БГ Лов Форум: Соколарство! - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (39 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Соколарство!

#61
Потребителя е офлайн   КОЦАКА 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3430
  • Регистр: 24.03.08
А иначе, АМАН ОТ ЕКСПЕРТИ! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
0

#62
Потребителят е онлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Цитат(vater @ Dec 8 2008, 22:31 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колеги, пуснал съм анкета в начална страница относно ловът със соколи. wink.gif

да ви припомня да гласувате, анкетата е по сериозен въпрос и надявам се в недалечно бъдеще да се обсъжда при нова поправка на Закона за лова!!!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#63
Потребителя е офлайн   bobi4 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 353
  • Регистр: 11.11.08
Цитат(vater @ Dec 23 2008, 22:15 ) <{POST_SNAPBACK}>
да ви припомня да гласувате, анкетата е по сериозен въпрос и надявам се в недалечно бъдеще да се обсъжда при нова поправка на Закона за лова!!!

Гласувах,ама тея дето са против са пове4е и се крият като мишки и мъл4ат като пукали и не дават нито едно смислено обяснение да са против angry.gif !
НЯКОЙ ЛОВУВАТ ЗА ДА ЖИВЕЯТ,А АЗ ЖИВЕЯ ЗА ДА ЛОВУВАМ!!!
0

#64
Потребителят е онлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
екшън:

Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#65
Потребителя е офлайн   Тонката 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 232
  • Регистр: 17.09.08
Какъв синхрон!!! cool.gif
0

#66
Потребителя е офлайн   Тонката 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 232
  • Регистр: 17.09.08
Колеги има ли идея и аз да се сдобия с едно сокол пиле /скитащо покрай мене/? biggrin.gif
0

#67
Потребителя е офлайн   Анани Любенов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 165
  • Регистр: 05.07.08
За много години biggrin.gif

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: ______.jpg

www.falconry-bg.com

Български Соколарски Съюз

Соколарството не е за всеки, а за други е всичко.
0

#68
Потребителя е офлайн   Анани Любенов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 165
  • Регистр: 05.07.08
biggrin.gif

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: DSC00081.JPG

www.falconry-bg.com

Български Соколарски Съюз

Соколарството не е за всеки, а за други е всичко.
0

#69
Потребителя е офлайн   llekov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 775
  • Регистр: 11.12.08
Съветвам начинаещите мераклии за соколарство да започнат с ветрушка /керкенез/. Свръх лесно се обучава и ако стане зян , загубата ще е сниска себестойност /има ги много/. Ако пък им хареса, да продължат с ястреб герак. Те също не са редки, а и с тях лова е най-лесен и най-подходящ за Бг. Със големи соколи се ловува много трудно а и загубата му е със висока цена.
0

#70
Потребителя е офлайн   Asen Nikolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 820
  • Регистр: 19.02.08
Цитат(llekov @ Jan 12 2009, 18:21 ) <{POST_SNAPBACK}>
Съветвам начинаещите мераклии за соколарство да започнат с ветрушка /керкенез/. Свръх лесно се обучава и ако стане зян , загубата ще е сниска себестойност /има ги много/. Ако пък им хареса, да продължат с ястреб герак. Те също не са редки, а и с тях лова е най-лесен и най-подходящ за Бг. Със големи соколи се ловува много трудно а и загубата му е със висока цена.


Радвам се , че се включи най накрая wink.gif
Разкажи нещо повече, за обучението на птицата.... с какви проблеми и трудности би се сблъскал един млад или начинаещ соколар?

0

#71
Потребителя е офлайн   Asen Nikolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 820
  • Регистр: 19.02.08
.....а и забравих, да те помоля, ако имаш снимки, или клипове да качиш, да погледаме biggrin.gif
0

#72
Потребителя е офлайн   КОЦАКА 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3430
  • Регистр: 24.03.08
Не ловете и не мъчете птиците ако не сте решили да се посвещавате на това ! Керкенеза е абсолютно негоден за лов затова руското му наименование е пустельга/на пусто/. Имал съм саката птица, която излекувах и свободно летеше из града връщайки се за нощувка, дори не напада мамилото винаги и е изключително крехка/ако знаете кво означава/
0

#73
Потребителя е офлайн   Asen Nikolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 820
  • Регистр: 19.02.08
Цитат(КОЦАКА @ Jan 12 2009, 18:51 ) <{POST_SNAPBACK}>
Не ловете и не мъчете птиците ако не сте решили да се посвещавате на това ! Керкенеза е абсолютно негоден за лов затова руското му наименование е пустельга/на пусто/. Имал съм саката птица, която излекувах и свободно летеше из града връщайки се за нощувка, дори не напада мамилото винаги и е изключително крехка/ако знаете кво означава/

Няма да ловим нищо, бре Коцак! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Просто, дискусия да стане.... wink.gif
0

#74
Потребителя е офлайн   КОЦАКА 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3430
  • Регистр: 24.03.08
Цитат(Asen Nikolov @ Jan 12 2009, 18:31 ) <{POST_SNAPBACK}>
Радвам се , че се включи най накрая wink.gif
Разкажи нещо повече, за обучението на птицата.... с какви проблеми и трудности би се сблъскал един млад или начинаещ соколар?


Асене, един млад и начинаещ соколар трябва да постажува при някой опитен такъв, иначе неминуемо ще се превърне в млад и начинаещ убиец на грабливи птици. Познавам доста такива убийци, които така и не станаха соколари. Купи си литература, да речеме нещо на Филип Глейзиър, Емма и Стефан Форд, .....и пр.
Когато си изясниш основни понятия от поведението и физиологията на тези птици си направи равносметка на свободното време и бюджета и тогава можеш да помолиш дядо Коледа от горната снимка да ти каже от къде е взел харисовия ястреб, защото за другите три ти е рано, особено за големия бял гръб biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . И лека по лека.........
0

#75
Потребителя е офлайн   Asen Nikolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 820
  • Регистр: 19.02.08
Цитат(КОЦАКА @ Jan 12 2009, 19:18 ) <{POST_SNAPBACK}>
Асене, един млад и начинаещ соколар трябва да постажува при някой опитен такъв, иначе неминуемо ще се превърне в млад и начинаещ убиец на грабливи птици. Познавам доста такива убийци, които така и не станаха соколари. Купи си литература, да речеме нещо на Филип Глейзиър, Емма и Стефан Форд, .....и пр.
Когато си изясниш основни понятия от поведението и физиологията на тези птици си направи равносметка на свободното време и бюджета и тогава можеш да помолиш дядо Коледа от горната снимка да ти каже от къде е взел харисовия ястреб, защото за другите три ти е рано, особено за големия бял гръб biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . И лека по лека.........

Разбира се, че си прав, Коцак!
Но аз все, още нямам никакво намерение да се занимавам със соколарство. Просто Видях, че мои приятел, Любо Леков, се е включил в форума, а от него има какво да се научи... даже може би и ти можеш да черпиш информация от него! Любо има доста голям стаж и опит с хищните птици и вярвам, че ще сподели опита си и с нас!
Можи би, темата е доста постна в последно време, така, че още един соколар тук, е повече от добре. wink.gif

Поздрави!
0

#76
Потребителя е офлайн   КОЦАКА 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3430
  • Регистр: 24.03.08
Цитат(Asen Nikolov @ Jan 12 2009, 19:41 ) <{POST_SNAPBACK}>
Разбира се, че си прав, Коцак!
Но аз все, още нямам никакво намерение да се занимавам със соколарство. Просто Видях, че мои приятел, Любо Леков, се е включил в форума, а от него има какво да се научи... даже може би и ти можеш да черпиш информация от него! Любо има доста голям стаж и опит с хищните птици и вярвам, че ще сподели опита си и с нас!
Можи би, темата е доста постна в последно време, така, че още един соколар тук, е повече от добре. wink.gif

Поздрави!


Разбирам Асенчо, ти си свестен човек и аз съм сигурен, че не би направил нищо нехуманно. Просто съм болезнено чувствителен към злоупотреби защото птиците са ми слабост, а соколарството ми е в кръвта от преди 30 години. Виждал съм такива изстъпления от немарливост и безхаберие и много пусти гнезда. Не практикувам защото знам какво коства това прекрасно занинамание. Затова реагирах така, та да осмислиш първоначалния си порив. Твоят приятел сигурно знае много и е хубаво темата да се насочи имено към това да се научи нещо повече за самите птици и техните особености, ако стане ще участвувам с удоволствие.
0

#77
Потребителя е офлайн   Asen Nikolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 820
  • Регистр: 19.02.08
Да, Коцак. Точно за това става въпрос.

Ще бъде доста по интересно, да има и някои, които го практикува!
Силно се надявам, Любо да намери време и да се включи пълноценно в нащия форум......не може само кучкари biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ....трябва да разнообразим...
0

#78
Потребителя е офлайн   llekov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 775
  • Регистр: 11.12.08
Според мен именно това е целта при начинаещите - да се избргне восоката цена на грешката. Който е мераклия , той няма да се спре, а по-добре да се насочи от по-опитни. Затова подсказах да се започне с ветрушка. А мисля, че в началото не е важно да се "пълни фризера", а да се подчини дивата природа. Ветрушката се обучава за 3-4 дни и перфектно се разлита и връща от балкона в града. Страшно радва сърцето и окото!
0

#79
Потребителя е офлайн   llekov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 775
  • Регистр: 11.12.08
Наколко думи за трудностите при соколарството:
- Необходимо е страшно много време !!! - за ястреб 40-50 дни ежедневно докато се обучи и още толкова да се натренира за мускули.
- За тренировките са необходими 200-300 л. гориво за автомобила за извеждане до полето.
- След завършване на обучението минимум на 3-4 дни ловен излет /Хищните птици "забравят"/.
- Фризера може да се изключи спокойно smile.gif Отличен резултат е от 3-4 ловни излета - поне един фазан или патица. Нормално е ловната птица да не е ефективна с 1-2 часа нальот на седмица.
- Издръжката на птицата не е без значение: 100-200г. чист мускул на ден за ястреб, 300-400г за бухал. Не ядат свинско! А телешкото е скъпо. Добра работа вършат "Ач-кьопеците" т.е. безпризорните кучета. Кофти, ама птицата е по-важна!
- Най-лошото е за начинаещите! Каквото и да правят първите 2-3 птици или ще умрат или ще избягат /което е равносилно на смърт/. Затова е добре да се започне с не-рядка птица. Ястребите излюпват по 4 пилета, но от тях оцеляват мах 2. Не е загуба ако се направи опит да се "спаси" 3-тото или 4-тото пиле.
- Сетих се , че е необходима и стая за птицата поне 3/3 м. Не става в клетка!
- Последно /да не Ви отегча/! Необходимо е много, много търпение!
0

#80
Потребителя е офлайн   Анани Любенов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 165
  • Регистр: 05.07.08
Преди един начинаещ да започне да се занимава трябва да прочете много, много литература и да си намери опитна дружка с която да ходи на тренировки и наяве да прецени дали може да се занимава. За предпочитане дружката да не е бракониер и да не пречи на идеята. После да се снабди със задължителна екипировка и техника за него и птицата да я изпробва и опознае и много др. Ако има кой да го напътства правилно и начинаещия има истинско желание да се занимава дълги години може да се радва на първата си птица и дори на неините малки. Един соколар занимавал се с каквато и да е птица не би гледал колко струва птицата с цел да не се ядосва, че я е загубил или уморил. Птица с ниска себестоиност ми звучи обидно. Аз не бих вкарвал обучението в срокове всяка птица си иска своето а и зависи какво иска соколаря да постигне с нея. Примерно с керкенез може да се ловува на пъдпъдъци, гълъби и дори яребици но малко соколари успяват да го постигнат. Които мисли, че със соколарство ще си напълни фризера много сериозно се лъже. Соколарството дава много и изисква повече и не е за всеки а за други е всичко.

ПОЗДРАВИ biggrin.gif
www.sokolarstvo.eu
www.falconry-bg.com

Български Соколарски Съюз

Соколарството не е за всеки, а за други е всичко.
0

Сподели темата:


  • (39 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

2 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни