БГ Лов Форум: Окончателно: НС разреши използването на супресори и късо нарезно за лов, няма да се отнемат разрешителни за оръжие за нарушения на обществения ред - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (18 Страници) +
  • « Първа
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Окончателно: НС разреши използването на супресори и късо нарезно за лов, няма да се отнемат разрешителни за оръжие за нарушения на обществения ред

#121
Потребителят е онлайн   kartechar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 291
  • Регистр: 28.12.13
Четейки постовете, оставам с впечатлението, че промените в закона правят едва ли не задължително притежаването на КНО за лов. То бива мерак, ама трябва да се слуша и разума... От какъв зор властимащите ще сложат по един или няколко патлака в ръцете на имащите удостоверение за подборен отстрел, които по мое мнение не са по-малко от 50-60 000 души? Това при положение, че политиката на МВР е изцяло рестриктивно насочена към притежаването на КНО за каквито и да е цели. Още повече, че придобиването му за ловни цели би трябвало да стане без допълнитерни курсове и тапии - все неща, които пълнят бездънната каса на държавата. Обяснението за мен е аналогично с хиперинфлацията от 1997 г. - да купиш долари на 3000 лв., които след месец да продадеш по 1500... Всеки сам си прави сметката, но аз лично КНО за лов не бих си купил, защото гаранция няма, че след няколко месеца някоя нова поправка в закона няма да ме задължи да го предам, защото продажбата на фона на очертаващото се предлагане ще е невъзможна. И изхождайки от старата българска поговорка че "Покрай сухото гори и суровото!", да не замине покрай късото и дългото нарезно <_</>!
0

#122
Потребителя е офлайн   bruno22 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 72
  • Регистр: 19.11.15
Не се оставяйте да ви фърлят по върбите,има влязъл в сила закон, правилник няма от 8 години няма и да има.
Отивате и си пускате исканията за разрешение за придобиване, никой не може да ви откаже да ви приемат исканията,
Ако ви отажат разрешение - съдете ги!!!
Правата са като мускулите - за да не се загубят трябва да се упражняват....
0

#123
Потребителя е офлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11

Виж мнениетоkartechar написа на 17.05.2019 - 08:11 :

...


То бива песимизъм, то бива и черногледство, ма то вашто вече прехвърля хоризонта.
Не разбрахме само къде е мармота дето загъва шоколад в калник от Лада?

Като не ви харесва да се возите, ходите пеша.
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#124
Потребителят е онлайн   kartechar 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 291
  • Регистр: 28.12.13

Виж мнениетоkartechar написа на 17.05.2019 - 08:11 :

Всеки сам си прави сметката...

0

#125
Потребителят е онлайн   Веско 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3202
  • Регистр: 09.03.08

Виж мнениетоDruzhe написа на 16.05.2019 - 20:14 :

Драги ми съфорумци, въпреки шеговитите си коментари по тази важна за нас тема и не желаейки да споделям с какво съм се занимавал и с какво се занимавам сега, ми е важно да уточня някои моменти:
1) Нямам юридическо образование, но това не пречи нито на мен, нито на вас да ви минават правилни мисли в законова насока.
2) Голям фен съм на либерализацията на режима за оръжията за нашего брата ловеца, защото ние сме най-дисциплинираните и самоконтролиращи се хора в таз държава; ми нещем да ни взимат оръжията, каквито и да са те. В подкрепа на това да кажа, че след като пак в мой стил на майтап написах, че ключалките за спусъци са задължителни от седми май, ако носим оръжието в калъф, днес ходих да пробвам да си купя - казаха ми че чакат доставка в 5 магазина в София, свършили им на 9 май.
3) За голямото ново двайсе - че ни дават да си купуваме пищови. Миии, за мен е сууууупер яко, защото ловците сме си и фенове на оръжието по принцип. Е защо пък да си нямаш пищов, след като имаш Калашник? Или можеш да имаш. Или пък снайперска пушка, която бие не на 25 метра, а на километър. То е като да можеш да имаш меч, а да нямаш право на джобен нож.
4) Курсове и безопасно боравене с КНО: Ми не мога да изневеря на себе си - значи аз за ловен пищов ще ходя на опреснителни курсове по карабина и ловен пищов (за подборния ни дадоха да гръмнем с някакъв полуавтоматичен нарезоцев дълъг ако искаме- 5 патрона по статична мишена) Та по новото закон практиката ще се казва така "Стрелба по силует на бягащ перпендикулярно на стрелеца глиган от n-метра с три броя разрешени патрона, снарядени в дълго нарезно полуавтоматично оръжие, последвани от минимум двадесет изстрела с КНО по силует на приближаваща се към изпитвуемия от по-малко от 30 метра глава на ядосан глиган :)/>/>/>/>/>/>И състезателите по динамична стрелба ще ни завидят, ама на - за тях няма да има такава дисциплина:)/>/>/>)))))

Не зная ,къде и какво си работил и с какво си се занимавал,но като ти чета постовете, начина на изказ и подредба на мислите, направо къртиш!!!
0

#126
Потребителя е офлайн   fatmaka 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 247
  • Регистр: 30.09.09
Сега се връщам от КОС ,никакви проблеми за КНО за лов, единствената разлика от дългото - прострелка. Дали трябва курс за безопасно боравене с късо, не стана дума -
пищов отдавна имам.
0

#127
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26378
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоbruno22 написа на 17.05.2019 - 08:31 :

Не се оставяйте да ви фърлят по върбите,има влязъл в сила закон, правилник няма от 8 години няма и да има.
Отивате и си пускате исканията за разрешение за придобиване, никой не може да ви откаже да ви приемат исканията,
Ако ви отажат разрешение - съдете ги!!!
Правата са като мускулите - за да не се загубят трябва да се упражняват....

Точно така!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#128
Потребителя е офлайн   cecomotors 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 168
  • Регистр: 10.02.09
Някъде в някой град на тази "Държава" случайно да са си размърдали задниците и да са обявили нещо конкретно за начинът на придобиване на КНО за ловни цели?Все пак законът е факт от доста време вече а в КОС мълчат и нищо не знаят още....
0

#129
Потребителя е офлайн   В. Василев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 296
  • Регистр: 04.04.11
Другата седмица вече ще се знае ;)
0

#130
Потребителя е офлайн   Ano 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 262
  • Регистр: 21.07.16
Нека изтърват прасето с пушките пък после да го гонят с пистолеДо, да го дотепат! :lol:/>
Вземай от полето и гората тъй, че догодина пак да вземеш!
0

#131
Потребителят е онлайн   Vesko1313 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 82
  • Регистр: 15.12.09

Виж мнениетоcecomotors написа на 20.05.2019 - 14:27 :

Някъде в някой град на тази "Държава" случайно да са си размърдали задниците и да са обявили нещо конкретно за начинът на придобиване на КНО за ловни цели?Все пак законът е факт от доста време вече а в КОС мълчат и нищо не знаят още....

Да няма пак,недоказана необходимост.
0

#132
Потребителя е офлайн   valentin manolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 773
  • Регистр: 01.01.10

Виж мнениетоVesko1313 написа на 20.05.2019 - 23:31 :

Виж мнениетоcecomotors написа на 20.05.2019 - 14:27 :

Някъде в някой град на тази "Държава" случайно да са си размърдали задниците и да са обявили нещо конкретно за начинът на придобиване на КНО за ловни цели?Все пак законът е факт от доста време вече а в КОС мълчат и нищо не знаят още....

Да няма пак,недоказана необходимост.

Естествено че ще има, ако не си завериш ловния билет.
0

#133
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

Виж мнениетоvalentin manolov написа на 21.05.2019 - 12:58 :

Виж мнениетоVesko1313 написа на 20.05.2019 - 23:31 :

Виж мнениетоcecomotors написа на 20.05.2019 - 14:27 :

Някъде в някой град на тази "Държава" случайно да са си размърдали задниците и да са обявили нещо конкретно за начинът на придобиване на КНО за ловни цели?Все пак законът е факт от доста време вече а в КОС мълчат и нищо не знаят още....

Да няма пак,недоказана необходимост.

Естествено че ще има, ако не си завериш ловния билет.

И къде го пише това? Пише "удостоверение за подборен лов". ОК, аз не съм против да има контрол, когато ще купуваш каквато и да е цев, ама на кой му поискаха заверения билет за лов, ако им дава ксерокопието?
0

#134
Потребителя е офлайн   В. Василев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 296
  • Регистр: 04.04.11

Виж мнениетоDruzhe написа на 21.05.2019 - 19:20 :

Виж мнениетоvalentin manolov написа на 21.05.2019 - 12:58 :

Виж мнениетоVesko1313 написа на 20.05.2019 - 23:31 :

Виж мнениетоcecomotors написа на 20.05.2019 - 14:27 :

Някъде в някой град на тази "Държава" случайно да са си размърдали задниците и да са обявили нещо конкретно за начинът на придобиване на КНО за ловни цели?Все пак законът е факт от доста време вече а в КОС мълчат и нищо не знаят още....

Да няма пак,недоказана необходимост.

Естествено че ще има, ако не си завериш ловния билет.

И къде го пише това? Пише "удостоверение за подборен лов". ОК, аз не съм против да има контрол, когато ще купуваш каквато и да е цев, ама на кой му поискаха заверения билет за лов, ако им дава ксерокопието?


Чл. 58. (1) Разрешения за придобиване и/или съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия, разрешения за придобиване, съхранение и/или носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях не се издават на лице:
1. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) което не е навършило 18 години;
1а. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) което няма завършено основно образование - когато то кандидатства за издаване на разрешение за придобиване;
2. (изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г., в сила от 01.07.2019 г.) което е осъждано за умишлено престъпление от общ характер или срещу него има обвинение за такова престъпление; за български граждани тези обстоятелства се проверяват служебно;
3. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) за което е получено уведомление по чл. 182, ал. 2, т. 2 или по чл. 221, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
4. което страда от психическо разстройство;
5. което през последните три години задължително е настанявано в лечебни заведения по глава пета, раздел II от Закона за здравето или е лекувано за употреба на наркотични вещества;
6. (изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., отм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.)
7. (отм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.)
8. спрямо което през последните три години са налагани мерки за защита по Закона за защита от домашното насилие;
9. което не е преминало курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие, в случаите когато то кандидатства за издаване на разрешения за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях;
10. (доп. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) което няма основателна причина - самоотбрана, ловни цели, спортни цели, учебни цели, културни цели, колекциониране, която по несъмнен начин обосновава издаването на разрешение.
(2) Малолетно и непълнолетно лице може да употребява оръжия и боеприпаси само на стрелбище с учебна или спортна цел и само с писмено съгласие на законните му представители и под ръководството на правоспособни инструктори или треньори.
(3) Физическо лице може да употребява огнестрелно оръжие и боеприпаси за него без разрешение за носене и употреба само на стрелбище с учебна или спортна цел под ръководството на правоспособен инструктор или треньор.
(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) Не се издава разрешение за употреба на сценични пиротехнически изделия от категория Т2, други пиротехнически изделия от категория Р2 и фойерверки от категория F4 на лица, които нямат необходимата квалификация и придобита правоспособност за безопасност на труда при взривни работи.
(5) Условията и редът за провеждане на курсовете по ал. 1, т. 9 се определят с наредба на министъра на вътрешните работи. Когато курсовете за безопасно боравене с огнестрелно оръжие се провеждат от МВР, се събира такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
(6) Физически лица, които не са навършили 18 години, не могат да придобиват и носят неогнестрелно оръжие.
0

#135
Потребителя е офлайн   bruno22 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 72
  • Регистр: 19.11.15
Всеки ловец е изкарал такъв курс..... ;)
0

#136
Потребителя е офлайн   В. Василев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 296
  • Регистр: 04.04.11
Само остава да покаже, че го пише черно на бяло ... за съответната категория оръжие ;) Обърни внимание на множественото число!
0

#137
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18

Виж мнениетоВ. Василев написа на 21.05.2019 - 22:15 :

Само остава да покаже, че го пише черно на бяло ... за съответната категория оръжие ;)/>/> Обърни внимание на множественото число!

Категория:
чл. 6, ал.3, т.2...(изм. и доп. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) огнестрелни оръжия за лов - дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев, която е с дължина над 51 сантиметра, и до 300 броя боеприпаси за всяко оръжие, дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев и до 100 броя боеприпаси за всяко оръжие и късоцевни огнестрелни оръжия - пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 50 броя боеприпаси за всяко оръжие.
За заверените ловни билети (някъде искат и членските карти да са заверени):
чл. 77, ал. 2 и 3
(2) Физически лица, кандидатстващи за разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни цели, освен документите по чл. 76, ал. 3, 4 и 7 представят и заверен билет за лов съгласно Закона за лова и опазване на дивеча, а когато лицата пребивават на територията на друга държава членка - съответен документ в легализиран превод на български език.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) При кандидатстване за разрешение за придобиване на дългоцевно нарезно оръжие за ловни цели и късоцевно нарезно оръжие за ловни цели физическите лица представят и удостоверение за подборно ловуване.
И стигаме до ал. 4 на същия член на закона и до някои "дяволи в детайлите" извън множественото число, на които, само по моето скромно мнение, трябва да обръщаме внимание ;)/> :
(4) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 20 от 2018 г.) Лицата по чл. 76, ал. 1 и 2, притежаващи огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, за които имат издадени разрешения за съхранение и/или носене и употреба и срокът им не е изтекъл, могат да придобият ДРУГО огнестрелно оръжие и боеприпаси за него след получаване на разрешение за придобиване. Лицата представят заявление до директора на ГДНП на МВР, съответно до началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянен адрес, в което се посочват видът и количеството огнестрелни оръжия и боеприпасите за тях, и документ за платена такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
И вече без да е черно на бяло, но по закона с всичките му изменения: Аз ако имам карабина, не кандидаствам за ловно нарезно оръжие. Аз притежавам огнестрелно нарезно оръжие и МОГА да придобия друго (от категорията на ловните, към които чл. 6 включва и пищовите) след като представя заявление.
Що се касае до множественото число в посочения от Вас чл. 58, ал. 1, т. 9 :
9. което не е преминало курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие, в случаите когато то кандидатства за издаване на разрешения за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях;
да споделя, че по смисъла на закона, ние не кандидастваме за издаване, а искаме да придобием друго от категорията, за която имаме вече разрешително. И да допълня, че черно-набялото безопасно боравене с огнестрелно оръжие (ми не пише късо, дълго, нарезно или гладко, дори газовите тапешници вече са в тази категория), за което писа колегата, че всеки един ловец го е минал, не го пише в този закон. Пише го в Закона за лова. Защото безопасното боравене с оръжие е (сравнително малка) част и от ловните първоначални, и от тези за подборен лов курсове. И не си бода очите да чета закони и да дращя тук, за да се правя на много умен пред непознати хора ;)/> Вярвам, че повечето от нас спазват задълженията си по закон и затова не мисля, че заслужаваме чиновници да се ебават с нас, защото така им е кеф. Или защото си мислят за нещо сухо...Бело винце, например :)
0

#138
Потребителя е офлайн   Druzhe 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 60
  • Регистр: 28.07.18
И като си говориме за закони, малко офтопик с извинение, ама:
(4) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) Лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни или спортни цели, пренасят огнестрелното оръжие без поставени в него или в зарядното устройство боеприпаси, а барута и капсулите по чл. 6, ал. 5, т. 1 и 2 - разделно. Оръжието се пренася в затворен транспортен куфар. Дългоцевното оръжие може да се пренася и в калъф със заключващо устройство на спусъка.
Та днеска бяха им пристигнали в един магазин в София, от 10 кашона сутринта им бяха останали 2 и половина ;)/>
0

#139
Потребителя е офлайн   В. Василев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 296
  • Регистр: 04.04.11
Колега, разбери градацията:
- като си карал курса са ловец - издават ти разрешително за патланджик - демек - за гладко
- като си карал курса за подборен - издават ти за дълго нарезно
- за да ти издадат за късо нарезно за лов, освен първите два курса - трябва да си завършил курс и успешно да си положил изпит за ББОО.
Поздрави и наслука!
0

#140
Потребителя е офлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 717
  • Регистр: 11.01.11
А е ти тъп ли си или на такъв дрейте носиш?

Човека ти цитира Закон-а, ти па си си ти!!

Ееееййй, едни се не на нучИа, други се не н@еб@@.
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

Сподели темата:


  • (18 Страници) +
  • « Първа
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

2 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни