БГ Лов Форум: Отново за заека подземник - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Отново за заека подземник

Анкета: Отново за заека подземник (158 потребител(и) са гласували)

За или против сте разселването на заека подземник на територията на Р. България?

  1. Да (142 глас(а) [90.45%] - Виж)

    Процент гласували: 90.45%

  2. Не (15 глас(а) [9.55%] - Виж)

    Процент гласували: 9.55%

Глас Гостите не могат да гласуват

#1
Потребителя е офлайн   sacho6 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 34
  • Регистр: 18.02.11
С настоящето питане се обръщам официално чрез форума към ръководството на НРЛС СЛРБ в качеството си на организация на голяма част от ловците ,издържана от тях и имаща задължението по разселване чрез структурите си на ловните видове!

Уважаеми господа ,

Чрез уважавания от всички ни ловен форум официално се обръщам към Вас с искане да изкажете Вашето становище относно разселването на заека подземник като ловен обект в Р.България! Както знаете , в ловните среди и в този форум вече няколко години тече дискусия относно разселването на този вид ловен обект. Крайно време е НРЛС СЛРБ в качеството си на организация на голяма част от ловците в България да изрази своето становище относно разселването на заека подземник на територията на Р. България! Надявам се ,както и много от колегите тук да получим Вашето становище в най скоро време!

Поздрави:
С. Христакиев
" Всеки ден в който не си на лов или риболов е загубен ден" - Хемингуей!
За един ден на лов - Господ два дава!
0

#2
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08
Здравейте г-н Христакиев!
Аз не съм от НЛРС-СЛРБ, но искам да Ви задам и аз няколко въпроса:
- Колко време ще продължи интеграцията в БГ на този нов ловен обект?
- Колко ще струва на НЛРС-СЛРБ тази интеграция?
- Правено ли е изследване подходящ ли е този вид за БГ условията (поражения върху селкото стопанство) и хищници? Да не се получи като в Австралия, след време да ги трепем с ток и отрови, т.е. нашите хищници ще се справят ли с естествената регулация на прираста му?
- Защо да внасяме нов ловен обект, като парите, които ще се хвърлят (а те не са хич малко), могат да се дадат за увеличаване популацията на нашия сив полски и горски заек?
- И не на последно място някой правил ли е изследвания какви нови болести може да донесе този нов вид в БГ и дали те няма да са фатални за някои други видове? (Пример с разселването на американския шаран, който в момента е напаст)
Предполагам, че след като си отговорите на тези въпроси ще разберете защо съм гласувал против!
Поздрави и на слука с нашия си сив заек! ;)
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#3
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09

Виж мнениетоsacho6 написа на 05.07.2012 - 14:41 :

С настоящето питане се обръщам официално чрез форума към ръководството на НРЛС СЛРБ в качеството си на организация на голяма част от ловците ,издържана от тях и имаща задължението по разселване чрез структурите си на ловните видове!

Уважаеми господа ,

Чрез уважавания от всички ни ловен форум официално се обръщам към Вас с искане да изкажете Вашето становище относно разселването на заека подземник като ловен обект в Р.България! Както знаете , в ловните среди и в този форум вече няколко години тече дискусия относно разселването на този вид ловен обект. Крайно време е НРЛС СЛРБ в качеството си на организация на голяма част от ловците в България да изрази своето становище относно разселването на заека подземник на територията на Р. България! Надявам се ,както и много от колегите тук да получим Вашето становище в най скоро време!

Поздрави:
С. Христакиев



В коя точно част НАЦИОНАЛНАТА организация ще помогне?
Защото, ако е в частта за разселването то всяко ЛРД е в състояние да закупи, внесе и разсели.
Както се видя наскоро за дивия заек не стигна половин година да се внесат едва половината от предплатените. Затова пък се правят насила опити от нлрс да се развъждат и продават на ЛРД такива зайци. Не, че се увенчават с успех.
Та пак питам в коя част нлрс да "помага"? Защото в в частта за събирането от ЛРД суми е компетентна.
Писано е много по тази тема и в много други форуми, където се цитират наименованията на компетентните институции по въпроса за интрудуцирането на който и да е било вид със стопанско и/ или ловно значение.


Иначе темата е повече от добра и актуална.
В анкети няма да гласувам.
Подкрепям всяка разумна инициатива, а тази е такава. B)
0

#4
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09

Виж мнениетоHuntermen написа на 05.07.2012 - 15:37 :

- Колко време ще продължи интеграцията в БГ на този нов ловен обект?
- Колко ще струва на НЛРС-СЛРБ тази интеграция?


Ако зависи от НАЦИОНАЛНАТА организация- безкрайно.
Нищо няма да й струва. ще струва на ЛРД.
B)
0

#5
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26378
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоsacho6 написа на 05.07.2012 - 14:41 :

С настоящето питане се обръщам официално чрез форума към ръководството на НРЛС СЛРБ...
Уважаеми господа ,

.....Надявам се ,както и много от колегите тук да получим Вашето становище в най скоро време!

Поздрави:
С. Христакиев

Вашето питане и обръщение е изпратено... Наслука.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#6
Потребителя е офлайн   sacho6 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 34
  • Регистр: 18.02.11

Виж мнениетоHuntermen написа на 05.07.2012 - 15:37 :

Здравейте г-н Христакиев!
Аз не съм от НЛРС-СЛРБ, но искам да Ви задам и аз няколко въпроса:
- Колко време ще продължи интеграцията в БГ на този нов ловен обект?
- Колко ще струва на НЛРС-СЛРБ тази интеграция?
- Правено ли е изследване подходящ ли е този вид за БГ условията (поражения върху селкото стопанство) и хищници? Да не се получи като в Австралия, след време да ги трепем с ток и отрови, т.е. нашите хищници ще се справят ли с естествената регулация на прираста му?
- Защо да внасяме нов ловен обект, като парите, които ще се хвърлят (а те не са хич малко), могат да се дадат за увеличаване популацията на нашия сив полски и горски заек?
- И не на последно място някой правил ли е изследвания какви нови болести може да донесе този нов вид в БГ и дали те няма да са фатални за някои други видове? (Пример с разселването на американския шаран, който в момента е напаст)
Предполагам, че след като си отговорите на тези въпроси ще разберете защо съм гласувал против!
Поздрави и на слука с нашия си сив заек! ;)


Здрявей Георги,

Ще се опитам да ти отговоря на въпросите доколкото мога. Затова се обръщам към НЛРС - СЛРБ защото там има компетентни хора с опит и знания - затова искам да знам становището им по въпроса! Конкретно:
1. Не знам колко време ще продължи не интеграцията ( обекта вече си е интегриран у нас ) а разселвонето - зависи за каква територия става на въпрос!
2. Не знам и какво ще струва - зависи от мащаба на разселване.
3. Не знам да е правено изследване дали е подходящ вида за нашата територия - но вида се оказва подходящ за страни като Франция , Германия , Австрия , Унгария , в момента се интродуцира успешно в Украйна... така ,че няма причина да е неподходящ за България!
4. Условията в Австралия са коренно различни от тези в България ( много малко хищници) , огромни равнини , висока хранителна база , което е допринесло за бума в числеността на подземника. Опита в европейските страни ( изключая Англия и Шотландия) показва ,че популацията на подземника се регулира и няма основание за тревога от свръхпопулация. Нещо повече , като основен ловен обект във Франция този вид се разселва изкуствено !
5. Внасянето на този ловен обект може коственно да спомогне за увеличаването на популацията на сивия заек ,защото ще отслаби натиска върху него от страна на хищници и бракониери!
6. Доколкото знам ,правени са изследвания относно болестите пренасяни от подземника , затова и екземплярите който се разселват задължително се ваксинират. Иначе няма проблем двата вида ( подземник и сив заек ) да съжителстват ,показва опита в сраните където те са разпространени!

Поздрави и наслука!
" Всеки ден в който не си на лов или риболов е загубен ден" - Хемингуей!
За един ден на лов - Господ два дава!
0

#7
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоsacho6 написа на 06.07.2012 - 10:50 :

.........
1. Не знам колко време ще продължи не интеграцията ( обекта вече си е интегриран у нас ) а разселвонето - зависи за каква територия става на въпрос!
2. Не знам и какво ще струва - зависи от мащаба на разселване.
3. Не знам да е правено изследване дали е подходящ вида за нашата територия ......
........
5. Внасянето на този ловен обект може коственно да спомогне за увеличаването на популацията на сивия заек, защото ще отслаби натиска върху него от страна на хищници и бракониери!
.........Иначе няма проблем двата вида ( подземник и сив заек ) да съжителстват,показва опита в сраните където те са разпространени!

Поздрави и наслука!

Здравейте г-н Христакиев! (Обръщам се към Вас на фамилия защото не знам Вашето малко име)
Маркираните с червено думички са основателна причина да не съм съгласен на този етап с интеграцията (разселването) на заека подземник в БГ!
Бихте ли споделили къде в БГ има популация на заек подземник?
Колкото до т. 5 от Вашия пост и до последния абзац не съм съгласен с Вас!
Както знаете зайците са териториални животни и съперничеството между мъжките индивиди е голямо! Пренаселването на ловното поле с двата вида ще доведе, според мен, до постепенното изтласкване на единия вид и до неговата загуба и така след може би 15-20 години ще се борим да запазим популацията за сивия заек!
Другия въпрос, който не сте засегнал е вредата върху селското стопанство. Заека подземник е способен да нанесе огромни щети върху селскостопанските култури не само със своето изхранване, но и със своето местообитание!
Може би наистина е по-добре първо да се проведат консултации и изследвания при страни, които вече имат опит с проблемите при разселването на заека подземник, преди да "отворим кутията на Пандора" образно казано!
Поздрави и на слука!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#8
Потребителя е офлайн   Huskarl 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 116
  • Регистр: 09.08.11
Известно ли ви е колко милиона са изразходвани в Австралия за борба със заека подземник? Досега над 400 милиона долара. Нанесените щетите са практически неизчислими - вероятно няколко милиарда.
0

#9
Потребителя е офлайн   sacho6 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 34
  • Регистр: 18.02.11

Виж мнениетоHuntermen написа на 06.07.2012 - 13:04 :

Виж мнениетоsacho6 написа на 06.07.2012 - 10:50 :

.........
1. Не знам колко време ще продължи не интеграцията ( обекта вече си е интегриран у нас ) а разселвонето - зависи за каква територия става на въпрос!
2. Не знам и какво ще струва - зависи от мащаба на разселване.
3. Не знам да е правено изследване дали е подходящ вида за нашата територия ......
........
5. Внасянето на този ловен обект може коственно да спомогне за увеличаването на популацията на сивия заек, защото ще отслаби натиска върху него от страна на хищници и бракониери!
.........Иначе няма проблем двата вида ( подземник и сив заек ) да съжителстват,показва опита в сраните където те са разпространени!

Поздрави и наслука!

Здравейте г-н Христакиев! (Обръщам се към Вас на фамилия защото не знам Вашето малко име)
Маркираните с червено думички са основателна причина да не съм съгласен на този етап с интеграцията (разселването) на заека подземник в БГ!
Бихте ли споделили къде в БГ има популация на заек подземник?
Колкото до т. 5 от Вашия пост и до последния абзац не съм съгласен с Вас!
Както знаете зайците са териториални животни и съперничеството между мъжките индивиди е голямо! Пренаселването на ловното поле с двата вида ще доведе, според мен, до постепенното изтласкване на единия вид и до неговата загуба и така след може би 15-20 години ще се борим да запазим популацията за сивия заек!
Другия въпрос, който не сте засегнал е вредата върху селското стопанство. Заека подземник е способен да нанесе огромни щети върху селскостопанските култури не само със своето изхранване, но и със своето местообитание!
Може би наистина е по-добре първо да се проведат консултации и изследвания при страни, които вече имат опит с проблемите при разселването на заека подземник, преди да "отворим кутията на Пандора" образно казано!
Поздрави и на слука!

Здравей Георги,
Малкото ми име е Сашо , за приятелите - Санде :) На въпроса - популация на подземник има на о-в Св. Иван срещу Созопол. Сподели защо не си съгласен ,че евентуалното развитие на популацията на подземника ще доведе до отслабване натиска върху сивия заек? Сега сме свидетели на неконтролируем бум в популацийте на скитащи кучета , чакали и лисици - това се отразява върху популацията на сивия заек! Същевременно популацията му е силно застрашена от масовото използване на хербициди над нормите в селското стопанство. Поради тези и ред др. причини има места където той на практика е изчезнал..
Подземника и сивия заек са различни видове , не се чифтосват , и спокойно съжителстват на една територия , просто не са съперници! Отделно както вече споменах , в Европа не се наблюдава бум в популацията на подземника , просто той има прекалено много врагове които са и врагове на сивия заек! Не съм срещал информация популацията му да е нанесла вреди на селските стопани въпреки ,че доста чета във френските форуми - както казах там го разселват изкуственно като ловен обект... За сведение пъдпъдъка вече не е ловен обект в повечето региони на Франция , нормата за дива яребица ( не разселена ) е 2 до 4 бр на сезон! Затова подземника се явява един от основните диви ловни обекти - там правят разлика между диви и т.наречените " пуснати" ,често предишния ден животни!
За пренаселване мисля ,че няма основание за притеснение , просто релефа на страната ни не го позволява - подземника не обича планински и скални терени , както и такива с глинеста ,твърда почва , както и не му понася дебелата снежна покривка! Но нека да чуем мнението на други компетентни хора!
Бъди здрав и наслука!!
" Всеки ден в който не си на лов или риболов е загубен ден" - Хемингуей!
За един ден на лов - Господ два дава!
0

#10
Потребителя е офлайн   Ицо Грозков 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 5734
  • Регистр: 16.03.11

Виж мнениетоsacho6 написа на 06.07.2012 - 10:50 :

Виж мнениетоHuntermen написа на 05.07.2012 - 15:37 :

Здравейте г-н Христакиев!
Аз не съм от НЛРС-СЛРБ, но искам да Ви задам и аз няколко въпроса:
- Колко време ще продължи интеграцията в БГ на този нов ловен обект?
- Колко ще струва на НЛРС-СЛРБ тази интеграция?
- Правено ли е изследване подходящ ли е този вид за БГ условията (поражения върху селкото стопанство) и хищници? Да не се получи като в Австралия, след време да ги трепем с ток и отрови, т.е. нашите хищници ще се справят ли с естествената регулация на прираста му?
- Защо да внасяме нов ловен обект, като парите, които ще се хвърлят (а те не са хич малко), могат да се дадат за увеличаване популацията на нашия сив полски и горски заек?
- И не на последно място някой правил ли е изследвания какви нови болести може да донесе този нов вид в БГ и дали те няма да са фатални за някои други видове? (Пример с разселването на американския шаран, който в момента е напаст)
Предполагам, че след като си отговорите на тези въпроси ще разберете защо съм гласувал против!
Поздрави и на слука с нашия си сив заек! ;)


Здрявей Георги,

Ще се опитам да ти отговоря на въпросите доколкото мога. Затова се обръщам към НЛРС - СЛРБ защото там има компетентни хора с опит и знания - затова искам да знам становището им по въпроса! Конкретно:
1. Не знам колко време ще продължи не интеграцията ( обекта вече си е интегриран у нас ) а разселвонето - зависи за каква територия става на въпрос!
2. Не знам и какво ще струва - зависи от мащаба на разселване.
3. Не знам да е правено изследване дали е подходящ вида за нашата територия - но вида се оказва подходящ за страни като , Германия , Австрия , Унгария , в момента се интродуцира успешно в Украйна... така ,че няма причина да е неподходФранция ящ за България!
4. Условията в Австралия са коренно различни от тези в България ( много малко хищници) , огромни равнини , висока хранителна база , което е допринесло за бума в числеността на подземника. Опита в европейските страни ( изключая Англия и Шотландия) показва ,че популацията на подземника се регулира и няма основание за тревога от свръхпопулация. Нещо повече , като основен ловен обект във Франция този вид се разселва изкуствено !
5. Внасянето на този ловен обект може коственно да спомогне за увеличаването на популацията на сивия заек ,защото ще отслаби натиска върху него от страна на хищници и бракониери!
6. Доколкото знам ,правени са изследвания относно болестите пренасяни от подземника , затова и екземплярите който се разселват задължително се ваксинират. Иначе няма проблем двата вида ( подземник и сив заек ) да съжителстват ,показва опита в сраните където те са разпространени!

Поздрави и наслука!

Развъдници за белия пор ли ще правим ?!:blink: Този дивеч не е традиционен за България. Как, с какви кучета ще го ловуваме...?! С ягдове ли ?!<_< Мисля, че е неподходящ ловен обект за нас. За никъв друг заек не разменям нашенските си...B) На слука
За злобния светът е зъл и злобен !
И той във всеки търси свой подобен......
Свободата е възможността да се прави , което е разрешено по право.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ
Факта, че един човек има добро сърце, не означава, че не може да ти нацепи "кофата"!
Изисква се много кураж да бъдеш себе си, когато много невежи копелета имат проблем с това да бъдеш различен.
Няма по-досадни глупци от тези, които не са лишени съвсем от разум!
0

#11
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Стига сме ходили срещу природата, ако не можем да и помогнем нека я оставим тя си знае работата. Нека правилно си стопанисваме нашите зайци и мнението ми е, че ще сме доволни защото си е доста емоционален лов. Като ще внасят да вземат да внесат още лъвове, тигри, слонове, камили и каквото си искат. Какво като ловците казват Не. Кой колко пъти се е допитвал до редовите членове. Май за власт имащите сме членове ама само членове.
0

#12
Потребителя е офлайн   Щирлиц 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 501
  • Регистр: 22.10.08
Гласувах със "За" , защото :

Никой от писалите преди мен , независимо дали са гласували със "За" или "Против" , не може да даде и приведе смислени аргументи базирани на задълбочени изследвания .
При положение че нанасяше сериозни щети на селското стопанство и в частност на лозовите насаждения , мислите ли че една Франция би търпяла такъв "крупен"вредител ? Направета справка какъв е обема и стойността на износа на френски вина !
Привнасянето /интрудуцирането/ на видове е известна световна практика в ловното дело , не мислете че муфлоните , лопатарите и фазаните са дошли с Хан Аспарух !
Нека ловните съюзи не се правят на по католици от папата , а да вземат пример от сродните си организации в Босна , Хърватско и Словения , там са привнесени вирджински пъдпъдъци и зайци подземници .
Горепосочените /пъдпъдъци/ НЕ МИГРИРАТ , по едри са от "нашия" пъдпъдък , усточив са на Балканския климат и биха били достоен заместител на и без това изчезващия /благодарение на интензивното земеделие - палене на стърнища , оране непосредствено след жътвата и масово третиране с хербициди и пестициди/ прелетен пъдпъдък . Голям плюс би била и морфологичната особенност на конкритния вид /вирджински пъдпъдък/ , че той почива и се укрива при нужда по дърветата.

Заека подземник не би навредил на екосистемата така , че да настъпят необратими промени и да застраши целостта на популацията на местния заек. Нека интрудукцията му се прави грамотно , под стриктен ветеринарен контрол , но да се твърди че за него няма място и видите ли , че не бил местен вид е несериозно .
Нека нещата се правят грамотно , съобразно ветеринарните изисквания и така че да не се хапем по задните джобове после .
Защо ли ? Защото ако не са нагърби организацията на която всеки ловец плаща от джоба си , ще го направят Сульо , Пульо , Атанас и аз и тогава може и да я объркаме !!! Така или иначе хора вече са започнали да правят интодуциране на видове и е въпрос на време да се сблъскаме с подобен вид проблеми , а и Украйна и Босна са на "една ръка разстояние" !
0

#13
Потребителя е офлайн   Shibeka 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8868
  • Регистр: 22.07.08

Виж мнениетоЩирлиц написа на 06.07.2012 - 19:48 :

Гласувах със "За" , защото :

Никой от писалите преди мен , независимо дали са гласували със "За" или "Против" , не може да даде и приведе смислени аргументи базирани на задълбочени изследвания .
При положение че нанасяше сериозни щети на селското стопанство и в частност на лозовите насаждения , мислите ли че една Франция би търпяла такъв "крупен"вредител ? Направета справка какъв е обема и стойността на износа на френски вина !
Привнасянето /интрудуцирането/ на видове е известна световна практика в ловното дело , не мислете че муфлоните , лопатарите и фазаните са дошли с Хан Аспарух !
Нека ловните съюзи не се правят на по католици от папата , а да вземат пример от сродните си организации в Босна , Хърватско и Словения , там са привнесени вирджински пъдпъдъци и зайци подземници .
Горепосочените /пъдпъдъци/ НЕ МИГРИРАТ , по едри са от "нашия" пъдпъдък , усточив са на Балканския климат и биха били достоен заместител на и без това изчезващия /благодарение на интензивното земеделие - палене на стърнища , оране непосредствено след жътвата и масово третиране с хербициди и пестициди/ прелетен пъдпъдък . Голям плюс би била и морфологичната особенност на конкритния вид /вирджински пъдпъдък/ , че той почива и се укрива при нужда по дърветата.

Заека подземник не би навредил на екосистемата така , че да настъпят необратими промени и да застраши целостта на популацията на местния заек. Нека интрудукцията му се прави грамотно , под стриктен ветеринарен контрол , но да се твърди че за него няма място и видите ли , че не бил местен вид е несериозно .
Нека нещата се правят грамотно , съобразно ветеринарните изисквания и така че да не се хапем по задните джобове после .
Защо ли ? Защото ако не са нагърби организацията на която всеки ловец плаща от джоба си , ще го направят Сульо , Пульо , Атанас и аз и тогава може и да я объркаме !!! Така или иначе хора вече са започнали да правят интодуциране на видове и е въпрос на време да се сблъскаме с подобен вид проблеми , а и Украйна и Босна са на "една ръка разстояние" !

Трудно е според мен да се предвиди,дали подземника ще бъде вид който ще обогати менюто на ловците,или ще застраши някакъв баланс в Родината! Имайки в предвид че в БГто има много хищници и палежи и земеделски отрови,сигурно няма да успее да стане напаст....но това са само догадки! Иначе подземника е вкусен,бяга винаги в зиг-заг и е труден и интересен за лов,успява да докара кучетата до истеричен лай и умира и от доста дребни съчми като №7 на пример! :D Лошото е че дупките са му с няколко изхода,копае близо до повърхноста на почвата и често при настъпване на такива тунели кракът на ловеца пропада рязко до глезена! Нека еколози ,ветеринари и специалисти вземат присърце нещата и да си кажат думата! Подземника живее и в под планински масиви,среща се често и в голи-каменисти местности които се обитават и от Кеклика и е доста добра комбинация за Кекликчиите да щракнат по някое зайче покрай птиците :D ....П.С. Интересно защо "вирджински" пътпъдъци? :unsure: .....В Америка всички пътпъдъци са местни....не прелетни и имат различни наименования! Във Вирджиния (щата) има Боб Уайт Куайл....та може би такъв ще да е разселен в Европа.........но има и Калифорния-Гембъл-Куайл,Валей-КУайл,Блу-Куайл,Маунтан Куайл,Монтезума-Куайл и т.н.....И всички са местни и се придвижват само според това дали годината е сушава или не.......На снимката "Гембъли" в комбо с Подземник ;) :D

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: SAM_0506.JPG

0

#14
Потребителя е офлайн   Щирлиц 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 501
  • Регистр: 22.10.08
Този имах предвид http://www.google.bg...biw=968&bih=516

Такива бях купил , но измряха до един . Искаше ми се да ги завъдя с чисто декоративна цел , но явно ми бяха дали кофти стока . Имаше и такива http://www.google.bg...biw=968&bih=516 , но не посмях след неуспеха с предните .
0

#15
Потребителя е офлайн   Shibeka 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8868
  • Регистр: 22.07.08

Виж мнениетоЩирлиц написа на 06.07.2012 - 20:45 :

Този имах предвид http://www.google.bg...biw=968&bih=516

Такива бях купил , но измряха до един . Искаше ми се да ги завъдя с чисто декоративна цел , но явно ми бяха дали кофти стока . Имаше и такива http://www.google.bg...biw=968&bih=516 , но не посмях след неуспеха с предните .

Да...горните са "Боб Уайт" и не съм учуден че са измряли! Те са по дребни и доста по слаби !

Долните с "перчема" на главата са "Гембъл"...те са много силни и устойчиви на атмосверни условия.....стрелям ги от +38целзия до януари на дестина градуса! Обитават и високите плата а и в низкото,издръжливи са на изстрел и под №7 номер падат трудно! Имат абсолютно същия начин на поведение като нашия Кеклик! Трябваше да пробваш с тях! Единствено не съм сигурен за храната им,защото тук като ги чистя и в гушките им е пълно с кактусови семена,наподобяващи нашите макови семенца!
0

#16
Потребителя е офлайн   toni_75 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 732
  • Регистр: 02.05.09
Въпреки че има много аргументирани отговори и от двата лагера гласувах "За" защото:
1. При наличието на огромната популация от хищници, бракониери и човешка намеса (палежи, сеч, отрови) едва ли ще достигне катастрофални мащаби.
2. Ще имаме още един ловен обект, който няма да пречи на популацията на сивия заек, - по скоро ще поеме натиска от хищници и т.н.
3. Едва ли ще нанесе сериозни селскостопански щети предвид месообитанията му, където си прави дупки - нима прасетата прощават на реколтата, пък гледам регулираве си ги и не са станали напаст!
4. Тамън Katena4o ще си вземе куче, те пък ще вземат да го разселат и ще практикуваме "лов без куче":D -последното е шега защото няма да стане нито едно от двете!:D
0

#17
Потребителя е офлайн   Щирлиц 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 501
  • Регистр: 22.10.08
Ами , освен да пробвам с тях . Красиви пилета са и явно са добър ловен обект . Лошото е че нашите търговци им искат доста сериозни цени и си е скъпо начинание да ги въди човек , дори като декоративни. Иначе подземници се пуснаха на някой места в страната и домашният заек /развъждан за месо/ доста лесно се адаптира към условията , а и много хора не го отглеждат в кафези а пуснат свободно в заградени волиери .
Въпрос на време е да се случи това за което се говори от години - привнасянето на чужди видове . Тъпото в случая е , че всичко се прави стихийно , без ясна програма , цел и необходимото ветеринарно обезпечаване.

Красива успоредка имаш - между другото. ;)
0

#18
Потребителя е офлайн   Shibeka 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8868
  • Регистр: 22.07.08

Виж мнениетоЩирлиц написа на 06.07.2012 - 21:05 :

Ами , освен да пробвам с тях . Красиви пилета са и явно са добър ловен обект . Лошото е че нашите търговци им искат доста сериозни цени и си е скъпо начинание да ги въди човек , дори като декоративни. Иначе подземници се пуснаха на някой места в страната и домашният заек /развъждан за месо/ доста лесно се адаптира към условията , а и много хора не го отглеждат в кафези а пуснат свободно в заградени волиери .
Въпрос на време е да се случи това за което се говори от години - привнасянето на чужди видове . Тъпото в случая е , че всичко се прави стихийно , без ясна програма , цел и необходимото ветеринарно обезпечаване.

Красива успоредка имаш - между другото. ;)

Тук Гембълите са евтини......има ферми за тях,които обслужват ловни стопанства! Има ги от яйца та до възрастни птици! Подземника не се кръстосва с други видове зайци и няма опастност да стане нещо непредвидено ако се разсели в БГто! Може би най добре е да го развъдят първоначално в Странджа на пример и така....
0

#19
Потребителя е офлайн   toni_75 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 732
  • Регистр: 02.05.09

Виж мнениетоShibeka написа на 06.07.2012 - 21:17 :

Виж мнениетоЩирлиц написа на 06.07.2012 - 21:05 :

Ами , освен да пробвам с тях . Красиви пилета са и явно са добър ловен обект . Лошото е че нашите търговци им искат доста сериозни цени и си е скъпо начинание да ги въди човек , дори като декоративни. Иначе подземници се пуснаха на някой места в страната и домашният заек /развъждан за месо/ доста лесно се адаптира към условията , а и много хора не го отглеждат в кафези а пуснат свободно в заградени волиери .
Въпрос на време е да се случи това за което се говори от години - привнасянето на чужди видове . Тъпото в случая е , че всичко се прави стихийно , без ясна програма , цел и необходимото ветеринарно обезпечаване.

Красива успоредка имаш - между другото. ;)

Тук Гембълите са евтини......има ферми за тях,които обслужват ловни стопанства! Има ги от яйца та до възрастни птици! Подземника не се кръстосва с други видове зайци и няма опастност да стане нещо непредвидено ако се разсели в БГто! Може би най добре е да го развъдят първоначално в Странджа на пример и така....

А дано, ама надали...!
0

#20
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08
Дааа!
Явно дискусията е чакала само някой да я започне! ;)
Аз мисля, че обосновах доста добре защо съм гласувал "против"!
И аз като колегата Щирлиц (нищо, че той е "ЗА") смятам , че интрудуцирането на всеки един нов вид трябва да се прави по определена схема, бавно и внимателно (което изисква огромни средства) като се използва опита на други страни, а не стихийно на принципа проба грешка!
Има една мисъл, която навярно знаете : "Само глупаците се учат от собствените си грешки! Умните се учат от грешките на другите!"
Просто смятам, че на този етап не сме дорасли (не само с начина на мислене на масовия ловец, но и организационно) за разселването на заека подземник! Това си е мое мнение и не обвързвам никого с него!
Не съм ловувал на този вид дивеч, сигурно е доста емоционален лов (за което завиждам на Шибека), но предпочитам да се дадат и без това недостатъчните средства за запазване и увеличаване популацията на родния ни сив заек!

Тонка сори братле, ама как ще вкараш Ужас да изкара подземника от дупката! :P :D
И ако може да ми кажеш как и кои наши хищници ще предпочитат да се втурнат в дупката (с няколко изхода) на подземника, вместо да си ловуват на познатия сив заек! Даже и орлите и соколите няма да имат голям шанс!
Да не се наложи после да разселваме порове и белки или койоти от ХАмерика? ;)
Поздрави и на слука на всички!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

Сподели темата:


  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни