БГ Лов Форум: Оптика или бързомер - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Оптика или бързомер Питане относно оптика и бързомер

#1
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Здравейте колеги понеже се чудя какво да правя скоро ще вземам карабина спрял сам се на бенели арго комфорт говорим за гонка искам да е автомат а тези пушки с затвора не ми вдъхват доверие, другото нещо което е не знам бързомер Aimpoint ли да взема или ми предложиха тази оптика http://pricel.net/Оп...product_id=1151 с този бързомер до 100 метра и по този начин се губи смисъла на карабината почти няма разлика от гладкоцевната а с тази оптика за гонка погледнах през нея и това което ме зайнтригува е че приближава и има голямо зрително поле плус това че повече метри има за стрелба та въпроса ми е какво предлагате вие и мнения за оптиката, бързомера и пушката съотношение с тях. Благодаря предварително
0

#2
Потребителя е офлайн   Емил Радев 

  • АМАН
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1484
  • Регистр: 22.01.09

Виж мнениетоiammivanov написа на 13.02.2019 - 20:12 :

Здравейте колеги понеже се чудя какво да правя скоро ще вземам карабина спрял сам се на бенели арго комфорт говорим за гонка искам да е автомат а тези пушки с затвора не ми вдъхват доверие, другото нещо което е не знам бързомер Aimpoint ли да взема или ми предложиха тази оптика http://pricel.net/Оп...product_id=1151 с този бързомер до 100 метра и по този начин се губи смисъла на карабината почти няма разлика от гладкоцевната а с тази оптика за гонка погледнах през нея и това което ме зайнтригува е че приближава и има голямо зрително поле плус това че повече метри има за стрелба та въпроса ми е какво предлагате вие и мнения за оптиката, бързомера и пушката съотношение с тях. Благодаря предварително

:D/> :P/>
Не се чуди , а седни и прочети малко из темите .... Има много писано за бързомер или оптика - предимствата и недостатъците на едното и другото .
Пък това за "тези пушки СЪС затвора не ми вдъхват доверие" ... какво мислиш, че полуавтомата няма затвор ли !? - Няма той е автомат - пълниш и стреляш :D/>
Кажи - невеж съм - обяснете ми ! - няма срамно , ама щом " с този бързомер до 100 метра и по този начин се губи смисъла на карабината почти няма разлика от гладкоцевната...." освен една торба :D/> - друго няма да получиш .

Мисля , че всеки ловец поне малко понятие от ловно оръжие трябва да си има , като го питат да може да покаже с пръст , кое е цев , приклад , затвор , УСМ , кое е мерник и кое мушка ....
0

#3
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Не разбрах това с торбата но както и да е колега ако смяташ да ми дадеш обяснение добре и обясними как на 300 метра с тоя бързомер ще удариш нещо а това че има теми не знаех че погледна както пише горе "Новак" обръщай внимание. А под затвор имах това предвид както всеки се сеща http://prikachi.com/...51/9504351U.jpg
0

#4
Потребителя е офлайн   Емил Радев 

  • АМАН
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1484
  • Регистр: 22.01.09
Ти с гладкоцевна пушка и нарезна ако нямаш разлика в стрелбата на 100 метра, защо ти е изобщо бързомер или оптика? Аргото има достатъчно добри механични мерни прибори!
Ако смяташ на гонка да ми стреляш не на 300 ами дори на 200 метра по бягащо животно, иди пускай тото - по-голям е шанса.
Кажи в какъв район ловуваш, горски, полски, планински? Ако имате пусии с видимост над 100 метра - вземи оптиката, ако си в гъста гора с видимост рядко над 50 метра по пусиите - бързомер. Има и комбинация от оптика и бързомер върху нея, монтиран посредством пръстен с уивър база за бързомера....
0

#5
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Значи колега в района в който ловувам има видимост над 100 метра но не знам кое е по одачно дали си струва Aimpoint или да добавя някой лев да си взема оптика за гонка видях през оптиката по горе и ми се видя че има значително по голямо зрително поле другото което е че приближава не знам какво е съотношението с бенели то все пак е по къса цев 508 мм не знам добра лие за оптика
0

#6
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4527
  • Регистр: 31.12.09

Виж мнениетоiammivanov написа на 13.02.2019 - 22:31 :

Не разбрах това с торбата но както и да е колега ако смяташ да ми дадеш обяснение добре и обясними как на 300 метра с тоя бързомер ще удариш нещо а това че има теми не знаех че погледна както пише горе "Новак" обръщай внимание. А под затвор имах това предвид както всеки се сеща http://prikachi.com/...51/9504351U.jpg


Бе то на 300м. и с оптика ще ти е трудно ... Научи се първо на 100, пък после ..
0

#7
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19

Виж мнениетоДок написа на 14.02.2019 - 08:43 :

Виж мнениетоiammivanov написа на 13.02.2019 - 22:31 :

Не разбрах това с торбата но както и да е колега ако смяташ да ми дадеш обяснение добре и обясними как на 300 метра с тоя бързомер ще удариш нещо а това че има теми не знаех че погледна както пише горе "Новак" обръщай внимание. А под затвор имах това предвид както всеки се сеща http://prikachi.com/...51/9504351U.jpg


Бе то на 300м. и с оптика ще ти е трудно ... Научи се първо на 100, пък после ..


Да колега но не знам кое да взема смисъла с бързомер е до 100 с оптиката може и на сто о на повече
0

#8
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

Виж мнениетоiammivanov написа на 13.02.2019 - 23:23 :

Значи колега в района в който ловувам има видимост над 100 метра но не знам кое е по одачно дали си струва Aimpoint или да добавя някой лев да си взема оптика за гонка видях през оптиката по горе и ми се видя че има значително по голямо зрително поле другото което е че приближава не знам какво е съотношението с бенели то все пак е по къса цев 508 мм не знам добра лие за оптика


Толкова много глупости само в едно изречение !!! Браво колега ! :D
0

#9
Потребителя е офлайн   Borizanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 349
  • Регистр: 13.10.11
Еййй, расипахте го момчето.... пишман да стане човек да пита нещо... ега ти и ловната етика ... много добре се разбира какво пита, но не - треа да се прайм на философи, колко много знаем и как едновременно с това и една камара постове, в крайна сметка нищо съществено да не кажем, та да сме в помощ на питащия.... Евала колеги... колегиалност...

Към колегата - явно отговор нема да получиш от "знаещите", или поне не и преди да се изпишат 5-6 траници с глупости.... Аз също тепърва ще търся карабина и съответно оптика или бързомер, предстои да умувам, но моя съвет е да питърсиш колега в твоя район с подобно оръжие и да пробваш.... Някои колеги ползват оптика с увеличение 1- или 1,5- като бързомер, но дали ще ти е удобно.... най-добре да си пипнеш сам...
0

#10
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19

Виж мнениетоBorizanov написа на 14.02.2019 - 10:23 :

Еййй, расипахте го момчето.... пишман да стане човек да пита нещо... ега ти и ловната етика ... много добре се разбира какво пита, но не - треа да се прайм на философи, колко много знаем и как едновременно с това и една камара постове, в крайна сметка нищо съществено да не кажем, та да сме в помощ на питащия.... Евала колеги... колегиалност...

Към колегата - явно отговор нема да получиш от "знаещите", или поне не и преди да се изпишат 5-6 траници с глупости.... Аз също тепърва ще търся карабина и съответно оптика или бързомер, предстои да умувам, но моя съвет е да питърсиш колега в твоя район с подобно оръжие и да пробваш.... Някои колеги ползват оптика с увеличение 1- или 1,5- като бързомер, но дали ще ти е удобно.... най-добре да си пипнеш сам...

Благодаря колега. Към темата един колега има beneli argo comfort само че 308win и има бързомер vortex за около 500 лева беше погледнах през него и добре беше, но това което ме влече към оптиката е че може хем за къси разстояния хем за по далечни примерно 200 метра а с този бързомер няма зрително поле и по пътя на логиката не знам как ще се удари това прасе относно пушката не знам дали да е beneli или някаква Tikka, Titan но този затвор с ръчно зареждане иска много опит не знам кое да избера
0

#11
Потребителя е офлайн   tacho 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 356
  • Регистр: 30.12.08
И аз като момчето при 5бр карабини с оптики в касата и стаж от 22год реших да ги трепя с микро Н-2 на R-8цата за целия сезон Нищо.Както казват "сам паднал сам се убил".Вземи колега гонкаджийска оптика с дневна подсветка и увеличение от 1-6.Доколкото до болта на снимката това е истината,имам го и като го хвана се чуствам някакси по-уверен от този на R-8цата.Това си е мое мнение да не се отразява.
0

#12
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Колега, в живота универсални неща няма. Нито бързомера може да замести оптиката на големи дистанции, нито оптиката може да конкурира бързомера на къси - до 100-120м. Бързомера няма фокусно разстояние - тоест може да бъде монтиран там, където най-малко пречи и в същото време осигурява най-добра видимост. Също така, ако при бързомера окото не е насочено точно срещу мерната линия, той компенсира тази грешка в прицелването (говорим за истински бързомер, изчистен от паралакс!). В същото време бързомерът няма корекция на диоптъра и при хора с влошено зрение употребата му без очила е трудна. Моето виждане по въпроса е: бързомер за гонка и оптика за варда или лов с издебване. Вярно, по-скъпо е, но така си решаваш всички проблеми. Ако ще ловуваш само на гонка, оптика с малко увеличение (1-4, 1-5, 1-6) също ще ти върши работа, но написаното по-горе си остава валидно.
А относно оръжието - предвид първия ти пост предпочитам, да не коментирам.

Поздрави и наслука!
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#13
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19

Виж мнениетоtacho написа на 14.02.2019 - 11:02 :

И аз като момчето при 5бр карабини с оптики в касата и стаж от 22год реших да ги трепя с микро Н-2 на R-8цата за целия сезон Нищо.Както казват "сам паднал сам се убил".Вземи колега гонкаджийска оптика с дневна подсветка и увеличение от 1-6.Доколкото до болта на снимката това е истината,имам го и като го хвана се чуствам някакси по-уверен от този на R-8цата.Това си е мое мнение да не се отразява.


Колега за тази оптика става въпрос http://pricel.net/Оп...product_id=1151 ако някоя друга знаете дай те линк но нека да е добра
0

#14
Потребителя е офлайн   drat 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 629
  • Регистр: 23.02.08
За лов на гонка от бързомер по добро няма.
0

#15
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4527
  • Регистр: 31.12.09

Виж мнениетоBorizanov написа на 14.02.2019 - 10:23 :

Еййй, расипахте го момчето.... пишман да стане човек да пита нещо... ега ти и ловната етика ... много добре се разбира какво пита, но не - треа да се прайм на философи, колко много знаем и как едновременно с това и една камара постове, в крайна сметка нищо съществено да не кажем, та да сме в помощ на питащия.... Евала колеги... колегиалност...

Към колегата - явно отговор нема да получиш от "знаещите", или поне не и преди да се изпишат 5-6 траници с глупости.... Аз също тепърва ще търся карабина и съответно оптика или бързомер, предстои да умувам, но моя съвет е да питърсиш колега в твоя район с подобно оръжие и да пробваш.... Някои колеги ползват оптика с увеличение 1- или 1,5- като бързомер, но дали ще ти е удобно.... най-добре да си пипнеш сам...



А, като навъртиш няколко стотин патрона с едното или другото, тогава давай определения, кой е философ ... Имам оптика, имам и бързомер с бързи монтажи и ги ползвам на карабина, според зависи къде съм . Тая година имам четири прасета . Най близкото на 15м, най далечното но 120м. и то в главата . Не е проблем на 40м. да улучиш и с оптика, всичко е според човека и как му е удобно .. като се наложи, мъкна и гладката на гонка, щото там където ще съм е най удобно за нея, та изобщо не я изключвам като вариант за гонка .. Ако се научиш да стреляш с бързомер, средно статистическо прасе ще си умерваш до към 150м., ако не се научиш, няма да улучваш и с оптика на голям зум ..
Тъй, че за това рецепта няма, има само философи ...
Много здраве и наздраве ! :cheers2:
0

#16
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19
Добре ще имали проблем да се стреля с оптика на разстояние от 80 метра нагоре или 60 70 метра с оптиката
0

#17
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

Виж мнениетоДок написа на 14.02.2019 - 12:53 :


А, като навъртиш няколко стотин патрона с едното или другото, тогава давай определения, кой е философ ... Имам оптика, имам и бързомер с бързи монтажи и ги ползвам на карабина, според зависи къде съм . Тая година имам четири прасета . Най близкото на 15м, най далечното но 120м. и то в главата . Не е проблем на 40м. да улучиш и с оптика, всичко е според човека и как му е удобно .. като се наложи, мъкна и гладката на гонка, щото там където ще съм е най удобно за нея, та изобщо не я изключвам като вариант за гонка .. Ако се научиш да стреляш с бързомер, средно статистическо прасе ще си умерваш до към 150м., ако не се научиш, няма да улучваш и с оптика на голям зум ..
Тъй, че за това рецепта няма, има само философи ...
Много здраве и наздраве ! :cheers2:/>


Само да те допълня колега ако позволиш ... че с оптика на голям зум е още по трудно отколкото на малък ;) ...

п.п Аз също имам бързомери с 2 МОА , З МОА и оптики 1-4х24 , 3-9х40 , 2.5-10х56 и с всичките тия имам улучени прасета и хищници от 15 до 150 метра ...
0

#18
Потребителя е офлайн   iammivanov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 13.02.19

Виж мнениетоlobo написа на 14.02.2019 - 13:08 :

Виж мнениетоДок написа на 14.02.2019 - 12:53 :


А, като навъртиш няколко стотин патрона с едното или другото, тогава давай определения, кой е философ ... Имам оптика, имам и бързомер с бързи монтажи и ги ползвам на карабина, според зависи къде съм . Тая година имам четири прасета . Най близкото на 15м, най далечното но 120м. и то в главата . Не е проблем на 40м. да улучиш и с оптика, всичко е според човека и как му е удобно .. като се наложи, мъкна и гладката на гонка, щото там където ще съм е най удобно за нея, та изобщо не я изключвам като вариант за гонка .. Ако се научиш да стреляш с бързомер, средно статистическо прасе ще си умерваш до към 150м., ако не се научиш, няма да улучваш и с оптика на голям зум ..
Тъй, че за това рецепта няма, има само философи ...
Много здраве и наздраве ! :cheers2:/>/>


Само да те допълня колега ако позволиш ... че с оптика на голям зум е още по трудно отколкото на малък ;)/> ...

п.п Аз също имам бързомери с 2 МОА , З МОА и оптики 1-4х24 , 3-9х40 , 2.5-10х56 и с всичките тия имам улучени прасета и хищници от 15 до 150 метра ...

Добре колега но какво да взема оптиката или бързомер Aimpoint
0

#19
Потребителя е офлайн   Go6o_lud 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 231
  • Регистр: 30.10.15
Колега според мен всичко е въпрос на първоначално свикване, аз бих те посъветвал да погледнеш и гонкаджийските оптики на Леополд, подсветката се регулира и се вижда доста добре с тях и на 10 и на 100- 150 метра. Бях пред същата дилема миналата година, като теб и се спрях на болтова карабина и гонкаджийска оптика с подсветка. Първоначално е малко странно на гонка да стреляш по бързо бягащи малки животни, но след като постреляш малко се свиква. Ако нямаш достатъчно средства за бързомер + оптика, гонкаджийската оптика е вариант също и за варда и лов от чакало тоест до голяма степен обединява двата уреда, естествено с компромиси. Успех!
0

#20
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

Виж мнениетоiammivanov написа на 14.02.2019 - 14:05 :

Виж мнениетоlobo написа на 14.02.2019 - 13:08 :

Виж мнениетоДок написа на 14.02.2019 - 12:53 :


А, като навъртиш няколко стотин патрона с едното или другото, тогава давай определения, кой е философ ... Имам оптика, имам и бързомер с бързи монтажи и ги ползвам на карабина, според зависи къде съм . Тая година имам четири прасета . Най близкото на 15м, най далечното но 120м. и то в главата . Не е проблем на 40м. да улучиш и с оптика, всичко е според човека и как му е удобно .. като се наложи, мъкна и гладката на гонка, щото там където ще съм е най удобно за нея, та изобщо не я изключвам като вариант за гонка .. Ако се научиш да стреляш с бързомер, средно статистическо прасе ще си умерваш до към 150м., ако не се научиш, няма да улучваш и с оптика на голям зум ..
Тъй, че за това рецепта няма, има само философи ...
Много здраве и наздраве ! :cheers2:/>/>/>/>


Само да те допълня колега ако позволиш ... че с оптика на голям зум е още по трудно отколкото на малък ;)/>/>/> ...

п.п Аз също имам бързомери с 2 МОА , З МОА и оптики 1-4х24 , 3-9х40 , 2.5-10х56 и с всичките тия имам улучени прасета и хищници от 15 до 150 метра ...

Добре колега но какво да взема оптиката или бързомер Aimpoint


Ами зависи с какви пари разполагаш за това. Най добре е и двете ако можеш да си го позволиш. И една база Пикатини + качествени рингове за оптиката за да можеш лесно да си ги сменяш според случая както ти е написал колегата Док. Добре е да имаш и двете. С бързомер прихващането на цел е малко по бързо. Изстрела с оптика пък е винаги по прецизен от този с бързомер. Има и такива оптики които могат да се ползват като бързомер ... с увеличение 1 и подходяща скала и подсветка. Аз например ползвам една такава ...Trijicon 1-4x24 Accupoint. Тя има вграден фиброоптичен елемент и свети без батерии. Скалата и вертикално е колче с триъгълник отгоре. С едно капаче се регулира силата на светене. Ако искам подсветка завъртам капачето и триъгълничето става червено. Основата му е с размер 4МОА и височината му е също 4МОА на увеличение х4 . На увеличение х1 оптиката на практика представлява бързомерец с качеството на един Аимпойнт. На х1 и на по големи увеличения прострелката ми съвпада с върха на триъгълника и по този начин може да се дават още по прецизни изстрели. Друго което бих искал да ти кажа е че с типичните гонкаджийски оптики не е добро решение да стреляш по по малки цели на по големи разстояния. Например с оптика х4 става да стреляш по прасе на 200 метра но по лисица например на това разстояние е трудничко и за такъв случай е по добре да имаш х6 или х9 или х10. И не забравяй че правия изстрел на карабината ти е до около 200 метра и за по големи разстояния ще са ти необходими корекции. Но това е за друга тема.

Поздрави
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни