БГ Лов Форум: лов на заек похвалете се - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

лов на заек похвалете се

#21
Потребителя е офлайн   Антон Радославов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 20.01.13
Аз ако видя ще се похваля даже,няма да го стрелям все пак ако се случи това:-) :-) :-)
0

#22
Потребителя е офлайн   stroma 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 13
  • Регистр: 26.01.09
Ето и моята слука Прикачено изображение: IMG1_0283.JPG При нас имаше многоо заек , но от три години се срина популацията. На времето на излед за заек вдигахме по 100-200 бр. Тази година земеделците са разхвърляли отрова на пакетчита за мишките и ще стане още по зле.
0

#23
Потребителя е офлайн   radoslav1969 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 366
  • Регистр: 18.12.12
При нас винаги е бил известен лова на зайци, баща ми е разправял как преди са идвали колеги от всички краища специално за този лов, било е пълно със заек(преди около 10години). Обаче на един лов дружинката излязла и за нещастие навсякъде било пълно с убити зайци, дори не са били и взети просто са били избити и това е имало ги е навсякъде, по каналите, по дупките, а'бе навсякъде и все убити. И до днес не се знае кой го е извършил това, разправят ,че някакви си фараджий напук го направили и е възможно все пак сме в България. От тогава популацията се срина, лов на заек няма , само последните 2 години имаме по 1/2 лова за година и дори и да излезем на лов просто се радваме ако видим някой заек дори не ги и убиваме, за сега се надяваме да се възстанови заека по нашия район, от скоро се вижда по някое зайче, но много време ще мине докато се получат нещата.
0

#24
Потребителя е офлайн   Венци М 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 478
  • Регистр: 25.10.10

Виж мнениетоboro_65 написа на 14.12.2014 - 16:19 :

Да се похваля и аз със слуката си в с. Капитан Димитриево :D/>/>



Брей много голям ножа бре колега... Иначе евала за слуката. При нас ги има, но са в гората. Само следите им виждаме.
В Онлайн Зоомагазин Зоостраст ще намерите широка гама храни и аксесоари за вашия домашен любимец на конкурентни цени.
0

#25
Потребителя е офлайн   Zaeshka mas 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3
  • Регистр: 28.02.15
Здравейте искам да купя заешка мас. Има ли някой, който може да ми намери? Благодаря предварително!:)
0

#26
Потребителя е офлайн   boro_65 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 37
  • Регистр: 21.07.09
Прикачено изображение: 74643571_573114286567046_7498260609524301824_n.jpg
Прикачено изображение: 77011476_2702173223136184_6072042484672757760_n.jpg
Прикачено изображение: 78286653_554361001804649_8760827346388254720_n.jpg
Да се похваля и аз със слуката си в с. Капитан Димитриево .
0

#27
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 10.10.2014 - 09:16 :

Виж мнениетоtom_klaim написа на 08.10.2014 - 18:11 :

има ли ги заиците по вашите ловни полета

Зайци има ... ама от 25 год. лов на зайци няма !
Наслука !

2019 г и нищо ново под слънцето ;)
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#28
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Зайци има ... ама от 25 год. лов на зайци няма !
Наслука !
[/quote]
2019 г и нищо ново под слънцето ;)/>/>/>/>
[/quote]

Как така заек има, а лов няма!? На таксацията какво отчитате? Ако се отчете над минималния допустим запас, се подава график за лов!
Ние от години умишлено отчитаме под допустимия запас!
0

#29
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09
[quote name='Светослав Душев' timestamp='1574680453' post='865153'

Как така заек има, а лов няма!? На таксацията какво отчитате? Ако се отчете над минималния допустим запас, се подава график за лов!
Ние от години умишлено отчитаме под допустимия запас!
[/quote]
Таксация :D .... вие пишете умишлено под , други над , а трети "изчисляват" годишният прираст на база отстреляният дивеч за сезона :D но лично мен това не ме удовлетворява !!!
Искам зайци из полята , а не служебни джипки със заплатаджии !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#30
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Ами, не са виновни заплатаджиите, че няма заек. Тяхната вина е малката грамотност и голямата некадърност. А голямата вина е наша - И като ловци, И като избиратели(колкото и банално да звучи)
И, времето на многото заек безвъзвратно отмина!
0

#31
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 25.11.2019 - 18:48 :

Ами, не са виновни заплатаджиите, че няма заек. Тяхната вина е малката грамотност и голямата некадърност. А голямата вина е наша - И като ловци, И като избиратели(колкото и банално да звучи)
И, времето на многото заек безвъзвратно отмина!

Малограмотнос и некадърност :o ами като са толкова загубени , защо не им се предложат ездитни магарета , а ?!
Едно време изнасяха с хиляди зайци за да покажем на капиталистическият свят какво изобилие има в социалистическият ни лагер :D ...
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#32
Потребителя е офлайн   drone Nick 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 364
  • Регистр: 14.04.09
Чакам да прочета заключение на научен специалист по дивия заек в България. Не на лаици с пушки , с извинение и без извинение. Защо изчезва заека у нас , не само по полетата, където има очевадно бракониерство ,отравяния , но и в гората, където такова няма. Съдя по моя район , подножие на Родопите, където няма никаква човешка дейност , преди бъкаше от заек ,ловуваше се законно и се бракониерстваше на него / също и от мен понякога/ , а той нямаше свършване, сякаш извираше. Всичко това се срина след 1995 година. За мен отговора е ясен, нарича се вирусна хеморагична болест по дивия заек, но все пак бих прочел и научен труд на специалист. Добре би било някой от администраторите на сайта , да си направят труда да се отиде до акредитиран орган / ВЛТУ или друг/ и да се издири необходимия специалист. Знам , че имаше такъв човек с тема за дисертация, понеже на редовен излет на дружинката преди 4-5 години, бе дошъл за вземане на проби от убити женски зайци . Почти всички зайкини имаха паразитни болести като чернодробен метил, цистерцикоза и други, не ги запомних. Това бих казал, е на тука само да се четат какви ли не умотворения без полза.
0

#33
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Има нещо вярно колега, и при нас е същото. Вижда се тук там заек ама не е като е било едно вереме. Лов на зайци не сме имали откакто съм ловец а преди е бил основният дивеч. Старите само разправят. В други дружинки в полето и сега имат, даже им дават индивидуален лов.
0

#34
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Както всичко живо, за да размножава, дивият заек се влияе от комплекс екологични фактори: подходящи обитания, достъпна храна, укрития, баланс между хищник/жертва, спокойствие и бракониерство. Според законите на екологията, лимитиращ е факторът в минимум. Затова ще коментирам основните фактори поотделно.
1. Съвременното индустриално земеделие, огромните площи, засети с моно култури, лишават дребния местен дивеч от всичко необходимо, но най-вече от укрития и целогодишна разнообразна храна;
2. Няма правилен подход за регулиране числеността на хищниците. Видове с голяма екологична пластичност (приспособимост към промени на околната среда), като сива врана, посевна врана, лисица, чакал и не на последно място – скитащите кучета и котки се въдят неконтролирано и щетите от тях са огромни, не само за дивия заек, но и за сърната, пъдпъдъка и яребицата. Ако вземем предвид и вълка, то усилията и разходите за подпомагане на дивеча у нас отиват предимно за изхранване на хищниците и увеличаване на числеността им.
3. През 80-те години на миналия век се популяризира лафът „пъдпъдъкът изяде заека“! Много ловци не пропускат стрелбата по всичко живо. То не са примки, мрежи, „програма фар“ и т.н. Така е и сега. Има дружини, които взимат бележки само за прасе, а заекът си бият когато им падне.
Независимо, че дивият заек е дивеча с най-големи размножителни възможности у нас, няма как да оцелее под огромния натиск от неправилното му стопанисване.
0

#35
Потребителя е офлайн   Светослав Душев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 492
  • Регистр: 27.03.10
Е, тези с дисертациите вече 30-тина години ги чакаме да кажат що няма заек.
Но пък, ние, простите ловци наблюдаваме и си съставяме мнение.
Лично аз, съм свидетел на изчезването на заешката популация - първо беше интензивната агрохимия(баща ми е агроном и ловец от 1964 г). Имаше полета, осеяни с мъртви зайци(тогава нямаше чакали, по скоро популацията им пълзеше от юг на север), накълвани от хищни птици.
После беше износа на жив заек!
После дойдоха чакалите и популацията на заека падна под критичния за самовъзпроизвеждане минимум. Такава е ситуацията вече над 30 год
Та, какво правеха въпросните заплатаджии през тези години - НИЩО!
И какво ще се случи, ако човека с дисертацията избистри проблема с дивия заек и посочи пътя по който трябва да се върви - НИЩО!
И всичко това е, защото въпросните заплатаджии не са случайни хора, в което няма лошо, но не са правилните хора. Такива са заплатаджиите и в общинските структури, и в държавните структури и те така...
0

#36
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Е, като ви се каза защо изчезва дивият заек, вие както направихте? НИЩО, щото единственото, което интересува масите, е "торбата" ДНЕС и СЕГА - лапаницата!
0

#37
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоСветослав Душев написа на 26.11.2019 - 19:22 :

Е, тези с дисертациите вече 30-тина години ги чакаме да кажат що няма заек.
Но пък, ние, простите ловци наблюдаваме и си съставяме мнение.
Лично аз, съм свидетел на изчезването на заешката популация - първо беше интензивната агрохимия(баща ми е агроном и ловец от 1964 г). Имаше полета, осеяни с мъртви зайци(тогава нямаше чакали, по скоро популацията им пълзеше от юг на север), накълвани от хищни птици.
После беше износа на жив заек!
После дойдоха чакалите и популацията на заека падна под критичния за самовъзпроизвеждане минимум. Такава е ситуацията вече над 30 год
Та, какво правеха въпросните заплатаджии през тези години - НИЩО!
И какво ще се случи, ако човека с дисертацията избистри проблема с дивия заек и посочи пътя по който трябва да се върви - НИЩО!
И всичко това е, защото въпросните заплатаджии не са случайни хора, в което няма лошо, но не са правилните хора. Такива са заплатаджиите и в общинските структури, и в държавните структури и те така...

:thumbsup:
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни