БГ Лов Форум: Странна случка с Геко Тейлмантел 7,62х39 - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Странна случка с Геко Тейлмантел 7,62х39

#1
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12
Здравейте.
Вчера се случи следното: изстел по прасе (може би около 100кг.) от около 80м с Геко Тейлмантел 7,62х39-9,7г. Прасето падна след около 30м. При дрането се установи, че куршумът минава между ребрата зад плешката, през сърцето и белия дроб и се спира в лопатката на другата плешка, без да я пробие. За мое ОГРОМНО учудване, изваденият куршум изглежда ето така:




Та въпросът ми е как така куршумът мина почти през цялото прасе без НИКАКВА деформация?!?!? Случвало ли се е на някой? По принцип знам, че Геко Тейлмантел са сравнително меки куршуми. Имам и други животни с тях, но имаше и изходна рана и на нея си личеше, че куршумът се отваря.....и то доста прилично. Оръжието е СА 93 в горе споменатия калибър. Ще се опитам да кача снимка и на прасето.

Поздрави!

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 20160111_200520.jpg

0

#2
Потребителя е офлайн   Angard1 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 7
  • Регистр: 14.08.15
Дори без да удари кост ми се струва невероятно- да не се получи експанзия. Друго ми минава през ума- да не се е де-балансирал(среща с клонки) и да е влязъл в тялото странично или със задницата?
0

#3
Потребителя е офлайн   barsito 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 642
  • Регистр: 04.04.12

Виж мнениетоAngard1 написа на 12.01.2016 - 13:54 :

Дори без да удари кост ми се струва невероятно- да не се получи експанзия. Друго ми минава през ума- да не се е де-балансирал(среща с клонки) и да е влязъл в тялото странично или със задницата?

Аз също имам случка с този боеприпас само ,че в кал .30-06 Куршума мина през прасе 60 -70 кг попадение в б.дроб от 50-60 метра 11 грама и прасето падна след 50 метра ,което значи чи ,не е имоло почти никаква експанзия ,като е излязъл от другата .Моето лично а и на колеги мнението е ,че този производител доста е влошил качеството на продукцията си!
0

#4
Потребителят е онлайн   lovecbg 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1088
  • Регистр: 12.03.08
Не е имало скорост предполагам за да де отвори куршума.
0

#5
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1345
  • Регистр: 19.08.09
И според мен е липса на скорост............
0

#6
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12
На 100% гарантирам, че нямаше препятствия пред куршума (клонки, храсти и др.), а що се отнася до скоростта-обмислях и този вариант, но как като не е имал достатъчно скорост премина почти през цялото прасе? Все трябваше да има малка деформация. Гледах и оловото на върха-сравнително меко е ...
0

#7
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08
И според мен липса на скорост, не е отворил, добре, но ако имаше скорост щеше да прошие, а не да се спре в животното.
0

#8
Потребителя е офлайн   nikitanev 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 534
  • Регистр: 21.01.11
аз стрелям със същият боеприпас но в 30 06 11 гр. имам няколко прасета с тях като единствено сум намирал ризницата в едно от тях в главата му ,но входната рана беше през задния крак през корема та в главата . друг боеприпас не съм намирал ,. вси4ки са излизали навън и пораженията са страшни
0

#9
Потребителя е офлайн   Lazko 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 133
  • Регистр: 10.01.11
Ненормална работа,аз също подкрепям мненията на колегите за недостатъчна скорост,като че ли е бил зареден патрона с половин количество барут за заряд?!
0

#10
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12
На това разстояние(80м), от всички патрони 7,62х39 Гекото носи най-голяма енергия и скоростта му е почти колкото на по-леките от него 8-грамови куршуми(за това и го избрах). Май нещата вървят към пенсиониране на калаша :D
0

#11
Потребителя е офлайн   yHuKyM 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 461
  • Регистр: 04.06.13
Случват се и дефектни патрони. Смени боеприпаса и пробвай.
0

#12
Потребителя е офлайн   Г.Узунов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 355
  • Регистр: 18.06.12
И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?
0

#13
Потребителя е офлайн   filipe708 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1939
  • Регистр: 13.07.10
И според мен това се дължи на ниската скорост. ( предполагам че и цевта на оръжието е 415мм)

За мен, германците са сглобили с този хубав куршум един неподходящ за свински лов патрон, единствено защото ....... има търсене.;)/>

7.62х39 до 120 кг прасета става. Ама като ти излезе най големия глиган който си виждал някога, ще си го проводиш по живо, по здраво:lol:/>














0

#14
Потребителят е онлайн   lovecbg 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1088
  • Регистр: 12.03.08
По скоро е дефектен патрон от там ниската скорост.Късмет че е уцелен добре и е паднало животното.
0

#15
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоfilipe708 написа на 15.01.2016 - 09:01 :

И според мен това се дължи на ниската скорост. ( предполагам че и цевта на оръжието е 415мм)

За мен, германците са сглобили с този хубав куршум един неподходящ за свински лов патрон, единствено защото ....... има търсене.;)

7.62х39 до 120 кг прасета става. Ама като ти излезе най големия глиган който си виждал някога, ще си го проводиш по живо, по здраво:lol:


Айде бе, виж ти ?!?1
Тоя нер сигур умря от страх като ме видя на 215 м.! B)
Пък аз си мислех, че е от куршума дето му вкарах!?!?

Прикачено изображение: DSC00003.JPG Прикачено изображение: DSC00001.JPG
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#16
Потребителя е офлайн   filipe708 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1939
  • Регистр: 13.07.10

Виж мнениетоHuntermen написа на 15.01.2016 - 09:19 :

Виж мнениетоfilipe708 написа на 15.01.2016 - 09:01 :

И според мен това се дължи на ниската скорост. ( предполагам че и цевта на оръжието е 415мм)

За мен, германците са сглобили с този хубав куршум един неподходящ за свински лов патрон, единствено защото ....... има търсене.;)/>

7.62х39 до 120 кг прасета става. Ама като ти излезе най големия глиган който си виждал някога, ще си го проводиш по живо, по здраво:lol:/>


Айде бе, виж ти ?!?1
Тоя нер сигур умря от страх като ме видя на 215 м.! B)/>
Пък аз си мислех, че е от куршума дето му вкарах!?!?

Прикачено изображение: DSC00003.JPG Прикачено изображение: DSC00001.JPG


Много хубав нер, браво. (Макар и това с нищо не променя моето виждане че х39 не е подходящ калибър за дивите свине.)

П.п. Чат пат и чудеса трябва да се случват :lol:/>




0

#17
Потребителя е офлайн   Ангел Ангелов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1054
  • Регистр: 15.05.08
При мен има доста чудеса. :D Само тази година се разминах без чудо. От досега падналите прасета стигнах до извода, че прасета 100+кг падат от раз, а терлици 40+ кг ти събират доста от патроните докато паднат.
0

#18
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12

Виж мнениетоГ.Узунов написа на 15.01.2016 - 04:18 :

И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?


Да презареди го.

Късата цев+стария механизъм с газово бутало(не знам колко енергия отнема той, може би е повече от на по-новите "SLR"-и)+80-те метра разстояние.........дали може просто оръжието толкова да си може?? Като цяло не ми се вярва, но не знам какво да мисля. Ето ви и снимката:Прикачено изображение: aaaa.jpg
0

#19
Потребителя е офлайн   filipe708 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1939
  • Регистр: 13.07.10

Виж мнениетоplamen222 написа на 15.01.2016 - 15:11 :

Виж мнениетоГ.Узунов написа на 15.01.2016 - 04:18 :

И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?


Да презареди го.

Късата цев+стария механизъм с газово бутало(не знам колко енергия отнема той, може би е повече от на по-новите "SLR"-и)+80-те метра разстояние.........дали може просто оръжието толкова да си може?? Като цяло не ми се вярва, но не знам какво да мисля. Ето ви и снимката:Прикачено изображение: aaaa.jpg


По принцип този патрон е с около 2250джаула. Но.... Това са джаулите при 65см цев При твоята 42см цев, джаулите ще са доста по надолу. Предполагам около 1800, но това при дулото. И като добавим по голямото разстояние..... Резултата не е за учудване. B)/>

П.п.На кутията от задната страна освен балистичната таблица, ги пише и джаулите. С малки букви също така е отбелязано, че отговарят на 65см цев. ;)/>








0

#20
Потребителя е офлайн   Ангел Ангелов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1054
  • Регистр: 15.05.08

Виж мнениетоplamen222 написа на 15.01.2016 - 15:11 :

Виж мнениетоГ.Узунов написа на 15.01.2016 - 04:18 :

И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?


Да презареди го.

Късата цев+стария механизъм с газово бутало(не знам колко енергия отнема той, може би е повече от на по-новите "SLR"-и)+80-те метра разстояние.........дали може просто оръжието толкова да си може?? Като цяло не ми се вярва, но не знам какво да мисля. Ето ви и снимката:Прикачено изображение: aaaa.jpg


E това с буталото вече не го разбрах!
Поясни моля, че нещо не ми се връзва.
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни