доста често стават и за двата боеприпаса - цивилния и армейския. От карабините на STEYR бих дал за пример SSG 69, която не се притеснява от това дали патронът в нея е 308Win или 7,62 NATO - работи еднакво добре и с двата, за разлика от чисто цивилните модели - там патронника е прецизиран за 308Win и при стрелба с армейски патрони често се мръщи.



Сайга 308 има отбелязано и 7.62х51 и .308Win., което улеснява нещата. От друга страна, има хора с обикновени цивилни ловни карабини в .308Win и стрелят с арсеналски 7.62х51.

то по принцип ако има такава разлика в налягането наистина,проблем би трябвало да стане с армейско оръжие използващо 308win.аз мисля,че най добре е да се стреля с такива боеприпаси,каквато е щамповката на самото оръжие.само незнам в случая сайга 308 като има набити и двата варианта на калибъра дали това би означавало че може да стреля и с двата вида патрони или просто обозначението им е такова.питам се защото на кутия руски патрони barnaul пише пак по същия начин(7,62х51/308win) какво би означавал този надпис на кутията с патрони според вас?


Трябва да допуснем, че производителите на оръжия и патрони са сериозни организации и хора. Та на въпросите си отговарям така. Производителят на оръжието е увеличил възможностите за издържливост на налягане на конкретния модел и затова е указал, че сайга 308 може да се стреля и с 7.62х51 и с .308. А производителят на патрони е ограничил налягането на конкретния патрон, така че да се вмести в изискванията за 7.62х51 и за .308. Впрочем, българските патрони арсенал в 7.62х51 също в скоби имат означение .308уин.
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни