БГ Лов Форум: Да се разреши ли ползването на късо нарезно оръжие за доубиване на едър дивеч? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (13 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Да се разреши ли ползването на късо нарезно оръжие за доубиване на едър дивеч?

Анкета: Да се разреши ли ползването на късо нарезно оръжие за доубиване на едър дивеч? (412 потребител(и) са гласували)

Да се разреши ли ползването на късо нарезно оръжие за доубиване на едър дивеч?

  1. ДА (269 глас(а) [65.45%])

    Процент гласували: 65.45%

  2. НЕ (128 глас(а) [31.14%])

    Процент гласували: 31.14%

  3. Нямам мнение (14 глас(а) [3.41%])

    Процент гласували: 3.41%

Глас Гостите не могат да гласуват

#21
Потребителят е онлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1787
  • Регистр: 18.02.08

Виж мнениетоИцо Грозков написа на 05.12.2012 - 20:43 :

Виж мнениетоprujinata_89 написа на 05.12.2012 - 13:52 :

Ще е много хубаво ако позволят пищовите за ловни цели.Винаги съм искал един магнум 357 в касата си ;)/>/>


С Батков ставате двама..!Публикувано изображение

Забрави Райчо Гънчев и той уби един добър шопар с револвера си.
0

#22
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
това е опция за раздвижване на търговските обороти и ако се случи ще е с тая все таки комерсиална цел.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#23
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08

Виж мнениетоpiri написа на 06.12.2012 - 10:07 :

В твоя случай ти не искаш да го ползваш за лов а просто да го получиш под такъв претекст. Това се нарича заобикаляне на закона. Има най-различни примери в това отношение - едни по укорими други по-неукорими. МИСЛЯ ЧЕ МАЛКО ЛОВЦИ БИХА ПОЛЗВАЛИ ПОДОБНО ОРЪЖИЕ ПРИ ЛОВ но тия на които им се бракониерства веднага ще накупят пищаци. И ще ходят за гъби в гората... А кой знае друг може да го иска за да посегне на човек... Психопатни личности колкото щеш и такива със снижен интелект също. Ловната общност не прави изключение.



Пири, точно тоя начин на мислене са ни довели до дереджето, на което сме. После завиждаме на другите, че живеят по-достойно от нас.
0

#24
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11

Виж мнениетоБъчи написа на 06.12.2012 - 15:01 :

Виж мнениетоpiri написа на 06.12.2012 - 10:07 :

В твоя случай ти не искаш да го ползваш за лов а просто да го получиш под такъв претекст. Това се нарича заобикаляне на закона. Има най-различни примери в това отношение - едни по укорими други по-неукорими. МИСЛЯ ЧЕ МАЛКО ЛОВЦИ БИХА ПОЛЗВАЛИ ПОДОБНО ОРЪЖИЕ ПРИ ЛОВ но тия на които им се бракониерства веднага ще накупят пищаци. И ще ходят за гъби в гората... А кой знае друг може да го иска за да посегне на човек... Психопатни личности колкото щеш и такива със снижен интелект също. Ловната общност не прави изключение.



Пири, точно тоя начин на мислене са ни довели до дереджето, на което сме. После завиждаме на другите, че живеят по-достойно от нас.


Аз си живея с достойнство. А ако имаш предвид по-богато да живеят някои общества причината е много по-сложна и не се корени само в манталитета, има геополитика, традиции, поставяне на държави в икономическа зависимост и мн. други. Както виждаш най-богатите на природни дадености държави са едни от най-бедните. Ако препашеш пищака няма да станеш по-голям ловец отколкото си, повярвай ми. Пременил се Илия, погледнал се, пак в тия. Въобще забравихме хилядолетната народна мъдрост. Поздрави!

И накрая ще се радвам ако със същата страст се обсъждат други теми - как по-добре да подхранваме дивеча - такъв и онакъв, какво правим да достигне допустимите запаси на единица площ вместо да прецизираме възможностите си за още по-пълно избиване на дивеча който на много места е толкова малко че ловът се обезсмисля на тия площи но заради самите нас, как да се съоръжи солище, калище, хранилка, как да се съхрани фураж, как да се заложат ваксинните примамки, да се дефинира какво е прекомерен отстрел - всичко което превишава годишния прираст и води до по-нисък следващ пролетен запас. Вместо това се пише на тема готованщина-ползване на дивеча с всички сили и средства, не се осъзнава че дивечът ни е поверен от държавата да го опазваме и развъждаме а не само да го ловуваме...

Не знам къде как е в детайли, но допреди някалко десетилетия в Англия собственикът на земята е можел да застреля бракониера като куче и има такива случаи. Нали си от тия които харесваш англосаксонската правна система :-) Така че има закони и закони и закони и закони... нашия ловен закон е един от най-демократечните и ако дружинките имат акъл (отде толкоз акъл) дивеча ще се увеличава и на един лов ще се вдигнат няколко стада, ще се отстреля едно-две животни, няма да се прави тая касапница 5 наведнъж, малко е, 6,7,8,11...18. Ами то не извира дивеча. Не е гъба че да обереш всичко и мицела от земята да покълне при следващия дъжд... Поздрави!
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#25
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Piri, това е поздрав за теб. Не знам как мога да ти отговоря по-точно. Безсловесен съм :D

http://shvargalo.com/promo/3-1
0

#26
Потребителят е онлайн   fatmaka 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 30.09.09
45 години комунизъм наистина са унищожили нормалното мислене на българина , дано по скоро да забранят гладкото за едър лов !!!
0

#27
Потребителя е офлайн   Atanas96 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 83
  • Регистр: 01.11.12
Само ще ти тежи няма смисъл , довършвай си го с пушката :)
0

#28
Потребителя е офлайн   Beowulf 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 391
  • Регистр: 21.12.08
Абсолютно излишна анкета.

Който не го мързи да мъкне кно на лов, кой му пречи да го ползва.

Все едно да има анкета: "Да се разреши ли, като шофираш да си бъркаш в носа?"
0

#29
Потребителя е офлайн   Иван Кючуков 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 298
  • Регистр: 13.11.08

Виж мнениетоAtanas96 написа на 06.12.2012 - 19:44 :

Само ще ти тежи няма смисъл , довършвай си го с пушката :)/>


Аз ловувам често на хищници.Патрона ми на карабината струва 3 лв, а на единият пищов е стотинки!
0

#30
Потребителя е офлайн   garibaldi 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 595
  • Регистр: 23.06.09

Виж мнениетоpiri написа на 06.12.2012 - 09:10 :

Наглед дребен въпрос, но ме кара да се замисля:
за много хора ловът включва стреляне и убиване - с чифте е малко хайде и с карабина, пак е малко хайде с лък арбалет, байнет, пистолет, глутница песове и копои, базука, атомна бомба...разбира се всички тия оръдия на смъртта трябва да са последна дума на техниката, то се знае. Раненото животно е скъп "трофей" то обикновено се подлага и на джвакане от кучетата докато квичи и накрая издъхне в мъки. Къде ти ще се доубива да не се мъчи. Това показва много зор за агресия - защо тая агресия , с какво толкова дивечът ви я предизвиква?!?! Накрая в нета се вижда постижението - разкъсване на малко прасенце от песове, стрелба по язовец от упор докато се крие под барачката на някакъв англоговорящ смешник-комплексар, влачене на ударено в гръбнака живо прасенце с въже и възторжени крясъци. Някъде в тая уродска поредица спокойно може да се прожектира отрябзването на главата на пленения от оскотели чеченци руски войник изпратен там от ученическата скамейка не по своя воля...
А тая агресия се проявява и на пътя със суперскорости, проявява се и в общуването между колегите.
Тъй като в лова по принцип има агресия тия крайни типове са ни доста интересни - гледаме им сеира докъде ще стигнат. И ги презираме защото знаем че ако някога попаднем в ръчичките на подобни хич не би им мигнало окото.

А моят приятел БКП е прав че част от ловците са си чиста проба садисти с уточнението че са и сред месарите и сред трофейно ориентираните ловци. Един вика не ми трябва нито трофей нито месо искам да :angry:/>/> стрелям да :angry:/>/> стрелям да стрелям :angry:/>/> да убивам.... Като му мине забранен за лов дивеч ще пукне от злоба как така да не го убие, да му свети маслото. Като стане война почвам да разбирам как тия примитивни нагони и страсти водят до военни престъпления като в съседна Югославия срещу напълно мирни граждани - беззащитни като дивеча. Страхливците са основни дейци, те избягват фронта като мишоци. Това го казват самите югославяни видяли какви уроди са автори на тия безобразия - не редовната армия а мижави бивши учителчета и тн хрисими професийки...
но комент :P/>/>
Ако някой се познае не е мой проблем а си е негов проблем да се коригира или пък да продължава все така комплексарската да си живучка.

:clapping-hands:
0

#31
Потребителя е офлайн   А.Хършев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 310
  • Регистр: 04.12.08
Твърдо съм против .....преди няколко години и аз ходих закичен като рейнджър на свинския лов, и в един момент гръмнах глиган на доста прилична дистанция с карабината ,но той така и не умря веднага...беше ударен някъде в гръбнака и само риеше с предните крака .....приближавам аз смело ,като Гойко Митич и съвсем небрежно вадя пистолета ,за да приключа ......обаче добитъка не се дава, мъчи се да става и да хапе ....с лек присмех му пускам първия куршум в главата .....той тръгна да ме яде ...почна се -втори, трети, и т.н. 5-6 патрона му пуснах ,ама нъц.....едва тогава се сетих, че Броунинга с 308-ми ще му свърши работа ......От тогава късото си е късо ...стои си у касата ....
Лъки, моят верен приятел...
0

#32
Потребителя е офлайн   Христо Желев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 702
  • Регистр: 11.03.08

Виж мнениетоdrMakarov написа на 06.12.2012 - 21:31 :

Твърдо съм против .....преди няколко години и аз ходих закичен като рейнджър на свинския лов, и в един момент гръмнах глиган на доста прилична дистанция с карабината ,но той така и не умря веднага...беше ударен някъде в гръбнака и само риеше с предните крака .....приближавам аз смело ,като Гойко Митич и съвсем небрежно вадя пистолета ,за да приключа ......обаче добитъка не се дава, мъчи се да става и да хапе ....с лек присмех му пускам първия куршум в главата .....той тръгна да ме яде ...почна се -втори, трети, и т.н. 5-6 патрона му пуснах ,ама нъц.....едва тогава се сетих, че Броунинга с 308-ми ще му свърши работа ......От тогава късото си е късо ...стои си у касата ....

А Гойко Митич с какво се опита да го доубие?
ТРУДНОТО ГО ПРАВИМ ЛЕСНО А НЕВЪЗМОЖНОТО САМО НИ ЗАБАВЯ !
0

#33
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08

Виж мнениетоБъчи написа на 05.12.2012 - 21:46 :

"....Емил Петков, помисли малко защо е по-разумно да ползваш пистолет. Отговорът го има във въпроса ти.
Не винаги е безопасно да стреляш с пушка втори път, особено по повалено животно и най-вече отблизо."

Йордан Бъчваров, мислих, мислих и не измислих, а не е като да не съм виждал КНО.По стечение на обстоятелствата, пострелвам някой патрон от време на време с такова, и точно от гледна точка на безопасност, ми се струва че нещата най-куцат.Стандартна ситуация-стреляш и прасето пада, адреналина напира... тананикайки си "кой сега е №1" или нещо подобно,тръгваш с насочена пушка и...решавайки че работата е свършена, мяташ оръжието на рамо и вадиш Биг Смит и брат му Уесън, примерно. Ако, през това време някой колега от съседна пусия е успял да дотърчи(по-вероятно е да са калабалък), може да се очакват и снимки. Та, точно в този момент, когато свинчо е на ръба между свинския Рай и земното осеферване, ти с поза на Бъч Касиди, решаваш да наклониш везните в желаната посока с пищова!? Който не е виждал на какво е способно ранено осеферено прасе с тегло 120-140 кг, само той може да говори за безопасност в такава ситуация.Все си мисли, че е в пъти по-безопасно да го повториш от 10-тина метра, примерно с някакъв 308-и или 12 к. куршум, докато не се е събрала навалицата, а не да се правиш на каубой....Вместо да ме караш да търся отговора във въпроса си, да беше обяснил защо според теб е по-безопасно с пищов. Ако ме убедиш, обещавам да си призная! ;)/>
0

#34
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Защото с пищова се стреля с една ръка. Затова се води "помощно средство" или "sidearm". По принцип американците ходят на лов с пистолет у себе си, най-често или .22 или .45. Смята се за неетично към дивеча да нямаш и "помощно средство".

А и, недай Боже, по-лесно можеш да се провреш в къпинака и пак да стреляш безопасно, надолу, отколкото с пушка.

И в допълнение нещо за Piri, понеже той много се притеснява, че хората масово ще тръгнат на бракониерски лов с пистолет. На някои места можеш да си купиш ловен билет специално за лов на едър дивеч с пистолет, но в такъв случай губиш правото през същия сезон да си купиш билет за лов с нарезна пушка. Измислили са го.

За безопасността да се носи пистолет няма смисъл да говорим, щото тук става въпрос за ловци, все пак. Препоръчва се, включително и с големи табели по пътеките, ако ходиш на поход или на къмпинг, примерно в Апалачите, да носиш голямокалибрен пистолет у себе си заради среща с пума или някоя изгладняла мечка. Тук, по логиката на Piri, веднага всеки с пистолет в джоба става автоматично и бракониер.
0

#35
Потребителят е онлайн   Skitnik 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1787
  • Регистр: 18.02.08
Много са ни промити мозъците: Колко е лошо да имаш и носиш оръжие; убиец си, бракониер, крадец и т.н. http://www.trud.bg/A...ticleId=1664962 Ако искаш да си лош, кой вариан за оръжие ще избереш!
0

#36
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Наред с екологичните екстремисти има и ловни екстремисти които намират единственото удоволствие в лова не да срещнат дивеч не да видят следи на дивеч а да убиват. На тях ловът им е садистично преживяване а не хоби както е на повечето. Води ги омразата към всичко което мърда. На тях се дължи включително като бракониерстват обездивечаването на света и на нашите ловни полета. Ловното стопанство им е чуждо по дух.

Бъчи, след като са го измислили или пушка или пищак защо не предложите да се забранят пушките и да тръгнам с пищаци. Сещаш ли се с тия алкохолизми и с лов с пистолети колко нещастни случаи ще станат. Пред мен пиян до козирката простреля приятеля си в главата докато се завърташе като ходжа. Куршумът му мина под слепоочието съвсем близо до окото продължи през главата и излезе между челюстите му почти през шията. Само беше късмет че не му засегна окото и мозъка. Човека оцеля по чудо след кома. Кажи там има ли групов лов като у нас? Изтръпвам като си помисля че и сега някои си вървят без предпазител а пищака предпазителя му може да се премести нашега без да усетиш. И накрая ще ти думне в крака за добър ден. Липсата на казарма много зле се отразява на младежта. Преди по някой ербап в батальона или полка се гръмне и всички мигат на парцали - ей тогава им стават известни мерките за безопасност, като логика, стигат им до съзнанието. А сега на лов и да стане сакатлък групите са малки и очевадният ефект е точно за групата. Поздрави!
Много разумни доводи против се изложиха но ... има ли кой да ги чуе и разбере.

Камен Донев е добър артист, благодаря ти за скеча. :D :D
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#37
Потребителя е офлайн   p_dzatara 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 279
  • Регистр: 01.12.12
аз гласувам с НЕ...не виждам смисъл да нося няколко пушкала за дивеча...



П.С: Николай Арнаудов и аз имам два пищова в касата но те не са за лов братле а за други работи излизащи около разклона за с. Българи в странжата :) а сети се кой съм ;)
0

#38
Потребителя е офлайн   А.Хършев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 310
  • Регистр: 04.12.08

Виж мнениетоMajor_J написа на 06.12.2012 - 21:57 :

Виж мнениетоdrMakarov написа на 06.12.2012 - 21:31 :

Твърдо съм против .....преди няколко години и аз ходих закичен като рейнджър на свинския лов, и в един момент гръмнах глиган на доста прилична дистанция с карабината ,но той така и не умря веднага...беше ударен някъде в гръбнака и само риеше с предните крака .....приближавам аз смело ,като Гойко Митич и съвсем небрежно вадя пистолета ,за да приключа ......обаче добитъка не се дава, мъчи се да става и да хапе ....с лек присмех му пускам първия куршум в главата .....той тръгна да ме яде ...почна се -втори, трети, и т.н. 5-6 патрона му пуснах ,ама нъц.....едва тогава се сетих, че Броунинга с 308-ми ще му свърши работа ......От тогава късото си е късо ...стои си у касата ....

А Гойко Митич с какво се опита да го доубие?


Гойко Митич се опита да го доубие от 1 метър с Макаров ..........Смеха си беше на аутопсията ...проектилите падаха под кожата на главата му
Лъки, моят верен приятел...
0

#39
Потребителя е офлайн   niki_d 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 231
  • Регистр: 18.10.12

Виж мнениетоemil5koff написа на 06.12.2012 - 22:12 :

Виж мнениетоБъчи написа на 05.12.2012 - 21:46 :

"....Емил Петков, помисли малко защо е по-разумно да ползваш пистолет. Отговорът го има във въпроса ти.
Не винаги е безопасно да стреляш с пушка втори път, особено по повалено животно и най-вече отблизо."

Йордан Бъчваров, мислих, мислих и не измислих, а не е като да не съм виждал КНО.По стечение на обстоятелствата, пострелвам някой патрон от време на време с такова, и точно от гледна точка на безопасност, ми се струва че нещата най-куцат.Стандартна ситуация-стреляш и прасето пада, адреналина напира... тананикайки си "кой сега е №1" или нещо подобно,тръгваш с насочена пушка и...решавайки че работата е свършена, мяташ оръжието на рамо и вадиш Биг Смит и брат му Уесън, примерно. Ако, през това време някой колега от съседна пусия е успял да дотърчи(по-вероятно е да са калабалък), може да се очакват и снимки. Та, точно в този момент, когато свинчо е на ръба между свинския Рай и земното осеферване, ти с поза на Бъч Касиди, решаваш да наклониш везните в желаната посока с пищова!? Който не е виждал на какво е способно ранено осеферено прасе с тегло 120-140 кг, само той може да говори за безопасност в такава ситуация.Все си мисли, че е в пъти по-безопасно да го повториш от 10-тина метра, примерно с някакъв 308-и или 12 к. куршум, докато не се е събрала навалицата, а не да се правиш на каубой....Вместо да ме караш да търся отговора във въпроса си, да беше обяснил защо според теб е по-безопасно с пищов. Ако ме убедиш, обещавам да си призная! ;)/>/>

Преди три години излетях в капините точно заради осеферено прасе(около 100-на кг.), което реших да довършвам с ТТ-то.От тогава с духалката му пускам едно бренеке в главата или врата и проблеми с гравитацията нямам.
Като цяло съм против, но ако изобщо се използва КНО, единствено при гоначите когато са в гъстака, но трябва да е сериозен калибър и за предпочитане да е револвер.
0

#40
Потребителя е офлайн   Капитана 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 813
  • Регистр: 15.05.08

Виж мнениетоJet написа на 05.12.2012 - 14:05 :

Да се разреши използването на пистолет или револвер за ловни цели е друга тема. За доубиване на дивеч късо нарезно не е нужно.

За ловни цели в Европейския съюз никой никога няма да разреши използването на КНО. А в някои щати на САЩ, където беше разрешено, се отмени през последните десетина години. В други все още се разрешава.
Става въпрос за пистолет или револвер с калибър над 9 мм и дулна енергия над 700 джаула, който ловецът носи само при лов на едър дивеч и се ползва само за доубиване. Носи се, както казахме, само при лов на едър дивеч, като пълненето става при заемането на позиция. Може да се ползва и на стрелбище. Но не можеш да го запашеш и да вървиш с него както с оръжието за самоохрана или охранителни цели. Нещо такова пише в германския, френския, австрийския и италианския ловен закон. Сигурно и в други държави се ползва, не съм запознат.
Но като чета отзивите, в близките 20-30 години това няма да се разреши поради изключително ниската ловна култура и постоянното нарушаване на зоконите. С това се оправдават и от МВР, като винаги са против това оръжие.
0

Сподели темата:


  • (13 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни