БГ Лов Форум: Африканска чума в отстреляна дива свиня и в Тополовградско - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Африканска чума в отстреляна дива свиня и в Тополовградско

#1
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26377
  • Регистр: 17.02.08
Случай на африканска чума по свинете е установен при отстрел на дива свиня в землището на село Планинци, община Тополовград, съобщи на среща на ветеринарните служби с кметове от Хасковска област д-р Владимир Хърсев от Областната дирекция по безопасност на храните.

Това е станало на 8 февруари, като така епизоотията е констатирана и в последната останала досега без случаи на АЧС сред питомни и диви свине област в България, припомни д-р Хърсев, цитиран от БТА.
В някои общини от областта не са определени площадки за загробване на животните, което е крайно необходимо при възникване на огнище на болестта.

Пред кметовете бяха разяснени и стъпките при регистрацията на лични животновъдни стопанства.

Публикувано изображение
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#2
Потребителя е офлайн   Емил Александров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1020
  • Регистр: 06.08.11
Бая време съм в него регион, ама за първи път чувам за село "Планинци" покрай Тополовград...
0

#3
Потребителя е офлайн   Желю 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1203
  • Регистр: 19.02.08
Планиново ще да е.
0

#4
Потребителя е офлайн   borislav123 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 397
  • Регистр: 01.11.11
Дано не съм прав, но май лова на дива свиня приключи за много време напред.
0

#5
Потребителя е офлайн   fori 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 4
  • Регистр: 17.09.08
За съжаление на там вървят нещата. И сега ще разберем, че и да искаме неможем да контролираме нещата, както на нас ни се иска. Огради за милиони , лов до откат а накрая природата ще реши проблема с популацията на дива свиня. И ще разберем, че ние хората колкото и да сме напреднали не сме във състояние да променим природата колкото и да ни се иска. Психически се подгатвям за 2-3 години без лов на дива свиня т.е групов лов. Дано не съм прав.
0

#6
Потребителя е офлайн   fori 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 4
  • Регистр: 17.09.08
За съжаление на там вървят нещата. И сега ще разберем, че и да искаме неможем да контролираме нещата, както на нас ни се иска. Огради за милиони , лов до откат а накрая природата ще реши проблема с популацията на дива свиня. И ще разберем, че ние хората колкото и да сме напреднали не сме във състояние да променим природата колкото и да ни се иска. Психически се подгатвям за 2-3 години без лов на дива свиня т.е групов лов. Дано не съм прав.
0

#7
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Дивата свиня е един от най-важните обекти на групов лов у нас! Като дивеч - не е най-полезното животно бродило в горите ни, но си има своето място - въпросът е кое е мястото! Явно природата посочи верния отговор. И като погледнем какво се случва в едни добре уредени в ловно и всяко отношение северни и западни за нас държави - Литва, Латвия, Естония, Чехия - а именно нулева популация, нещата наистина не са в полза на прасето. Там обаче никой не си е дал зор да запазва генетично част от видът и никой няма намерение да го разселва изкуствено - ясно е, че за малко време ще започне възстановяането по естествен начин - извънредно приспособими са. А може ли ние, след някакъв карантинен период - година, две, три да пристъпим отново към създаване на естествена популация? Редно ли ще е и защо другите не го правят? Мисля, че по тези въпроси си струва да се говори - едно мнение в повече винаги е в полза!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#8
Потребителя е офлайн   valentin_vasilev_60@abv.bg 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 220
  • Регистр: 07.12.12
АНЕЛИНЕ ЧЕСТИТ ПРАЗНИК , А ЗА ДИВАТА СВИНЯ ПРЕДИ ОКОЛО ТРИДЕСЕТ ГОДИНИ ВЕДНЪЖ ПРЕЖИВЯХМЕ КЛАСИЧЕСКАТА ЧУМА И ОКОЛО 4 ИЛИ 5 ГОДИНИ НЯМАХМЕ ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ ДАЖЕ ЕДНА ОТ ТИЯ ГОДИНИ НЯМАХМЕ НИТО ЕДНО ПРАСЕ ОТСТРЕЛ ТОГАВА ПО СЪЩИЯТ НАЧИН ЗА ЕДИН ДЕН ЛИЧНО АЗ НАМЕРИХ ОСЕМ ПРАСЕТА УМРЕЛИ И ЧАК СЛЕД НЯКОЛКО ГОДИНИ ЗАПОЧНАХА ОТНОВО ДА СЕ ВЪЗПРОИЗВЕЖДАТ , НО ТОВА БЕШЕ КЛАСИЧЕСКАТА ЧУМА СЕГА КАТО ВИЖДАМ КАКВО СТАВА МИСЛЯ ЧЕ ТОЗИ ПЕРИОД НА ВЪЗПРОИЗВОДСТВО ЩЕ Е ОЩЕ ПО ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН / ДАНО ДА НЕ СЪМ ПРАВ/
0

#9
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Честит Празник на всички!
Вальо, а според теб, ако нещата в ловен аспект отидат натам, че почти се занули дивата свиня, да се дават ли бележки за индивидуален отстрел - подборно както се казва на дива свиня в този период. Аз лично не съм подготвен по темата, а ме интересува - няма да ползвам това си право поне до есента! И друго - при индивидуален отстрел на хищник, в днешните смутни от към закони времена, ще стреляш ли на диво прасе ако ти излезе...естествено не говоря за майки с шаренията - това никой няма да го направи, и не за дърт нерез с високо мнение за себе си, а за прасе с явни признаци на чума - има достатъчно клипове в нета - просто за да го отървеш от мъките?
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#10
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоanelin написа на 03.03.2020 - 15:28 :

Честит Празник на всички!
Вальо, а според теб, ако нещата в ловен аспект отидат натам, че почти се занули дивата свиня, да се дават ли бележки за индивидуален отстрел - подборно както се казва на дива свиня в този период. Аз лично не съм подготвен по темата, а ме интересува - няма да ползвам това си право поне до есента! И друго - при индивидуален отстрел на хищник, в днешните смутни от към закони времена, ще стреляш ли на диво прасе ако ти излезе...естествено не говоря за майки с шаренията - това никой няма да го направи, и не за дърт нерез с високо мнение за себе си, а за прасе с явни признаци на чума - има достатъчно клипове в нета - просто за да го отървеш от мъките?

Ловните ни капаците са били на международен банкет в Македония , яли , пили и се веселили .... е и темата АЧС са я премятали около масата и до колкото разбрах ... на нашенци много им се искало стадата от дивите свине да са като влакова композици ... да са по разсписание и да се движат по релси , понеже видите ли Бг ловеца едва е опушкал 49% от заложения план.
За отърваване от мъките ... отървавам го дори и без бележка ... отивам в районото и се предавам :D
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни