БГ Лов Форум: Кой вариант е по добър за визирен кръст? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Кой вариант е по добър за визирен кръст? Гравиран или от нишка{телена}

#1
Потребителя е офлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08
Според вас кой от начините на изработване на визирните кръстове при оптиките е по добрия.До колкото знам се използват 2 начина.Единия е гравиране на кръста върху леща[стъкло] а втория е изработване от нишки от тел ли някакъв др.материал може би.
0

#2
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11

Виж мнениетодимитров.д написа на 23.04.2014 - 16:35 :

Според вас кой от начините на изработване на визирните кръстове при оптиките е по добрия.До колкото знам се използват 2 начина.Единия е гравиране на кръста върху леща[стъкло] а втория е изработване от нишки от тел ли някакъв др.материал може би.

Здравей колега,
Този въпрос би трябвало да "вълнува" само производителите на опт. мерници ?! Вие да не сте се насочили към производство ? Защото едва ли ще си избирате мерника според технологията на изработване на скалата ? Поради тези причини може би няма да чуете други мнения по Вашето питане.
С поздрав,
Васил Иванов
0

#3
Потребителя е офлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08

Виж мнениетоВасил Иванов написа на 24.04.2014 - 10:11 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 23.04.2014 - 16:35 :

Според вас кой от начините на изработване на визирните кръстове при оптиките е по добрия.До колкото знам се използват 2 начина.Единия е гравиране на кръста върху леща[стъкло] а втория е изработване от нишки от тел ли някакъв др.материал може би.

Здравей колега,
Този въпрос би трябвало да "вълнува" само производителите на опт. мерници ?! Вие да не сте се насочили към производство ? Защото едва ли ще си избирате мерника според технологията на изработване на скалата ? Поради тези причини може би няма да чуете други мнения по Вашето питане.
С поздрав,
Васил Иванов

Питането ми е защото съм се насочил към една оптика на която във инфото го пише ,че визирния кръст е гравиран на лупата.Понеже е представено към описанието предполагам ,че го имат за по добрия вариант и рекламата на продукта да е по добра.
0

#4
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08
Дрън дрън, няма оптика на която кръста да е гравиран на някоя от лупите, всяка лупа си има оптично предназначение и всяка промяна на повърхността на лупата ще води до дефекти в изображението.
Кръста се намира в една от фокалните равнини и там няма лупи, виж прозрачна пластина да, но не и лупа.
Това са маркетингови измишльотини, за балъци, преди време един търговец ги разправяше тези работи.... :P/>,
Бегай от такива потики, на които гравират скалата върху някоя лупа...
0

#5
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11
В интерес на истината, има оптически маблюдателни и мерни уреди, скалата на които се намира в/у плоската повърхнина на някоя от лещите. Оптичната с-ма така е изчислена, че едната фокална равнина да съвпада точно с тази плоска оптична повърхнина . В този случай се спестяват няколко % загуби на светлинния поток от отражение и поглъщане от плоско-паралелната пластина, ако скалате би се намирала в/у такава. Т.е., елиминира се едно парче плоско стъкло по хода на оптичния сноп от обектива към окуляра. Но това са толкова специфични неща от "кухнята" на оптичните с-ми, че не си струва да се обсъждат, когато става въпрос за избор на оптичен мерник.
С поздрав,
Васил Иванов
0

#6
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

Виж мнениетоВасил Иванов написа на 24.04.2014 - 20:41 :

В интерес на истината, има оптически маблюдателни и мерни уреди, скалата на които се намира в/у плоската повърхнина на някоя от лещите. Оптичната с-ма така е изчислена, че едната фокална равнина да съвпада точно с тази плоска оптична повърхнина . В този случай се спестяват няколко % загуби на светлинния поток от отражение и поглъщане от плоско-паралелната пластина, ако скалате би се намирала в/у такава. Т.е., елиминира се едно парче плоско стъкло по хода на оптичния сноп от обектива към окуляра. Но това са толкова специфични неща от "кухнята" на оптичните с-ми, че не си струва да се обсъждат, когато става въпрос за избор на оптичен мерник.
С поздрав,
Васил Иванов


Явно това са нови неща, измислени за намаляване на загуби на светлина, а в коя фокална равнина са тези уреди?
А как става преместването на скалата при прострелка, мести се цялата леща?
Поздрави!
0

#7
Потребителя е офлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08
В същност пишеше гравиран на стъкло аз така го написах неправилно мислейки, че става въпрос за лупа.Дано се включи някой който да е по запознат с разликите да обясни за обща култура.Предполагам има майстори по ремонт на оптики и имат виждане по въпроса.
0

#8
Потребителя е офлайн   pakito 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 41
  • Регистр: 23.11.10

Виж мнениетодимитров.д написа на 26.04.2014 - 21:51 :

В същност пишеше гравиран на стъкло аз така го написах неправилно мислейки, че става въпрос за лупа.Дано се включи някой който да е по запознат с разликите да обясни за обща култура.Предполагам има майстори по ремонт на оптики и имат виждане по въпроса.

Колега майстори е пълно и се са професори.Вземи си някоя оптика и не се занимавай с глупости.
Това твойто все едно да си купуваш нова кола и да питаш в магазина буталата от каква сплав са направени. :o
www.spacars.it
0

#9
Потребителя е офлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08

Виж мнениетоpakito написа на 26.04.2014 - 22:24 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 26.04.2014 - 21:51 :

В същност пишеше гравиран на стъкло аз така го написах неправилно мислейки, че става въпрос за лупа.Дано се включи някой който да е по запознат с разликите да обясни за обща култура.Предполагам има майстори по ремонт на оптики и имат виждане по въпроса.

Колега майстори е пълно и се са професори.Вземи си някоя оптика и не се занимавай с глупости.
Това твойто все едно да си купуваш нова кола и да питаш в магазина буталата от каква сплав са направени. :o/>

Колега аз съм взел решение ,задавам въпроса защото ми е интересно да чуя и науча нещо по темата.Иначе тази информация няма да е определяща за покупката.До сега съм карал с една барска за 150 лв. и въпреки многото приказки за ниския клас и т.нт.ми служи вярно 6 години и продължава.Не робувам нито на марки нито на др.предрасъдъци. Искам да я сменя заради това ,че няма подсветка и не до там ясен образ.Основното е да държи прострелката , да не се запотява ,да се вижда добре.
0

#10
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09

Виж мнениетодимитров.д написа на 26.04.2014 - 21:51 :

В същност пишеше гравиран на стъкло аз така го написах неправилно мислейки, че става въпрос за лупа.Дано се включи някой който да е по запознат с разликите да обясни за обща култура.Предполагам има майстори по ремонт на оптики и имат виждане по въпроса.


Технологията с гравиране на скалата е по-класната и по-скъпата. Предимствата са в това, че:

1. Могат да бъдат изработвани скали с произволна форма и елементи.
2. Липсва вероятност от скъсване на нишките.
3. Прицелните и спомагателните линии и останалите елементи могат да се направят произволно тънки и фини.

Поздрави и налсука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#11
Потребителя е офлайн   Vasil Ivanov GUN STAR - GSM: 0889571717 

  • GUN STAR LTD - GSM: 0889571717
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3027
  • Регистр: 27.02.11

Виж мнениетоold_hunter написа на 28.04.2014 - 13:11 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 26.04.2014 - 21:51 :

В същност пишеше гравиран на стъкло аз така го написах неправилно мислейки, че става въпрос за лупа.Дано се включи някой който да е по запознат с разликите да обясни за обща култура.Предполагам има майстори по ремонт на оптики и имат виждане по въпроса.


Технологията с гравиране на скалата е по-класната и по-скъпата. Предимствата са в това, че:

1. Могат да бъдат изработвани скали с произволна форма и елементи.
2. Липсва вероятност от скъсване на нишките.
3. Прицелните и спомагателните линии и останалите елементи могат да се направят произволно тънки и фини.

Поздрави и налсука!

Колега,
Това, което изброихте, се отнася за скалите изработени чрез фотолитография. Особено поз. №№ 1 и 3. За поз. №2 : "най-здрави" са скалите изработени чрез гравиране в/у стъклени подложки . Те се изрязват на пантограф, но при тях поз. №№ 1 и 3 са далече от истината.
0

#12
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09

Виж мнениетоВасил Иванов написа на 28.04.2014 - 15:06 :

Виж мнениетоold_hunter написа на 28.04.2014 - 13:11 :

Виж мнениетодимитров.д написа на 26.04.2014 - 21:51 :

В същност пишеше гравиран на стъкло аз така го написах неправилно мислейки, че става въпрос за лупа.Дано се включи някой който да е по запознат с разликите да обясни за обща култура.Предполагам има майстори по ремонт на оптики и имат виждане по въпроса.


Технологията с гравиране на скалата е по-класната и по-скъпата. Предимствата са в това, че:

1. Могат да бъдат изработвани скали с произволна форма и елементи.
2. Липсва вероятност от скъсване на нишките.
3. Прицелните и спомагателните линии и останалите елементи могат да се направят произволно тънки и фини.

Поздрави и налсука!

Колега,
Това, което изброихте, се отнася за скалите изработени чрез фотолитография. Особено поз. №№ 1 и 3. За поз. №2 : "най-здрави" са скалите изработени чрез гравиране в/у стъклени подложки . Те се изрязват на пантограф, но при тях поз. №№ 1 и 3 са далече от истината.


Струва ми се че пропуснахте лазерното гравиране /laser etched reticles/, при което са актуални всичките три позиции.

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#13
Потребителя е офлайн   димитров.д 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 484
  • Регистр: 10.06.08
Ето раздвижи се темата има какво ново да се научи, благодаря за коментарите на включилите се.Ако има още какво да се каже по темата давайте ,вярвам има и други които имат желание да научат подробности за изработване на визирни мерници в оптиките.
0

#14
Потребителя е офлайн   old_hunter 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 887
  • Регистр: 21.04.09

Виж мнениетодимитров.д написа на 28.04.2014 - 20:14 :

Ето раздвижи се темата има какво ново да се научи, благодаря за коментарите на включилите се.Ако има още какво да се каже по темата давайте ,вярвам има и други които имат желание да научат подробности за изработване на визирни мерници в оптиките.


Не мисля, че има нещо съществено за добавяне, освен може би това, че няма да намериш съвременна оптика от висок клас, която да не е с лазерно гравирана прицелна скала. Дори много от средния клас вече ползват тази технология.

Поздрави и наслука!
На дивеча не му пука колко бързо е минал куршумът, който не го е улучил.
0

#15
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08
Ето една принципна схема на оптически прицел със скала във втора фок. равнина...
Прикачено изображение: hod-na-sv-lach1.jpg
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни