БГ Лов Форум: Отново за заека подземник - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Отново за заека подземник

Анкета: Отново за заека подземник (158 потребител(и) са гласували)

За или против сте разселването на заека подземник на територията на Р. България?

  1. Да (142 глас(а) [90.45%] - Виж)

    Процент гласували: 90.45%

  2. Не (15 глас(а) [9.55%] - Виж)

    Процент гласували: 9.55%

Глас Гостите не могат да гласуват

#41
Потребителя е офлайн   ивор 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1033
  • Регистр: 17.03.11

Виж мнениетоShibeka написа на 09.07.2012 - 20:23 :

Виж мнениетоивор написа на 08.07.2012 - 23:10 :

Виж мнениетоКапитана написа на 08.07.2012 - 18:43 :

Като чета, направо ми се реве. Кви подземници, крокодили, слонове трябва да внасяме, бре? Ами то нашенския див заек го няма! Сърната я няма! Кекликът изчезва! Хайде възстановете популацията и след това занимавайте НСЛРБ, ООН, НАСА и когото си искате. Внасяйте си динозаври, птеродактили, стегоцефали и каквото ви хрумне.
А относно проучването на опасностите от въвеждане на нов, необичаен за нашата природа вид, колегите са абсолютно прави. Не се знае какво може да се получи. Вижте какво стана с експеримента със слънчевата рибка във водоемите... Има ги с милиони, ако някой се хване, за 1 ден ще налови 100 кила. Ама никой не ще да се занимава.
Не зная дали някой от форума е ходил на лов за заек подземник. При него най-лошото е, че си стои под земята, в дупки с няколко входа и излиза да пасе след залез. Не пие вода, отдалечава се на десетина метра от дупката. Кучетата са абсолютно непригодни за такъв лов, независимо от породата. Използват се порове и хермелини, специално обучени за целта. Ако ги нямаш, ловът му е отекчаващо слаборезултатен. Кибичиш 3-4 часа и се надяващ нещо да излезе. То да беше глиган, добре, обаче подземниците са под 1 кило обикновено. С такъв лов ще се занимават неповече от стотина ловци в страната.
Цялата работа отива като в приказката "Накарай мързеливия да работи, че да те научи на акъл." Щот ни мързи да си поддържаме нашия див заек, давай да накараме някой да внесе нещо, дето сме го чували, ама не знаем какво е и какво ще стане след това.


Аз ловувам на подземник в Испания,и има и кеклик и голям заек в ловищата,не си пречат,допълват се.
А това дето си го написал за кучетата и начина му на живот ,няма нищо общо с деиствителноста.
Пак да го кажа,това е изобилен дивеч,и привлича вниманието на ловците,двукраки ,четирикраки и хвъркати,и по тозиначин отслабва натиска върху останалият дребен дивеч.
Мисля че рано или късно ще се саморазсели в България;) .

Точно така е! Не исках да влизам в разни пререкания с негативно настроените колеги по повода ,но това което ти СИ НАПИСАЛ е верно! Имало е години,когато аз и мой приятел сме удряли по 10на бройки на човек за околко 2 часа време! Това че е "дупкар" съвсем не означава че си "стои в дупката" :lol: На против!!!!!! Вдигат се пред кучетата и бягат на всички посоки,всякакво куче върши работа и си е голям кеф да ги стреляш.....да не говорим че са много вкусни......даже единият им под-вид наречен "Котон теьл" го дереш и го пържиш веднага като пиле! Поздрави!


Така си е това черногледство само вреди в случея на БГ ловеца,интересен и продуктивен лов.

Нека го развъдят и ще кажа рецептите;) .

Поздрави и на теб.
0

#42
Потребителя е офлайн   IRBIS 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 146
  • Регистр: 28.12.10
През 2002 година ,бях в Испания , и 3месеца бях при мои роднини в Албасете.Президента на фирмата при който работеше моя роднина ,беше запален ловжия и имаше собствено ловно стопанство .Основно се развъждаше-пердис-тяхния кеклик, а също така имаше много заек-подземник.Всяка седмица зареждахме с джип-лендровър, зърнен фураж и с една цистерна вода за пиене ,в определени хранилки.Навсякъде вреше от заек подземник .Когато джипа се движеше по черния път,буквално на 2-3 метра зайците се шмугваха в дупките .Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.Една вечер моя роднина донесе 4броя зайци/беше му ги дал шефа/.Сготвихме ги ,напълно приличен дивеч,малко сух ,но с чудесен вкус.Както и при нас ,всичко зависи от готвача.Аз съм "за"разселването.
0

#43
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#44
Потребителя е офлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1787
  • Регистр: 18.02.08

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.07.2012 - 09:58 :

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!

То сега и без зайци си ги има. Аз предпочитам дупка със зайци! :lol:
0

#45
Потребителя е офлайн   запален по лова 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 690
  • Регистр: 10.03.11

Виж мнениетоHuntermen написа на 05.07.2012 - 15:37 :

Здравейте г-н Христакиев!
Аз не съм от НЛРС-СЛРБ, но искам да Ви задам и аз няколко въпроса:
- Колко време ще продължи интеграцията в БГ на този нов ловен обект?
- Колко ще струва на НЛРС-СЛРБ тази интеграция?
- Правено ли е изследване подходящ ли е този вид за БГ условията (поражения върху селкото стопанство) и хищници? Да не се получи като в Австралия, след време да ги трепем с ток и отрови, т.е. нашите хищници ще се справят ли с естествената регулация на прираста му?
- Защо да внасяме нов ловен обект, като парите, които ще се хвърлят (а те не са хич малко), могат да се дадат за увеличаване популацията на нашия сив полски и горски заек?
- И не на последно място някой правил ли е изследвания какви нови болести може да донесе този нов вид в БГ и дали те няма да са фатални за някои други видове? (Пример с разселването на американския шаран, който в момента е напаст)
Предполагам, че след като си отговорите на тези въпроси ще разберете защо съм гласувал против!
Поздрави и на слука с нашия си сив заек! ;)

преди време някой каза за статия на Петър Генов по тази тема.Намерих я в сп.Лов и риболов от 1987 година. Та най -накрая човека пише - в Унгария и Чехия този вид е разселен без последици за селското стопанство.
Преди време писах по тази тема във форума - на ловното изложение "Фикар" в Мадрид видях ,че продават подземници за разселване - заек на 2 месеца с ваксини за 9 евро.
Заграждат 200 м/2 с мрежа висока 1.5 като отгоре тя е направена като кльон. От долу не е вкопана , но е подгъната навън на 30 см. под прав ъгъл.
Вътре пускат 4 мъжки и 6 женски .За жилище е направена една пластмасова пица от 12 резена за капаци и под тях коридори като буквата s .
Вода и храна всеки ден.За една година има 100 - 120 приплода.
Подземника оцелява защото живее близо до дупката си която е в скали, храсти ,пясъчни брегове. Той не може да оцелее в равните земеделски райони.
Във почти всяко сдружение има каменисти баири обраснали с тръни , в които се развъждат главно хищници.Та в тези места може да се направи опит.
Смешно и жалко е в една държава 25 години само да се пише по такъв въпрос , а да не се направи нито един опит /остров св. Иван е частен случай/
Пробвахме с лосове на Витоша, тибетски якове,зубри и тетреви , защо да не пробваме и със заек подземник.
0

#46
Потребителя е офлайн   ивор 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1033
  • Регистр: 17.03.11

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.07.2012 - 09:58 :

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!


Не във всеки терен е способен да прави много дупки,а и средната им дълбочина е около 70см.
С две думи,изобщо не е толкова опасен колкото ви се струва.
0

#47
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоSkitnik написа на 10.07.2012 - 12:29 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.07.2012 - 09:58 :

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!

То сега и без зайци си ги има. Аз предпочитам дупка със зайци! :lol:

Е тука вече няма как да не съм съгласен с теб!
Ако трябва да избирам между двата вида дупки и аз съм за тези със зайците! :D :D :D
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#48
Потребителя е офлайн   Markov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 287
  • Регистр: 09.06.08
Заек,ама подземник....подземник,ама заек :D
0

#49
Потребителя е офлайн   ивор 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1033
  • Регистр: 17.03.11

Виж мнениетоHuntermen написа на 11.07.2012 - 12:09 :

Виж мнениетоSkitnik написа на 10.07.2012 - 12:29 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.07.2012 - 09:58 :

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!

То сега и без зайци си ги има. Аз предпочитам дупка със зайци! :lol:

Е тука вече няма как да не съм съгласен с теб!
Ако трябва да избирам между двата вида дупки и аз съм за тези със зайците! :D :D :D

Отговарям на всякакви въпроси свързани с подземника.
Днеска бретоните за пловин час изкараха два,и така е почти всеки ден когато ги изкарам в полето.
0

#50
Потребителя е офлайн   nikstuch 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 658
  • Регистр: 20.08.11
с Подземник ;) :D

Eвала добра слука. Само да допълня че това не прилича на европейския подземник за който става въпрос, ама сигурно е никакъв Джак раббит? Европеиския е по дребен и с по къси уши.
„Никой не е по-силен от слабостите си.“ Чудомир
0

#51
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоВасил Терзийски написа на 05.07.2012 - 15:45 :


Вашето питане и обръщение е изпратено... Наслука.

Питането е изпратено .... а отговор :D ?!
Още 100 теми за подземника да има и във всички български ловни форуми да пишем е все тази .... отговори и зайци поземници няма да има .
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#52
Потребителя е офлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1787
  • Регистр: 18.02.08

Виж мнениетоивор написа на 12.07.2012 - 23:02 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 11.07.2012 - 12:09 :

Виж мнениетоSkitnik написа на 10.07.2012 - 12:29 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.07.2012 - 09:58 :

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!

То сега и без зайци си ги има. Аз предпочитам дупка със зайци! :lol:

Е тука вече няма как да не съм съгласен с теб!
Ако трябва да избирам между двата вида дупки и аз съм за тези със зайците! :D :D :D

Отговарям на всякакви въпроси свързани с подземника.
Днеска бретоните за пловин час изкараха два,и така е почти всеки ден когато ги изкарам в полето.

Как да се снабдя с няколко екземпляра?
0

#53
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
след като е разселен тар защо не и подземник но при толкова белки едва ли ще се развие на добре...
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#54
Потребителя е офлайн   Капитана 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 813
  • Регистр: 15.05.08
Всички приказки водят до един извод. Видяла жабата, че подковават вола, че и тя си вдигнала краката... По същия начин се разсъждаваше за разселването на дивата пуйка. Ходили някакви баровци на лов за дива пуйка в САЩ, и останали възхитени. Имало ги бол, лесно се стреляли, за час-два ударили по 20 бройки на калпак. Взе се решение и за разселване в България. Разселиха се над 5000 бр. Според прогнозите1 през 2011г популацията трябваше да е над 110 000 бр. Ха кажете ми, колко от вас са ловували на дива пуйка? Аз лично съм видял само веднъж до Свищов през 2008г, тогава бяха пуснали 250 бр. там. Не се заблуждавайте от запасите в други държави. В България ситуацията е съвсем друга.
Между другото, завиждам на колегите, които се похвалиха с добър отстрел на заек-подземник. Аз съм ходил точно 2 пъти в Полша. На държавно ловище. Чакахме по 3-4 часа и ... нищо. А във Франция, стопанството Сен Маркуф: 5 ловци + 2 егери гоначи, без кучета /с изключение на 1 кръвоследник, задължителен по закона/за час и половина ударихме 17 бр. едър дивеч - 2 елена, 7 сръндака, 3 муфлона и 5 глигана. Стреляше се само по мъжки.
0

#55
Потребителя е офлайн   Markov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 287
  • Регистр: 09.06.08
Дааа и ти си прав <_<
0

#56
Потребителя е офлайн   ивор 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1033
  • Регистр: 17.03.11

Виж мнениетоSkitnik написа на 25.07.2012 - 18:38 :

Виж мнениетоивор написа на 12.07.2012 - 23:02 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 11.07.2012 - 12:09 :

Виж мнениетоSkitnik написа на 10.07.2012 - 12:29 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.07.2012 - 09:58 :

Виж мнениетоIRBIS написа на 10.07.2012 - 09:07 :

.....Имаше дупки навсякъде,дори и под пътя.....

Точно това не ми допада и е една от причините да съм против!

То сега и без зайци си ги има. Аз предпочитам дупка със зайци! :lol:

Е тука вече няма как да не съм съгласен с теб!
Ако трябва да избирам между двата вида дупки и аз съм за тези със зайците! :D :D :D

Отговарям на всякакви въпроси свързани с подземника.
Днеска бретоните за пловин час изкараха два,и така е почти всеки ден когато ги изкарам в полето.

Как да се снабдя с няколко екземпляра?


Право куме у 'очи:D .

Аз живея в Испания колега ,мога да ти хвана няколко ,ама ела си ги вземи,че скоро няма да си идвам в БГ:P .

Сега сериозно.

Не мисля че проблема са енкземлярите за развъждане,проблема е хората да са сигурни че искат да го разселят и да се подготви малко терена в които ще се заселва,за да няма провал.


Не трудно да се купи около 10евро парчето
0

#57
Потребителя е офлайн   ивор 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1033
  • Регистр: 17.03.11

Виж мнениетоКапитана написа на 26.07.2012 - 10:36 :

Всички приказки водят до един извод. Видяла жабата, че подковават вола, че и тя си вдигнала краката... По същия начин се разсъждаваше за разселването на дивата пуйка. Ходили някакви баровци на лов за дива пуйка в САЩ, и останали възхитени. Имало ги бол, лесно се стреляли, за час-два ударили по 20 бройки на калпак. Взе се решение и за разселване в България. Разселиха се над 5000 бр. Според прогнозите1 през 2011г популацията трябваше да е над 110 000 бр. Ха кажете ми, колко от вас са ловували на дива пуйка? Аз лично съм видял само веднъж до Свищов през 2008г, тогава бяха пуснали 250 бр. там. Не се заблуждавайте от запасите в други държави. В България ситуацията е съвсем друга.
Между другото, завиждам на колегите, които се похвалиха с добър отстрел на заек-подземник. Аз съм ходил точно 2 пъти в Полша. На държавно ловище. Чакахме по 3-4 часа и ... нищо. А във Франция, стопанството Сен Маркуф: 5 ловци + 2 егери гоначи, без кучета /с изключение на 1 кръвоследник, задължителен по закона/за час и половина ударихме 17 бр. едър дивеч - 2 елена, 7 сръндака, 3 муфлона и 5 глигана. Стреляше се само по мъжки.


Колега пуиката е друга работа подземника се защитава много добре
Може и да оцеле
0

#58
Потребителя е офлайн   Капитана 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 813
  • Регистр: 15.05.08

Виж мнениетоивор написа на 26.07.2012 - 22:09 :

Виж мнениетоКапитана написа на 26.07.2012 - 10:36 :

Всички приказки водят до един извод. Видяла жабата, че подковават вола, че и тя си вдигнала краката... По същия начин се разсъждаваше за разселването на дивата пуйка. Ходили някакви баровци на лов за дива пуйка в САЩ, и останали възхитени. Имало ги бол, лесно се стреляли, за час-два ударили по 20 бройки на калпак. Взе се решение и за разселване в България. Разселиха се над 5000 бр. Според прогнозите1 през 2011г популацията трябваше да е над 110 000 бр. Ха кажете ми, колко от вас са ловували на дива пуйка? Аз лично съм видял само веднъж до Свищов през 2008г, тогава бяха пуснали 250 бр. там. Не се заблуждавайте от запасите в други държави. В България ситуацията е съвсем друга.
Между другото, завиждам на колегите, които се похвалиха с добър отстрел на заек-подземник. Аз съм ходил точно 2 пъти в Полша. На държавно ловище. Чакахме по 3-4 часа и ... нищо. А във Франция, стопанството Сен Маркуф: 5 ловци + 2 егери гоначи, без кучета /с изключение на 1 кръвоследник, задължителен по закона/за час и половина ударихме 17 бр. едър дивеч - 2 елена, 7 сръндака, 3 муфлона и 5 глигана. Стреляше се само по мъжки.


Колега пуиката е друга работа подземника се защитава много добре
Може и да оцеле

2 въпроса:
Как дивеч се самозащитава от бракониери?
Посочи ми поне един вид дивеч, който да може да се защитава.
И едно уточнение. За проучване, анализи и оценки за разселването на нов вид дивеч ще се похарчат няколко милиона, това е факт. Кой ще ги плати? Веднага отговарям: освен такса за задивечаване ще въведат и такса за въвеждане, още 50 лв.
0

#59
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоКапитана написа на 27.07.2012 - 09:56 :

За проучване, анализи и оценки за разселването на нов вид дивеч ще се похарчат няколко милиона, това е факт. Кой ще ги плати?

Ако обичаш , първо и си пиини кафенцето , после водичката и след това пророкувай !
В цяла Европа ги отглевдат като ценен ловен обект (и регулирането числеността на подземника не е никакъв проблем ) само тук ще ги проучваме , изследваме ... и пари , пари и мрън , мрън кой ще "намавже" ( B) Ми пари де , пари и невиждам какъв ти е проблема с парите ?! Няма вече държабни пари за лични нужди , няма .... свъряиха ! Така че .... при добро желание , подземника ще кацне мн'о бързо на наша територи , пренасели ли се , няма да се плашиш , ше повикаме специалисти от Франция , Испания и др. европейски и не европейски държави и държавички ........... спокойно :D
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#60
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 27.07.2012 - 10:24 :

Виж мнениетоКапитана написа на 27.07.2012 - 09:56 :

За проучване, анализи и оценки за разселването на нов вид дивеч ще се похарчат няколко милиона, това е факт. Кой ще ги плати?

Ако обичаш , първо и си пиини кафенцето , после водичката и след това пророкувай !
В цяла Европа ги отглевдат като ценен ловен обект (и регулирането числеността на подземника не е никакъв проблем ) само тук ще ги проучваме , изследваме ... и пари , пари и мрън , мрън кой ще "намавже" ( B) Ми пари де , пари и невиждам какъв ти е проблема с парите ?! Няма вече държабни пари за лични нужди , няма .... свъряиха ! Така че .... при добро желание , подземника ще кацне мн'о бързо на наша територи , пренасели ли се , няма да се плашиш , ше повикаме специалисти от Франция , Испания и др. европейски и не европейски държави и държавички ........... спокойно :D


Айде колеги, давайте го тоя дългоух, тъкмо сега като го пуснат в земите български и на 1.10. го мятаме. Зеленчуци има, джепане има, кучета - има, ловци мерклии колкото щеш. Ако решат да разселват ще ни питат точно толкова колкото и за АЕЦ-а. Най много малко коментари "За и против" - да речем 3 дни и готово - ще си имаме заек подземник. Поздрави и Наслука!
0

Сподели темата:


  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни