БГ Лов Форум: 5.6х52R - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

5.6х52R невероятна цев

#1
Потребителя е офлайн   Крестев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 686
  • Регистр: 31.12.15
Когато се дипломирах в ЛТУ (ВЛТИ, преди 111 години :D ) в катедра "Ловно стопанство", започнах оперативна работа, свързана с лова. Тогава Баща ми ме пита "какво ще работиш?", отговорих му за по-разбираемо: "ще ходя на лов и за риба", при което Той ме погледна странно и ме пита "А, заплата ще ти дават ли...? :blink:
И така - вече 40 години...
Нашата работна оперативна група беше трима ловеца. Работехме по всички ловни стопанства (опитни, наши и на колеги, които имаха проблеми).
Една от задачите беше да дадем мнение кои калибри са подходящи за нашите условия.
И така: има ли ловци, ползвали 5,6х52р и какво е мнението им?
0

#2
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Здравей колега,
нямам 5,6х52Р, но имам баткото му 6,5х52Р. Мога да кажа доста неща за 6,5 и някой генерично от семейното наследство :) Та по принцип това са поевропейчени американски калибри от семейството на 30-30Win. Съответно 6,5 е 25-35WCF и представлява 30-30 стеснен до .257" а 5,6 е същия, но стеснен до .227" и наречен .22 Savage. Та родоначалникът 30-30 е един от първите калибри създадени изцяло за бездимни барути и предназначени за използване в многозарядни карабини тип левър екшън които са били върха на технологиите в края на 19в. Съответно наследниците му също са мислени основно като калибри за левър екшъни и вече по-късно като навлизат в Европа са слагани на комбинирани ловни пушки. Та предполагам става дума за някаква комбинация с този калибър, вероятно немска. Както и да е за 30-30 горе долу се знае доста и е доволно разпространен в България, 6,5 освен моята за друга съм чувал само в някакво стопанство. За 5.6 също съм чувал за някоя друга по стопанствата, знам за една в Паламара със сигурност. Та за калибъра да кажа, че се забравих с историята :) За началото на века са били много добри калибри, но сега се смятат за много остарели и бавни. Все пак са правени за съвсем други цеви и налягания. Патрони се продават само С&Б във випа на доста неприятни цени. 5,6 е сравним с 223, но за съжаление няма никакъв избор на патрони, единственото е софт пойнт куршум. Става за лов на дребен дивеч, максимум сърна на варда и то на не повече от 100м. От този калибър не трябва да се търсят кой знае какви качества. Няма нито скорост, нито балистика, нито убойни качества сравнено с модерните калибри. Отстъпва на съвременните .22 по всички показатели, по-скоро понеже се е слагал на стари комбинации насладата обикновено е в оръжието :) Старите немски комбинации и дрилинги имат невероятен чар и последното което е важно при тях е калибъра. Тия пушки не са правени за невероятни спортни постижения и трепанье на свини. Като взема такава в ръка си представям Ханс, който нарамва дрилинга, слага шапката с перото, пуска дратхаара и тръгва из полето на шарен лов или по нашенски всичко коз, ама не за да се напълни торбата а да се порадва на природата, кучето и дивеча.
0

#3
Потребителя е офлайн   mennta 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 15
  • Регистр: 12.09.10
прав си колега

0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни