БГ Лов Форум: Такса гост, има ли варианти за недопускане на злоупотреби? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Такса гост, има ли варианти за недопускане на злоупотреби?

#41
Потребителя е офлайн   petkata007 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1581
  • Регистр: 05.12.10

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 26.06.2015 - 09:45 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 26.06.2015 - 07:54 :

"Не ни е за 4-те лева горница, няма да обеднеем с тях, но чувството е малко кофти, когато са били при теб, да правиш така, че да имат шанс за слука без да си поискал нещо повече насреща, а след това да те гърбят по този жалък начин" - ето за това иде реч. Не е наистина проблема в тази разлика от няколко лева а за чувствата които те спохождат и за това с какви впечатления оставаш към отношението от домакините към теб. Ако ги нямаше тези разлики всичко щеше да си е ОК. Това е и причината да публикувам тази тема както и желанието ми или да се узакони и уеднакви или да отпадне напълно. Има възможности и да се прецезира такава такса за какъв вид лов става въпрос, дали е за лова на местен или лов на прелетен. Поздрави !

Като е прието но ОС да се издава бележка с/у 10 лв . какво може да направи ... гласуват се безумия по време на събранията и после , Ооолелеее ....
И ако някой, някъде иска да въвежда такси ... нека не е"такса гост " , а .... абе то май немога да го формулирам B)/> да речем , двойно право на лов ..... или плащай 2 ще получиш 1 !!!
Някой някъде питаше за : " Кои са изконните български ловни традиции " B)/> бих го поправил , не кои са , а къде са ?!
Наслука !

Ами може да се направи .....примерно председательо да плати таксата щом е приета такава на ОС и по този начин да върне жеста на момчето дето го е срещало него като гостенин .
0

#42
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоpetkata007 написа на 26.06.2015 - 21:33 :

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 26.06.2015 - 09:45 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 26.06.2015 - 07:54 :

"Не ни е за 4-те лева горница, няма да обеднеем с тях, но чувството е малко кофти, когато са били при теб, да правиш така, че да имат шанс за слука без да си поискал нещо повече насреща, а след това да те гърбят по този жалък начин" - ето за това иде реч. Не е наистина проблема в тази разлика от няколко лева а за чувствата които те спохождат и за това с какви впечатления оставаш към отношението от домакините към теб. Ако ги нямаше тези разлики всичко щеше да си е ОК. Това е и причината да публикувам тази тема както и желанието ми или да се узакони и уеднакви или да отпадне напълно. Има възможности и да се прецезира такава такса за какъв вид лов става въпрос, дали е за лова на местен или лов на прелетен. Поздрави !

Като е прието но ОС да се издава бележка с/у 10 лв . какво може да направи ... гласуват се безумия по време на събранията и после , Ооолелеее ....
И ако някой, някъде иска да въвежда такси ... нека не е"такса гост " , а .... абе то май немога да го формулирам B)/>/> да речем , двойно право на лов ..... или плащай 2 ще получиш 1 !!!
Някой някъде питаше за : " Кои са изконните български ловни традиции " B)/>/> бих го поправил , не кои са , а къде са ?!
Наслука !

Ами може да се направи .....примерно председательо да плати таксата щом е приета такава на ОС и по този начин да върне жеста на момчето дето го е срещало него като гостенин .

Бе ... всичко може , ама да не се казва "такса гост" , може куверт , може билетче за вход в ловното поле на баба ми ... щом като се твърди , че парите отиват за единье и пиенье , на гости с дамаджани с пиеньице в зависимост от региона от който си . Пример : я те каним най учтиво ... и ти пълниш дамаджаната с белио отел и пристигаш телепортично !
Проблем ?!
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#43
Потребителя е офлайн   petkata007 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1581
  • Регистр: 05.12.10

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 26.06.2015 - 21:49 :

Виж мнениетоpetkata007 написа на 26.06.2015 - 21:33 :

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 26.06.2015 - 09:45 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 26.06.2015 - 07:54 :

"Не ни е за 4-те лева горница, няма да обеднеем с тях, но чувството е малко кофти, когато са били при теб, да правиш така, че да имат шанс за слука без да си поискал нещо повече насреща, а след това да те гърбят по този жалък начин" - ето за това иде реч. Не е наистина проблема в тази разлика от няколко лева а за чувствата които те спохождат и за това с какви впечатления оставаш към отношението от домакините към теб. Ако ги нямаше тези разлики всичко щеше да си е ОК. Това е и причината да публикувам тази тема както и желанието ми или да се узакони и уеднакви или да отпадне напълно. Има възможности и да се прецезира такава такса за какъв вид лов става въпрос, дали е за лова на местен или лов на прелетен. Поздрави !

Като е прието но ОС да се издава бележка с/у 10 лв . какво може да направи ... гласуват се безумия по време на събранията и после , Ооолелеее ....
И ако някой, някъде иска да въвежда такси ... нека не е"такса гост " , а .... абе то май немога да го формулирам B)/>/>/> да речем , двойно право на лов ..... или плащай 2 ще получиш 1 !!!
Някой някъде питаше за : " Кои са изконните български ловни традиции " B)/>/>/> бих го поправил , не кои са , а къде са ?!
Наслука !

Ами може да се направи .....примерно председательо да плати таксата щом е приета такава на ОС и по този начин да върне жеста на момчето дето го е срещало него като гостенин .

Бе ... всичко може , ама да не се казва "такса гост" , може куверт , може билетче за вход в ловното поле на баба ми ... щом като се твърди , че парите отиват за единье и пиенье , на гости с дамаджани с пиеньице в зависимост от региона от който си . Пример : я те каним най учтиво ... и ти пълниш дамаджаната с белио отел и пристигаш телепортично !
Проблем ?!

Нема проблем щом така ви го е решило ОС .
Даже сме го практикували , на едно гостуване с кръстника навремето извадихме шишетата с виното , мезетата , домашна препечена сливовица - дет се вика да разнообразим трапезата и да видят домакините че не сме стиснати хора .Отделно бяхме закарали и чували със зърно за подхранване на дивеча .
Не бяхме отчели обаче особеностите на местния лов , в региона дет гостувахме се наблягаше изключително на ракията та нашата малко преди края на вечерта с изключителната помощ на домакините и те харабии - свърши , виното никой го не лизва от тяхната джанковица нещо не се сещат да сипят .
Та в едно си много прав - никакви шишета само дамаджани .
0

#44
Потребителя е офлайн   rado.72 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 725
  • Регистр: 29.06.09
Преди две години ни дойдоха 4 човека гости от дружинка която няма едър дивеч ,но е в нашето сдужение .Когато си тръгнаха ,казаха момчета няма проблем за гъски обадете се,да ама не си оставиха телефоните.Както и да е.Миналата година върхът на наглостта беше когато техния председател се обади на анашия ,цитирам ви точно думите.В събота да излизат вашите момчета в неделя ние да дойдем 10-12 човека ще ти дадем 50лв..ТАКАСА ГОСТ трябва да е между 50-100 лв ,ще си купим касови апарати,няма проблем.
И когато ке дойде времето да избираш.Со кого да вървиш заедно,ей тогава да си помислиш какви хора искаш да имаш ти до себе си.Искай такива дето ще ти казват всичко.И хубавото.И лошото.И доброто.И кривиците.Защото ако искаш да имаш край тебе такива,дето ще правят след тебе каквото ти си правил.Такива дето ако кимнеш с глава и те ще кимват.......Ехейй ,че ако е така защо са ти......Ако е така,тя сянката ти прави същото.Като искаш някой да повтаря по тебе ходи си сам със Сянката си.Като искаш дружина ей тогава намери хора,дето няма да гледат в тебе.Ами да гледат в същата посока.
0

#45
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоpetkata007 написа на 27.06.2015 - 05:58 :


Нема проблем щом така ви го е решило ОС .
Даже сме го практикували , на едно гостуване с кръстника навремето извадихме шишетата с виното , мезетата , домашна препечена сливовица - дет се вика да разнообразим трапезата и да видят домакините че не сме стиснати хора .Отделно бяхме закарали и чували със зърно за подхранване на дивеча .
Не бяхме отчели обаче особеностите на местния лов , в региона дет гостувахме се наблягаше изключително на ракията та нашата малко преди края на вечерта с изключителната помощ на домакините и те харабии - свърши , виното никой го не лизва от тяхната джанковица нещо не се сещат да сипят .
Та в едно си много прав - никакви шишета само дамаджани .

Направо си те виждам като гост и то не какъвто и да е , а почетен !!! :thumbsup:
Вадиш дамаджаните и мезетата .... и ловувай на воля , балкан голем , а ние ще си къркаме и мезим на корем !
Ловните може да се свършат , ама ловън нема !
Наслука ! :cheers2:
пп Двоен дестилат , а ....
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#46
Потребителя е офлайн   Ого 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 739
  • Регистр: 02.12.12

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 24.06.2015 - 17:57 :

Виж мнениетоogoogo написа на 24.06.2015 - 17:36 :

Ммммдаааааааа.... От край време си е имало "харабий" /широко скроени личности/, и хора все мънкащи и недоволстващи. Като не му изнасят условията в дадена дружинка-ами чий го дири там? За съжаление все още се намират хора, мечтаещи за "разграден двор" /да си ходят свободно където, и когато си поискат/.


Ако може на по български език би ли написал все пак съгласен ли си да има такса или не си съгласен, да се узакони ли по някакъв начин или да си е както до сега. Представи си, че може и да има Ловци на които не им е безразлично къде им отиват 5-те лева. Общите коментари са си общи. Бил съм гост и съм, и приемам гости, бил съм недоволен от отношението на някои ловци, бил съм в повечето случаи доволен и съм намирал начини да се отблагодаря допълнително за гостоприемството. Но не съм и от мечтателите за разграден двор а за ясни и коректни правила, за чисти сметки и добри взаимоотношения. Бъди жив и здрав, поздрави и на Слука !

Язе баце съм от северозападо- първата ми половина от живота е във Враца, втората в Михайловград/Монтана/ и околията.....Немам никакви претенций за книжовен Български, ама ИЧ никакви, което обаче не ме прави нито лош ловец, нито лош стопанин на дивеча.
Относно такса "гост" , съм категорично "ЗА" , защото принципно гостът пристига на готово, без това да поражда каквито и да са ангажименти към домакините. Като гледам някой писаници /или по-скоро траканици по клавиатурата :animated126:/>/> /, в мен упорито се насажда усещането,че някой колеги искат да потребяват на МАКС :trigger-happy:/>/> ............но да не дадът и лев !!! Дадееее ,ама не си зе завирал в драките да омаслиш калището, не си купувал /дал собствено производство- щото и то е пари/ зърно, фураж, сол, гориво за извозването му, и т.н. , и т.н. И това не е еднократно, а еже седмично! Че и претенций ще има къде ще отидат 5те му лева.........Нагло и Безочливо........Ако ми дойде гост с такива претенций, публично ще му сдъфча и погълна 5те левчета, та да е сигурен къде са отишли. Ако пък не е доволен, :o може да изчака и да си ги вземе обратно......
Относно "цената", считам че едни 5 лева за излет са напълно достатъчни.
НЕ трябва да се искат пари от госта, а от ловеца на когото гостува /имал съм много случай, в които никой от дружинката не иска да "посрещне гостите" сутрин, и естествено съм ги упътвал към Кметството и кмета. :D/>/> .... :lol:/>/> /
Вземайки в предвид предположението, че от тези такси няма да се натрупат големи суми, считам за правилно да бъдат потребени за БАНКЕТИ /мероприятия за сплотяване на колектива/ :party:/>/> :cheers:/>/> :bbq:/>/> :animated1321:/>/> :animated2493:/>/> .
Може също така да се подпомогнат хората отглеждащи и гонещи с ловни кучета.
Относно отчетността.....ами много е просто- всяко име на "гост" в разрешителното за деня, носи 5лв на дружинката.
И накрая - кво ми мънкате за 5 лева, след като разхода за ловен ден е: ~5-20лв. за храна,~30-100лв. за гориво, ~10-99лв. за патрони , или общо от 45-до 200лв.
Най отговорно заявявам, че в бъдеще навсякъде където отида ще давам 5лв. ,без да се интересувам трябва ли да давам, или за какво ще бъдат похарчени.
Та те така !
Айде много здраве , слука ,и по-малко дразги.
0

#47
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоogoogo написа на 27.06.2015 - 18:40 :

Язе баце съм от северозападо- първата ми половина от живота е във Враца, втората в Михайловград/Монтана/ и околията.....Немам никакви претенций за книжовен Български, ама ИЧ никакви, което обаче не ме прави нито лош ловец, нито лош стопанин на дивеча.

Айде много здраве , слука ,и по-малко дразги.

Ти колега , май си врачанин калемисан на слива , там некаде из монтанските равнини , а .... гледам мтого се напиняш , ама я кажи кога ти е сборо у село ! .... и като дойдем на госье , да кажеш колко кила ти е ярето , все пак на проводяк си тр`е касов бон .
Наслука !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#48
Потребителя е офлайн   Ого 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 739
  • Регистр: 02.12.12

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 27.06.2015 - 21:41 :

Виж мнениетоogoogo написа на 27.06.2015 - 18:40 :

Язе баце съм от северозападо- първата ми половина от живота е във Враца, втората в Михайловград/Монтана/ и околията.....Немам никакви претенций за книжовен Български, ама ИЧ никакви, което обаче не ме прави нито лош ловец, нито лош стопанин на дивеча.

Айде много здраве , слука ,и по-малко дразги.

Ти колега , май си врачанин калемисан на слива , там некаде из монтанските равнини , а .... гледам мтого се напиняш , ама я кажи кога ти е сборо у село ! .... и като дойдем на госье , да кажеш колко кила ти е ярето , все пак на проводяк си тр`е касов бон .
Наслука !

Койо си е верно-така си е! А се напиням, щото още си можем/ако некоа ми не верва..... / Язе баце с едно яре сбор не помним да съм правил, а с минимум две Агнета. Датата не казвам коя е, оти мое да ме доведе до "излизане на квартира" :-) Това с касовия бон-все едно не съм го прочел...
0

#49
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоogoogo написа на 27.06.2015 - 22:01 :

Койо си е верно-така си е! А се напиням, щото още си можем/ако некоа ми не верва..... / Язе баце с едно яре сбор не помним да съм правил, а с минимум две Агнета. Датата не казвам коя е, оти мое да ме доведе до "излизане на квартира" :-) Това с касовия бон-все едно не съм го прочел...

1 Не съм баце , а Бачо !
2 Извинявай за ярето , ама по тоя район вашио , се на ярешко съм попадал ( в което нема нищо лошо де )
3 Яла при мене на лов и да видиш , че ония 5лв при нази ги нема .... а вчера и днеска сме на бойното поле , кой с резачка , кой с косамка , други с манарчета, лопати и ..... помагаме на грейдеро да изпраяме ръполяко и коловозите оставени от "ватманите" по време на ловния сезон с активната подкрепа на фирмата дека не крадне дръва !
И 4 ... за ягнетата , при мене са .... 1 за 01 05 после 1 за 06 05 и още едно на 24 05 ... и се са без касов бон
Наслука !
пп ... и да кажа като на брат , най обичам ората дека носат на единье , пиенье , бъзици ... и на бой де , в повечето райони на западо ( без значение колко си на север или юг ) традицията пием, пием па се бием си е жива !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#50
Потребителя е офлайн   Румен_Арнаудов 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 959
  • Регистр: 16.09.13

Виж мнениетоogoogo написа на 27.06.2015 - 18:40 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 24.06.2015 - 17:57 :

Виж мнениетоogoogo написа на 24.06.2015 - 17:36 :

Ммммдаааааааа.... От край време си е имало "харабий" /широко скроени личности/, и хора все мънкащи и недоволстващи. Като не му изнасят условията в дадена дружинка-ами чий го дири там? За съжаление все още се намират хора, мечтаещи за "разграден двор" /да си ходят свободно където, и когато си поискат/.


Ако може на по български език би ли написал все пак съгласен ли си да има такса или не си съгласен, да се узакони ли по някакъв начин или да си е както до сега. Представи си, че може и да има Ловци на които не им е безразлично къде им отиват 5-те лева. Общите коментари са си общи. Бил съм гост и съм, и приемам гости, бил съм недоволен от отношението на някои ловци, бил съм в повечето случаи доволен и съм намирал начини да се отблагодаря допълнително за гостоприемството. Но не съм и от мечтателите за разграден двор а за ясни и коректни правила, за чисти сметки и добри взаимоотношения. Бъди жив и здрав, поздрави и на Слука !

Язе баце съм от северозападо- първата ми половина от живота е във Враца, втората в Михайловград/Монтана/ и околията.....Немам никакви претенций за книжовен Български, ама ИЧ никакви, което обаче не ме прави нито лош ловец, нито лош стопанин на дивеча.
Относно такса "гост" , съм категорично "ЗА" , защото принципно гостът пристига на готово, без това да поражда каквито и да са ангажименти към домакините. Като гледам някой писаници /или по-скоро траканици по клавиатурата Публикувано изображение/>/> /, в мен упорито се насажда усещането,че някой колеги искат да потребяват на МАКС Публикувано изображение/>/> ............но да не дадът и лев !!! Дадееее ,ама не си зе завирал в драките да омаслиш калището, не си купувал /дал собствено производство- щото и то е пари/ зърно, фураж, сол, гориво за извозването му, и т.н. , и т.н. И това не е еднократно, а еже седмично! Че и претенций ще има къде ще отидат 5те му лева.........Нагло и Безочливо........Ако ми дойде гост с такива претенций, публично ще му сдъфча и погълна 5те левчета, та да е сигурен къде са отишли. Ако пък не е доволен, Публикувано изображение може да изчака и да си ги вземе обратно......
Относно "цената", считам че едни 5 лева за излет са напълно достатъчни.
НЕ трябва да се искат пари от госта, а от ловеца на когото гостува /имал съм много случай, в които никой от дружинката не иска да "посрещне гостите" сутрин, и естествено съм ги упътвал към Кметството и кмета. Публикувано изображение/>/> .... Публикувано изображение/>/> /
Вземайки в предвид предположението, че от тези такси няма да се натрупат големи суми, считам за правилно да бъдат потребени за БАНКЕТИ /мероприятия за сплотяване на колектива/ Публикувано изображение/>/> Публикувано изображение/>/> Публикувано изображение/>/> Публикувано изображение/>/> Публикувано изображение/>/> .
Може също така да се подпомогнат хората отглеждащи и гонещи с ловни кучета.
Относно отчетността.....ами много е просто- всяко име на "гост" в разрешителното за деня, носи 5лв на дружинката.
И накрая - кво ми мънкате за 5 лева, след като разхода за ловен ден е: ~5-20лв. за храна,~30-100лв. за гориво, ~10-99лв. за патрони , или общо от 45-до 200лв.
Най отговорно заявявам, че в бъдеще навсякъде където отида ще давам 5лв. ,без да се интересувам трябва ли да давам, или за какво ще бъдат похарчени.
Та те така !
Айде много здраве , слука ,и по-малко дразги.

:D/> :thumbsup:/>:thumbsup:/>:thumbsup:/>:cheers2:/>
0

#51
Потребителя е офлайн   Ого 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 739
  • Регистр: 02.12.12

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 28.06.2015 - 07:20 :

Виж мнениетоogoogo написа на 27.06.2015 - 22:01 :

Койо си е верно-така си е! А се напиням, щото още си можем/ако некоа ми не верва..... / Язе баце с едно яре сбор не помним да съм правил, а с минимум две Агнета. Датата не казвам коя е, оти мое да ме доведе до "излизане на квартира" :-) Това с касовия бон-все едно не съм го прочел...

1 Не съм баце , а Бачо !
2 Извинявай за ярето , ама по тоя район вашио , се на ярешко съм попадал ( в което нема нищо лошо де )
3 Яла при мене на лов и да видиш , че ония 5лв при нази ги нема .... а вчера и днеска сме на бойното поле , кой с резачка , кой с косамка , други с манарчета, лопати и ..... помагаме на грейдеро да изпраяме ръполяко и коловозите оставени от "ватманите" по време на ловния сезон с активната подкрепа на фирмата дека не крадне дръва !
И 4 ... за ягнетата , при мене са .... 1 за 01 05 после 1 за 06 05 и още едно на 24 05 ... и се са без касов бон
Наслука !
пп ... и да кажа като на брат , най обичам ората дека носат на единье , пиенье , бъзици ... и на бой де , в повечето райони на западо ( без значение колко си на север или юг ) традицията пием, пием па се бием си е жива !

ОК, Бачо да бъде. И аз вчера обиколих района, но не съм правил нищо - просто наблюдавах......За сега нещата са добре, дивеч има, и е спокоен. После, за да не изгубя нюх издухах 27 фишека по мишена.
Моето мнение за 5те лева явно дразни много колеги, и спокойно могат да решат за 2лв да речеме /а има и предложение за 100лв - защо ли ? / НО ! Скромният ми житейски и ловен опит показва, че вземането няма нищо общо с даването, т.е. -да взимаме на гости, но да не даваме като такива /и в тази тема колега е дал пример за подобно двуличие/.
пп. Носееме и на пианье, и на бианье......Съгъ носиме на седенье /покрай огиньо, мръвките и шишалъците/.
0

#52
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоogoogo написа на 28.06.2015 - 09:29 :

Виж мнениетоГеорги Петров написа на 28.06.2015 - 07:20 :

Виж мнениетоogoogo написа на 27.06.2015 - 22:01 :

Койо си е верно-така си е! А се напиням, щото още си можем/ако некоа ми не верва..... / Язе баце с едно яре сбор не помним да съм правил, а с минимум две Агнета. Датата не казвам коя е, оти мое да ме доведе до "излизане на квартира" :-) Това с касовия бон-все едно не съм го прочел...

1 Не съм баце , а Бачо !
2 Извинявай за ярето , ама по тоя район вашио , се на ярешко съм попадал ( в което нема нищо лошо де )
3 Яла при мене на лов и да видиш , че ония 5лв при нази ги нема .... а вчера и днеска сме на бойното поле , кой с резачка , кой с косамка , други с манарчета, лопати и ..... помагаме на грейдеро да изпраяме ръполяко и коловозите оставени от "ватманите" по време на ловния сезон с активната подкрепа на фирмата дека не крадне дръва !
И 4 ... за ягнетата , при мене са .... 1 за 01 05 после 1 за 06 05 и още едно на 24 05 ... и се са без касов бон
Наслука !
пп ... и да кажа като на брат , най обичам ората дека носат на единье , пиенье , бъзици ... и на бой де , в повечето райони на западо ( без значение колко си на север или юг ) традицията пием, пием па се бием си е жива !

ОК, Бачо да бъде. И аз вчера обиколих района, но не съм правил нищо - просто наблюдавах......За сега нещата са добре, дивеч има, и е спокоен. После, за да не изгубя нюх издухах 27 фишека по мишена.
Моето мнение за 5те лева явно дразни много колеги, и спокойно могат да решат за 2лв да речеме /а има и предложение за 100лв - защо ли ? / НО ! Скромният ми житейски и ловен опит показва, че вземането няма нищо общо с даването, т.е. -да взимаме на гости, но да не даваме като такива /и в тази тема колега е дал пример за подобно двуличие/.
пп. Носееме и на пианье, и на бианье......Съгъ носиме на седенье /покрай огиньо, мръвките и шишалъците/.

Бе ти най накрая нема ли да разбереш , че .... не е за 5-те лева , а за това как се казва таксата бре .... ама са повече немага да ти обяснявам че са ми омекнале капачките !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#53
Потребителя е офлайн   Ого 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 739
  • Регистр: 02.12.12
Байчоооо, баичо......Както и да се кръсти таксата, сецаньето шаа за петачето........кой- на кого- кога- колко- ма що толко ние па другите повече :angry: /по-малко/ :po_po: :out: .
Та те така. :cheers2:
0

#54
Потребителя е офлайн   nedy67 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 97
  • Регистр: 09.12.08

Виж мнениетоogoogo написа на 29.06.2015 - 15:33 :

Байчоооо, баичо......Както и да се кръсти таксата, сецаньето шаа за петачето........кой- на кого- кога- колко- ма що толко ние па другите повече :angry:/> /по-малко/ :po_po:/> :out:/> .
Та те така. :cheers2:/>

Така е много сме големи на приказки, много сме ларж но иначе сме за 5 лв.! Заслужаваме и може би трябва /темата е такава "Такса гост, има ли варианти за недопускане на злоупотреби?"/ правилата да станат като в Германия. Стопанисва се дивеча от 1,2,5 или 10 човека, канят се гости плащат си гостите /с покана/по 100 или 200 лв. и си ловуват. И тогава се питайте как домакина си осчетоводява приходите или дали си плаща данаци! ?
0

#55
Потребителя е офлайн   Димитър Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 318
  • Регистр: 27.09.11

Виж мнениетоlobo написа на 23.06.2015 - 07:09 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 22.06.2015 - 19:07 :

Колега lobo,

благодаря за старанието ти да ни осветлиш по въпросите за организацията на лова в някои европейски държави. Основната ми идея е за тази прословута такса гост. Първо - да я има ли или да я няма, второ - ако я има каква да е тя за ловци от друго сдружение, за ловци от други ловни дружини но от същото сдружение. Възможно ли е да се реши централизирано, като се узакони за да няма срамно-спекулативни проявления. Основно това исках да коментирам както и да насоча вниманието Ви именно към тази част.
И все пак държа Колегите Ловци като си пожелават ловът у нас да стане европейски, изцяло да са запознати с това което искат. Ще ви дам един пример: със синът ми като бе малък отиваме в магазин, вдигам го на ръце за да мое да вижда добре и го питам какво иска. А той - не знам какво но искам. Защото ловът в повечето европейски държави се разглежда като неразривно свързан със земеделието и собствеността на земята/гората.
Току виж законотворците прекалят с послушанието си към ловния електорат и да ни предложат европейски лов с български привкус.
Поздрави!


Здравей колега

Самото понятие такса гост е срамно и позорно. Разбирам идеята ти в темата и е добре че си я направил и то по този начин с това заглавие. Но нещата не са толкова еднозначни. Да речем че някоя дружинка разселва купени с нейни средства яребици и фазани и се грижи за тях в района си. Добре ако ловец ловува там на тях с редовни документи би било редно да плаща по някакъв начин за тоя дивеч. Как , ще определи закона ... но не във всеки сличай както е сега тези пари просто да отиват в нечии джоб , безотчетно и противозаконно , без значение дали после се ползват за грижи за дивеча или се изпиват на банкет. Когато обаче се ловува на прелетен дивеч , водоплаващ ... хищници , тогава е редно да не се плащат такива пари или ако закона реши друго тези пари да се плащат като такса директно на държавата и да се получават карти като тези за които ти говориш в другите страни. Защото този дивеч не е отгледан изкуствено от дружинки и дружества. (И тези карти трябва да са с много опции , от конкретен район на дружинка , район на цяло сдружение , област , цялата страна , и всичкото това по време о срокове избрани от ловеца). Нещо подобно (в смисъл че таксите трябва да се плащат на държавата )трябва да е и за лова на едър дивеч (имам предвид индивидуален лов ), но там нещата трябва да са организирани по съвсем друг начин. За груповия лов на диво прасе сега в момента на повечето места се събират на ръка по равно пари от участниците местни така че ако там има гостуващи от тях могат да поискат колкото си поискат (то така се и прави , някъде по 5 , някъде по 10 лева някъде повече ) но това не искам да го коментирам ... Според мен организирането и плащането на този вид лов (групов на едър) трябва да е по съвсем друг начин но това не е обект на тая тема

Поздрави
Колега,срамно и позорно е да изтребиш дивеча в собственното си ловно поле, и да хукнеш на "гости"по чуждите. Срамно и позорно е, да не участваш в ловностопанските мероприятия, и да се интересуваш само от мръвката. Именно за това,ще започнем да сабираме "такса гост", и от ловците от нашата дружина които не участват в ЛСМ. Таксите които ще съберем ще използваме за заплащане на груповите р-ни за лов! Така е справедливо.
0

#56
Потребителя е офлайн   lobo 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2730
  • Регистр: 22.12.08

Виж мнениетоДимитър Георгиев написа на 01.07.2015 - 14:30 :

Виж мнениетоlobo написа на 23.06.2015 - 07:09 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 22.06.2015 - 19:07 :

Колега lobo,

благодаря за старанието ти да ни осветлиш по въпросите за организацията на лова в някои европейски държави. Основната ми идея е за тази прословута такса гост. Първо - да я има ли или да я няма, второ - ако я има каква да е тя за ловци от друго сдружение, за ловци от други ловни дружини но от същото сдружение. Възможно ли е да се реши централизирано, като се узакони за да няма срамно-спекулативни проявления. Основно това исках да коментирам както и да насоча вниманието Ви именно към тази част.
И все пак държа Колегите Ловци като си пожелават ловът у нас да стане европейски, изцяло да са запознати с това което искат. Ще ви дам един пример: със синът ми като бе малък отиваме в магазин, вдигам го на ръце за да мое да вижда добре и го питам какво иска. А той - не знам какво но искам. Защото ловът в повечето европейски държави се разглежда като неразривно свързан със земеделието и собствеността на земята/гората.
Току виж законотворците прекалят с послушанието си към ловния електорат и да ни предложат европейски лов с български привкус.
Поздрави!


Здравей колега

Самото понятие такса гост е срамно и позорно. Разбирам идеята ти в темата и е добре че си я направил и то по този начин с това заглавие. Но нещата не са толкова еднозначни. Да речем че някоя дружинка разселва купени с нейни средства яребици и фазани и се грижи за тях в района си. Добре ако ловец ловува там на тях с редовни документи би било редно да плаща по някакъв начин за тоя дивеч. Как , ще определи закона ... но не във всеки сличай както е сега тези пари просто да отиват в нечии джоб , безотчетно и противозаконно , без значение дали после се ползват за грижи за дивеча или се изпиват на банкет. Когато обаче се ловува на прелетен дивеч , водоплаващ ... хищници , тогава е редно да не се плащат такива пари или ако закона реши друго тези пари да се плащат като такса директно на държавата и да се получават карти като тези за които ти говориш в другите страни. Защото този дивеч не е отгледан изкуствено от дружинки и дружества. (И тези карти трябва да са с много опции , от конкретен район на дружинка , район на цяло сдружение , област , цялата страна , и всичкото това по време о срокове избрани от ловеца). Нещо подобно (в смисъл че таксите трябва да се плащат на държавата )трябва да е и за лова на едър дивеч (имам предвид индивидуален лов ), но там нещата трябва да са организирани по съвсем друг начин. За груповия лов на диво прасе сега в момента на повечето места се събират на ръка по равно пари от участниците местни така че ако там има гостуващи от тях могат да поискат колкото си поискат (то така се и прави , някъде по 5 , някъде по 10 лева някъде повече ) но това не искам да го коментирам ... Според мен организирането и плащането на този вид лов (групов на едър) трябва да е по съвсем друг начин но това не е обект на тая тема

Поздрави
Колега,срамно и позорно е да изтребиш дивеча в собственното си ловно поле, и да хукнеш на "гости"по чуждите. Срамно и позорно е, да не участваш в ловностопанските мероприятия, и да се интересуваш само от мръвката. Именно за това,ще започнем да сабираме "такса гост", и от ловците от нашата дружина които не участват в ЛСМ. Таксите които ще съберем ще използваме за заплащане на груповите р-ни за лов! Така е справедливо.


Ти колега кого имаш предвид ? Питам те защото в поста си цитираш мой пост а дори не ме познаваш ? Мислиш ли че аз съм изтребил дивеча в моето поле и съм се запътил към твоето ? Как можеш да говориш така с непознати и пред толкова много хора ?! И нали уж сме за това да сме обединени и да сме силни , това ли целиш с твоя пост ?! И как така ще е справедливо да събираш пари от едни ловци за да плащаш разрешителни на други , значи ще събираш такси от ловци дето ходят на прелетен за да плащаш бележки на други дето ходят групово на едър ? Дали изобщо осъзнаваш какво си написал?!И запомни какво ти казвам : сега тези такси са закононарушение ! И такива ще си останат , противозаконни , няма да има закон които да разреши такова нещо !
0

#57
Потребителя е офлайн   Димитър Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 318
  • Регистр: 27.09.11

Виж мнениетоlobo написа на 01.07.2015 - 21:12 :

Виж мнениетоДимитър Георгиев написа на 01.07.2015 - 14:30 :

Виж мнениетоlobo написа на 23.06.2015 - 07:09 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 22.06.2015 - 19:07 :

Колега lobo,

благодаря за старанието ти да ни осветлиш по въпросите за организацията на лова в някои европейски държави. Основната ми идея е за тази прословута такса гост. Първо - да я има ли или да я няма, второ - ако я има каква да е тя за ловци от друго сдружение, за ловци от други ловни дружини но от същото сдружение. Възможно ли е да се реши централизирано, като се узакони за да няма срамно-спекулативни проявления. Основно това исках да коментирам както и да насоча вниманието Ви именно към тази част.
И все пак държа Колегите Ловци като си пожелават ловът у нас да стане европейски, изцяло да са запознати с това което искат. Ще ви дам един пример: със синът ми като бе малък отиваме в магазин, вдигам го на ръце за да мое да вижда добре и го питам какво иска. А той - не знам какво но искам. Защото ловът в повечето европейски държави се разглежда като неразривно свързан със земеделието и собствеността на земята/гората.
Току виж законотворците прекалят с послушанието си към ловния електорат и да ни предложат европейски лов с български привкус.
Поздрави!


Здравей колега

Самото понятие такса гост е срамно и позорно. Разбирам идеята ти в темата и е добре че си я направил и то по този начин с това заглавие. Но нещата не са толкова еднозначни. Да речем че някоя дружинка разселва купени с нейни средства яребици и фазани и се грижи за тях в района си. Добре ако ловец ловува там на тях с редовни документи би било редно да плаща по някакъв начин за тоя дивеч. Как , ще определи закона ... но не във всеки сличай както е сега тези пари просто да отиват в нечии джоб , безотчетно и противозаконно , без значение дали после се ползват за грижи за дивеча или се изпиват на банкет. Когато обаче се ловува на прелетен дивеч , водоплаващ ... хищници , тогава е редно да не се плащат такива пари или ако закона реши друго тези пари да се плащат като такса директно на държавата и да се получават карти като тези за които ти говориш в другите страни. Защото този дивеч не е отгледан изкуствено от дружинки и дружества. (И тези карти трябва да са с много опции , от конкретен район на дружинка , район на цяло сдружение , област , цялата страна , и всичкото това по време о срокове избрани от ловеца). Нещо подобно (в смисъл че таксите трябва да се плащат на държавата )трябва да е и за лова на едър дивеч (имам предвид индивидуален лов ), но там нещата трябва да са организирани по съвсем друг начин. За груповия лов на диво прасе сега в момента на повечето места се събират на ръка по равно пари от участниците местни така че ако там има гостуващи от тях могат да поискат колкото си поискат (то така се и прави , някъде по 5 , някъде по 10 лева някъде повече ) но това не искам да го коментирам ... Според мен организирането и плащането на този вид лов (групов на едър) трябва да е по съвсем друг начин но това не е обект на тая тема

Поздрави
Колега,срамно и позорно е да изтребиш дивеча в собственното си ловно поле, и да хукнеш на "гости"по чуждите. Срамно и позорно е, да не участваш в ловностопанските мероприятия, и да се интересуваш само от мръвката. Именно за това,ще започнем да сабираме "такса гост", и от ловците от нашата дружина които не участват в ЛСМ. Таксите които ще съберем ще използваме за заплащане на груповите р-ни за лов! Така е справедливо.


Ти колега кого имаш предвид ? Питам те защото в поста си цитираш мой пост а дори не ме познаваш ? Мислиш ли че аз съм изтребил дивеча в моето поле и съм се запътил към твоето ? Как можеш да говориш така с непознати и пред толкова много хора ?! И нали уж сме за това да сме обединени и да сме силни , това ли целиш с твоя пост ?! И как така ще е справедливо да събираш пари от едни ловци за да плащаш разрешителни на други , значи ще събираш такси от ловци дето ходят на прелетен за да плащаш бележки на други дето ходят групово на едър ? Дали изобщо осъзнаваш какво си написал?!И запомни какво ти казвам : сега тези такси са закононарушение ! И такива ще си останат , противозаконни , няма да има закон които да разреши такова нещо !

Колега, нямам теб предвид. Говоря по принцип и никого не обиждам,както сам пишеш изказвам мнение. Все пак за стопанисването на това ловно поле някой е положил доста усилия и изразходвал средства. Извенъж някой идва наготово и ловува наравно с тия които са полагали грижи,за да има какво да се ловува. Нкак си нее нормално!?
0

#58
Потребителя е офлайн   Ого 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 739
  • Регистр: 02.12.12
Лошото е ,че много говориме ,а нищо не се прави. Колкото и да е вреден /непостоянен, и убиващ традицийте/ метода "проба-грешка-поправка", считам, че е най добрият за Българският ловец.
Пример:
-Едно време беше разрешено презареждането на патрони в домашни условия...и с предположение за възможна двойна употреба в последствие забранено....и сега отново разрешено.
-Имаше ограничение и на брой оръжия......вече няма.
-Доскоро трепехме прасетата с 13/0, но след няколко инцидента вече не може /до кога ли?/.
-Такса гост трябва да има по много причини, но щом проблема е в наименованието , то спокойно може да се нарича "Такса за Ползване на Чуждо Ловно Поле" / ТПЧЛП /, и парите да се отчитат както се отчитат и другите за разрешителното.
-Таксата трябва да е една за всички, и обезщетението за дружинката да идва от евентуалният оборот /повече "гости" -повече средства/.
-МОЛ да бъде председателя, за да има отговорност.
-Издаването на карти за водоплаващ не е лоша идея, но и там трябва контрол от "местните"-
1- наистина да е за водоплаващ.
2- на строго определени места /а не на кой къде му е сгодно, за да не се изпотрепеме/.
3- част от тези средства да се превеждат на дружинката стопанисваща района /щото за да гръмне "госта" патката, може да прецака другият лов/.
4- мисля че нещата с тази карта за достъп до водоеми за лов на водоплаващ, към днешна дата има някой неясноти, и ще породи повече проблеми, отколкото улеснения.
- Трябва да се правят предложения, които да се обсъждат публично, преди вземане на решения.
-За да си запазиме и традицийте, всички промени трябва да са със определен срок, по време на който да се води наблюдение за това дали има някакъв ефект- положителен или отрицателен.
Пример:
-Налага се забрана за използване по време на лов на патрони с № от 8/0 до 13/0 за срок от 3/три/ години, а именно- 2013,2014 и 2015г.
Та те така.
0

#59
Потребителя е офлайн   lupus 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 36
  • Регистр: 28.08.09
[/quote] Извенъж някой идва наготово и ловува наравно с тия които са полагали грижи,за да има какво да се ловува. Нкак си нее нормално!?
[/quote]
И от къде идва този някой?... нали е поканен... от приятел! Като ви дойдат гости в къщи вземате ли им пари? Положил си грижи за софрата... Правил си салати, мезета си рязал, че и пари си давал за тях и... изведнъж ( ама рязко ) - идват гостите.... и ядът, пият ти ракията... Някак си не е нормално!? :D/>/>/>
Да не ме разбере неправилно - не съм против таксуване на гостуващите ловци, но не сдържах при такъв коментар. В някой дружинки това начин да се генерират средства за ловно-стопанска дейност или друга свързана с лова :P/>

Принципно предпочитам да спонсорирам дружинката където гостувам защото винаги има някой комерсиален тип който ще мрънка до живот после... случвало се е, този който ме е канил да плати ако има такса ( както и аз съм правил ) но гледам да не остане „топката“ в него. В дружинки където ходя често, просто се включвам в мероприятията и така ме приемат като равноправен...
Лошото не е в събирането на незначителната сума от 5 лв ( примерно ) а в това, че някъде не се води отчетност и се злоупотребва със събраните средства. Все пак ми се иска тези пари да отиват за дружината под някаква форма, а не в джоба на председателя или касиера... има такива случаи!
0

#60
Потребителя е офлайн   Димитър Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 318
  • Регистр: 27.09.11

Цитат

Извенъж някой идва наготово и ловува наравно с тия които са полагали грижи,за да има какво да се ловува. Нкак си нее нормално!?

И от къде идва този някой?... нали е поканен... от приятел! Като ви дойдат гости в къщи вземате ли им пари? Положил си грижи за софрата... Правил си салати, мезета си рязал, че и пари си давал за тях и... изведнъж ( ама рязко ) - идват гостите.... и ядът, пият ти ракията... Някак си не е нормално!?
Да не ме разбере неправилно - не съм против таксуване на гостуващите ловци, но не сдържах при такъв коментар. В някой дружинки това начин да се генерират средства за ловно-стопанска дейност или друга свързана с лова :P/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>/>

Принципно предпочитам да спонсорирам дружинката където гостувам защото винаги има някой комерсиален тип който ще мрънка до живот после... случвало се е, този който ме е канил да плати ако има такса ( както и аз съм правил ) но гледам да не остане „топката“ в него. В дружинки където ходя често, просто се включвам в мероприятията и така ме приемат като равноправен...
Лошото не е в събирането на незначителната сума от 5 лв ( примерно ) а в това, че някъде не се води отчетност и се злоупотребва със събраните средства. Все пак ми се иска тези пари да отиват за дружината под някаква форма, а не в джоба на председателя или касиера... има такива случаи!

Правилно колега,щом някой го е поканил да си му бере гайлето. Нали като ти дойдат гости не ги натрапваш на комшиите,а си ги посрещаш сам. Когато поканиш някого на лов редно е сам да поемеш разходите,а не да ги натрисаш на цялата дружина и да се правиш на мъж за чужда сметка. И със чужда пита помен да правиш. Грешно е, да правиш изводи че,някой ще злоупотребява с тия пет лева. Ще ти обясня: за да мога да ти издам р-но за индивидуален лов аз трябва да, да сложа за десет лева бензин за да отида на 25км. до ловнота сдружение за да ги получа,като дойдеш при мен аз трябва да те инструктирам,да проверя документите,и да ти напиша разрешителното. След като ми го върнеш,(ако не забравиш) отново 10 лв. бензин за да го отчета в л.сдружение. Все пак аз не получавам заплата от здружението. При едрия лов разходите са още повече,и тия 5 или 10 или 20 лева са смешна цена за загубеното време и вложените пари. Дивеча е държавен но разходите по неговото стопанисване са на дружинките. Това е колеги! Ако закона нее предвидил нещо,а практиката го налага,редно е да се промени закона. Защото "АНГАРИЯТА" отдавна е отменена!
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни