БГ Лов Форум: Как се става ловец в днешно време? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Как се става ловец в днешно време?

#21
Потребителя е офлайн   ikea 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 4
  • Регистр: 27.07.09
Колега,малко не е по темата ,но все пак за сравнение как се става ловец в Британска Колумбия(Канада).
1.Намираш си лицензиран преподавател(които провежда курсове) в интернет или в оръжеините магазини също ще те насочат.
2.Сварзваш се с тях и проверяваш кога започва следващия курс.Курсовете са два:
-курс за ловни огнестрелни оръжия (вкл.: видове и устроиство на различните системи ловни оръжия-устроиство и работа) с такса $70 или $80
-курс за (буквално)дивия живот.(вкл.:видове птици,видове бозайници) $110 или$120(не си спомням точно)
Курсовете се провеждат за два последователни уикенда или вечерно време през седмицата за по 5-6 часа на ден за общо 4 дни.В тези цени бяха вкл. два бр. учебници.За още $50 се предлагаше възможност за изкарване на курс и за т.н. ограничени оръжия(пистолети и револвери).
След успешно положени изпит, документите се изпращат по пощата и за 3 до 4 седмици,след направена проверка от съответните органи ако всичко ви е наред,получавате ловната си карта и разрешителното за оръжие(което прилича на шофйорска книжка).Честито,Вие сте вече пълноправен ловец.
0

#22
Потребителя е офлайн   Димитър Георгиев 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1479
  • Регистр: 29.12.08
Цитат(ikea @ Jan 12 2010, 09:23 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колега,малко не е по темата ,но все пак за сравнение как се става ловец в Британска Колумбия(Канада).
1.Намираш си лицензиран преподавател(които провежда курсове) в интернет или в оръжеините магазини също ще те насочат.
2.Сварзваш се с тях и проверяваш кога започва следващия курс.Курсовете са два:
-курс за ловни огнестрелни оръжия (вкл.: видове и устроиство на различните системи ловни оръжия-устроиство и работа) с такса $70 или $80
-курс за (буквално)дивия живот.(вкл.:видове птици,видове бозайници) $110 или$120(не си спомням точно)
Курсовете се провеждат за два последователни уикенда или вечерно време през седмицата за по 5-6 часа на ден за общо 4 дни.В тези цени бяха вкл. два бр. учебници.За още $50 се предлагаше възможност за изкарване на курс и за т.н. ограничени оръжия(пистолети и револвери).
След успешно положени изпит, документите се изпращат по пощата и за 3 до 4 седмици,след направена проверка от съответните органи ако всичко ви е наред,получавате ловната си карта и разрешителното за оръжие(което прилича на шофйорска книжка).Честито,Вие сте вече пълноправен ловец.

Звучи като приказка,но явно в белите държави е така.Тук батака си е пълен.

0

#23
Потребителя е офлайн   slavei 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 322
  • Регистр: 22.11.08
Цитат(plamen__ @ Nov 27 2009, 21:17 ) <{POST_SNAPBACK}>
Звиси какво е ,,мераклия,,?Ако иска да стане ловец щото според него е модерно или пък некой негов приятел е станал,а той не трябва да остава назад или просто търси начин да притежава оръжие.Ако е така ще трябва пара сигурно повече от колкото трябва biggrin.gif А ако е мераклия в истинския смисъл на думата,то този човек е от няколко години гонач в някоя дружинка заедно с роднини,приятели и ..........Има вече куче или кучета,които,ако верно е мераклия са добри!Е такъв човек е добре дошъл във всяка дружинка и не е необходимо да дава на никой нищо smile.gif Ще си плати само курса и испитните такси.
Поздрави!



абе нее само това принас примерно трябва да плати 350л встапителен внос във ловното няма значение далие млат или стар ловец това нее ли рекет . само за преместване 350л
0

#24
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Прави впечатление, че колкото за по-бедно се смята едно общество, толкова са по-високи таксите и по-големи административните пречки. И всичко това уж се прави за доброто на природата, а ефекта е точно обратен.
Излишно е да припомням, че ловният курс в много от съединените щати е напълно безплатен и се провежда дори и да има един единствен желаещ, а административните пречки са сведени до нула като ловният билет се купува от всеки спортен или универсален магазин или дори от някои бензиностанции като цената на годишния билет е не повече от четвърт минимален дневен надник.
Пенсионерите и ветераните ползват специални намаления или дори безплатен билет, докато в България се чудим как да ги погребем живи и да им отнемем и малкото останала радост от живота.
0

#25
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26378
  • Регистр: 17.02.08
Цитат(Бъчи @ Jun 4 2010, 22:33 ) <{POST_SNAPBACK}>
Прави впечатление, че колкото за по-бедно се смята едно общество, толкова са по-високи таксите и по-големи административните пречки. И всичко това уж се прави за доброто на природата, а ефекта е точно обратен.
Излишно е да припомням, че ловният курс в много от съединените щати е напълно безплатен и се провежда дори и да има един единствен желаещ, а административните пречки са сведени до нула като ловният билет се купува от всеки спортен или универсален магазин или дори от някои бензиностанции като цената на годишния билет е не повече от четвърт минимален дневен надник.
Пенсионерите и ветераните ползват специални намаления или дори безплатен билет, а в България се чудим как да ги погребем живи.

Сега ще ме накараш да сънувам... huh.gif
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#26
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Цитат(edekon @ Nov 6 2009, 22:05 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колеги,създавам темата поради простата причина,че има много желаещи да станат ловци,а възможноста това да се случи е почти нулева.Ако няма мераклията познати с връзки и не иска да плаща баснословни суми си остава само мераклия.Моля за вашето мнение по темата!

Не знам , но по възрастните хора ( 40 ,50) годишните ми казват ,че навремето къде , къде по-трудно се ставало ловец по времето на кумонизма... Първо ,защото например пушка е било много по -трудно да се вземи. Сега изпитът е много лесен. И всеки един може много бързо да го вземе и да го допуснат, а сам той да си няма хал хабер от лов. Аз 12 годишен реших теоретичния пробен изпит -тест. tongue.gif
0

#27
Потребителя е офлайн   Peca7a 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 27
  • Регистр: 20.02.10
Цитат(loveca777 @ Jun 4 2010, 23:06 ) <{POST_SNAPBACK}>
Не знам , но по възрастните хора ( 40 ,50) годишните ми казват ,че навремето къде , къде по-трудно се ставало ловец по времето на кумонизма... Първо ,защото например пушка е било много по -трудно да се вземи. Сега изпитът е много лесен. И всеки един може много бързо да го вземе и да го допуснат, а сам той да си няма хал хабер от лов. Аз 12 годишен реших теоретичния пробен изпит -тест. tongue.gif

От къде може да се вземе такъв тест? smile.gif
Поздрави!
0

#28
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Цитат(loveca777 @ Jun 4 2010, 23:06 ) <{POST_SNAPBACK}>
Не знам , но по възрастните хора ( 40 ,50) годишните ми казват ,че навремето къде , къде по-трудно се ставало ловец по времето на кумонизма... Първо ,защото например пушка е било много по -трудно да се вземи. Сега изпитът е много лесен. И всеки един може много бързо да го вземе и да го допуснат, а сам той да си няма хал хабер от лов. Аз 12 годишен реших теоретичния пробен изпит -тест. tongue.gif

То не се ставаше трудно ловец заради тежки изпити на времето biggrin.gif. Просто бройките бяха крайно ограничени и местата се разпределяха само между местни кандидати - синиве и внуци на ловци и разни партийни величия. Аз съм кандидатствувал безуспешно няколко поредни години.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#29
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
Цитат(Любо Димитров @ Jun 5 2010, 10:44 ) <{POST_SNAPBACK}>
То не се ставаше трудно ловец заради тежки изпити на времето biggrin.gif. Просто бройките бяха крайно ограничени и местата се разпределяха само между местни кандидати - синиве и внуци на ловци и разни партийни величия. Аз съм кандидатствувал безуспешно няколко поредни години.

oK Доста трудно, но пък за сметка на това не всички, които дори ловното чувство нямат са ставали ловци зареди ,, мода''. Но обаче от друга страна е и много гадно, ако си истински запален ,а не може да те допуснат, mellow.gif така че сега е по-добре според мен.

До Peca7a
Тези пробни тестове не знам от къде се копуват. frown5.gif Но мога да питам.. и да ти кажа по-късно thumbsup.gif
0

#30
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Аз започнах да ходя с ловците на 13г. възраст, а на 15 ми даваха и пушка.
Сега, като знам какви хора има с билети в джоба и как са ги взели, понякога на лов не ми се излиза.......

Колкото до тестовете - те са на ИК "Наслука" , мисля че мога да намеря миналогодишния въпросник - от 2008г.
Разликите ще бъдат само в законовата база, другите раздели ще са индентични.
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#31
Потребителя е офлайн   loveca777 

  • loveca777
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 534
  • Регистр: 10.04.10
И на мен от 14, 15 годишен започнаха от време на време да ми дават пушка ( за лов на пъдпъдъци) или за стреляне на някаква мишена... А сега има хора изроди взели ловен билен дори без да са взели правилно изпита... Миналата година в района на Шабала видях как с един малък микробус влизат в замръзналата нива , дигат гъските и единия през прозореца в движение стреля и убива 2 . angry.gif . Трябва да съм подготвен с камера ,че ако ги бях заснел и после да се обадя на горските и те да им еб.. м.... Друг въпроса,че има и други , които незнаят как се държи пушка и могат да те застрелят по невола..

А за тестовете, които ги решавах бяха преди повече 3 години и нещо. wink.gif Те измениха някои закони и правила до сега.
0

#32
Потребителя е офлайн   Peca7a 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 27
  • Регистр: 20.02.10
Цитат(loveca777 @ Jun 5 2010, 10:56 ) <{POST_SNAPBACK}>
oK Доста трудно, но пък за сметка на това не всички, които дори ловното чувство нямат са ставали ловци зареди ,, мода''. Но обаче от друга страна е и много гадно, ако си истински запален ,а не може да те допуснат, mellow.gif така че сега е по-добре според мен.

До Peca7a
Тези пробни тестове не знам от къде се копуват. frown5.gif Но мога да питам.. и да ти кажа по-късно thumbsup.gif

Мерси предварително! smile.gif
0

#33
Потребителя е офлайн   Mir@k@ 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 150
  • Регистр: 15.02.10
Да се похваля и аз ,записах се на курсовете за ловец и дано на есен с песен cheers2.gif biggrin.gif
0

#34
Потребителя е офлайн   Димитър Георгиев 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1479
  • Регистр: 29.12.08
Цитат(Mir@k@ @ Jun 8 2010, 21:21 ) <{POST_SNAPBACK}>
Да се похваля и аз ,записах се на курсовете за ловец и дано на есен с песен cheers2.gif biggrin.gif

На есен колега,ще сме със старата песен.С кучета и мерак в гората.Изпитите ще са от 15.10 до края на ноември.И докато се оформи цялата бюрократична документация-сезона за едрия дивеч свършва.
0

#35
Потребителя е офлайн   Tonito 

  • УнИкАлЕн
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1922
  • Регистр: 14.03.08
Цитат(Димитър Георгиев @ Jun 10 2010, 23:44 ) <{POST_SNAPBACK}>
На есен колега,ще сме със старата песен.С кучета и мерак в гората.Изпитите ще са от 15.10 до края на ноември.И докато се оформи цялата бюрократична документация-сезона за едрия дивеч свършва.

нашите изпити май ще са по-рано biggrin.gif ама за патките ако сме взели необходимите документи пак си е добре laugh.gif
0

#36
Потребителя е офлайн   марин 72 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 65
  • Регистр: 21.05.09
Цитат(Peca7a @ Jun 5 2010, 10:23 ) <{POST_SNAPBACK}>
От къде може да се вземе такъв тест? smile.gif
Поздрави!

издателска къща наслука
0

#37
Потребителя е офлайн   bravo 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 345
  • Регистр: 21.12.13
Темата е стара, но актуална! Аз пък се чудя, защо дружествата не организират курсове, само ако има свободни места по местните дружинки?

А и в тази връзка някой да знае за свободни места в софийския регион за един напорист новобранец?
0

#38
Потребителя е офлайн   В.Митов 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 68
  • Регистр: 29.12.15
:) То места има , щом има курс значи има и места :) АМА...... ОБАЧЕЕЕ.... НО :) нали сме си Булгаристан . Не допускат новите ловци, да запълнят свободните места ,защото следващата година няма да има свободни места, съоветно няма да има курс демек ПАРИ
0

#39
Потребителя е офлайн   ЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ 

  • Цветелин Цвятков
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 833
  • Регистр: 26.01.14
Ако новите ловци обещаят,че ще са гоначи и кучкари навсякъде ще ги приемат. Но ако искат само да се возят и се правят на дръж ми шапката с новинката си екипировка да ме извиняват.20-30 годишни новобранци да чакат на 50-60 годишни гоначи,аде без вас! Това е съветът ми кандидат ловци.Гонач съм и наближавам 50 и все приемаме ли приемаме и все обещават ,че ще гонят ,а като ги приемем купуват джипове и не слизат от тях. Мързеливи сте градски не става ловци от вас! Ей за туй не ви щем!!! С пари и връзки ловец не се става,а само манекен с пушка. И ако отидете при един работодател той дали ще ви вземе ако прецени,че не ставате и няма да има полза от вас?! Спортуването,гоненето и кучетата ще ви отворят всяка врата!
0

#40
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоЦВЕТЕЛИН ЦВЯТКОВ написа на 20.06.2017 - 22:20 :

Ако новите ловци обещаят,че ще са гоначи и кучкари навсякъде ще ги приемат. Но ако искат само да се возят и се правят на дръж ми шапката с новинката си екипировка да ме извиняват.20-30 годишни новобранци да чакат на 50-60 годишни гоначи,аде без вас! Това е съветът ми кандидат ловци.Гонач съм и наближавам 50 и все приемаме ли приемаме и все обещават ,че ще гонят ,а като ги приемем купуват джипове и не слизат от тях.

Абе Цветелине , абе приятелю ... абе за какво ти е на здрава глава бинт бре ?!
Какво ти пречат момчетата , нека си седят в джипчетата на пусия ... по здравословно е , а и по изгодно за дружинката !
При добри гоначи мястото за причакването на дивеча от пуси се превръща в просия , ама това е една др. тема .... :D
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни