БГ Лов Форум: Развъждане на диви пуйки, възможно ли е? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Развъждане на диви пуйки, възможно ли е?

#1
Потребителя е офлайн   radoslav1969 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 366
  • Регистр: 18.12.12
Скоро гледах няколко клипа в които хамериканците ловуват на диви пуйки, стори ми се доста интересен и емоционален лов, от това което видях си личи ,че е лов които изисква много "Чалъми" и хич не е лесен дивеч. Та въпроса ми е възможно ли е да се развъдят по нашите земи тези пуйки, колкото и смешно да звучи :D , но защо пък не ако би се получило..
0

#2
Потребителя е офлайн   mcm66 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 194
  • Регистр: 25.03.09
МНОГО ИНТЕРЕСНА ИДЕЯ А ЛОВЪТ НА ТОЗИ ДИВЕЧ НАИСТИНА Е МНОГО ЕМОЦИОНАЛЕН. :P
0

#3
Потребителя е офлайн   valentin_vasilev_60@abv.bg 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 220
  • Регистр: 07.12.12
при нас до колкото знам пуйките в домашни условия се отглеждат много трудно с изключителна висока смъртност незнам в свободно състояние в природата как ще се осъществява възпроизводство
0

#4
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26377
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоradoslav1969 написа на 09.12.2016 - 19:47 :

Скоро гледах няколко клипа в които хамериканците ловуват на диви пуйки, стори ми се доста интересен и емоционален лов, от това което видях си личи ,че е лов които изисква много "Чалъми" и хич не е лесен дивеч. Та въпроса ми е възможно ли е да се развъдят по нашите земи тези пуйки, колкото и смешно да звучи :D/> , но защо пък не ако би се получило..

Диви пуйки се отглеждат и разселват в България от няколко години в едно държавно ловно стопанство. Дори има ловци от форума, които са ловували в това ДЛС успешно на този дивеч.

Наслука.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#5
Потребителя е офлайн   radoslav1969 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 366
  • Регистр: 18.12.12
Дори не си представях ,че е възможно а то се оказа ,че дори и се ловува на този дивеч. Не ми се вярва но ми се иска и дано се развъди в диво състояние и се достигне добра популация на този дивеч, ще бъде супер лов сигурен съм :)
0

#6
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
При нас дребни пилета с по 100 грама месо трудно оцеляват та дебелите фитки нямат никакъв шанс извън стопанствата според мен. Пример глухар. Колко от вас са виждали такова чудо в природата? А дядо ми е разправял, че навремето ги е имало доволно. Ние дивия фазан и кеклика да въстановим пък пуйките домашни и угоени са най-хубави :)
0

#7
Потребителя е офлайн   radoslav1969 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 366
  • Регистр: 18.12.12
Да и това го има, преди е имало и много дропли но някак се е свела популацията до минимум, може би тежките птици са лесна плячка за хищниците и апетитна за ловците, та наистина би било трудно да се създаде дори някаква популация на пуйки.
0

#8
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Знам че има стабилни дружинки, които могат да развъдят и опазят местни популации от какъвто решат дивеч, но на национално ниво е обречена кауза. Примери колкото щеш, от фазана, през заека до благородния елен. Само свинята и чакала успяват да оцелеят и да се развият из нашите земи.
0

#9
Потребителя е офлайн   Pano 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1132
  • Регистр: 05.01.12

Виж мнениетоtodir написа на 12.12.2016 - 21:25 :

При нас дребни пилета с по 100 грама месо трудно оцеляват та дебелите фитки нямат никакъв шанс извън стопанствата според мен. Пример глухар. Колко от вас са виждали такова чудо в природата? А дядо ми е разправял, че навремето ги е имало доволно. Ние дивия фазан и кеклика да въстановим пък пуйките домашни и угоени са най-хубави :)/>



Глухар не може да има навсякъде, като заека наприрмер. Той е доста притециозен към местообитания. Туковищата са обозначени и в тези райони е абсолютно забранено да се сече дървесина.

За дивата пуйка не знам нищо, но някои ловни стопанства и дружинки пробваха с токачки. Те са по-непредпазливи и от домашни кокошки. Уязвими са и хищниците бързо съкращават броя им. Ако положението е същото и с тези пуйки - нямат бъдеще в развъждането им в България.

Положението с фазана е друго. Той лесно се адаптира и "подивява". Пази се от хищници доста умело. Преди около 5-6 годи в ловището ни нямаше пукнат фазан. Напревихме си фазанария и сега пускаме фазани и яребици, резултатите са видими - навсякъде в ловното ни поле се срещат и фазан и яребица и ловуваме успешно на тях. Имаме вече наистина дива популация и всяка година виждаме фазани и яребици с излюпени малки.....радост за окото на всеки ловец.
0

#10
Потребителя е офлайн   запален по лова 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 690
  • Регистр: 10.03.11

Виж мнениетоradoslav1969 написа на 09.12.2016 - 19:47 :

Скоро гледах няколко клипа в които хамериканците ловуват на диви пуйки, стори ми се доста интересен и емоционален лов, от това което видях си личи ,че е лов които изисква много "Чалъми" и хич не е лесен дивеч. Та въпроса ми е възможно ли е да се развъдят по нашите земи тези пуйки, колкото и смешно да звучи :D/> , но защо пък не ако би се получило..

Направени са опити с разселването на диви пуйки в няколко ловни стопанства , по -точно в оградите им. Проблем са дивите котки , които убиват както малките така и големите тежащи 5-6 килограмови птици. Хващат ги нощем по дърветата.
0

#11
Потребителя е офлайн   Димитър Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 318
  • Регистр: 27.09.11
До колкото знам,диви пуйки развъждат в ловно стопанство Кричим. Том се ловуват по линия на ОЛТ.
0

#12
Потребителя е офлайн   Kiril Kirilov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 252
  • Регистр: 20.01.13
Всичко е възможно стига мерак и постоянство да има. Лошото на цялата ни работа е, че бързо се палим почваме с голям ентусиазъм и когато опре до плащане и работа всичко свършва. При добра организация може да има, какво ли не (зубри, муфлони, тетреви, зайци подземници, нутри и всякакви други зверове).

ПП Пуйки успешно са аклиматизирани в Македония. Проблема на токачките е, че не могат да преживеят тежка зима. Дроплите и глухара изчезват заради промените в местообитанията им.
0

#13
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоKiril Kirilov написа на 13.12.2016 - 12:03 :

Всичко е възможно стига мерак и постоянство да има. Лошото на цялата ни работа е, че бързо се палим почваме с голям ентусиазъм и когато опре до плащане и работа всичко свършва. При добра организация може да има, какво ли не (зубри, муфлони, тетреви, зайци подземници, нутри и всякакви други зверове).


Може , ама в "заграденото" , където очакват с нетърпение шейховете да ги извозят със скъпите си джипове, и пикапи де .... то , ако беше само с мерак и постоянство , много отдавна да разселваме "какво ли не" , а то .... само голчо , голия B) и той, пеш да го ева .
Зайци ли , зайци ... може , ама по друг път , конрабандния ... то пък Бойко нали го прекъсна , и сега ...... няма нутри , няма мутри !!!
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#14
Потребителя е офлайн   radoslav1969 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 366
  • Регистр: 18.12.12
Проблема с хищниците е всеобщ за всеки пернат дивеч, не ми се вярва един пуяк тежащ 6/7кг да бъде тъй лесно повален от една котка а то па и котки няма много много де... Също така са и добри летци и много мнителни животни трудно допускат други твари покрай тях, за това и ловът им е доста емоционален все пак се изисква усиля и умения да се доближиш на изтрелно разстояние. Ако се разселват редовно ще го бъде сигурен съм, с фазаните е малко по-лесно наистина но принципа е същия, когато почнахме да разселваме ги нямаше при нас и беше трудно но след 3/4 години постоянство и подборно ловуване само на мъжки резултата е факт, та наистина е така ,че със желание всичко се постига. До парите щом се стигне всичко опира до това дали дружинката е съгласна и парите и да се използват за тази цел, всеки ако положи малко усилия ще стане, друг е въпроса ,че 70процента ловците са над 45/50годишна възраст и имат други виждания, аз съм млад ловец и гледам с перспектива за напред, исками се да ловувам дълги години и всеки лов да е емоционален за сега ми е само идея но се надявам след време да имам възможността да я осъществя, имам и куп други идеи свързани с дивеч но засега нямам съмишленици :)
0

#15
Потребителя е офлайн   pe6o 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 952
  • Регистр: 14.04.08
[quote name='radoslav1969' timestamp='1481646788' post='707026']
Проблема с хищниците е всеобщ за всеки пернат дивеч, не ми се вярва един пуяк тежащ 6/7кг да бъде тъй лесно повален от една котка а то па и котки няма много много де...

Колега една дива пуйка няма никакъв шанс срещу една бялка или дива котка.Мисля ,че и в едно ловно стопанство в Северна България правиха опит да развъдят диви пуйки, но се оказа безуспешен.Според мен най-големия проблем са тежките зимни условия, ако не се подхранват нямат никакъв шанс за оцеляване.
0

#16
Потребителя е офлайн   radoslav1969 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 366
  • Регистр: 18.12.12
Не казвам ,че е лесно но не и невъзможно и все пак си прав ,че тежките зими са най-големия проблем :)
0

#17
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоradoslav1969 написа на 13.12.2016 - 21:50 :

Не казвам ,че е лесно но не и невъзможно и все пак си прав ,че тежките зими са най-големия проблем :)/>

Да оставим котките и тежките зими ( то па напоследък едни зими .... ) настрана , според мен най големият проблем е , НЕжеланието да се дават пари за експерименти и то за разселване .
Проста математика е , броя на ловците, по броя на парите .... и в никакъв случай НЕ Е равно на 10 -15 недъгави яребички на дружинка .
Ама ... то се охранява , то са заплати , то е незнам си какво , ...и като посолим буламача с българското чувство за малоценност и безхаберие .... и се получава : Виновни няма , да влезне убития !
Така го виждам ... така го казвам !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#18
Потребителя е офлайн   asenov 1 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 270
  • Регистр: 24.08.11
Преди 3г разселиха 500 диви американски пуйки. След 2-3 месеца големите шефове си отстреляха по някоя бройка. След тях по-малките шефове. После горските се облажиха... За редовия бракониер нищо не остана...


Цитат от друга тема :)
0

#19
Потребителя е офлайн   запален по лова 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 690
  • Регистр: 10.03.11

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 14.12.2016 - 09:07 :

Виж мнениетоradoslav1969 написа на 13.12.2016 - 21:50 :

Не казвам ,че е лесно но не и невъзможно и все пак си прав ,че тежките зими са най-големия проблем :)/>/>

Да оставим котките и тежките зими ( то па напоследък едни зими .... ) настрана , според мен най големият проблем е , НЕжеланието да се дават пари за експерименти и то за разселване .
Проста математика е , броя на ловците, по броя на парите .... и в никакъв случай НЕ Е равно на 10 -15 недъгави яребички на дружинка .
Ама ... то се охранява , то са заплати , то е незнам си какво , ...и като посолим буламача с българското чувство за малоценност и безхаберие .... и се получава : Виновни няма , да влезне убития !
Така го виждам ... така го казвам !

Преди няколко месеца , аспиранти от ЛТУ направиха експерименти с разселването на яребици /от основно стадо/ и тракийски кеклик. Птиците бяха със закачени предаватели и са проследявани през няколко дни. Разселването беше ,както го правят повечето сдружения- няма системно прочистване от хищници и птиците направо се "изсипват "на терена. Естествено резултата /оцеляването/ не е добър.
Този начин на разселване е отбиване на номера и хабене на много пари.
Колкото до разселването на 10-15 яребици - това е нормалната численост на едно ято. Ако в дружина се пуснат две групи по 10-15 птици в подходящо място, и се пуснат в адаптивни дворове, то след 2-3 години дружината ще има яребици за ловуване. Изключвам ситуацията, когато дружината има площ от 2000 ха. и състав от 200 ловци.
0

#20
Потребителя е офлайн   asenov 1 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 270
  • Регистр: 24.08.11
Забрави за разселване от основно стадо , тези птици са живяли цяла година затворени и инстинктите им са притъпени . Най добри са резултатите когато се разселват млади птици 45- 60 до 90 дневна възраст . Гледам и яребици и кеклици и знам до кога се държат като диви животни и кога стават " кокошки " .
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

3 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 3 гости, 0 анонимни