БГ Лов Форум: Премахване на лак ? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Премахване на лак ?

#1
Потребителя е офлайн   PARABELLUM P-08 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 109
  • Регистр: 23.01.10
Колеги взех си едно тече, запазено е ,но са лакирали приклада и ложата ,не сее получило добре.Дайте съвет как да махна лака и с какво да импрегнирам после?Наслука на всички...
0

#2
Потребителя е офлайн   lu-bo 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1132
  • Регистр: 08.12.11
И аз правих тази процедура с шкурка 400 на ръка после шкурка 1000. След това е по-сложно ленено масло и пчелен восък.
Има такава тема в airguns.bg
0

#3
Потребителя е офлайн   PARABELLUM P-08 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 109
  • Регистр: 23.01.10

 lu-bo написа на 17.02.2014 - 11:52 :

И аз правих тази процедура с шкурка 400 на ръка после шкурка 1000. След това е по-сложно ленено масло и пчелен восък.
Има такава тема в airguns.bg
благодаря колега.посъветваха ме да пробвам с пистолет с горещ въздух .....ще пробвам....
0

#4
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
С горещия въздух може и да повредиш приклада. По-добре със специализирана течност за премахване на лак и бои. Има много писано по темата.

Публикувано изображение
0

#5
Потребителя е офлайн   П.Пенчев 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2019
  • Регистр: 04.07.13

 PARABELLUM P-08 написа на 18.02.2014 - 21:27 :

 lu-bo написа на 17.02.2014 - 11:52 :

И аз правих тази процедура с шкурка 400 на ръка после шкурка 1000. След това е по-сложно ленено масло и пчелен восък.
Има такава тема в airguns.bg
благодаря колега.посъветваха ме да пробвам с пистолет с горещ въздух .....ще пробвам....


По добре не пробвай с горещ въздух......
"Никто в человеческом обществе не относится к диким животным природы так бережно, как охотники" - Всеволод Сысоев
0

#6
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09

 PARABELLUM P-08 написа на 16.02.2014 - 22:05 :

Колеги взех си едно тече, запазено е ,но са лакирали приклада и ложата ,не сее получило добре.Дайте съвет как да махна лака и с какво да импрегнирам после?Наслука на всички...


Българският вариант на това, за което говори Бъчи се продава под името 'Терминатор', има го по железариите. Маже се, изчаква се няколко минути докато лакът стане на каша и се измива с вода. При необходимост процедутара се повтаря. Успех!

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#7
Потребителя е офлайн   PARABELLUM P-08 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 109
  • Регистр: 23.01.10

 old_hunter написа на 20.02.2014 - 00:41 :

 PARABELLUM P-08 написа на 16.02.2014 - 22:05 :

Колеги взех си едно тече, запазено е ,но са лакирали приклада и ложата ,не сее получило добре.Дайте съвет как да махна лака и с какво да импрегнирам после?Наслука на всички...


Българският вариант на това, за което говори Бъчи се продава под името 'Терминатор', има го по железариите. Маже се, изчаква се няколко минути докато лакът стане на каша и се измива с вода. При необходимост процедутара се повтаря. Успех!

Поздрави и наслука!
Благодаря ви момчета, утре го почвам .....
0

#8
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

 PARABELLUM P-08 написа на 16.02.2014 - 22:05 :

Колеги взех си едно тече, запазено е ,но са лакирали приклада и ложата ,не сее получило добре.Дайте съвет как да махна лака и с какво да импрегнирам после?Наслука на всички...


Колега никакви препарати и химии не използвай върху приклада, така започни от по едра шкурка от номер 180 после 240, 320, 400, накрая скочбрайт (абразивна гъба) докато стане идеално гладко, след това с влажна гъба го намокри, дървото ще стане леко абразивно (ще настръхне), но ти пак го мини със скочбрайт, след това ако ти е светъл и искаш да е по тъмен може да го минеш с байц, но на водна основа не химичен, правиш го в нюанс на дървото който ти харесва и пак скочбрайт без да натискаш за да не отнемеш байца много внимателно, накрая за импрегнация и защита купуваш от книжарницата ленено масло или терпентиново масло става и с двете, намираш и пчелен восък и малко пчелен клей (прополис), смесваш маслото с настърган пчелен восък, (може би е 50 на 50 пропорцията) като го разбиваш докато получиш крем с гъстотата на крем за ръце, или по гъсто по рядко както ти харесва, добавяш и пчелен клей предварително разтворен в малко спирт, та с така получилата се смес и след обработката на приклада по описания начин по горе, го намазваш хубаво със сместа, оставяш го да престои една нощ на дебело намазан да попие хубаво и на другия ден пак да намажеш така няколко пъти да попие хубаво дървото, намажи и хубаво с ръце го втривай в дървото, след като приключиш го мини с вълнен парцал, хубаво да лъсне, ако не държиш на блясък може и със кърпа да го почистиш, такаа вече имаш добре обработен импрегниран и защитен приклад! Аз така действам и резултатите са на лице, сам съм обработил прикладите с шкурки и съм си направил бурканче с горепосочената паста и мажа в началото и в края на всеки сезон! Гарантирам ти, че резултата ще е един обработен импрегниран и защитен приклад. Работи бавно и не бързай ако има нещо неясно питай, и чакаме снимки да видим резултата! Поздрави и успех колега :)
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#9
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
И накатката ли да я мине с набора от шкурки?
Сместа от дихлорметан, етанол, изопропанол и етиленгликол н-бутил етер няма как да повредят дървото, напротив. След това се изчетква с четка за зъби и се измива с чиста вода. Настръхналите дървени влакна не е нужно да премахват след водата, а след пълното изсъхване на първата ръка много разредено масло.

След мазането на първия слой масло не е необходимо да се минава със скочбрайт, а с фина стоманена вълна - "настръхването". Вълната само бръсне, а не дере като скочбрайта.
Импрегнацията с ленено масло от книжарницата съвсем не е добро средство за защита, напротив. Има наистина добри препарати за дървени приклади, като TruOil. Добре е преди маслото, да се почисти с чист бензин, не автомобилно гориво, а бензин. С него се разрежда и маслото.
Съветвам колегата Парабелум наистина да внимава и да прочете и научи достатъчно преди да предприеме каквото и да било.
0

#10
Потребителя е офлайн   Георги Христов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 124
  • Регистр: 30.12.11
Вземи бутилка от препарата "Дунав" и не се занимавай с пилене шкурене и други шлосерски операции.Мажеш чакаш 10мин и измиваш.Сваля всичко до метал или дърво.
0

#11
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

 Бъчи написа на 23.02.2014 - 07:31 :

И накатката ли да я мине с набора от шкурки?
След мазането на първия слой масло не е необходимо да се минава със скочбрайт, а с фина стоманена вълна - "настръхването". Вълната само бръсне, а не дере като скочбрайта.
Импрегнацията с ленено масло от книжарницата съвсем не е добро средство за защита, напротив. Има наистина добри препарати за дървени приклади, като TruOil. Добре е преди маслото, да се почисти с чист бензин, не автомобилно гориво, а бензин. С него се разрежда и маслото.
Съветвам колегата Парабелум наистина да внимава и да прочете и научи достатъчно преди да предприеме каквото и да било.


Накатките се обработват много внимателно, но в зависимост на износването им може да се наложи да се свалят до нула и да се нарежат отново!
Не съм съгласен, че скочбрайта дере, да стоманената вълна е по финна, но в никакъв случай скочбрайта не надира или наранява дървото!
Мога да ти кажа, че лененото масло или терпентиново такова (не терпентин) с прополис и пчелен восък е в пъти по добро от прехваления хамерикански "Tru Oil"... имам цял комплект на Birchwood Casey за дърво и метал, и за мен Tru Oil-а не е нещо особенно... Аз така съм го направил и го правя и резултата е невероятен, мекота на пипане на дървото отлична защита и прекрасен външен вид и изпъкване на шарките на дървото така, че кой както иска така да го прави, просто споделих! А ето тука виж един от най големите майстори в България с какво обработва дървото! http://www.i-school..../blog-post.html
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#12
Потребителя е офлайн   Боцин 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 207
  • Регистр: 29.07.11

 Бъчи написа на 23.02.2014 - 07:31 :

И накатката ли да я мине с набора от шкурки?
Сместа от дихлорметан, етанол, изопропанол и етиленгликол н-бутил етер няма как да повредят дървото, напротив. След това се изчетква с четка за зъби и се измива с чиста вода. Настръхналите дървени влакна не е нужно да премахват след водата, а след пълното изсъхване на първата ръка много разредено масло.

След мазането на първия слой масло не е необходимо да се минава със скочбрайт, а с фина стоманена вълна - "настръхването". Вълната само бръсне, а не дере като скочбрайта.
Импрегнацията с ленено масло от книжарницата съвсем не е добро средство за защита, напротив. Има наистина добри препарати за дървени приклади, като TruOil. Добре е преди маслото, да се почисти с чист бензин, не автомобилно гориво, а бензин. С него се разрежда и маслото.
Съветвам колегата Парабелум наистина да внимава и да прочете и научи достатъчно преди да предприеме каквото и да било.


Колега, TruOil-ла е истината. От Армада понтика си купих целия комплект, не само финиша. Мажеш и забравяш! Преди съм ползвал само финиша. Той е за поддържане на приклади и обслужване в края на сезона. Става и за дръжки на ножове. Сега в комплекта има и оцветител. Няма по-добро от TruOil.
0

#13
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Aз от Birchwood Casey ползвам само TruOil, другите им продукти не ме блазнят. Преди ползвах и препарата за студено почерняне, но минах на топла оксидация. И без това студеното почерняне няма нищо общо с оксидацията.
Оцветяващите им препарати също не ползвам, защото са пигменти, е не оцветители и замаскират структурата. Ако имам нужда да подчертая красотата на дървото, ползвам разтвор на калиев бихромат и държа до постигане на нужния ефект, после добре измивам с вода. И работя задължително с ръкавици.
Разбира се, че TruOil не е нищо ново, просто е идеалната смес от естествени, бързо-полимеризиращи масла. Според мен запълването на порите с восък не е правилно, освен ако не се цели претупване на процеса или пък пушката не е предназначена да седи зад витрина. Или восък или масло, нещата не бива да се смесват. Запълването на порите с масло дава много по-добър естетически резултат, да не говорим за здравината, лесното поддържане и възстановяване на драскотините.
0

#14
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

 Бъчи написа на 23.02.2014 - 21:13 :

но минах на топла оксидация. И без това студеното почерняне няма нищо общо с оксидацията.
Ако имам нужда да подчертая красотата на дървото, ползвам разтвор на калиев бихромат и държа до постигане на нужния ефект, после добре измивам с вода. И работя задължително с ръкавици.


Колега да попитам, топлата оксидация ти ли си е правиш в домашни условия или имаш предвид да я носиш на човек който се занимава специакно със това, топене в вани и т.н.?
И би ли ми казал повече за "калиев бихромат" от къде се взима, как се използва, какъв е ефекта? Не съм ползвал и ми стана интересно, ще съм ти благодарен ако споделиш! :)
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#15
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Момчо, виж си личните съобщения.
0

#16
Потребителя е офлайн   PARABELLUM P-08 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 109
  • Регистр: 23.01.10

 momcho2000 написа на 22.02.2014 - 15:15 :

 PARABELLUM P-08 написа на 16.02.2014 - 22:05 :

Колеги взех си едно тече, запазено е ,но са лакирали приклада и ложата ,не сее получило добре.Дайте съвет как да махна лака и с какво да импрегнирам после?Наслука на всички...


Колега никакви препарати и химии не използвай върху приклада, така започни от по едра шкурка от номер 180 после 240, 320, 400, накрая скочбрайт (абразивна гъба) докато стане идеално гладко, след това с влажна гъба го намокри, дървото ще стане леко абразивно (ще настръхне), но ти пак го мини със скочбрайт, след това ако ти е светъл и искаш да е по тъмен може да го минеш с байц, но на водна основа не химичен, правиш го в нюанс на дървото който ти харесва и пак скочбрайт без да натискаш за да не отнемеш байца много внимателно, накрая за импрегнация и защита купуваш от книжарницата ленено масло или терпентиново масло става и с двете, намираш и пчелен восък и малко пчелен клей (прополис), смесваш маслото с настърган пчелен восък, (може би е 50 на 50 пропорцията) като го разбиваш докато получиш крем с гъстотата на крем за ръце, или по гъсто по рядко както ти харесва, добавяш и пчелен клей предварително разтворен в малко спирт, та с така получилата се смес и след обработката на приклада по описания начин по горе, го намазваш хубаво със сместа, оставяш го да престои една нощ на дебело намазан да попие хубаво и на другия ден пак да намажеш така няколко пъти да попие хубаво дървото, намажи и хубаво с ръце го втривай в дървото, след като приключиш го мини с вълнен парцал, хубаво да лъсне, ако не държиш на блясък може и със кърпа да го почистиш, такаа вече имаш добре обработен импрегниран и защитен приклад! Аз така действам и резултатите са на лице, сам съм обработил прикладите с шкурки и съм си направил бурканче с горепосочената паста и мажа в началото и в края на всеки сезон! Гарантирам ти, че резултата ще е един обработен импрегниран и защитен приклад. Работи бавно и не бързай ако има нещо неясно питай, и чакаме снимки да видим резултата! Поздрави и успех колега :)/>
Готов съм с приклада на текчето....лака махнах с пистолет за горещ въздух ,и с много фина шкурка номер 400 .после го минах няколко пъти с смес от пчелен восък ,ленено масло и боров терпентин....преди самото мазане загрях дървенията с пистолета от ръстояние ,доволен съм как стана ...доста лесно махнах целия лак на 100 %Тази пушка я взех от приятел за 50 лв но ми стана любимка .....Благодаря на всички колеги които се включиха в темата...живи и здрави
0

#17
Потребителя е офлайн   geolog 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 28
  • Регистр: 10.02.14
Някой може ли да ми каже къде се продава у нас TruOil ?
Публикувано изображение
0

#18
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

 geolog написа на 24.02.2014 - 13:34 :

Някой може ли да ми каже къде се продава у нас TruOil ?
Публикувано изображение


Моят комплект ми го изпрати брат ми от Канада, мой познати са си го поръчвали от интернет гледам и колеги от форума от там го поръчват, до колкото знам до скоро нямаха официален вносител и не се продаваше в БГ, но сега видях коментар на колегата по горе, че си е купил от "Армада понтика" така, че можеш да им звъннеш и да питаш как стоят нещата! ;)
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#19
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09

 momcho2000 написа на 23.02.2014 - 20:06 :

 Бъчи написа на 23.02.2014 - 07:31 :

И накатката ли да я мине с набора от шкурки?
След мазането на първия слой масло не е необходимо да се минава със скочбрайт, а с фина стоманена вълна - "настръхването". Вълната само бръсне, а не дере като скочбрайта.
Импрегнацията с ленено масло от книжарницата съвсем не е добро средство за защита, напротив. Има наистина добри препарати за дървени приклади, като TruOil. Добре е преди маслото, да се почисти с чист бензин, не автомобилно гориво, а бензин. С него се разрежда и маслото.
Съветвам колегата Парабелум наистина да внимава и да прочете и научи достатъчно преди да предприеме каквото и да било.


Накатките се обработват много внимателно, но в зависимост на износването им може да се наложи да се свалят до нула и да се нарежат отново!
Не съм съгласен, че скочбрайта дере, да стоманената вълна е по финна, но в никакъв случай скочбрайта не надира или наранява дървото!
Мога да ти кажа, че лененото масло или терпентиново такова (не терпентин) с прополис и пчелен восък е в пъти по добро от прехваления хамерикански "Tru Oil"... имам цял комплект на Birchwood Casey за дърво и метал, и за мен Tru Oil-а не е нещо особенно... Аз така съм го направил и го правя и резултата е невероятен, мекота на пипане на дървото отлична защита и прекрасен външен вид и изпъкване на шарките на дървото така, че кой както иска така да го прави, просто споделих! А ето тука виж един от най големите майстори в България с какво обработва дървото! http://www.i-school..../blog-post.html


Не ти ли се струва, че броят на удивителните в поста ти е прекалено голям? От това той не става по-убедителен.
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#20
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

 old_hunter написа на 24.02.2014 - 19:34 :

 momcho2000 написа на 23.02.2014 - 20:06 :

 Бъчи написа на 23.02.2014 - 07:31 :

И накатката ли да я мине с набора от шкурки?
След мазането на първия слой масло не е необходимо да се минава със скочбрайт, а с фина стоманена вълна - "настръхването". Вълната само бръсне, а не дере като скочбрайта.
Импрегнацията с ленено масло от книжарницата съвсем не е добро средство за защита, напротив. Има наистина добри препарати за дървени приклади, като TruOil. Добре е преди маслото, да се почисти с чист бензин, не автомобилно гориво, а бензин. С него се разрежда и маслото.
Съветвам колегата Парабелум наистина да внимава и да прочете и научи достатъчно преди да предприеме каквото и да било.


Накатките се обработват много внимателно, но в зависимост на износването им може да се наложи да се свалят до нула и да се нарежат отново!
Не съм съгласен, че скочбрайта дере, да стоманената вълна е по финна, но в никакъв случай скочбрайта не надира или наранява дървото!
Мога да ти кажа, че лененото масло или терпентиново такова (не терпентин) с прополис и пчелен восък е в пъти по добро от прехваления хамерикански "Tru Oil"... имам цял комплект на Birchwood Casey за дърво и метал, и за мен Tru Oil-а не е нещо особенно... Аз така съм го направил и го правя и резултата е невероятен, мекота на пипане на дървото отлична защита и прекрасен външен вид и изпъкване на шарките на дървото така, че кой както иска така да го прави, просто споделих! А ето тука виж един от най големите майстори в България с какво обработва дървото! http://www.i-school..../blog-post.html


Не ти ли се струва, че броят на удивителните в поста ти е прекалено голям? От това той не става по-убедителен.


Не не ми се струва, и никой не е искал да е убедителен а просто споделих мнението и опита си, за което много често съжалявам, защото някой като споделя нещо в форума, почти винаги се намира някой като вас да се прави на остроумен, което е доста дразнещо!
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни